به شما می‌گویم که بیش‌تر از 300 کیلو خواهم زد!
قوی‌ترین وزنه‌بردار معلول جهان بعد از شکستن چندین باره رکورد جهانی برای المپیک 2016 وعده داد

به شما می‌گویم که بیش‌تر از 300 کیلو خواهم زد!

نویسنده : مجید حسین زاده

 او باز هم رکورد جهان را که در اختیار خودش بود برای چندمین بار شکست. انگار عادت کرده‌ایم که در کنار این جمله نامی از «سیامند رحمان» وزنه‌بردار معلول کشورمان ببینیم و کمتر ورزشکاری پیدا می‌شود که با شرکت در هر مسابقه، رکورد قبلی خودش را بشکند یا به عبارتی دیگر رکورد جهان را ارتقا ببخشد. به بهانه رکوردشکنی‌های اخیر و قهرمانی‌اش در مسابقات آسیایی قزاقستان یک روز پس از بازگشتش به ایران به سراغ این ورزشکار افتخار آفرین کشورمان رفتیم تا یک گپ و گفت سنگین در حد وزنه‌برداری با او داشته باشیم!

همین ابتدای گفت‌و‌گو بفرمایید که «سیامند» یعنی چه؟

یک اسم کردی است که نام یک قهرمان بوده مانند نام‌های لیلی و مجنون.

ویژگی بارز شخصیت «مجنون»، عاشق بودن است. ویژگی «سیامند» چیست؟ 

عاشق وزنه‌برداری است!

متولد سال 1367 هستید یعنی 28 ساله، درست است؟

من 27 ساله هستم ، دیگه شما زیادش نکنید!

چرا وزنه برداری را انتخاب کردید؟

دوران نوجوانی‌ام به باشگاه‌های بدن‌سازی می‌رفتم اما باید اعتراف کنم که لطف خدا بود که این رشته را انتخاب کردم چون در یک باشگاه بدن‌سازی با رئیس فدراسیون وزنه‌برداری معلولان وقت آشنا شدم و به درخواست او برای رکوردگیری به فدراسیون رفتم و بعدش هم با تمرین و تمرین و تمرین به جایگاه فعلی‌ام رسیدم.

یعنی قبل از آن، به این رشته علاقه‌مند نبودید؟

بعید می‌دانم نوجوان یا جوانی به این رشته علاقه‌مند شود چون واقعا سنگین است. کلا این رشته جزو رشته‌های سرد ورزشی است چون تلاش زیادی می‌خواهد و آن‌قدر محبوبیت ندارد که ارزش این همه تلاش داشته باشد.

اولین وزنه‌ای که در مسابقات برای تیم‌ملی زدید، چند کیلو بود؟ 

در سال 85 که وارد تیم‌ملی شدم 150 کیلو وزنه می‎زدم. کمتر از یک سال بعد، خودم را به وزنه 287 رساندم و در مسابقات گوانجو با مهار وزنه 291 کیلوگرمی رکورددار جهان شدم و در مسابقات اخیر قزاقستان موفق به مهار وزنه 295 کیلوگرمی شدم.

الان چند کیلو هستید؟

شما فکر می‌کنید چه‌قدر باشد، خوب است!؟

به احتمال زیاد 140 کیلو.

168 تا 170 کیلو هستم! جالب است بدانید که با ورود به عرصه وزنه‌برداری مجبور شدم وزنم را 70 کیلو زیاد کنم.

شما با 170 کیلو وزن در روز چند وعده غذا می‌خورید؟

باور کنید از لحاظ تعداد وعده غذایی مانند شما و بقیه مردم، 3 وعده و حتی گاهی 2 وعده غذا می‌خورم.

تا حالا وسوسه نشدید که دوپینگ کنید؟

من عمرا دوپینگ کنم. به نظر من ورزشکاری که دوپینگ کند و بعد با دیگران به رقابت بپردازید، ورزشکار نیست.

4سال پیش در یک مصاحبه‌ای گفته بودید که دانشجوی رشته «حقوق قضایی» در دانشگاه آزاد ارومیه هستید ولی به علت فشردگی تمرینات، نمی‌توانید خیلی پیگیر درس و دانشگاه باشید. احتمالا الان فارغ‌التحصیل شده‌اید دیگر؟

نه، هنوز دانشجو هستم البته بالاخره یک روز تمام خواهد شد!

بعد از اتمام درس‌تان، قاضی می‌شوید یا وزنه‌برداری را ادامه خواهید داد؟

قاضی که فکر نکنم ولی برای این‌که مدرک بدون استفاده نماند، شاید قاضی وزنه‌برداری شدم!

بارها قول داده‌اید که در المپیک 2016 ، رکود خودتان را ارتقا خواهید بخشید و وزنه باور نکردنی300 کیلو را بالای سر خواهید برد تا نام‌تان در گینس ثبت شود. هنوز پای قول‌تان هستید؟

اول که توکل بر خدا ولی اگر آسیب نبینم و بتوانم تمریناتم را با همین جدیت ادامه بدهم، همه جا گفته‌ام 300 کیلو را خواهم زد ولی به شما در گوشی می‌گویم که بیش‌تر از 300 کیلو را خواهم زد!

در همه مسابقات آسیایی و جهانی که از سال 2007 شرکت کرده‌اید، مدال طلا کسب کرده‌اید به جز سال 2011 که در مسابقات جهانی مالزی و بین المللی لیبی، نقره گرفتید. چرا؟

آن نقره‌ها جریان دارد. در آن زمان من عضو تیم‌ملی جوانان بودم و به دستور مربيان تیم‌ملی از تمام توانم استفاده نکردم وگرنه در همان مسابقات هم طلا در دست خودم بود. البته بد هم نشد چون طعم نقره را هم چشیدم!

به معلولانی شبیه به خودتان فعالیت در این رشته ورزشی را توصیه می‌کنید؟

این ورزش را! (می‌خندد)! حالا به دور از شوخی، خواستن توانستن است. اگر آدم معلول بخواهد به خاطر معلولیتش در خانه بنشیدند، خوب نیست. سیامند رحمان به همه معلولان توصیه نمی‌کند که وارد ورزش حرفه‌ای شوند ولی از همه آن‌ها می‌خواهد برای سلامتی خودشان ورزش کنند.

از نوع معلولیت‌تان برای‌مان نگفتید؟آیا مادرزادی بوده است؟ البته اگر ناراحت نمی‌شوید.

معلولیت من از قسمت پا بوده و مادرزادی است. در دوران کودکی بدون کمک رفت و آمد می‌کردم و مشکل خاصی نداشتم اما اکنون به علت وزن بالا از چوب دستی استفاده می‌کنم. به علت این که یک زندگی عادی داشتم و محدودیتی نداشته‎ام تقریبا مشکل و ناراحتی چه از نظر روانی و چه از نظر جسمانی به خاطر معلولیتم مرا ناراحت نمی‌کرده و نخواهد کرد.

 من و همكاران در جيم براي شما توفيقات و مدال‌هاي طلاي بيشتري آرزو مي‌كنيم.

نظرات کاربران
کد امنیتی