پایانی نچسب در پرده آخر
باز هم پایان بندی سریال ها، بینندگان را شاکی کرد

پایانی نچسب در پرده آخر

نویسنده : احسان رحیم زاده

 سریال‌های «تعبیر وارونه یک رویا» و «تنهایی لیلا» که هر دو پرمخاطب بودند با پایانی ناامید کننده به ایستگاه آخر رسیدند. بینندگانی که چندین هفته با اتفاقات و شخصیت‌های سریال همراه شده بودند انتظار داشتند در پایان با نتیجه‌گیری دلچسب و منطقی مواجه شدند. اما در هر دو مورد مقدمه قصه با موخره‌اش همخوانی و تناسب نداشت. درباره پایان سریال «تعبیر وارونه یک رویا» حرف‌های زیادی زده شد. یکی از نمایندگان مجلس پایان سریال را فاجعه بار خواند و گفت: قسمت آخر این سریال به صورت فاجعه باری تمام شد؛ به طوری که نیروی امنیتی با پای پیاده از جاده مرزی عبور کرد؛ بدون اینکه با نیروهای مرزی روبرو شود و این موضوع با توجه به مرزهای به شدت کنترل شده غیر قابل ممکن بوده و بیشتر شبیه یک کمدی است. خبرگزاری تسنیم هم نوشت: «سریال پربیننده شبکه اول ناامیدانه پایان یافت».

قسمت آخر این سریال سرشار از اتفاقات ناگهانی و غیرقابل باور بود. ژاله موید (پانته آ بهرام) چطور توانست همسرش را به قتل برساند؟ امیر جعفری (مامور امنیتی) چگونه بدون هیچ مشکلی وارد مقر جاسوسی موساد شد و 9 نفر را با شلیک گلوله از پای درآورد؟ پرونده این سریال خیلی سریع بسته شد و کسی هم به این سوالات پاسخ نداد. دیگر عادت کرده‌ایم که بعد از تماشای یک سریال ایرانی از خودمان بپرسیم «چرا این طوری تموم شد»؟ سوالی که هیچ کارگردان و مسئولی پاسخی به آن نمی‌دهد. در ادامه به چند سریال که پایان‌بندی ضعیف داشته‌اند پرداخته‌ایم و به سراغ فیلمنامه‌نویسی رفتیم که خودش دل پردردی از پایان سریال‌های وطنی دارد. 

 

پایان زودهنگام به خاطر اعتراض پزشکان

سریال «درحاشیه» ابتدا به عنوان یک کار 90 شبی وارد میدان شد. زمانی که اعتراضات پزشکان بالا گرفت اعلام کردند که می‌خواهند سریال را در 30 قسمت جمع کنند و بقیه‌اش را در دو فاز دیگر بسازند. مهران مدیری و دوستانش برای بستن پرونده سریال آن‌قدر عجله داشتند که کار در قسمت بیست و ششم متوقف شد. در آخرین قسمت همه پزشک‌ نماها دستگیر و به زندان منتقل شدند. پایانی که خیلی زودتر از این هم می‌توانست اتفاق بیفتد. 

 

متهمی که دستگیر نشد

در سریال «دیوار» ساخته سیروس مقدم جمیل (با بازی مهدی سلطانی) به عنوان جنایتکاری خطرناک معرفی می‌شود. پلیس در تعقیب جمیل است؛ اما او هر روز از دست پلیس می‌گریزد و روز به روز پرونده خلاف‌هایش سنگین‌تر می‌شود. در قسمت آخر می‌بینیم که پلیس هیچ نقشی در دستگیری این متهم ندارد و او دست به خودکشی می‌زند. جمیل در آخرین قسمت اشک می‌ریزد و مخاطب را متوجه قلب مهربانش می‌کند! 

 

تغییر پایان‌بندی به خاطر اختلاف با بازیگر

پایان‌بندی سریال «نابرده رنج» هم مخالفان زیادی داشت. در این سریال کارگردان مجبور شد میلاد کی‌مرام (بازیگر نقش جابر) را کنار بگذارد. این بازیگر به خاطر اختلافاتی که با کارگردان داشت پروژه را نصفه کاره رها کرد. در قسمت‌های پایانی از زبان یکی از شخصیت‌ها می‌شنویم که «جابر» شهید شده‌ است. از این بازیگر هیچ ردپایی در قسمت‌های پایانی نمی‌بینیم. 

 

وقتی همه چیز ختم به خیر می‌شود

سریال «دردسرهای عظیم2» که چند ماه پیش پخش شد هم پایانی آبکی داشت. در قسمت آخر دیدیم که  همه چیز ختم به خیر شد. پدربزرگ و مادربزرگ با هم آشتی کردند و فیلمنامه «لطیف» هم به قیمت خوب فروخته شد. آن نوزاد هم متعلق به فرد دیگری بود که شباهت زیادی به «لطیف» داشت اما چرا اینقدر شبیه بود و چه طور ممکن است همسر همان کسی که همزاد لطیف است بر حسب اتفاق موکل عموی نامزد لطیف باشد بدون جواب ماند! با توجه به این‌که قهرمان قصه فردی راستگو و مهربان بود، خیلی‌ها از همان قسمت اول چنین پایانی را پیش‌بینی کرده بودند. 

از این مثال‌ها خیلی بیشتر می‌توان دست و پا کرد، اما ما بیشتر سریالهای شاخص و پربیننده را ملاک بررسی قرار دادیم، مثل «شمس العماره» که خیلی یکهو تمام شد. حتی در شبکه نمایش خانگی هم پایان سریالهایی مثل «قلب یخی2»، «ابله» و «ساخت ایران» نچسب بود و سریال میرباقری یعنی «شاهگوش» هم که یک سر و گردن از بقیه بالاتر بود با رمزگشایی پایانی ناامید کنندهای مواجه شد. 

 

آرش قادری: سریال‌های ایرانی تمام نمی‌شوند؛ جمع می‌شوند

آرش قادری نگارش فیلمنامه‌های «ماتادور» و «هوش سیاه» را در کارنامه دارد و یکی از پرکارترین فیلمنامه‌نویسان تلویزیون است. با او درباره دلایل پایان‌بندی ضعیف سریال‌های ایرانی هم‌صحبت شدیم که متن نظراتش را در ادامه می‌خوانید: سریالهای ایرانی تمام نمیشوند؛ جمع میشوند. من سریال‌های جدید را ندیده‌ام و حرف‌هایم درباره کل مجموعه‌های تلویزیونی است. متاسفانه ما قبل از تمام شدن نگارش سریال وارد مرحله تولید میشویم. به این خاطر که برای تولید عجله داریم. بعضی وقت‌ها کمبود بودجه از طریق فیلمنامه‌نویس جبران می‌شود! مثلا دستمزد یک بازیگر زیاد است و از فیلمنامه‌نویس می‌خواهند که نقش او را کم کند تا به تدریج حذف شود. فلان لوکیشن گران است و به فیلمنامه‌نویس می‌گویند کاری کن که اتفاقات در فلان جا نیفتد. انتظار دارند که فیلمنامه‌نویس در ساختار دراماتیک قصه دستکاری کند و به همین خاطر پایان سریال خراب میشود. در تلویزیون ایران هدفگذاری بی‌منطقی وجود دارد که بر اساس آن باید همه مخاطبان و همه اقشار راضی بشوند. بنابراین می‌گویند در پایان سریال فلان شخصیت را قربانی نکن؛ چون یک عده ناراحت می‌شوند. همه شخصیت‌ها باید سرنوشت خوب داشته باشند. بعضی وقت‌ها بودجه کم می‌آید و به فیلمنامه‌نویس می‌گویند این کار را در دو قسمت تمام کن. در حالی که سریال در ذهن فیلمنامه‌نویس پنج قسمت دیگر باید تمام بشود. در این مواقع نویسنده مجبور است در دو قسمت به سرنوشت‌های دم دستی متوسل شود. مشکل بعدی این است که ساختار پاسخگویی تلویزیون ایران بسیار ضعیف است. فشار روی تلویزیون زیاد است و این نهاد هم بسیار منفعل عمل می‌کند. زور تلویزیون به هیچ ارگانی نمی‌رسد. وقتی قرار باشد همه سلیقه‌ها را راضی کنی، هیچ کدام را نمی‌توانی راضی کنی. کمتر تهیه کننده داریم که پای قصه بایستد و مبارزه کند. بیشترشان با رانت و اسپانسر تهیه‌کننده شده‌اند. بعضی‌ها با خودشان می‌گویند یک سفره‌ای پهن است؛ حالا ما هم بیاییم یک پولی بگیریم. به فیلمنامه‌نویس هم می‌گویند یک قصه آپارتمانی بی‌دردسر بنویس که کسی ناراحت نشود. 

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
نگاهی به « انتقام جویان: جنگ اینفینیتی» به بهانه اکران بزرگترین پروژه سینمایی «مارول»

بزرگترین گردهمایی تاریخ ابرقهرمان‌ها

٩٧/٠٢/٢٧
آنتن

ما هم نازک!

٩٧/٠٢/٢٧
درباره «پلنگ سیاه»، فیلمی که در گیشه‌های دنیا عجیب و غریب می‌فروشد

ابرقهرمان بفروش و نچسب

٩٧/٠٢/٢٧
شاخ هفته

ای تو نگهبان من

٩٧/٠٢/٢٧
نگاهی به پرونده قلدری‌های آمریکا در چند قرن اخیر به بهانه خروج ترامپ از برجام که البته اتفاق عجیبی هم نبو

قلدرامپ

٩٧/٠٢/٢٧
درباره درخشش بانوان فوتسالیست ایران در آسیا؛

قهرمانان وطن

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

جامعه‌شناسی تدفین و چیزهای دیگر...

٩٧/٠٢/٢٧
جانونی

تقدیم به جناب خرما... با احترام

٩٧/٠٢/٢٧
راهکارهایی برای تنفسِ جان، به بهانه آمدن ماه رمضان

هوای تازه برای ریه‌های روح خسته

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

یک ایران، یک صدا

٩٧/٠٢/٢٧

تقریبا هیچ!

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

یک حقیقت مرگبار

٩٧/٠٢/٢٧
ساختنیجات

جالباسی، از تولید به مصرف

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

دعوت شدگانیم...

٩٧/٠٢/٢٧
گفت‌و‌گو با دروازه‌بان تیم ملی فوتسال بانوان ایران

لژیونر شدن ما خیلی محال است

٩٧/٠٢/٢٧
تا جامِ جهانی

یک ایرانی بین خوش‌تیپ‌ترین بازیکن‌های جام‌جهانی2018

٩٧/٠٢/٢٧
حکایت هفته

اندر حکایت ابن جیم و انبار پر خودروسازان

٩٧/٠٢/٢٧
چهره هفته

شهردار تهران

٩٧/٠٢/٢٧
پایان نامه

لوبیا، گلابی و غوطه‌ای که نخورد!

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

من از شما می‌پرسم: آیا مشکل ما این است؟

٩٧/٠٢/٢٧