همین حالا تولد یهویی!!!
بسته 6 تايي برای یک جشن تولد بی دردسر و غافلگیر کننده

همین حالا تولد یهویی!!!

نویسنده : زهرا نخعی

قدیم ترها این کارها قرتی بازی بود و جشن تولد خاص بچه‌ها بود. اصلا زشت بود برای بزرگ ترها جشن تولد بگیری! اما حالا زمانه عوض شده، همان‌طور که الان دیگر خودکارهای رنگی و چیپس و پفک سن و سال نمی‌شناسد، جشن تولد هم سن و سال ندارد. از بچه یک ساله تا پدربزرگ و مادربزرگ ها. فرقی هم ندارد. همه خوشحال می شوند. جشن تولد می تواند شکر یک معجزه باشد. پس جشن بزرگی است، اگر ساده برگزارش کنیم. اگر مثل خیلی از جشن ها و دورهمی های دیگرمان، درگیر «چی بپوشم ها و چی ببرم ها و چی غذا بدم ها و..» نشود و به همان سادگی و اتفاقی بودنش برگزار شود. یک بهانه خیلی خوبی هم هست برای دورهم جمع شدن‌مان. این‌جا هم روی صحبت ما بیشتر با کسانی نیست که می خواهند خیلی شیک و پیک برای خودشان تولد بگیرند، روی صحبت ما با کسانی است که می‌خواهند برای دوستان یا خانواده‌شان یک تولد شاد و غیر منظره بگیرند مخصوصا حالا که تولد حضرت معصومه(س) و حضرت رضا(ع) است.

 

1- ازکجا شروع کنیم؟

* اگر تاریخ تولدها یادتان هست که هست اگر نه می توانید از نرم افزارهایی اندرویدی مثل یادآور تولد کمک بگیرید که حداقل سه روز قبل یادتان بیاندازد.

* به لطف نرم‌افزارهای مجازی دیگر سریع یک گروه تشکیل دهید. به همه تاکید کنید که به طرف متولِد(!) چیزی نگویند. این گروه یک گروه موقتی است که قرار است قرار و مدارهای تان برای چگونگی برگزاری جشن و کادو بگذارید. حتی می توانید یک بودجه مشخصی را تعیین کنید و همه مراسم از هدیه و کیک تا وسایل را با آن تهیه کنید که همه کاسه و کوزه ها سر یک نفر نشکند.

* درست است که لطف تولد این است که در روز خودش باشد، اما برای این که طرف بویی نبرد یا چند روز قبل جشن بگیرید یا چند روز بعد که به کلی از شما قطع امید کرده باشد! اگر می-خواهید خیلی محکم کاری کنید، می توانید شب قبلش با یک کیک ساده و هدیه ساده سر و ته تولد را جمع کنید تا دیگر فکرش به جشن تولد بزرگ تری هم نرسد و تولد اصلی را بگذارید برای همان تاریخ اصلی اش.

 

2- کجا و چطور جشن بگیریم؟

وقتی که طرف از خانه زد بیرون، سریع با یکی از اعضاي خانواده اش هماهنگ کنید و بروید آن جا را فضا آرایی کنید و تاکید کنید همه مهمان ها قبل از او بیایند. چرا غ‌ها را خاموش کرده و تا کلید انداخت شروع کنید به فشفشه زدن و خواندن تولدت مبارک. حالا بنا به روحیه طرف می-توانید دوز ترس و سادیسم بازی اش را زیاد و کم کنید. مثلا این که هنوز تا زمانی که چشم‌هایش عادت نکرده است، هر کس به شکل یک مجسمه بایستد و در آن تاریکی تکان نخورد. عواقب اش هم پای خودتان!

*اگر خانه خود طرف تابلو است و امکان هماهنگی اش هم نیست، می شود در خانه یکی از دوستان یا اطرافیان دیگر تولد گرفت و به حساب مهمانی یا حتی جلسه طرف را به خانه او کشاند و همه برنامه های گفته شده را سرش اجرا کرد!

*همه کارها و قرار مدارهایتان را قبلش انجام دهید و سریک ساعت مشخص بریزید خانه طرف. زنگ خانه شان را هم نزنید، یکسره بروید سراغ در اصلی خانه و تا در را باز کرد همه با سر و صدا بریزید سرش.

*اگر استادتان پایه است می‌توانید تولد را در کلاس بگیرید. از قبلش هماهنگی های لازم را بکنید و وقت استراحت یا پایانی کلاس، کیک را بیاورید سر کلاس و همه شروع به خواندن کنید. اگر استادتان پایه تر هم باشد چه بهتر. می تواند فرد را به هوای درس جواب دادن، بیاورد پای تخته و خوب رُسَش را بکشد و اذیت کند و وقتی خواست اشکش در بیاید، تولد را یکهو شروع کنید.

 

3- هدیه چی بدیم؟!

*اول از همه این که بین دوست و فامیل این را جا بیاندازید که هدیه حتما نباید یک چیز گران قیمت و با کلاس و مارک‌دار باشد. هدیه باید یک چیز ساده و درعین حال مبتکرانه باشد. هدیه یک خاطره ای است که همیشه می ماند. ارزش هدیه که به قیمتش نیست، به ابتکار و خلاقیت و وقتی است که صرفش شده، نه فقط به پولش! حساب هدیه تولد را از هدیه عروسی و خانه نویی و... به کل جدا کنید.

*اگر از قبل وقت دارید بروید دنبال یک هدیه خاص. هدیه ای که طرف با دیدنش ذوق کند. هدیه خاص هم لزوما گران نیست. مثلا یک گلدان طبیعی زیبا، یک دفترچه سنتی، یک انگشتر خاص برای پسرها، پایه دوربین، قاب گوشی، دسته سلفی (مونوپاد) و.. . اگر هم خودتان اهل کارِ دستی هستید که چه بهتر که کار خودتان را ببرید.

*اگر هم حسابی می خواهید به طرف حال دهید و شرمنده جیب تان نمی شوید، می توانید عکس‌اش را بدهید برایتان طراحی و سیاه قلم کار کنند.

* هدیه تان سعی کنید یک ارتباطی به شما و آن طرف داشته باشد. یک حس نوستالژیک. مثلا عکس دسته جمعی تان را شاسی کنید و هدیه بدهید. یا مثلا اگر می خواهید برای پدر و مادرتان یا پدر بزرگ و مادربزرگ تان تولد بگیرید، همه عکس های جوانی شان در مراحل مختلف زندگی را با نرم افزارهای آسان و راحت موبایل یا کامپیوتر درهم و برهم طراحی کنید و شاسی شده اش را هدیه بدهید.

*اگر طرف، جنبه اش بالاست و ارتباط تان دوستانه است، می توانید هدیه های سادیسمی دهید. مثلا شیر خشک، پستونک، مایع ظرفشویی، کتاب کنکور برای کسی که تازه کنکور داده، عصا، ماشین اسباب بازی و... .

* در یک جعبه کوچک کادویتان را بگذارید، بعد آن را حسابی چسب بزنید و داخل یک جعبه دیگر بگذارید و آن را هم حسابی چسب پهن بزنید و داخل یک جعبه دیگر. همین طور ادامه دهید تا به یک جعبه بزرگ برسید و آن را حسابی چسب کاری کنید. 

 

4- چه طور فضاآرایی کنیم؟

* عکس هایش را به شکل ریسه درآورید و به در و دیوار آویزان کنید.

* بهتر است که اگر فرصت دارید تزئینات تان با یک تم خاص باشد. مثلا همه چیز از بادکنک و کاغذ کادو و کیک و... قرمز و سفید باشد. یا همه چیز مثلا «قلب» باشد. یا اگر برای پدرتان تولد می گیرید، همه چیز «سبیل» باشد. 

* بهترین و ساده ترین و سریع ترین تزئین، بادکنک است که حتی نیازی هم به آویزان کردنش نیست و می شود همان جا روی زمین پخش کنید.

* شمع هم می تواند در یک فضاسازی رمانتیک وشاعرانه به کارتان بیاید.

 

5- برنامه چی باشه؟

برای برگزار کردن یک جشن شاد، نه نیازی به آهنگ وگوپس گوپس لست، نه نیازی به حرکات موزون! فقط کمی خلاقیت می خواهد. آدم وقتی کم می آورد می رود سراغ ضبط. اما اگر خلاق باشید، می توانید برنامه‌های متنوعی داشته باشید که به همه خوش بگذرد.

* خودتان شعر بخوانید. اصلا از قبل برایش شعر بسازید و هم‌خوانی کنید. خصوصا اگر شعرهایتان طنز باشد.

* کادوها را فرتی روی میز نگذارید. کلید صندوقی یا چیز شبیه این را داخل کیک یا هر جای دیگر بگذارید که برود آن را پیدا کند. باز داخل آن یک آدرس دیگر و... تا هرکجا خواستید می‌توانید ادامه بدهید. آخرش یا شما کم می آورید یا او. یا به کادو ختم می‌شود یا به کتک یا نوشته ای مثل این که: «بهترین کادو برای انسان دوست داشتن است» یا «خوبی‌های تو با هیچ کادویی جبران شدنی نیست»

* راه دیگر این است از قبل کادوها را در جاهای مختلف خانه قایم کرده باشید و او با صدای دست شما برود آن‌ها را پیدا کند. می‌شود جای بعضی از کادوها هم کادوهای پوچ بگذارید. حتی می شود آدرس کادو ها را در بادکنک‌ها گذاشت که مجبور شود آن ها را بترکاند.

* اگر کمی از نرم افزارهای ساده میکس و مونتاژ سر در بیاورید، ساختن یک کلیپ زیاد وقت‌تان را نمی گیرد. با عکس ها و فیلم هایش یک کلیپ بسازید و ترجیحا با لهجه های مختلف رویش صداگذاری کنید. کلیپ را به بهانه او می سازید، اما برای همه خودتان می ماند.

* یک شومیز بزرگ از قبل آماده کنید و از هر یک دوستان و مهمانان بخواهید یک خط در وصف اش بنویسند.

* کارهای سرگرم کننده زیاد است. مثل پازل هزار تکه، مشاعره، پانتومیم، فالگیری‌های من در آوردی و... .

 

6- اگه نتونستیم!

اگر هیچ کدام از این برنامه ها را نتوانستید انجام دهید و نشد که بشود، عقب نکشید و حداقلش یک کارکوچکی انجام دهید:

*یک گروه مجازی درست کنید و سر ساعت صفر روز تولدش بمباران پیامکی و تولدیش کنید و یک تولد مجازی برایش بگیرید.

* می توانید هدیه تان را همراه با یک گل با پیک بفرستید محل کار یا محل تحصیل یا... یا می-توانید کادویش را در صندوق عقب ماشین اش، لا‌به‌لای کتاب هایش بگذارید...

* یک روزتان را در خدمت ش باشید، حالا نه این که جیب تان را هم به او بدهید. هرجا دوست داشتید ببریدش و گوش به فرمانش باشید. خصوصا اگر همسر یا از اعضای خانواده ش هستید.

* با نرم افزارهای تلفن همراه در سه سوت می توانید هرکاری انجام دهید. عکس دسته جمعی یا دونفره یا .. را کارت پستالی اش یا به شکل کارت تبریک در آورید یا با ایمیل یا با نرم افزارها برایش بفرستید. 

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
تلگجیم

تلگجیم 521

٩٦/١٠/٢٨
یادداشت

عصر پسافیلتر تلگرام

٩٦/١٠/٢٨
یادداشت

در مذمت تحصیل و در ستایش بی‌سوادی

٩٦/١٠/٢٨
خاطرات گرشاسبی‌بزرگ

تو همان ناب‌ترین جاذبه دنیایی

٩٦/١٠/٢٨
چهره هفته

هزینه‌ها با کی بود؟

٩٦/١٠/٢٨
شاخ هفته

و چه زیباست عالم دلم

٩٦/١٠/٢٨
بازیگری سروش

دیالوگی گوید و از صحنه رود

٩٦/١٠/٢٨
پایان نامه

درآمدزایی با سوسمار کچاپ

٩٦/١٠/٢٨
یادداشت

سانچی به یک ماموریت طولانی مدت رفته است

٩٦/١٠/٢٨
جارچی

جارچی 521

٩٦/١٠/٢٨
شبکیه

غافلگیری عالیجناب به خاطر وارونگی من و شارمین

٩٦/١٠/٢٨
چرا لیسانسه‌ها2 بهترین سریال روی آنتن تلویزیون است؟

لبخند کشدار، قهقهه عمیق

٩٦/١٠/٢٨
مینی

مینی 521

٩٦/١٠/٢٨
آنتن

قدرت چانه‌زنی جیمیان!

٩٦/١٠/٢٨
روزنامه نگاری صحت

یک ستون کاملا تکراری

٩٦/١٠/٢٨

سروش کتاب باز

٩٦/١٠/٢٨
ساختنیجات

تابلو بسازید در حد بوندس لیگا‌!

٩٦/١٠/٢٨
یادداشت

خیریت یک سفر

٩٦/١٠/٢٨
ذهن زیبا

ذهن زیبا 521

٩٦/١٠/٢٨
حکایت هفته

اندر احوالات مریدان و مهاجرت معکوس

٩٦/١٠/٢٨