پيمانکاران‌علمي

پيمانکاران‌علمي

نویسنده :

وقتي پژوهش از برنامه‌علمي دانشگاه جا مي‌ماند!
قرار نيست در قرن بيست‌ويکم، بعد از پيشرفت تکنولوژي و گسترش ارتباطات و رشد فناوري و ظهور آي‌تي واين طور چيزها،‌ تقلب با اين سيستم عهد دقيانوسي باشد. الان ديگر ملت جواب‌ها را براي هم پيامک مي‌کنند،‌ ماشين حساب حلال مسئله سرجلسه مي‌برند،‌ راه حل‌ها را با بلوتوث رد و بدل مي‌کنند و... تازه اين‌ها روش‌هاي انفرادي و آماتوري تقلب است. کار به جايي رسيده که گروهي جمع مي‌شوند و «باند» و حتي «مؤسسه» راه مي‌اندازند براي گرفتن و فروش سؤالات يا معادله پايان‌نامه‌هاي آماده دفاع. اين مورد آخري اين روزها رفته‌رفته دارد جاي خودش را بين دانشجو جماعت باز مي‌کند. باب شدن فروش پايان‌نامه‌هايي که شايد تنها کار تحقيقي درست و درمان يک دانشجو در دوران تحصيلش باشد در روزگاري که وکيل و وزير و مقام و مسئول مملکت همگي بر ضرورت تحقيق و پژوهش تأکيد مي‌کنند و خودشان را مي‌کشند که «بابا جان! اول پژوهش،‌ بعد تصميم»،‌ دهن کجي بزرگي است به اين «عزم ملي». حالا اين‌که خود اين بزرگواران، تا چه اندازه به اين مهم پافشاري معکوس دارند به ما مربوط نمي‌شود! اما واقعا فروش پايان‌نامه و پروژه‌هاي علمي چقدر جدي است؟ نکند بيخودي داريم شلوغش مي‌کنيم؟ «هفته پژوهش» بهانه خوبي براي ورود به اين مسئله بود. پنجره اين شماره پنجره‌اي براي آشنايي بيشتر با دلالان علمي است که براي خودشان جيب‌هايي دوخته‌اند و برو بيايي دارند.
پيمانکاري در عرصه پروژه‌هاي دانشجويي
مثل ضميمه نيازمندي‌هاي روزنامه‌هاست. البته با دايره‌اي بسيار وسيع‌تر. فقط لازم است کمي سر خود را سمت اينترنت بچرخانيد و انواع سايت‌هاي فروش پايان‌نامه را ملاحظه بفرماييد. تقريبا از شير مرغ تا جان آدميزاد ‌هر چه بخواهيد‌ توي اين سايت خريد و فروش مي‌شود. وقتي کلمه «پايان‌نامه» را جست‌و‌جو کني،‌ به عمق فاجعه پي مي‌بري. تازه آن موقع است که مي‌فهمي جز تايپ و غلط‌گيري و صحافي و گالينگور کردن،‌ چه خدمات ديگري را مي‌شود در مورد پايان‌نامه‌ها ارائه داد؛ از «مشاوره»،‌ «ارائه خدمات آماري»،‌ «تعريف» و «پياده‌سازي» پايان‌نامه بگير تا انجام کليه مراحل «پروژه» و «تايپ» و «فروش پايان‌نامه آماده» و «تحويل درمحل»! شايد تا با چشم خودتان نبينيد،‌ شعارهاي تبليغاتي مثل «موضوع تحقيق از شما،‌ انجام تحقيق از ما» يا «بهترين پايان‌نامه‌ها را از ما بخواهيد،‌ با ارزان‌ترين قيمت» را باور نکنيد. بعضي‌ها هم کارشان را با حداکثر جزئيات تشريح کرده‌اند: «‌همراهي با دانشجو از فاز صفر تا فاز نهايي! ارائه Help و Documentهاي طراحي به دانشجو؛ آموزش ريزکار نرم‌افزار و پروژه؛‌ آموزش چرخه تست کامل پروژه توسط فارغ‌التحصيل دانشگاه‌هاي معتبر کشور.» واقعا يک پايان‌نامه کارشناسي و بالاتر به چه چيزهايي بيش ازاين احتياج دارد؟

کسي ارزش تحقيق و پژوهش را نمي‌داند!‌
سراغ يکي از شماره تلفن‌هاي علوم انساني مي‌رويم. از نحوه چاپ آگهي به نظر مي‌آيد با آدم مهمي طرف هستي که سابقه پژوهشي در طرح تحقيقاتي دانشگاهي را هم دارد! استاد‌،‌ مدعي انجام کليه پايان‌نامه‌هاي علوم انساني شامل علوم سياسي،‌ روابط بين‌الملل،‌ ارتباطات،‌ جامعه‌شناسي،‌ تاريخ،‌ جغرافي و علوم اجتماعي است.

اين آقاي استاد معتقد است؛ دانشجوهاي ارشد اکثرا شاغلند و مشکل عمده آن‌ها براي انجام پايان‌نامه نداشتن وقت کافي است. برايشان نمي‌ارزد که 3-4 ماه زمان بگذارند روي تز فوق‌ليسانس؛ آن هم در کشوري که هيچ‌کس ارزش تحقيق و پژوهش را نمي‌داند! او که به کارش اعتقاد دارد ادامه مي‌دهد: پايان‌نامه ارشد يکي از دوستان من که الان در سوئد دکترا مي‌خواند،‌ کار خيلي قوي و حسابي بود؛ حتي آن را به‌عنوان مقاله در سميناري در کره‌جنوبي ارائه داد. اما آن‌قدر از اين‌که پايان‌نامه‌اش را در ايران تحويل نگرفته‌اند،‌ سرخورده بود که موقع رفتن پايان‌نامه‌اش را به من سپرد که به هر قيمتي که مي‌شود بفروشم.

او مي‌گويد: با وجودي که تبليغات علني نداريم مشتري به راحتي پيدايش مي‌شود. ما کار تايپ و صحافي پايان‌نامه هم انجام مي‌دهيم. در بين مراجعين اين کار،‌ کساني هستند که از ما در مورد انجام پايان‌نامه سؤال مي‌کنند. حتي ممکن است خودمان به بعضي افراد، پيشنهاد بدهيم. در توضيح بيشتر کارش يادآور مي‌شود: بيشتر پايان‌نامه‌ها قبلا دفاع شده‌اند؛‌ يا خودمان انجام داده‌ايم يا دوستان مي‌دهند که بفروشيم. در مورد اين پروژه‌ها اصلا نگران لو رفتن نباشيد. کافي است که عنوانش را تا حدي عوض کنيد. ضمن اين‌که حتما بررسي مي‌کنيم که استاد راهنماي شما قبلا در جايي با اين پروژه‌ها برخورد نکرده باشد.

تجارت‌خانه‌اي به زيبايي بهشت / نااميد برنمي‌گرديد!
کمي آن طرف‌تر از فضاي مجازي،‌ در خيابان‌هاي همين شهر مغازه‌هايي است که کارشان تايپ و کپي و از همه مهم‌تر پذيرش هر نوع پروژه علمي ‌تحقيقاتي و پايان‌نامه و خلاصه هر چيزي که مربوط به علم و پژوهش است. شايد حتي تصور تجارت‌خانه‌اي که اسباب تجارت آن انواع و اقسام پايان‌نامه‌هاي دانشجويي باشد در ذهن نگنجد. تجارت خانه‌اي که به مرحمت حضور پر برکتش هر دانشجويي به راحتي و با صرف هزينه‌اي نه چندان زياد مي‌تواند از طي راه پر پيچ و خم تحقيق و مطالعه و جمع‌آوري پايان‌نامه رهايي يابد.

حتي فکر کردن به چنين مکاني و چنان امکاني وسوسه‌انگيز و اغوا‌کننده است چه رسد به آن‌که ناغافل چشم بگشايي و خود را در برابر چنين بهشت بريني بيابي که راهي چندين و چند ماهه را در زماني کمتر از يک ساعت مي‌پيمايد.

اما مژده اين‌که به لطف نظارت و ارزيابي دقيق بر فعاليت‌هاي مختلف دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالي(!) چنين بهشت رويا و کم نظيري براي دانشجوياني که علاقه‌اي به تلاش علمي ندارند در پاساژها و خيابان‌هاي اين شهر موجود است. يکي از اين بهشت‌ها در نزديکي ميدان راهنمايي است. اين بهشت وسعت چنداني نداشته اما عمق آن دل اکثر دانشجوها را برده.

3 دستگاه رايانه و 3 کارمند کليه امکانات مورد نياز مکاني هستند که ظاهرا امتياز انحصاري بانکي منحصر به فرد از پايان‌نامه‌ها و پروژه‌هاي مختلف دانشجويي را براي دست‌يابي به هرگونه پايان‌نامه در هر مقطع از هر رشته تحصيلي و با هر سوژه‌اي که بخواهي دارد. تنها کافي است که کمي سر کيسه را شل کني. البته زحمت انتخاب نيز با خود شماست. هر چند کارمندان زحمت‌کش اين مؤسسه فني آن‌قدر دلسوز هستند که در زمان انتخاب پايان‌نامه نيز شما را راهنمايي کرده و مشاوره رايگان ارائه مي‌دهند.

خيل عظيم دانشجوياني که بيرون و داخل مغازه در پي يافتن پايان‌نامه‌هاي موعود خويش انتظار مي‌کشند نشان از آن دارد که اين مؤسسه از اقبال عمومي درخور توجهي برخوردار است.

پايان‌نامه دزدي؟ جاي نگراني نيست!
عجيب اين‌که در اين‌جا پايان‌نامه‌هاي مقاطع مختلف تحصيلي اعم از ليسانس و فوق ليسانس و دکتري از نظر قيمت تفاوتي با هم نداشته و تنها عامل تعيين‌کننده قيمت پايان‌نامه‌ها تعداد صفحات آن‌هاست. وقتي از امکان لو رفتن و يا مشخص شدن دزدي بودن پايان‌نامه حرف مي‌زنيد مسئولان اين تجارت‌خانه تأکيد مي‌کنند در صورت تغييري جزئي در تيتر پايان‌نامه و کشيدن دستي بر ظاهر مطالب آن، جاي هيچ‌گونه نگراني وجود ندارد.

به گفته خانم منشي، پايان‌نامه دوره ليسانس تا دکتري از 200-300 تومان شروع مي‌شود تا بالاي عدد‌هاي منتهي به ميليون تومان.

البته اين رقم‌ها بستگي به نوع مطالب پايان نامه و صد البته وضعيت سفارش دهنده از نظر تمکن و توانايي مالي دارد.

ملاحظه مي‌شود که ظاهرا خريد و فروش پايان‌نامه تحصيلي از خريد و فروش ميوه و سبزي هم رواج بيشتري پيدا کرده و دانشجويي که وارد دانشگاه مي‌شود، بعد از دريافت چند جزوه درسي از مدرس و اخذ نمره قبولي‌، پايان نامه را هرجور که دلش بخواهد، اخذ مي‌کند و در جشن فارغ‌التحصيلي‌اش همه با هم شعار: «خداحافظ علم‌آموزي!» را سر مي‌دهند.

نمره به کپي مي‌دهند نه به کار تحقيقي!
به سراغ يکي ديگر از همين دلالان علمي مي‌رويم. اين آقا که بسياري از دانشجويان را به واسطه راه‌انداختن کارشان، مديون خود مي‌داند،‌ مدعي است اگر استاد پروژه،‌ اشکالي و ايرادي از آن‌چه تحويل داده‌اند گرفت،‌ مسئوليتش را به عهده مي‌گيرد و در اسرع وقت برطرفش مي‌کنند. نحوه پرداخت هم به اين صورت است که يک سوم پول را قبل از شروع دريافت مي‌کنند و باقي را در دو قسط مساوي درپايان‌کار و موقع تحويل پروژه. جز اين کار که انجام يک پروژه تعريف شده و مشخص است و تمامي مراحل انجامش را خودشان به عهده دارند و کار تايپ شده و آما‌ده تحويل به استاد را به شما مي‌دهد،‌ 2، 3 پروژه آماده هم توي دست و بالشان هست که البته قبلا در جايي ارائه و دفاع شده است! اين‌ها را هم مثل يک کالاي معمولي به قيمتي در همان حدود قبلي‌ها به فروش مي‌رسانند. البته قبل از خريد اين پروژه بايد استادي را در دانشکده‌تان پيدا کنيد که اين موضوع را به‌عنوان پايان‌نامه بپذيرد او در مورد يکي از پروژه‌هاي فني بيشتر گزارش کار مي‌دهد: اطلاعات case study پروژه را هم بايد عوض کنيد. البته به نظر من،‌ فقط عوض کردن عنوان case study کفايت مي‌کند و لازم نيست اطلاعات جديدي برايش تهيه کنيد؛ ‌مثلا اسم شرکت سايپا را بکنيد ايران خودرو ولي از همان اطلاعات سايپا استفاده کنيد. مطمئن باشيد کسي نمي رود اين database را چک کند. آخرش هم به‌عنوان يک توصيه دوستانه مي‌گويد: از من مي‌شنوي پروژه‌اي برندار که کار سخت و زياد بخواهد پايان‌نامه خود من به جز case study همه‌اش کپي بود!

يکي ديگر از عوامل اين «پيشه علمي» در مورد قيمت‌ پروژه‌ها و پايان‌نامه‌ها مي‌گويد: بستگي به اين دارد که شما چه نوع پايان‌نامه‌اي را بخواهيد؛ از فصلي 350 هزار تومان داريم تا 400 هزار تومان. مي‌پرسم: قيمت شما بالاست؟ با لحن حق به جانب مي‌گويد: پايان‌نامه دکترا، فصلي 600 تا 700 هزار تومان. ثانيا براي اين ترم وقت نداريم، اسفند به بعد مي‌توانيم در خدمت شما باشيم!

قانون چه مي‌گويد
اين‌ها در حالي است که براساس قانون مصوب مجلس شوراي اسلامي با عنوان «مقررات انتظامي هيئت علمي دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالي و تحقيقاتي کشور»، هرگونه سوء‌استفاده از مالکيت معنوي يافته‌هاي پژوهشي نظري و عملي ديگران که قبلا نتايج آن‌ها منتشر شده و يا به ثبت رسيده، غيرقانوني و تخلف است. اين مسئله امري حقوقي است و بحث حقوقي يک پايان‌نامه از جمله مباحثي است که کميته انضباطي و حراست از اخلاق تحقيقاتي هر دانشگاه بايد به آن بپردازند. اما آن‌چه که بيشتر به چشم‌ مي‌آيد خلاف اين قانون است.

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
یادداشت

ماجرای بهار به روایت مترو

٩٦/١٢/٢٤
یادداشت

بوی اسکناس تا نخورده لای کتاب

٩٦/١٢/٢٤
اگر بخواهیم سقوط‌ها، زلزله‌ها و بلاهای امسال را نادیده بگیریم باید از جوان‌هایی بگوییم که بیشتر خبرهای

جوانان مدل ۹۶

٩٦/١٢/٢٤
شگرد

عکس‌های خوب خوب بگیرید

٩٦/١٢/٢٤
مینیمال

رسم اصیل ایرانی را فراموش نکنید

٩٦/١٢/٢٤

سال خوبی نبود اما ما خوب بودیم...

٩٦/١٢/٢٤
یادداشت

عیده که عیده...

٩٦/١٢/٢٤
یادداشت

دور حوض فیروزه‌ای، زیر درخت خرمالو

٩٦/١٢/٢٤
پایان نامه

ما شاد و خوشحالیم

٩٦/١٢/٢٤
دات کام

در تعطیلات عید، قهرمان جام باشگاه‌های اروپا شوید

٩٦/١٢/٢٤
شگفت انگیزترین اتفاقات ورزش ایران و جهان در سال 96 به انتخاب جیم

اتفاقات چشم گردکن!

٩٦/١٢/٢٤

5قاب ماندگار 96

٩٦/١٢/٢٤
یک بسته متنوع از کتاب‌ها و سریال‌های جدیدی که نوروز شما را می‌سازد

هر روزتان نوروز، نوروزتان با کتاب و سریال

٩٦/١٢/٢٤
جنجال‌آفرین‌ترین (!) ورزشکاران امسال چه کسانی بودند؟

از آقای گل تا خواهران ووشوکار

٩٦/١٢/٢٤

سال جوونا

٩٦/١٢/٢٤
یادداشت

واقعا عید را جشن می‌گیرید؟!

٩٦/١٢/٢٤
وقتی امسال از بودن یک سری چیزها در یک جاهایی، شاخ‌ در آوردیم

واقعا تو چرا این‌جایی؟

٩٦/١٢/٢٤
یادداشت

شما رُفوزه شدی

٩٦/١٢/٢٤
درباره استارتاپ‌ها و خدمات‌دهنده‌های ایرانی کــــه امسال طعم دیگری به زندگی‌ ایرانی‌ها دادند

#سال_خدمات_اینترنتی

٩٦/١٢/٢٤
آدم‌ها و چیزهایی که سال 96 از این رو به آن رو شدند

برگشت به زندگی

٩٦/١٢/٢٤