کوچ ستارگان
به بهانه پایان فصل نقل و انتقالات تابستانی تیم‌های اروپایی

کوچ ستارگان

نویسنده : علیرضا گرانپایه

هفته گذشته در حالی فصل نقل و انتقالات تابستانی فوتبال اروپا به پایان رسید که طبق معمول با نزدیک شدن به روزها و  ساعات پایانی نقل و انتقالات، با افزایش خبرها و شایعات همراه بودیم. شایعاتی که گاهی آنقدر مانند انتقال پدرو به منچستریوناید جدی بود که با پیوستن این بازیکن به چلسی هواداران را شوکه كرد. در کنار تمام جا‌به‌جایی‌ها با کوچ ستارگانی چون پیرلو و جرارد به لیگ کشور آمریکا همراه بودیم. به بهانه پایان فصل نقل و انتقالات تيم‌هاي اروپايي سعی کردیم بسته‌ای آماده کنیم تا همه آنچه باید در مورد تیم‌های بزرگ و  بازیکنان شاخصی که به این تیم‌ها پیوسته‌اند، در آن دیده شده باشد.

 

آرسنال

سال‌ها برای هواداران این تیم لندنی می‌گذرد و نه خبری از فتح لیگ برتر انگلستان است و نه خبری از حضور قدرتمند در لیگ قهرمانان اروپا. توپچی‌های لندن این تابستان را هم بدون خرید ستاره جذابی به پایان رساندند تا سهم آن‌ها از تمام بازار امسال، خرید دروازبان نیمکت‌نشین چلسی باشد. تنها پیتر چک با 14 میلیون یورو به آرسنال پیوست تا این تیم دومین تیم کم هزینه امسال لیگ انگلستان باشد. هرچند هر روز شایعه خرید کریم بنزما توسط آرسنال جدی‌تر می‌شد ولی آن‌ها باز هم نتوانستند یک مهاجم تراز اول اروپایی را جذب کنند تا بهترین گلزن آرسن ونگر تا اینجا گل به خودی‌های بازیکنان حریف باشد. باید دید با ادامه این روند باز هم هواداران در انتها فصل دل‌شان را به کسب جام اتحادیه انگلستان خوش می‌کنند؟

بازیکنان شاخص ورودی: پیتر چک، کمپل (اتمام قرضی) 

بازیکنان شاخص خروجی: پودولسکی، شزنی ( قرضی)

هزینه خرید: 14 میلیون یورو 

 

چلسی

بدترین شروع برای تیم خوزه مورینیو در حالی امسال رقم خورد که آن‌ها با 2 شکست از 4 مسابقه ابتدایی خود در لیگ، با کسب 4 امتیاز در رده 13 جدول قرار دارند. چلسی همان ابتداي فصل نقل و انتقالات ابتدا فالکائو را به صورت قرضی به لندن آورد تا در نبود دروگبا بتواند به دیگو کاستا در نوک خط حمله کمک کند، سپس عبدالرحمن بابا جذب شد و در حالی که مورینیو اعلام کرده بود نقل و انتقالات باشگاه به پایان رسیده است، در روزهای پایانی به سراغ پدرو رفت و او را از چنگ منچستر یونایتد درآورد. چلسی هرچند هیچ کدام از بازیکنان اصلی خودش را از دست نداده است ولی عملکرد ضعیف دفاعی آن‌ها نشان می‌دهد، یک مدافع میانی مطمئن می‌توانست در سبد خرید آن‌ها قرار بگیرد.

بازیکنان شاخص ورودی: فالکائو (قرضی)، عبدالرحمن بابا، پدرو

بازیکنان شاخص خروجی: فیلیپه لوئیز ( قرضی)، کوادرادو (قرضی)

هزینه خرید: 82 میلیون یورو

 

منچسترسیتی

بیشترین هزینه امسال فصل نقل و انتقالات را سران عرب باشگاه منچسترسیتی انجام دادند. آبی‌های شهر منچستر نخواستند این بار از دیگر تیم شهر منچستر عقب بمانند و با خرید دی بروین و استرلینگ حسابی دست به جیب شدند. رحیم استرلینگ 21 ساله وینگر لیورپول را 62 میلیلون یورو به منچستر آوردند و درست همان موقع که همه از باقی ماندن بهترین هافبک فصل قبل لیگ آلمان در وولفسبورگ اطمینان حاصل کرده بودند، با پرداخت 75 میلیون یورو، گران‌ترین خرید تابستان امسال را رقم زدند. آن‌ها همچنین اتامندی دفاع مرکزی والنسیا را جذب کردند تا امروز با 12 امتیاز از 4 بازی با اقتدار صدرنشین لیگ جزیره باشند.

بازیکنان شاخص ورودی: استرلینگ، دلف، ده بروین، اتامندی

بازیکنان شاخص خروجی: میلنر، ناستاسیچ، ژکو (قرضی)، یووتیچ (قرضی)

هزینه خرید: 203 میلیون یورو

 

منچستریونایتد

برای دومین فصل پیاپی، منچستریونایتد فصل پر رفت و آمدی را در تابستان پشت سر گذاشت. لوئیز فن‌خال هلندی برای هر پست یک بازیکن بزرگ در فهرست خود جای داده بود، آن‌ها برای دفاع مرکزی به سراغ راموس بهترین مدافع جهان رفتند ولی نتواستند با او و باشگاه به توافق برسند تا به کلی برای خرید در این پست منصرف شوند. شواین اشتایگر آلمانی را از بایرن مونیخ با 20 میلیون یورو به الدترافورد آوردند و در خط حمله بعد از فروش فالکائو و فن‌پرسی در ساعت پایانی نقل و انتقالات به سراغ مارتیال جوان رفتند و گران‌ترین بازیکن جوان دنیا را با پرداخت 49 میلیون یورو به خدمت گرفتند. ممفیس دمپای که از او به عنوان رونالدو جدید منچستر یاد می‌شود نیز این روزها به خوبی در ترکیب شیاطین سرخ می‌درخشد، کسی که قرار است جای خالی دی ماریا را پر کند، کسی که بعد از یک فصل ناموفق منچستر را ترک کرد.

بازیکنان شاخص ورودی: اشنایدرلن، شواین اشتایگر، دمپای، دارمیان، مارتیال، رومرو

بازیکنان شاخص خروجی: فن پرسی، فالکائو، دی ماریا، هرناندز، نانی

هزینه خرید: 137 میلیون یورو

 

یوونتوس

برخلاف فصل قبل، با وجود آلگری بر روی نیمکت یوونتوس، این تیم فصل پر رفت و آمدی را تجربه کرد. آلگری که از یک سمت با خروج پیرلو و ویدال در مرکز زمین رو‌به‌رو شده بود و از سمت دیگر دوست داشت با خرید وینگر ( بازیکن کناری) سبک بازی یوونتوس را عوض کند، او ابتدا دیبالا ستاره جوان پالرمو را در خط حمله جذب کرد، سپس با خروج توز و یورنته، زازا و مانزوکیچ را به تورین آورد تا قدرت خط حمله خود را حفظ کند. خدیرا که آمده بود تا میانه میدان را پر کند با مصدومیت ابتداي فصل مواجه شد تا ساعت پایانی نقل و انتقالات با خرید هرنانس از اینتر برای هوادارن این باشگاه به پایان برسد. کوادرادو کلمبیایی نیز همان وینگر مورد علاقه آلگری برای تغییر شیوه بازی یوونتوس در این فصل است.

بازیکنان شاخص ورودی: دیبالا، زازا، مانزوکیچ، خدیرا، کوادرادو (قرضی)

بازیکنان شاخص خروجی: توز، یورنته، ویدال، پیرلو، اوگبونا

هزینه نهایی: 127 میلیون یورو

 

میلان

فصل کابوس‌وار گذشته در حالی برای هواداران پرطرفدارترین تیم ایتالیا به پایان گذشت که آن‌ها حتی سهمیه لیگ اروپا را هم بدست نیاوردند. سران میلان ابتدا میهایلوویچ را به نیمکت روسنری‌ها آوردند، سپس با پرداخت 30 میلیون یورو کارلوس باکا، ستاره سویا را به میلان آوردند. تیمی که دیگر خبری از آن نام‌های گذشته در تیمش نیست، این فصل هم بازیکنان نامی جذب نکرده است ولی شروع خوبی را در لیگ ایتالیا داشته است. بالوتلی پرحاشیه نیز بار دیگر به صورت قرضی از لیورپول به تیم سابقش بازگشته تا حداقل فرصت بازی را پیدا کند، کاری که با وجود بنتکه و استوریچ در لیورپول تقریبا غیرممکن بود.

بازیکنان شاخص ورودی: باکا، لوئز آدریانو، رومانیولی، برتولاچی، بالوتلی (قرضی)

بازیکنان شاخص خروجی: اسین، الشعراوی (قرضی)، رمی

هزینه نهایی: 90 میلون یورو

 

بایرن مونیخ

دیگه باید به آرام بودن فصل نقل و انتقالات تیم‌های گواردیولا عادت کنیم، بایرن مونیخ با خروج شواین اشتایگر از ترکیب اصلی مجبور شد دست به خرید شود و ویدال را با 35 میلیون یورو به مونیخ بیاورد. داگلاس کاستا که این روزها با حرکت نمایشی‌اش حسابی خبرساز شده است، جای خالی روبن مصدوم را به خوبی پر کرده است. از طرف دیگر بایرنی‌ها به خاطر ترافیک در مرکز دفاع مجبور شدند، دانته برزیلی را راهی وولفسبورگ کنند و همچنین رینا را از تیم خارج کردند.

بازیکنان شاخص ورودی: ویدال، داگلاس کاستا، کومان 

بازیکنان شاخص خروجی: پیزارو، شواین اشتایگر، دانته

هزینه نهایی: 86 میلون یورو

 

رئال مادرید

بی‌شک یکی از آرام‌ترین فصل‌های نقل و انتقالات ده سال اخیر تیم رئال مادرید را باید امسال دانست. هواداران از روزی که پرز را در منصب ریاست باشگاه دیدند، با رفت و آمد ستاره‌های نامی در باشگاه سر و کار داشته‌اند ولی امسال با حضور بنیتس اسپانیایی، تنها شاهد حضور یک هافبک کروات به نام کواچیچ از اینتر و همچنین دنیلو برزیلی در خط دفاع بودند. در مقابل خروجی‌های نامدارتری در لیست امسال حضور داشتند، کاسیاس به پورتو رفت، خدیرا و کونترائو هم از نیمکت‌نشینی در مادرید خسته شدند. باید دید انتهاي فصل پرز و بنیتس برای پشت سر گذاشتن این فصل آرام حسرت می‌خورند یا خیر. البته شاید این نکته جالب باشد که رئال هنوز هم گرانترین ترکیب اصلی بازیکنان را در زمین دارد، 11بازیکنی که 567 میلیون یورو می‌ارزند.

بازیکنان شاخص ورودی: دنیلو، کواچیچ، کاسمیرو

بازیکنان شاخص خروجی: خدیرا، کونترائو (قرضی)، کاسیاس، اییارامندی

هزینه خرید: 89 میلیون یورو

 

بارسلونا

محرومیت باشگاه بارسلونا برای خرید بازیکن در تابستان امسال، تب و تاب هواداران این تیم را کم کرده بود. بارسلونا که سال گذشته سه جام لیگ، حذفی و اروپا را کسب کرده بود، امسال باید در حالی پا به رقابت‌ها بگذارد که ژاوی و پدرو را از ترکیب اصلی خود در اختیار ندارد و آردا توران ستاره ترکیه‌ای خود و الکس ویدال را نمی‌تواند تا ژانویه 2016 در تیم خود جای دهد. از باشگاه بارسلونا خبر می‌رسد، سران این باشگاه برای زمستان نیز نقشه‌هایی در ذهن دارند تا بتوانند برای جانشین پدرو نیز فکری بکنند، یادمان نرود این تیم بارسلونا تنها 11 بازیکن خوب داشته و نیمکتش خیلی با ترکیب اصلی‌اش فاصله دارد.

بازیکنان شاخص ورودی: الکس ویدال، آردا توران

بازیکنان شاخص خروجی: ژاوی، پدرو، سانگ (قرضی)

هزینه خرید: 51 میلیون یورو

 

پاری سن ژرمن

سران عرب باشگاه که حالا چند فصلی است برای کسب لوشامپیونه کار سختی ندارند، تمام تلاش خود را می‌کنند که به لیگ قهرمانان اروپا دست پیدا کنند تا به آرزوي بهترین باشگاه اروپا نیز برسند. شاید به همین دلیل است که تمام تلاش خود را کردند که علاوه بر حفظ تمام بازیکنان اصلی خود، دی ماریا را با 63 میلیون یورو به پاریس بیاورند تا مثلث هجومی ابراهیمویچ، کاوانی و دی ماریا را تبدیل به یکی از خطرناک‌ترین مثلث‌های هجومی اروپا کنند. حالا باید دید امسال بالاخره می‌توانیم شاهد حضور پاری سن ژرمن بین 4 تیم برتر لیگ قهرمانان اروپا باشیم یا دوباره پشت سد محکمی مثل بارسلونا و بایرن مونیخ گرفتار خواهند شد.

بازیکنان شاخص ورودی: دی ماریا

بازیکنان شاخص خروجی: کابایه

هزینه نهایی: 116 میلیون یورو 

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
نگاهی به « انتقام جویان: جنگ اینفینیتی» به بهانه اکران بزرگترین پروژه سینمایی «مارول»

بزرگترین گردهمایی تاریخ ابرقهرمان‌ها

٩٧/٠٢/٢٧
آنتن

ما هم نازک!

٩٧/٠٢/٢٧
شاخ هفته

ای تو نگهبان من

٩٧/٠٢/٢٧
درباره «پلنگ سیاه»، فیلمی که در گیشه‌های دنیا عجیب و غریب می‌فروشد

ابرقهرمان بفروش و نچسب

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

دعوت شدگانیم...

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

یک ایران، یک صدا

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

جامعه‌شناسی تدفین و چیزهای دیگر...

٩٧/٠٢/٢٧
نگاهی به پرونده قلدری‌های آمریکا در چند قرن اخیر به بهانه خروج ترامپ از برجام که البته اتفاق عجیبی هم نبو

قلدرامپ

٩٧/٠٢/٢٧
درباره درخشش بانوان فوتسالیست ایران در آسیا؛

قهرمانان وطن

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

یک حقیقت مرگبار

٩٧/٠٢/٢٧
پایان نامه

لوبیا، گلابی و غوطه‌ای که نخورد!

٩٧/٠٢/٢٧
جانونی

تقدیم به جناب خرما... با احترام

٩٧/٠٢/٢٧
راهکارهایی برای تنفسِ جان، به بهانه آمدن ماه رمضان

هوای تازه برای ریه‌های روح خسته

٩٧/٠٢/٢٧

تقریبا هیچ!

٩٧/٠٢/٢٧
مینیمال

مینیمال 535

٩٧/٠٢/٢٧
گفت‌و‌گو با دروازه‌بان تیم ملی فوتسال بانوان ایران

لژیونر شدن ما خیلی محال است

٩٧/٠٢/٢٧
تا جامِ جهانی

یک ایرانی بین خوش‌تیپ‌ترین بازیکن‌های جام‌جهانی2018

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

من از شما می‌پرسم: آیا مشکل ما این است؟

٩٧/٠٢/٢٧
ساختنیجات

جالباسی، از تولید به مصرف

٩٧/٠٢/٢٧
حکایت هفته

اندر حکایت ابن جیم و انبار پر خودروسازان

٩٧/٠٢/٢٧