روش هایی که شما را به یک طبیعت گرد حرفه ای تبدیل می کند
8 گام موثر در دل طبیعت

روش هایی که شما را به یک طبیعت گرد حرفه ای تبدیل می کند

نویسنده : مریم ملی

گاهی اوقات آدم هیچ چیز از زندگی نمیخواهد جز یک صدای گوش نواز مثل صدای چشمه یا آبشار. شور وزش باد در یک بیشه بزرگ و اتراق کردن زیر سایه تک درخت منطقه، هم قدم شدن با آبی که دل زمین آهسته بیرون میآید و مسیری طولانی را سبزی و طراوت میبخشد، آرام گرفتن در دل یک غار خنک در گرمای خرماپزان تابستان، سختی شیرین راه طولانی و پر پستی و بلندی یک کوه و مزه مزه کردن فتح یک قله، خیس شدن زیر یک آبشار بلند و پر خروش در ظهر یک روز آفتابی همه و همه طعم‌هایی است که اگر یک بار بچشید بارها و بارها گوشه ذهنتان نگهش می‌دارید و مدام برای  این و آن نقلش میکنید. خاطره پر هیجان یک طبیعت گردی همیشه زنده است و به آدم انرژی میدهد چه برسد به این که بخواهید باز هم طبیعت را بکاوید و بیشتر انرژی بگیرید مخصوصا اگر فرصت یا امکان سفر را نداریم می‌توانید از طبیعت‌های بکر اطراف‌تان بهترین استفاده را ببرید. اما خودتان بهتر می‌دانید که هرچه بیشتر از ریز و درشت رفتار در طبیعت بدانیم زمانی را که در دلش میگذرانیم خوشایندتر و دلچسب‌تر خواهد شد.

 

1

تور خوب یا خانواده، مسئله این است

برای سفرهای طبیعت همیشه چند گزینه روی میز است. یکی این که طبیعت گردی همراه با تور را انتخاب کنیم یا یک برنامه دوستانه و خانوادگی بریزیم و همه چیزش را هم خودمان مهیا کنیم. اگر شما جزو آن دستهای هستید که با هر دلیل گزینه طبیعت گردی با تور را انتخاب میکنید بهتر است حتما مطمئن باشید که برگزار کنندگان تور مجوز دارند و اعضای همراهشان را بیمه کرده‌اند. از طرفی سابقه خوبی دارند و میشود به راه بلد بودن و مجرب بودن‌شان اطمینان داشت. این روزها گروههای خصوصی زیادی بدون مجوز برنامههای طبیعت‌گردی برگزار میکنند که عدم شناخت کامل باعث میشود به دردسرهای زیادی دچار شوند؛ بلد نبودن راه، نداشتن تجهیزات کافی و همراه کردن عدهای که توان مدیریتشان را ندارند میتواند کوچک‌ترین مشکلات این تورها باشد. 

 

2

واجبات را بشناس

اولین چیزی که بعد از تصمیم به طبیعت گردی اهمیت پیدا میکند، این است که چه وسایلی همراه خود داشته باشیم. محتویات کوله شما نسبت مستقیمی با مکانی که برای گشت و گذار انتخاب کردهاید دارد. طبعا کولهای که برای کوه‌نوردی بسته میشود با کولهای که برای طبیعت پیرامون یک آبشار و رود بسته میشود تفاوت دارد. اما به صورت کلی اگر بخواهیم یک چک لیست به شما بدهیم که بتوانید موقع طبیعت گردی از آن استفاده کنید میشود موارد زیر را نام برد: کمکهای اولیه مختصر، مواد دفع کننده حشرات مثل تنباکو، عینک آفتابی، لیوان شخصی، زیرانداز کم حجم، محفظهای برای نگه‌داری زباله‌ها و پس‌ماند غذاها، لیوان، چاقوی جیبی چند کاره که معمولا به همراه قاشق و چنگال است، مسواک، چراغ قوه، کلاه آفتابی، پتوی کوچک مسافرتی، دو جفت جوراب اضافه، ژل ضدعفونی کننده و دستمال برای استفاده بعد از دستشویی. 

 

3

حالا چی بپوشم؟

لباس یکی از مهم‌ترین چیزهایی است که میتواند در طبیعت کامتان را تلخ کند یا به لذت بردن هرچه بیشترتان کمک کند. بهترین لباس آنی است که رنگش از رنگهای موجود در طبیعت باشد و با محیطی که قصد سفر به آن را دارید هم خوانی داشته باشد. لباسهای خاص با رنگهای جیغ باعث جلب توجه محلی‌ها می شود و ممکن است آن‌ها را به سوی شما بکشاند. بهتر است دنبال لباسهای سبک و ساده و زود خشک شو باشید. ترجیحا لباسهای آستین بلند را برگزینید تا در پیاده‌روی ها و طی مسیر پوستتان کمتر آفتاب سوخته شود. برای هوای سرد لباسی را انتخاب کنید که لایه بادگیر داشته باشد. کلاه (و یا کلاه‌هایی که کاملا سر و صورت رو به جز چشم‌ها و دهان می‌پوشانند)، پوششی یک سره (که عرق را به لایههای بعدی انتقال ندهد)، لباسی گرم‌کننده که بین پوشش یک سره و بادگیر بپوشید، دستکش بهتر است برای طبیعت از کفش ضدآبی استفاده کنید که کفش تخت نباشد و حتما شیار داشته باشد. بررسی دمای محلی که برای طبیعت‌گردی انتخاب کردید کمک میکند که لباسهای مناسب همان دما را همراهتان داشته باشید. سایتهای هواشناسی و اپلیکیشن های قابل نصب بر گوشی همراه میتوانند خیلی راهگشا باشند. 

 

4

تنها صداست كه مي‌ماند

بیشتر ما لذت شنیدن صداهای مختلف طبیعت را در مکانهای مختلف از خودمان دریغ میکنیم و موزیکهای پخش‌کنندههای‌مان را گوش میدهیم. طبیعت‌گردهای حرفهای اما هرگز لذتی که در شنیدن صدای آب و نجوای پرنده ها و خش‌خش شاخه درخت هاست را از خودشان دریغ نمیکنند و به معنای واقعی کلمه طبیعت را میکاوند. چه در مناظر و قابهای زیبا برای عکاسی و نوازش چشم و چه در آواها و صداها برای آسایش روح از دنیای زمخت شهری.

 

5

شما کدام یک را میپسندید؟

نه تنها طبیعت گردها بلکه کسانی که فقط به صرف خوردن یک وعده غذایی به جایی در منطقهای سرسبز یا حاشیه رودخانه میروند هم به دنبال عطر خوب چمن تازه و زلالی آب هستند. اما خودشان تمام پس ماندهایشان را پای درخت و کنار رود جا میگذارند و خیلی ساده عطر خوب چمن تبدیل به بوی لج می‌شود. آب زلال هم میشود آبی گل‌آلود و... خیلی ساده و بدون صرف زمان اضافه می‌شود وسایل پلاستیکی و نایلون ها را گوشهای از کوله فشرده کرد و در مسیر بازگشت به خانه به سطل زباله انداخت تا طبیعت که دل ما را شاد میکند دل خودش هم شاد بماند.

 

6

کمپ، چه طور و چگونه؟

اگر بنا دارید که شب در طبیعت بمانید یا این که در فصول سرد سفر کردید و میخواهید گرم بشوید بهتر است حتما به فکر کمپ زدن باشید. کمپهای طبیعی توی فصلهای گرم سال بهترین گزینه هستند مثل غار و شکافهای طبیعی زمین. اما اگر شرایط طوری است که کمپ مصنوعی مد نظرتان است بعد از بررسی ایمنی محل از نظر عدم ریزش سنگ ریزه و چیزهای طبیعی دیگر باید کار را آغاز کنید. ضمن اینکه مراقب باشید در مسیر رودخانه‌ها یا کف دره‌ها کمپ نزنید و اتراق هم نکنید. بعد از این که کمپ را برپا کردید حتما چند وسیله سنگین مثل کوله‌ها را درون آن بگذارید تا باد جابه جایش نکند. بهتر است در فصلهای پر بارش زیر درختان کمپ نزنید چون با یک بارش کوتاه تمام چادر خیس میشود. برای در امان ماندن از سرما پتوهای اورژانسی را به شما پیشنهاد میکنیم. پتوهای اورژانسی از لایه نازکی از آلومینیوم تشکیل و به هیچ وجه سرما رو به داخل چادر راه نمی‌دهند. این پتوها را می‌توانید روی خودتان بکشید و همچنین روی دیواره ها یا سقف چادر وصل کنید. برای این‌که گرمای آتش بیرون را به داخل چادر بیاورید، یک تکه سنگ داخل آتش بگذارید و صبر کنید تا یکی دو ساعت توی آتش بماند. بعد از آتش درش بیاورید و چند دقیقه صبر کنید تا کمی دمایش پایین بیاید. وقتی به حالتی رسید که پارچه را نسوزاند، یک حوله یا یک تکه پارچه را دورش بپیچید. این سنگ را یا توی کیسه خواب کنار پاهای تان، یا وسط چادر و نزدیک به همه افراد بگذارید. فراموش نکنید توی کمپ به هیچ عنوان نباید چراغ خوراک پزی یا وسیله گرمایشی روشن کرد.

 

7

گلاب به روی تان این موضوع را جدی بگیرید

مسئلهای که اصلا شوخی بردانیست و بزرگ و کوچک هم حالیش نمیشود، سرویس بهداشتی است. هرکسی که طبیعت دوست باشد میداند که خیلی از مکان‌ها سرویس بهداشتی مناسبی ندارد در این حالت دو چاره وجود دارد یا این که باید از سرویسهای موجود در خانه و باغ محلی ها استفاده کرد یا در صورت عدم دسترسی به خانه و باغ محلی باید دست به دامن سرویسهای صحرایی شد. در حالت اول حتما باید با صاحب خانه یا باغ هماهنگی انجام شود و از او خواهش کنید که به شما اجازه بدهد از سرویس استفاده کنید. در هر دو حالت حواستان باشد که همیشه یک بطری آب به اندازه نیاز خود به همراه داشته باشید. ژلهای شوینده دست و صورت و دستمال هم که در موارد قبل اشاره شد.

 

8

هرکسی مسئول آتش خودش است

برای روشن کردن آتش در طبیعت بهتر است جهت باد را در نظر بگیرید. مسلما شاخه هاي سالم درخت ها سوخت مناسبی برای ما نیستند. با کمی دقت و حوصله میشود  شاخههای خشک شده و جدا افتاده درخت ها را پیدا کرد و با مواد اشتعال پذیر و فندک اتمی (برای این که در باد راحت‌تر روشن میشود) آتش را به پا کرد. حتما محل درست کردن آتش را با چند قطعه سنگ از همه طرف مهار کنید تا آتش گیرهای اطراف مثل برگ و بوتههای کوچک نسوزند. چیزی که از روشن کردن آتش مهم تر است روش خاموش کردن آن است. آتشهای کوچک در حد گرم کردن یک غذا یا دم کردن چای خیلی ساده با روش خفه کردن و یا روش خنک کردن به وسیله آب خاموش میشوند. اصطلاحی که در بین طبیعت‌گردها رایج است میگوید هرکس مسئول آتشی است که به پا کرده است پس تا قبل از خاموش شدنش از محیط دور نمیشويد. 

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
داستان انتخاب سفرها و ایرانگردی‌های جواد قارایی، مستندساز

بیایید همه ایرانگرد باشیم!

٩٧/٠٣/٠٣
فتوچاپ

فتوچاپ 536

٩٧/٠٣/٠٣
تلگجیم

تلگجیم 536

٩٧/٠٣/٠٣
چهره هفته

کارلوس کی روش

٩٧/٠٣/٠٣
جانونی

ضرورت ایجاد رشته خرمالوژی و پختن زولبیای خانگی

٩٧/٠٣/٠٣
درباره لیگ ملت‌‎های والیبال و بازی‌های تیم ملی کشورمان در این رویدادها

باز هم لیگ جهانی

٩٧/٠٣/٠٣
درباره فصل سوم «شهرزاد» که با پیچش داستانی در اپیزود چهاردهم، انتظار برای دو قسمت پایانی هیجان انگیزش را

فرضیه هایی برای پایان شهرزاد

٩٧/٠٣/٠٣
یادداشت

علیه نون دونی‌ها

٩٧/٠٣/٠٣
پایان نامه

پیامکی از دیار فانی!

٩٧/٠٣/٠٣
ساختنیجات

انگیزه مطالعه زیر یک نور نرم و یواش!

٩٧/٠٣/٠٣
به بهانه ساخت سری جدید و قدرتمند انیمیشن کاپیتان سوباسا، محبوب‌ترین شماره 10 دنیای فوتبال

بازگشت فوتبالیست ها

٩٧/٠٣/٠٣
به بهانه رمضان کریم، درباره نان نوشتیم و فرهنگی که این خوردنی محترم با خودش به مردم کشورمان سنجاق کرده اس

خدا نان داد

٩٧/٠٣/٠٣
جارچی

جارچی 536

٩٧/٠٣/٠٣
گفت‌و‌گوی جیم با فرهاد سال افزون، پاسور تیم ملی والیبال

می رویم و نهایت زورمان را می زنیم

٩٧/٠٣/٠٣
دات کام

«اینپین» اپلیکیشنی خلاقانه و کاربردی برای انتخاب ملک

٩٧/٠٣/٠٣
توییتری ها

اعزام تیم ملی به جام جهانی

٩٧/٠٣/٠٣
تا جام جهانی

پر حاشیه مانند فهرست بازیکنان حاضر در روسیه

٩٧/٠٣/٠٣
یادداشت

عصبانی کننده!

٩٧/٠٣/٠٣
شگرد

قابلیت‌های جدید استوری اینستاگرام

٩٧/٠٣/٠٣
حکایت هفته

اندر احوالات مریدان و رفع فیلتر

٩٧/٠٣/٠٣