مرگ تدريجي پروژه‌ها
تبليغ فروش پايان‌نامه در کف خيابان

مرگ تدريجي پروژه‌ها

نویسنده :

فروش مدرک عجيب نخواهد بود!
وقتي دانشجو بي‌سواد باشد! يا حال درس خواندن و تحقيق نداشته باشد! يا گرفتن مدرک دانشگاهي آن‌هم با ارزش استخدامي و حق تصميم‌گيري براي زندگي مردم تا اين حد آسان باشد! يا هر دانش‌آموز بي‌استعدادي به ‌راحتي بتواند وارد دانشگاه شود! وقتي مؤسسه‌اي آموزشي سطح پايين مثل هر آموزشگاهي را دانشگاه مي‌نامند! وقتي دانش‌آموز ما از همان دوران ابتدايي مطمئن باشد که بدون درس خواندن و پشتکار مي‌تواند حداقل از دانشگاه آزاد به‌راحتي مدرک دانشگاهي بگيرد! فروش پايان‌نامه که سهل است، فروش مدارک تحصيلي و دانشگاهي نيز دور از انتظار و تعجب‌آور نيست و اگر به همين روال پيش برويم چه بسا در آينده شغل شريفي نيز تعريف شود!

اين‌ها مجموعه حرف‌هاي امير است که مسلسل‌وار و بدون لحظه‌اي تأمل آن را بيان مي‌کند. امير که چند ماهي بيشتر از دفاعيه پايان‌نامه ارشدش نمي‌گذارد مي‌گويد: وقتي مسئولان بالاي کشور متهم به خريد مدارک جعلي هستند از مردم عادي چه توقعي مي‌توان داشت.

امير به سطحي شدن دانشگاه‌ها اشاره مي‌کند و ادامه مي‌دهد: چند سالي است که وزارت علوم اصرار بر افزايش ظرفيت دانشجوي تحصيلات تکميلي به‌ خصوص دکترا در دانشگاه‌ها دارد بدون اين‌که متناسب با آن امکانات دانشگاه‌ها افزايش يابد. در داخل دانشگاه نيز تقسيم بودجه براساس تعداد دانشجو ارشد و دکترا مي‌باشد بنابراين دانشکده‌ها براي افزايش ظرفيت و راه‌اندازي رشته‌هاي جديد تحت فشار هستند. در دانشگاه آزاد شرايط به مراتب بدتر از دانشگاه‌هاي دولتي است در واقع يکي از دلايل اصرار وزارت علوم بر افزايش ظرفيت کم رونق کردن دانشگاه آزاد است کاري که در مقطع ليسانس با راه‌اندازي دوره‌هاي فراگير و افزايش چند برابري جذب دانشجو در پيام‌نور انجام داد.


مجيد که دل پري از پايان‌نامه‌اش دارد دراين‌باره مي‌گويد: پايان‌نامه‌ام را خودم با زحمت فراوان نو‌شتم اما چه فايده!؟ کسي آمد از من بپرسد که اصلا اين کار تو به چه دردي مي‌خورد؟ از طرفي اصلا مي‌دانيد چه انحصاري در گرفتن دکترا و هيئت علمي شدن در کشور وجود دارد‌؟ من خودم يک پروژه کاربردي انجام دادم و با آوردن صوري اسم يک دکتر به‌عنوان همکار، همان خروجي را چندين برابر فروختم!

او که حالا با فروش يک پروژه دلي از عزا برده ادامه مي‌دهد: وقتي که معلم مدرسه از بچه‌هاي دروه راهنمايي ودبيرستان به‌اصطلاح کارتحقيقي مي‌خواهد و پدر و مادرها در بهترين حالتش حوصله و وقت کافي براي راهنمايي فرزندشان را ندارند در يک چشم به هم زدن سر از مؤسسات تايپ کامپيوتري و تحقيق حاضري درمي‌آورند،‌ چه انتظاري مي‌توان داشت! همين فرزندان عزيز چند سال بعد وارد دانشگاه شده وبه همين ترتيب مدارج علمي را با موفقيت طي کرده و بعد هم دکتر و مهندس و استاد و... مي‌شوند و اين ماجرا ادامه دارد.

هزينه ‌زندگي بالاست!
اينجانب دانشجوي دکتري دانشگاه امير‌کبير و متأهل مي‌باشم، هزينه‌هاي سرسام‌آور زندگي من را نيز به سوي اين پديده زشت سوق داده است. به طوري که با چاپ چند آگهي در اينترنت روزانه چندين مشتري دست به نقد تماس مي‌گيرند که بعضي خواهان پايان‌نامه آماده و تکميل شده هستند که به مبلغ 5/1 ميليون به فروش مي‌رسانم و عده‌اي ديگر خواهان انجام پروژه‌هاي از پيش تعريف شده‌شان هستند که قيمت با توجه به سختي کار تعيين مي‌شود. اکثرا دانشجويان کارشناسي ارشد و گاهي کارشناسي و کمتر دکتري تماس مي‌گيرند. با توجه به هزينه‌هاي جاري زندگي راه بهتري براي تأمين درآمد من (يک دانشجوي دکتري متأهل) به نظرتان مي‌رسد؟! اين‌ها هم درد دل‌هايي بود که مصطفي گفت.

وقتي پاي يک مدير در ميان است
دانشجوي مقطع دکتري رشته‌‌ حشره شناسي کشاورزي در يکي از دانشگاه‌هاي کشور در اين باره به ما مي‌گويد: متأسفانه عليرغم تمام هياهوها مي‌بينم که تعداد زيادي از دانشجويان مقطع کارشناسي ارشد و حتي دکتري راه به بيراهه مي‌روند پايان‌نامه‌ها آبکي شده و در بسياري از موارد هم که اصلا کاري صورت نمي‌گيرد و متأسفانه داده‌سازي و کپي‌کردن نتيجه کار و تحقيق ديگران، کاري بسيار معمول شده است. مشکل فقط از طرف دانشجويان نيست!

محمد سپس با انتقاد از بورس‌هاي دولتي براي مديران تأکيد مي‌کند: بيشترين کساني که اقدام به تهيه مقاله و پايان‌نامه از اين شرکت‌ها مي‌کنند، مديران دولتي هستند که به علت مشغله فراوان، وقت کافي براي تحقيق و پژوهش ندارند.

او پاي اساتيد دانشگاه را هم وسط مي‌کشد و مي‌گويد: مشکلات مالي و معيشتي برخي اساتيد، باعث شده است تا با حضور در برخي دانشگاه‌ها و جلسات، در افت سطح علمي فارغ‌التحصيلان سهيم باشند. اين تحصيل‌کرده مملکت در عين حال معتقد است: برخورد حذفي و مقطعي با اين‌گونه موسسات، آن هم بدون کار کارشناسي و تحليل‌هاي واقع‌گرا، مسلما اوضاع را وخيم‌تر کرده، اين روند را مخفي‌تر و حتي زيرزميني خواهد کرد و از سوي ديگر، توسعه يا ادامه اين روند چشم‌اندازهاي روشن را به سرابي وهم‌انگيز بدل خواهد کرد.

آبرويي که به باد مي‌رود
وقتي آموزش عالي کيلويي مي‌شود و هيچ چيزي در جاي خودش نيست چه انتظاري از اين سيستم بيمار علمي داريم. سميه که به گفته خودش پير پايان‌نامه‌اش شده با بيان اين جمله معترضه مي‌گويد: در کنار اين قضيه،‌ فاجعه علمي ديگري نيز به موازات در حال رخ دادن است و آن هم ترجمه پايان‌نامه‌هاي دانشگاه‌هاي آمريکايي، کانادايي و اروپايي توسط دانشجويان دانشگاه‌هاي بسيار معتبر داخلي است که متاسفانه به مقاله علمي پژوهشي هم تبديل شده و در مجلات و کنفرانس‌هاي داخلي ارائه مي‌شود. اگر فکري به حال اين قضيه نشود آبروي علمي ما با تهديد جدي مواجه خواهد شد!

تقلب علمي در قلب علم
در عين حال دکتر «سعيد شريعتي» پژوهشگر در اين باره ارايه عناوين پايان‌نامه‌ها به مرکز اسناد علمي کشور که به‌عنوان سازمان ثبت اسناد علمي فعال است را از جمله راهکارهاي جدي در زمينه مقابله با پايان‌نامه‌هاي جعلي مي‌داند و مي‌گويد: قبل از اين‌که پايان‌نامه‌ها بخواهند تصويب شوند، در ابتدا بايد کارشناساني موضوع پايان‌نامه را در سايت ايران داک، مرکز اسناد علمي ايران و پايگاه استنادي علوم جهان اسلامي چک کنند که اين پايان نامه تکراري نباشند.

وي در خصوص نحوه برخورد دانشگاهيان با دانشجوياني که از مؤسسات خياباني اقدام به خريد پايان نامه مي‌کنند مي‌گويد: طبق مصوبه مجلس شوراي اسلامي با دانشجوياني که مرتکب اين جرم شدند، ‌بايد برخورد شود.

اين پژوهشگر اجتماعي مي‌گويد: اين‌که مؤسسات در قبال ارايه سرويس تحقيق پولي دريافت کنند، يک طرف ماجراست. مسئله‌اي که ما به آن معترض هستيم، بحث تقلب علمي است که بايد با فرهنگ‌سازي‌ها و سخت‌گيري‌هايي که دانشگاه‌ها در مسير تصويب پروپوزال انجام مي‌دهند، اين مسئله حل شود که در اين راستا احتمال اين قضيه در دانشگاه‌هاي دولتي و يا غير دولتي که مسير تحقيق را به درستي مي‌گذرانند، به صفر مي‌رسد.

دکتر شريعتي خاطر نشان مي‌کند: وقتي که بحث مدرک‌گرايي در جامعه‌اي باب مي‌شود و افراد با هر توانايي که دارند و بعضا بدون آن‌که در کنکورها و مسابقات ورودي مقاطع تحصيلي گوناگون را پشت سر گذارند، مسلما چنين پديده‌هايي در جوامع دانشگاهي نيز بروز مي‌کند.

وي سپس با اشاره به اين‌که تحصيل سخت‌ترين کار ممکن است، گفت: دانشجو بايد تمام‌وقت باشد. تمايل دانشجويان به اشتغال و انجام فعاليت‌هاي اقتصادي و اجتماعي در کنار تحصيل، موجب شده است بيشتر دانشجويان از انجام کارهاي مطالعاتي زمان‌بر، خودداري کنند و بعضا اساتيدي را که روش سخت‌گيرانه‌اي دارند نپسندند. هدف ما تربيت دانشجويي است که بتواند با تحقيق براي حل يک مسئله از روش علمي استفاده کنند، پس اگر اين اتفاق رخ ندهد، ما به اين هدف نرسيده‌ايم و اين مسئله خود فاجعه است.

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
تلگجیم

تلگجیم 521

٩٦/١٠/٢٨
یادداشت

عصر پسافیلتر تلگرام

٩٦/١٠/٢٨
یادداشت

در مذمت تحصیل و در ستایش بی‌سوادی

٩٦/١٠/٢٨
چهره هفته

هزینه‌ها با کی بود؟

٩٦/١٠/٢٨
جارچی

جارچی 521

٩٦/١٠/٢٨
خاطرات گرشاسبی‌بزرگ

تو همان ناب‌ترین جاذبه دنیایی

٩٦/١٠/٢٨
شاخ هفته

و چه زیباست عالم دلم

٩٦/١٠/٢٨
شبکیه

غافلگیری عالیجناب به خاطر وارونگی من و شارمین

٩٦/١٠/٢٨
بازیگری سروش

دیالوگی گوید و از صحنه رود

٩٦/١٠/٢٨
مینی

مینی 521

٩٦/١٠/٢٨
پایان نامه

درآمدزایی با سوسمار کچاپ

٩٦/١٠/٢٨
آنتن

قدرت چانه‌زنی جیمیان!

٩٦/١٠/٢٨
یادداشت

سانچی به یک ماموریت طولانی مدت رفته است

٩٦/١٠/٢٨
چرا لیسانسه‌ها2 بهترین سریال روی آنتن تلویزیون است؟

لبخند کشدار، قهقهه عمیق

٩٦/١٠/٢٨
ذهن زیبا

ذهن زیبا 521

٩٦/١٠/٢٨
روزنامه نگاری صحت

یک ستون کاملا تکراری

٩٦/١٠/٢٨

سروش کتاب باز

٩٦/١٠/٢٨
ساختنیجات

تابلو بسازید در حد بوندس لیگا‌!

٩٦/١٠/٢٨
حکایت هفته

اندر احوالات مریدان و مهاجرت معکوس

٩٦/١٠/٢٨
یادداشت

خیریت یک سفر

٩٦/١٠/٢٨