صرف قوانین محدودیت‌زا برای مقابله با بدحجابی، مخرب است!
استاد حوزه و دانشگاه، از ضرورت کار فرهنگی می گوید

صرف قوانین محدودیت‌زا برای مقابله با بدحجابی، مخرب است!

نویسنده : محمد امین شرکت اول

به هر حال ما در جامعه‌ای زندگی می‌کنیم که خود را جامعه‌ای اسلامی می‌داند و به طبع آن باید احکام اسلام در آن بدون هیچ کم و کاستی پیاده شود. ولی نکته مهم این‌جا است که روش این پیاده‌سازی باید چگونه باشد؟! با حجت‌الاسلام و المسلمین محمدهادی هدایت، استاد حوزه علمیه قم و دانشگاه صنعتی شریف و یکی از فعالان اجتماعی- دینی گفت‌وگویی درباره مؤثر یا مخرب بودن این طرح کرده‌ایم:

به دستور اداره اماکن طرحی در حال اجرا است که طی آن مسئولان واحدهای صنفی از پذیرش افراد بدحجاب در مغازه‌های خود منع شده‌اند، به نظر شما این قانون می‌تواند در جهت افزایش فرهنگ حجاب در جامعه مؤثر باشد یا نه؟

امام خمینی (ره)می‌فرمایند: «در وزارت‌خانه‌های اسلامی نباید معصیت انجام بشود، در این مکان‌ها نباید زن‌های بی‌حجاب رفت و آمد داشته باشند، زن‌ها بروند، اما با حجاب!» در موقعیت‌های دیگر نیز امام سخناني گفته‌اند؛ مانند مصاحبه‌ای که در همان دوران تبعید در پاریس انجام داده‌اند که در آن مصاحبه به خبرنگاری گفته‌اند: «زن با مرد هیچ فرقی ندارد، فقط این‌که زن در اسلام باید حجاب داشته باشد. البته لازم نیست حجابش حتماً چادر باشد، او می‌تواند هر لباسی را که برایش حجاب بوجود آورد اختیار کند. اسلام نمی‌خواهد که زن به عنوان یک شیء و یک عروسک در دست ما باشد، اسلام می‌خواهد شخصیت زن را حفظ کند و از او انسان کارآمدي بسازد.»

در واقع زن‌ها در جامعه اسلامی دارای آزادی اسلامی هستند، من بر روی واژه اسلامی این نوع آزادی تأکید می‌کنم چون ما بر این باور هستیم که اسلام ما را به آزادی حقیقی رساند. در اسلام بین زن و مرد در رابطه با حضور در اجتماع هیچ تفاوتی نیست مگر این‌که زن باید با حجابی که برای او امنیت‌ساز است در جامعه حضور یابد. 

درباره این قانون نیز باید بگویم که در راستای سخنان حضرت امام (ره) است و این‌که کلیت این قانون هر چند اندک ولی عاملی بازدارنده در مقابل حضور افراد بدحجاب، افرادی که امنیت دینی مردم جامعه را مورد هدف قرار می‌دهند، در جامعه می‌شود، می‌تواند مؤثر باشد. 

یکی از وظایف حکومت اسلامی این است که در جامعه تمامی راه‌های نفوذ و نشر فساد را سد کند. حال اماکن عمومی اعم از مغازه‌ها، ادارات و... اجزای جامعه اسلامی به شمار می‌آیند، به همین سبب وظیفه حکومت اسلامی این است که از جولان افراد بی‌فرهنگ (افرادی که فرهنگ اسلامی- ایرانی ما را رعایت نمی‌کنند) جلوگیری به عمل آورد.

آیا چنین قوانین محدودیت‌زایی راه‌گشای مسئله بدحجابی در کشور است؟

+ صرف ایجاد محدودیت قطعاً مخرب است و وضع چنین قوانین محدودیت‌زا راه جلوگیری و مقابله نیست، ما باید از ابرازهای دیگری نیز برای ایجاد فرهنگ حجاب و پوشش استفاده کنیم. مانند تبلیغات درست در این مسئله که متأسفانه جامعه، ما هیچ توفیقی نسبت به آن نداشته است. ما هنوز نتوانسته‌ایم مبنای فکری که حجاب را نوعی محدودیت برای زن می‌داند را کنار بزنیم. یکی‌دیگر از ابزارهای بسیار مؤثر می‌تواند ارائه الگوی برتر برای بانوان جامعه باشد، درست است ما در مذهب خود الگوهای متعالی مانند معصومین و اهل بیت (علیهم‌السلام) داریم، ولی جامعه ما علاوه بر چنین الگوهایی نیازمند الگوهای قابل لمس و به عبارتی دیگر عینی است.

در زمان صدر اسلام نیز قوانین حکومتی درباره رعایت حجاب وجود داشته است؟

+ در آن زمان در زمینه‌های مختلف دین حرکات به صورتی کاملاً تدریجی و نرم انجام می‌گرفته است. برای مثال در مورد همین مسئله حجاب وقتی آیات الهی نازل شد، حضرت پیامبر (صلی ا... علیه و آله) با لطافت زیاد و به مرور سعی بر ایجاد و گسترش جریان فرهنگی حجاب در جامعه کردند، به همین خاطر است که ما در صدر اسلام به هیچ واقعه‌ای برنمی‌خوریم که در طی آن پیامبر اسلام (صلی ا... علیه و آله) به خاطر وضعيت پوشش نامناسب فردی برخورد تندی با او انجام دهند. پیامبر (صلی ا... علیه و آله)  در آن دوران به مرور و در زمان‌ها و موقعیت‌های متفاوت توصیه‌هایی درباره حجاب و حدود و نوع آن به مردم می‌فرمودند که مجموع آن‌ها به قوانینی در رابطه با حجاب منتهی شد که در دوران خلافت حضرت امیرالمؤمنین (علیه‌السلام) می‌بینیم ایشان با انتصاب مأموران حکومتی بر جامعه به منظور رعایت احکام الهی از جمله حجاب نظارت می‌کنند و با متخلفان نیز به طبع آن برخورد. ما در جامعه خود بدون کار تدریجی و فرهنگی نمی‌توانیم به صرف وضع قوانین محدودیت‌زا در زمینه ترویج فرهنگ حجاب به توفیقی دست یابیم.

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
کافه جهان نما

دهلی نو شهر سکانس های بی پایان

٩٥/١١/٢٨
برگزیده سایت

نقطه سر خط به توان 3

٩٥/١١/٢٨

نفس های آخر

٩٥/١١/٢٨
شگرد خفن

چگونه از دست اینترنت اکسپلورر خلاص شویم

٩٥/١١/٢٨
درباره شخصیت‌های فیلم‌های ماجرای نیمروز، سیانور و امکان مینا و تصویری که از سازمان منافقین برای ما می‌

ماجرای منافقین

٩٥/١١/٢٨
جاکتابی

مردی که گورش گم شد

٩٥/١١/٢٨
شاخ هفته

پلک بگشا صنما، صبح مرا روح ببخش

٩٥/١١/٢٨
تلگجیم

تلگجیم 475

٩٥/١١/٢٨
مستند «فیلمی ناتمام برای دخترم سمیه»؛ روایتی پی پرده از گروهک تروریستی منافقین

قربانی ایدئولوژی پدر

٩٥/١١/٢٨
ذهن زیبا

ذهن زیبا 475

٩٥/١١/٢٨
چند روایت برای این‌که روزهای قبل از عیدمان متفاوت شود

عید نوروز را از اسفند شروع کنیم

٩٥/١١/٢٨
آنتن

ظرفیت پشت یخچال تکمیل است

٩٥/١١/٢٨
مینیمال

کی عروسی گرفتن از مد می افتد؟

٩٥/١١/٢٨
درباره برد شیرین آبی‌ها در دربی یکشنبه که به یک قهرمانی می‌ارزید

تیم خوب منصوریان، تیم بد برانکو!

٩٥/١١/٢٨
فتوچاپ

فتوچاپ 475

٩٥/١١/٢٨
حکایت هفته

اندر حکایت مریدان و ناله های ایشان

٩٥/١١/٢٨
چهره هفته

در چیستی اصولگرایی

٩٥/١١/٢٨
درباره انتخاب سرمربی تیم ملی والیبال و پایان کشمکش برای نیمکت

«ویچ» غیر کروات این بار برای والیبال

٩٥/١١/٢٨
بهـتــرین فروشــگاه‌هـای اینتـــرنــــتی ایـران را کــامــل بشــناســید

#خرید_اینترنتی

٩٥/١١/٢٨
نکاتی درباره زندگی ورزشی و شخصی مربی جدید تیم‌ملی والیبال ایران

کولاک کن کولاکوویچ!

٩٥/١١/٢٨
تبلیغات
تبلیغات