فیلمی بین‌المللی از سینمای ایران
همه آنچه باید در مورد فيلم «محمد رسول‌ا...» بدانید

فیلمی بین‌المللی از سینمای ایران

نویسنده : علیرضا گرانپایه

بالاخره  زمان اکران فیلم «محمد رسول‌ا...» رسید. پروژه‌ای که «مجید مجیدی» یکی از بهترین کارگردان‌های سینمای پس از انقلاب را 7 سال از پرده سینما دور کرد تا بتواند به آرزوی خودش در سینما برسد، پروژه‌ای که بودجه چندین میلیاردی‌اش در صحن مجلس شورای اسلامی به عنوان یک طرح ملی تصویب شد، پروژه‌ای که تمام بخش‌های آن بوی بین‌المللی بودن را می‌دهد، از تجهیزات فنی که گاها به صورت اختصاصی برای این فیلم خریداری شده تا عوامل فیلم که گاهی اسم‌هایشان خیلی فراتر از سینمای ایران است. فیلم «محمد رسول‌ا...» مجیدی بالاخره پس از کش و قوس‌های فراوان از امروز به صورت همزمان در 143 سینماي کشور رونمایی می‌شود. 

 

از فیلمنامه تا لوکیشن

مهر سال 1386 نقطه شروع کار فیلم «محمد رسول‌ا...» است. تیم تحقیقاتی با توجه به حساسیت فراوانی که داستان فیلم داشت نزدیک به 2 سال به تحقیق پرداختند و همزمان با آن «مجیدی» و «کامبوزیا پرتو» که از فیلم‌نامه‌نویسان مطرح حوزه کودک در سینماي ایران است، کار نگارش فیلمنامه را آغاز کردند. «مجیدی» که می‌دانست به سراغ چه سوژه حساسی رفته است، چندین دیدار خصوصی پیرامون داستان فیلم با مراجع و علما از جمله «آیت‌ا... سیستانی»، «آيت‌ا... وحید خراسانی» و «آيت‌ا... جوادی آملی» داشت تا بالاخره بهار سال 88 نسخه اولیه فیلمنامه آماده شد. «حمید امجد» پس از به دست آمدن خط اصلی داستان به تیم فیلمنامه‌نويسی اضافه شد تا وظیفه دیالوگ‌نویسی فیلمنامه را بر عهده بگیرد. اما یکی از مهمترین بخش‌های پیش تولید فیلم بازسازی شهرهای مکه و مدینه در فضای 220 هکتاری بود، لوکیشنی که ابتدا قرار بود در مساحت 100 هکتار طراحی شود ولی بعدها با توجه به ساخت قسمت دوم و سوم فیلم در همین مکان تصمیم به بیشتر شدن مساحت آن گرفته شد. بیش از 70 درصد فیلمبرداری «محمد» در همین مکان که به نام شهرک پیامبر اعظم (ص) نامیده شده است، صورت گرفت. همچنین «مجید مجیدی» برای فیلمبرداری بخش‌های حمله سپاه ابرهه به مکه نیز به آفریقا رفت. از نکات قابل توجه در روزهای فیلمبرداری این فیلم بازدید مقام معظم رهبری از پشت صحنه «محمد رسول‌ا...» بود، اتفاقی که برای اولین بار در سینمای ایران انجام گرفت.

 

گران‌ترین فیلم تاریخ سینما ایران

هرچند «مجید مجیدی» در اولین کنفرانس مطبوعاتی فیلم اعلام کرد که بودجه 62 میلیاردی که برای ساخت فیلم در نظر گرفته شده است مربوط به هر سه قسمت است ولی حتی اگر این‌گونه هم حساب کنیم باز هم «محمد رسول‌ا...» با اختلاف زیاد به عنوان پرهزینه‌ترین فیلم تاریخ سینماي ایران انتخاب می‌شود. «حیدریان» تهیه‌کننده فیلم می‌گوید برای تامین هزینه‌های فیلم ابتدا به سراغ کشورهای اسلامی رفتیم تا با مشارکت آن‌ها هزینه‌ها را تامین کنیم، با شرکت‌هایی در قطر و ترکیه هم مذاکراتی داشتیم و آن‌ها تمایل خود را اعلام کردند ولی بعد به دلیل حساسیت‌هایی که وجود داشت، تصمیم به تاسیس شرکت «نور تابان» گرفتیم و بودجه را از داخل کشور تامین کردیم. هرچند باید به فیلم «محمد رسول‌ا...» بیشتر به عنوان یک اثر ملی و ارزشی نگاه کرد ولی باید دید در کنار این موضوع آیا توفیقات اقتصادی قابل توجهی برای این فیلم در اکران داخلی و جهانی بدست ‌می‌آید؟

 

داستان

فیلم سینمایی «محمد رسول‌ا...» از محاصره‌ مسلمانان در شعب ابی‌طالب آغاز می‌شود و به پیش از تولد پیامبر اسلام باز می‌گردد. در این فیلم شاهد وقایعی هستیم که پیش از تولد پیامبر اسلام تا 12 سالگی ایشان را در بر می‌گیرد. صحنه‌های وفات مادر رسول اکرم در روستای «ابواء» و صحنه‌های مربوط به دوران شیرخوارگی و خردسالی پیامبر در روستای «سعدیه» هم از دیگر بخش‌های فیلم است. فیلم محمد با اولین سفر پیامبر به شام و رسیدن به «صومعه بحیرا» به پایان می‌رسد. «بحیرا» راهبی مسیحی است که درباره ظهور آخرین پیامبر به «ابوطالب» بشارت می‌دهد. از همان ابتدا اصل بر سه گانه «محمد رسول‌ا...» گذاشته شده و فیلمنامه نیز براساس آن نوشته شده است. هنوز خبری از دو قسمت بعدی فیلم نیست و حتی «مجید مجیدی» گفته است که امکان دارد کارگردان قسمت‌های بعدی نیز تغییر کند، اتفاقی که شاید در صورت بازخورد منفی منتقدان و مردم به قسمت اول این فیلم اتفاق بیفتد. از نکات قابل توجه دیگری که «مجیدی» در کنفرانس مطبوعاتی‌اش بیان کرد زمان پنج ساعت و نیمی تدوین ابتدایی فیلم بود، اتفاقی که باعث شد در کنار نسخه سینمایی سه ساعته، تصمیم به تدوین سریالی از فیلم نیز صورت بگیرد.

 

مردان اسکاری

شاید کسی انتظار نداشته باشد که برای پروژه‌ای به این عظمت به عوامل داخلی اکتفا کنیم. «مجیدی» برای بخش‌های مختلف پشت صحنه به سراغ چهره‌های شناخته شده سینماي دنیا رفته است. «ویتوریو استورارو» که برنده سه جایزه اسکار است به عنوان مدیر فیلمبرداری در حالی به تیم «مجیدی» پیوست که خودش مدعی شده است که این دعوت به کار پس از خواندن کتابی در مورد اسلام یک دعوت الهی از سوی خداوند بوده است. «ای.آر رحمان» که جایزه اسکار را در کارنامه خود دارد، موسیقی فیلم را ساخته است. همچنین نام میلژن «کرکا کلژاکویچ» طراح دکور مشهور جهان نیز در بین عوامل فیلم دیده می‌شود. در کنار این عوامل نکته قابل توجه این است که «مجیدی» تمام بازیگران این اثر را از داخل کشور انتخاب کرده است و این ادعا را دارد که بازیگران داخلی خودمان توانسته‌اند نیاز او را برآورده کنند.

 

تبلیغات متفاوت

تبلیغات فیلم نزدیک به 10 روز قبل از شروع فیلم به صورت گسترده در تهران آغاز شد. تبلیغاتی که در آن‌ها نه خبری از نام کارگردان بود و نه خبری از عوامل دیگر از جمله بازیگران. «مجیدی» خواسته است با اینگونه تبلیغات ابتدا تمام حواس مخاطب را معطوف نام فیلم و داستان خاص آن کند و از طرف دیگر گفته است که آن‌قدر عکس‌های استفاده شده در پوسترهای شهری زیبا است که نخواستم با آمدن نام عوامل بر روی آن‌ها زیبایی‌اش توسط مخاطب دیده نشود. هرچند تنها 10 سینما در کشور توانایی پخش فیلم با کیفیت اصلی ر ا دارند ولی عوامل فیلم تمام سعی خود را کرده‌اند که تجهیزات فنی تمام 143 سالن سینما نمایش دهنده بتواند به سطح قابل قبولی برسد. علاوه بر اکران داخلی، «محمد رسول‌ا...» فیلم افتتاحیه جشنواره مونترال کانادا بوده و اکران جهانی برای آن در نظر گرفته شده است. 

 

حواشی

اولین اکران رسمی فیلم «محمد رسول ا...» در جشنواره فیلم فجر  با حواشی همراه بود. از یک سمت منتقدان در جشنواره‌ای که خبری از نام‌های بزرگی در بین فیلم‌ها نبود، انتظار داشتند «مجیدی» با فیلمش آن‌ها را شگفت زده کند که به نظر می‌رسد در بخش فنی توانسته این کار را انجام دهد ولی برآیند صحبت منتقدان نشان می‌دهد که داستان فیلم کمی خسته کننده پیش می‌رود. از طرف دیگر «الازهر» که از بزرگترین مراکز علمی اهل سنت است، بیانه‌ای صادر کرد و از کشور ایران خواست که اجازه پخش این فیلم را ندهد. آن‌ها اعلام کردند که نه تنها نشان دادن صورت پیامبر مشکل دارد بلکه صدای ایشان را هم نباید در فیلم به نمایش گذاشته می‌شد و به همین بهانه فیلم را تحریم کردند. «مجیدی» که بارها اعلام کرده بود قسمتی از زندگی پیامبر که در این فیلم به نمایش درآمده بین اهل سنت و شیعه هیچ اختلاف نظری ندارد، از الازهر خواست قبل از تحریم فیلم کمی صبر کنند و به تماشاي آن بشینند تا متوجه شوند، چه میزان در این‌گونه مسائل دقت شده است.

 

حرف آخر

هرچند «محمد رسول‌ا...» پرهزینه‌ترین فیلم تاریخ سینمای ایران است و با توجه به زمانی که «مجیدی» برای ساخت آن گذاشته است، چشمان بسیاری را منتظر تماشاي آن نگه داشته ولی این نکته را هم باید در نظر گرفت که اگر با انتظار دیدن یک بیگ پروداکشن هالیوودی در سالن سینما حاضر شوید، احتمالا با شکست مواجه خواهید شد. از طرف دیگر «محمد رسول‌ا...» فیلمی فراتر از سینمای ایران است، اما تعهد سینمای ایران به تاریخ باعث می‌شود فیلم جذابیت‌های داستانی فراوانی نداشته باشد. 

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
آنتن

ما هم نازک!

٩٧/٠٢/٢٧
نگاهی به « انتقام جویان: جنگ اینفینیتی» به بهانه اکران بزرگترین پروژه سینمایی «مارول»

بزرگترین گردهمایی تاریخ ابرقهرمان‌ها

٩٧/٠٢/٢٧
شاخ هفته

ای تو نگهبان من

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

دعوت شدگانیم...

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

یک ایران، یک صدا

٩٧/٠٢/٢٧
درباره «پلنگ سیاه»، فیلمی که در گیشه‌های دنیا عجیب و غریب می‌فروشد

ابرقهرمان بفروش و نچسب

٩٧/٠٢/٢٧
نگاهی به پرونده قلدری‌های آمریکا در چند قرن اخیر به بهانه خروج ترامپ از برجام که البته اتفاق عجیبی هم نبو

قلدرامپ

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

جامعه‌شناسی تدفین و چیزهای دیگر...

٩٧/٠٢/٢٧
پایان نامه

لوبیا، گلابی و غوطه‌ای که نخورد!

٩٧/٠٢/٢٧
جانونی

تقدیم به جناب خرما... با احترام

٩٧/٠٢/٢٧

تقریبا هیچ!

٩٧/٠٢/٢٧
درباره درخشش بانوان فوتسالیست ایران در آسیا؛

قهرمانان وطن

٩٧/٠٢/٢٧
تا جامِ جهانی

یک ایرانی بین خوش‌تیپ‌ترین بازیکن‌های جام‌جهانی2018

٩٧/٠٢/٢٧
مینیمال

مینیمال 535

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

من از شما می‌پرسم: آیا مشکل ما این است؟

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

یک حقیقت مرگبار

٩٧/٠٢/٢٧
راهکارهایی برای تنفسِ جان، به بهانه آمدن ماه رمضان

هوای تازه برای ریه‌های روح خسته

٩٧/٠٢/٢٧
گفت‌و‌گو با دروازه‌بان تیم ملی فوتسال بانوان ایران

لژیونر شدن ما خیلی محال است

٩٧/٠٢/٢٧
حکایت هفته

اندر حکایت ابن جیم و انبار پر خودروسازان

٩٧/٠٢/٢٧
چهره هفته

شهردار تهران

٩٧/٠٢/٢٧