آيا درفضا تنهاييم؟
تحليلي بر اسرار علمي بشقاب پرنده‌ها

آيا درفضا تنهاييم؟

نویسنده :

در يک بعد از ظهر در آمريکا يک خلبان در مجاورت کوهي با هواپيماي خود مشغول پرواز در منطقه‌اي بود که قبلا چند هواپيما در اين ناحيه گم شده بودند، همان‌طور که خلبان به اطراف خود نگاه مي‌کرد متوجه توده‌اي نوراني شد تعداد آن‌ها 9 تا بود که در يک خط کنار هم پرواز مي‌کردند. توده‌ها درخشان بودند و بزرگي هر کدام به اندازه هواپيما اما به شکل بشقاب يعني به حالت بيضي بود. از اين اجسام نورهاي رنگي مختلفي ساطع مي‌شد. سرعت زياد و بالا و پايين رفتن مداوم مثل حرکت بشقابي روي آب از ويژگي‌هاي اين اجسام عجيب بود. آيا آن‌ها مهمانان‌هايي از دنياي ديگر بودند؟! آيا درون اين به اصطلاح بشقاب‌ها يا يوفو‌ها مردمان سبز رنگ فضايي مشابه آن چه در اغلب فيلم‌هاي علمي تخيلي ديده‌ايم وجود داشتند که انتظار آشنايي را با زميني‌ها مي‌کشيدند و يا تمام اين حوادث بعدها به تعداد زياد در سراسر زمين مشاهده شد ابزارها و اجسام پرنده ساخته دست بشر بودند؟!

يوفوها تخيل يا حقيقتي انکار ناپذير
در واقع کلمه يوفو (UFO) ساخته مطبوعات آمريکايي بود، از اولين باري که اجسام ناشناخته پرنده ديده شدند از قول فرد مشاهده کننده که گفته بود اجسامي شبيه به بشقاب‌هايي که پرواز مي‌کنند نام آن‌ها را «يوفو» که ابتداي کلمات

UNIDENTIFIED FLYING OBJECTS است گذاشتند. به معناي اشياي پرنده ناشناخته!

البته بعدها اشياي پرنده‌اي به شکل‌هاي توپ و سيگار(!) و شکل‌هاي مختلف ديگري همراه با صدا و يا بدون صدا ديده شدند. يوفوهايي که از انتهاي برخي از آن‌ها آتش خارج مي‌شد و يا يوفوهايي که با نورهاي رنگينشان به زميني‌ها چشمک مي‌زدند و يا انسان‌ها را به داخل سفينه‌هاي خود مي‌بردند و با آن‌ها به وسيله تله‌پاتي ارتباط برقرار مي‌کردند. گزارش‌هاي عجيبي از مردمي که آن‌ها را از نزديک ديده‌اند و يا هنوز هم مي‌بينند به جا مانده است، مانند

- موجودات فضايي که يک زميني را دزديدند.

- اسکلت يک کودک بيگانه فرا زميني کنار ساحل پيدا شد.

- 4 انسان‌نماي بيگانه در روسيه ديده شدند.

- يک غول پرنده در حاشيه کره زمين ديده شد.

- شواهد باستاني درباره يوفوهاي قديمي پيدا شد و...

کارل ساگان پروفسور اخترشناسي و نويسنده بسياري از کتاب‌هاي علمي در مورد بشقاب‌هاي پرنده معتقد است گزارش يک يوفو بايد به دو پرسش پاسخ دهد؛ 1. آيا گزارش واقعا جالب است؟ 2. آيا بر مبناي مفاهيم علمي باور کردني است؟ و در هر دو مورد بايد پاسخ مثبت باشد!

آن‌چه ما يوفو مي‌پنداريم!
تقريبا به بسياري از گزارش‌هاي ديده شدن يوفو توسط مردم در سراسر جهان پاسخ داده شده و به طور کامل تعيين هويت صورت گرفته است. در اين‌جا چند مورد جالب را ذکر مي‌کنيم. در ميان گزارش‌ها تعداد زيادي از مردم از ديدن نورهاي کوچک زرد و يا قرمز رنگ در آسمان خبر داده‌اند که به هيچ وجه شبيه هواپيما نبوده‌اند و پس از بررسي دانشمندان معلوم شده که اين اجسام عجيب متحرک و رنگارنگ سياراتي هم چون زهره و يا ستاره‌هايي در پشت ابرها بوده‌اند که به دليلي ناآگاهي و نا آشنايي با آسمان، يوفو گزارش شده‌اند. هنگامي که آسمان شب صاف باشد هوا معمولا مانند منشور عمل و نور سفيد را تجزيه مي‌کند و حرکت جريان هوا و يا ابرها به ظاهر سبب حرکت ستاره و يا سياره مي‌شود و در نهايت جسمي پديد مي‌آيد که در بالاي زمين به طرز حيرت‌آوري حرکت و نور رنگي از خود منتشر مي‌کند. البته گاهي هم يوفوهاي گزارش شده آذر گوي‌ها (شهاب‌هايي با جرم زياد که در جو به مدت طولاني‌تري مي‌سوزند و نور توليد مي‌کنند) مي‌باشند که از نقطه‌اي به نقطه ديگر در آسمان مي‌روند و بعد محو مي‌شوند. متلاشي شدن ماهواره‌هاي ساخته بشر و سوختن آن‌ها در جو، پرواز دسته جمعي پرندگان در سطح افق و پديده‌هاي جوي، از ديگر رخدادهايي هستند که يوفو فرض شده‌اند و طي تحقيقات معلوم شده است که منشاء فرا زميني نداشته‌اند. اگر از خطاهاي چشمي افراد گزارش دهنده بگذريم به عکس‌هايي مي‌رسيم که توسط مردم گرفته شده است، و در همه آن‌ها اغلب اشيايي پرنده ناشناخته‌اي ديده مي‌شود که يا به صورت دسته جمعي حرکت مي‌کنند و يا به صورت لکه روشني در عکس با وضوح بسيار کم ديده مي‌شوند و يا قسمتي از عکس را کاملا روشن کرده‌اند. وقتي عکس‌ها، بررسي شده‌است، پژوهشگران به اين نتيجه رسيدند که نورهاي روي عکس‌ها صرفا لکه‌هايي‌اند که در اثر سوختن فيلم عکس ايجاد شده‌اند و برخي عکس‌ها هم کاملا ساختگي بودند و صاحبان عکس‌ها دوست داشته‌اند آن‌ها يوفو باشند! دستگاه رادار دستگاهي است که علائم و امواج راديويي را به هوا مي‌فرستد هنگامي که امواج به يک هواپيما برخورد کند باز مي‌گردد و دستگاه از دريافت امواج مي‌تواند مکان جسم را پيدا کند به اين طريق يوفو‌هاي زيادي پيدا مي‌شوند که ممکن است پرنده و يا حتي ابر متراکم و يا جريان هوا باشند(!) چون رادار فقط نقطه‌اي نوراني را نشان مي‌دهد و ماهيت جسم ناشناخته را که ممکن است کاملا شناخته شده باشد آشکار نمي‌کند. «کارل ساگان» در اين باره گفته است: از نظر ما اشکالي ندارد که مردم نتوانند هويت يک يوفو را تشخيص دهند اما اشکال زماني پيش مي‌آيد که برخي، آن‌ها را شناسايي و تعيين هويت مي‌کنند در اين زمان تمام دردسرها شروع مي‌شود.

کسي حقايق را پنهان مي‌کند؟
گرچه مقدور نيست همه يوفوهاي ديده شده را صرفا پديده‌هايي طبيعي بدانيم که درست درک نشده‌اند، تعيين هويت اکثر يوفوهايي که تا کنون ديده شده‌اند اين را مي‌گويد که آن‌ها منشاء فرا زميني نداشته‌اند. اما با اين وجود هنوز هم مردم سراسر دنيا فکر مي‌کنند پشت اين موضوع نيرنگ و فريبي باشد که نمي‌خواهد حقيقت اين موضوع فاش شود. البته بايد به ياد داشته باشيم ما در جهاني زندگي مي‌کنيم که ميلياردها کهکشان ديگر در آن وجود دارد و در آن‌ها تعداد بسيار زيادي ستاره مثل خورشيد ما هست که اطرافشان تعداد زيادي سياره (شايد مثل زمين‌) در حرکت‌اند و امکان وجود حيات بر روي آن‌ها مهياست. مخصوصا حالا که تعداد سيارات فرا خورشيدي که هر روز کشف مي‌شوند بسيار زياد و منظومه‌هاي خورشيدي زيادي شبيه منظومه شمسي خودمان ديده شده است. البته ممکن است حيات روي خيلي از اين سيارات هنوز به شکل آغازين و تک سلولي باشد اما مي‌توان انتظار داشت که همين حيات ابتدايي روزي به تمدني هوشمند تبديل شود و چه بسا اين اتفاق اکنون در گوشه‌اي از يک کهکشان همسايه و در يک سياره دور دست افتاده باشد.

پاسخي براي ناشناخته‌ها
«آرتور سي کلارک» سازنده فيلم اديسه فضايي و نويسنده کتاب‌هاي علمي چنين گفته است: «هرکس مي‌تواند در طول چند سال از زندگي‌اش آن‌ها را ببيند البته اگر اين زحمت را به خود بدهد که به آسمان نگاه کند آن چه مي‌خواهم بگويم آن است که آسمان چيزهاي متنوع بي‌پاياني براي ديدن دارد که هرکدام از ما وقتي نتواند آن‌ها را شناسايي کند، نام حيرت انگيز و ماورا زميني به آن‌ها مي‌دهد.»

شايد بالاخره روزي فرا برسد که ما به ديدن تمدن‌هاي هوشمند فضا برويم اما ساختن سفينه‌هاي فضايي که ما را به آن سوي مرزهاي منظومه شمسي ببرد بسيار سخت و پر هزينه است البته غير ممکن نيست، اما بايد به‌خاطر داشته باشيم قوانين فيزيک در کل کيهان ثابت است و بنابر اين قوانين، ما براي اين‌که فاصله‌هايي در حد چندين هزار سال نوري يا بيشتر را طي کنيم، به سرعت بسيار زيادي نياز داريم، سرعتي معادل سرعت نور! شايد آن روز بفهميم در کيهان تنهاييم يا دوستاني در فواصل بسيار دور داريم....

نظرات کاربران
کد امنیتی