خاطره‌بازي جيمي
آلبوم عکس چهار ساله جيم

خاطره‌بازي جيمي

نویسنده :

وقتي 4 سالش شد برديمش عکاسخانه تا ازش عکس بگيريم، حالا ديگر آقا شده بود و هيکلش توي کت و شلوار خوش‌قواره مي‌شد! حالا مي‌شد عکسش را به همه نشان بدهيم، حالا خودش از ديدن عکسش توي قاب هول نمي‌کرد و دستپاچه نمي‌شد. حالا ما بهش افتخار مي‌کرديم و حواسمان بود که بزرگ شده! آن‌قدر بزرگ شده که ديگر دستش را توي دستمان محکم نگيريم... حالا که جيم چهار ساله شده دل توي دل اهالي جيم نيست، همه يک جورهايي دارند به اين 4 سالي که گذشت فکر مي‌کنند، به روزهاي اول زندگيش، به تولدش و به خاطرات خوش و ناخوشي که داشته. همه تولدها قرار است آدم را ببرد به چند سال قبل، به بهانه اين تولد ما هم سري زديم به آلبوم عکس‌هاي جيم و بعضي از خاطره‌انگيزترين جيم‌ها را انتخاب کرديم، شايد شما هم يادتان باشد!

پيش‌شماره اول 19 آذر 1385
جيم با اين شماره به دنيا آمد، آن‌موقع خيلي کوچک‌تر از اين‌ها بود، فقط 8 صفحه داشت و روز يکشنبه چاپ شد! توي اين هشت صفحه يک راهنماي جيم بود که توي آن راهنما گفته بود «‌جيم يعني چه!؟» (حالا اگر مي‌خواهيد بدانيد جيم يعني چه به اولين جيم مراجعه کنيد) در اولين شماره جيم يک ستون بود به نام «‌تمام خواستگارهاي من» که ديگر هيچ‌وقت در جيم تکرار نشد و يک کميک پر سر و صدا راجع به روز دانشجو که صداي خيلي‌ها را درآورد.

شماره 26 18 مرداد 1386
اولين شماره‌اي که به يک موضوع مرتبط با موسيقي پرداختيم، آن‌هم با يک طراحي متفاوت در صفحات ويژه. يکي از شاهکارهاي صفحه‌آرايي هم در اين شماره اتفاق افتاد. غرض پرداختن به موسيقي سنتي و مدرن بود که ميسر گشت.

شماره 60 5 ارديبهشت 1387
کيفيت به شرط چاقو تيتر مطلب ويژه‌اي بود که با يک جلد ويژه و تکان دهنده کلي مخاطبان جيم را شوکه کرد. مطلب ويژه در مورد کيفيت خودروهاي داخلي و قيمتي بود که دارند. جلد را هم که مي‌بينيد که برش از يک خودروي داخلي که داخلش حسابي قرمز است.

شماره 79 14 شهريور 1387
اين موضوع ويژه مربوط به روزهاي اول ماه مبارک رمضان بود و قرآن را از جنبه‌هاي مختلف بررسي کرده بود. قرار بود قرآن براي 30 روز هم که شده وارد زندگي مان بشود. جلدش هم که شاهکاري بود از مدير هنري جيم با يک ايده خلاقانه براي قرآنonline .

شماره 63 26 ارديبهشت 1387
به مناسبت روز فردوسي، چند تا از جيمي‌ها براي تهيه گزارشي زنده به شهر توس رفتند و يک گزارش واقعا ميداني را تهيه کردند و با ماجراهاي زيادي هم همراه بودند مثل مصاحبه با يک گروه توريست خارجي در باغ و سردرآوردن از ته و توي کرايه‌ها و هزينه‌هاي اين مجموعه.جلد اين شماره مجسمه جناب فردوسي بود و ملتي که دورش نشسته بودند و داشتند به شعرهايش گوش مي‌کردند، در صفحات ويژه هم به همه قسمت هاي باغ فردوسي به صورت اينفوگرافي پرداخته شده بود.

شماره 95 5 دي 1387
بعضي موضوعات به يک تابو تبديل شده‌اند که خيلي نمي‌شود سراغشان برويم. يکي از اين موضوعات، دوجنسيتي‌هاست. ما در اين شماره جيم رفتيم سراغ اين موضوع و از جنبه‌هاي مختلف به اين موضوع پرداختيم، اين‌که دليل اين مسئله چيست و از نظر پزشکي و فتواي ديني چه‌طور با آن برخورد شده است. با چندتا از دوجنسيتي‌ها هم مصاحبه شده بود که آن‌ها هم حال و هوا و وضعيت زندگي‌شان را گفته بودند.

شماره 93 21 آذر 1387
ويژه‌نامه 2سالگي جيم با ايده دخترانه و پسرانه شدن جيم. توي اين جيم آقايان و خانم‌ها هر چه‌قدر دلشان خواست به هم، يعني به جنس مخالفشان بد و بيراه گفتند و دلشان خنک شد. از آن جيم‌هايي که هم دل دخترها را برد و هم دل پسرها را. 8 صفحه يک طرف دخترانه بود و 8 صفحه پسرانه و از هر طرف که جيم را توي دستت مي‌گرفتي فرقي نمي‌کرد. دبير جيم و صفحه‌آرا براي اين کار فسفر زيادي سوزاندند و کلي هم تلاش کردند که به دوستان چاپ توضيح بدهند اين کاري که مي‌خواهند بکنند يعني چه!؟

شماره 104 22 اسفند 1387
در اين شماره با تيتر «مادران مشغول کارند» به سراغ زناني رفتيم که کارهاي بزرگي را در شرايط سخت انجام داده‌اند، زناني که جزو اولين‌ها بودند و زناني که امروز در جايگاه‌هاي مختلف مشغول به کار مديريت هستند، آن هم در شرايطي که به قول نويسنده جيم «شهر در اختيار مردان است» جلد اين شماره هم عجيب به دل ما و مخاطب‌هاي‌مان نشست.

شماره 108 3 ارديبهشت 1388
بعد از باب شدن شغل ناشريفي به اسم زورگيري در بين شهروندان، تحريريه جيم به سراغ اين ماجرا رفت و با شبيه‌سازي يک اتفاق زورگيرانه به شرح و بسط آن پرداخت آن‌هم چه پرداختني! تا مدت‌ها اسامي و عناوين موجود در آن اتفاق شبيه‌سازي شده روي بچه‌هاي جيم باقي ماند و آن‌ها همديگر را با آن عنوان صدا مي‌کردند.

شماره 120 1 مرداد 1388
اگر بخواهيد براي زندگي‌تان تصميم بگيريد مجبوريد در يک روز مهم رشته مورد علاقه‌تان را انتخاب کنيد، بچه‌هاي جيم در اين روز و اين شماره به همه خوانندگان جيم کمک کردند که رشته مورد علاقه‌شان را تضميني انتخاب کنند، همان‌طور که در سال‌هاي نه‌چندان دور خودشان اين کار را کردند و زندگي‌شان را دگرگون کردند. صاحب عکس جلد هم يکي از فروشندگان محله قديمي‌مان بود که به جيمي‌ها خيلي لطف داشت.

شماره 113 13 خرداد 1388
ويژه‌نامه‌اي براي امام، کسي که اتفاقات بزرگ کشور ما را به وجود آورده ولي خيلي از ما و تقريبا همه هم‌نسلان ما او را نديده‌اند و نمي‌شناسند. ويژه نامه امام از آن کارهايي بود که بچه‌هايي جيم برايش خيلي زحمت کشيدند، براي جيم و به خاطر امامي که دوستش دارند. در ويژه‌نامه امام همه 16 صفحه با محوريت امام خميني(ره) بود و در قالب‌هاي مختلف به دوران کودکي، جواني و دوران مبارزه امام پرداخته شده بود.

شماره 117 11 تير 1388
وقتي قرار بود که جيم تعطيل شود، اين مطلب را به صورت ويژه براي شما نوشتيم و با شما مخاطبان جان خداحافظي کرديم که برويم پي کارمان ولي هنوز که نرفته‌ايم و مي‌بينيد آن موضوع ويژه شايعه‌اي بيش نبوده است! موضوع ويژه شايعه از آن دست موضوعاتي بود که خيلي‌ها را نگران کرد و فکر کردند که راستي‌راستي قرار است ما برويم و ديگر نباشيم. آن‌موقع بود که فهميديم شايعه در جامعه ما چقدر پر قدرت است.

شماره123 10 مرداد 1388
جيم تا به امروز دو بار به مناسبت روز جوان جشني را برگزار کرده که در آن جشن همه مخاطبان جيم دور هم جمع شده‌اند. جيم در اين شماره تمام اتفاق‌هايي که در جشن آن سال و با حضور تمام مخاطبان و مجري و مهمان برنامه افتاده بود را انعکاس داد. از سخنراني و حضور بزرگترهاي روزنامه خراسان در اين جشن تا مهمان‌هاي اختصاصي اين برنامه و مسابقاتي که برگزار شد و دعواهاي رشيدپور و ده‌نمکي، همه‌شان در اين موضوع ويژه آمده بود.

شماره 180 15 مهر 1389
يکي از خاطره‌انگيزترين موضوع ويژه‌هاي جيم موضوعاتي است که اختصاصي براي دختران کار مي‌شود، آن هم در روز دختران و با کمک همه دختران جيم. اين مطلب را همه دختران مخاطب جيم خواندند و به اين‌که «دختر خوب چه دختريه؟» هم فکر کردند و با پيامک‌هاي‌شان در مورد اين موضوع ويژه و جواب آن اظهار نظر کردند.

شماره 185 20 آبان 1389
وقتي همه نگران هدفمند شدن يارانه‌ها هستند جيم به سراغ راه‌هايي مي‌‌رود که به کمک آن‌ها بشود در موقع هدفمند شدن يارانه‌ها و مسائل مالي‌اش به اين قصه درست نگاه کرد و تصميمات درستي هم برايش گرفت. براي واقعي‌تر بودن اين راه‌کارها ما به سراغ کارشناس جامعه شناسي و اقتصادي هم رفتيم تا نتايج اين کار را از جنبه علمي و دقيق هم بررسي کرده باشيم. آن جوان روي جلد هم در واقع داشت به حساب و کتاب دخل و خرجش مي‌پرداخت.

شماره179 8 مهر 1389
حتما شما هم هنوز روزهايي که منشور حقوق بشر کوروش به خاک وطن برگشت را يادتان هست. ما به همان مناسبت بازگشت منشور به وطن رفتيم سراغ آن در موزه ملي و حس و حال آدم‌هايي که از شهرهاي دور و نزديک براي ديدن آن آمده بودند هم روايت کرديم. ماجراهاي سفر يکي از نويسندگان جيم به تهران براي گرفتن مصاحبه با رئيس موزه ملي و طراحي طرح روي جلد هم کلي ماجرا به حال و هواي اين موضوع اضافه کرد، گل‌بازي مدير هنري جيم هم يکي از ماجراهاي جلد اين شماره بود.

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
نگاهی به « انتقام جویان: جنگ اینفینیتی» به بهانه اکران بزرگترین پروژه سینمایی «مارول»

بزرگترین گردهمایی تاریخ ابرقهرمان‌ها

٩٧/٠٢/٢٧
آنتن

ما هم نازک!

٩٧/٠٢/٢٧
شاخ هفته

ای تو نگهبان من

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

دعوت شدگانیم...

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

یک ایران، یک صدا

٩٧/٠٢/٢٧
درباره «پلنگ سیاه»، فیلمی که در گیشه‌های دنیا عجیب و غریب می‌فروشد

ابرقهرمان بفروش و نچسب

٩٧/٠٢/٢٧
نگاهی به پرونده قلدری‌های آمریکا در چند قرن اخیر به بهانه خروج ترامپ از برجام که البته اتفاق عجیبی هم نبو

قلدرامپ

٩٧/٠٢/٢٧
پایان نامه

لوبیا، گلابی و غوطه‌ای که نخورد!

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

جامعه‌شناسی تدفین و چیزهای دیگر...

٩٧/٠٢/٢٧
جانونی

تقدیم به جناب خرما... با احترام

٩٧/٠٢/٢٧

تقریبا هیچ!

٩٧/٠٢/٢٧
درباره درخشش بانوان فوتسالیست ایران در آسیا؛

قهرمانان وطن

٩٧/٠٢/٢٧
تا جامِ جهانی

یک ایرانی بین خوش‌تیپ‌ترین بازیکن‌های جام‌جهانی2018

٩٧/٠٢/٢٧
مینیمال

مینیمال 535

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

من از شما می‌پرسم: آیا مشکل ما این است؟

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

یک حقیقت مرگبار

٩٧/٠٢/٢٧
راهکارهایی برای تنفسِ جان، به بهانه آمدن ماه رمضان

هوای تازه برای ریه‌های روح خسته

٩٧/٠٢/٢٧
حکایت هفته

اندر حکایت ابن جیم و انبار پر خودروسازان

٩٧/٠٢/٢٧
گفت‌و‌گو با دروازه‌بان تیم ملی فوتسال بانوان ایران

لژیونر شدن ما خیلی محال است

٩٧/٠٢/٢٧
درباره مهم ترین تکنولوژی روز یعنی دستیارهای شخصی که در حال تبدیل شدن به انسان اند

#virtual_asistant

٩٧/٠٢/٢٧