6 روش درمانی سنتی برای بهزيستي
درمان‌های خانگی سالم جایگزین خود درمانی‌های شایع

6 روش درمانی سنتی برای بهزيستي

نویسنده : مریم ملی

همه ما توی خانه‌مان یک داروخانه کوچک داریم و نسخه نویسش هم خودمان هستیم. یک داروخانه کوچک که داروهایش شامل یکی از دستههای زیر است: داروهایی که برای درمان بیماریهای مختلف توسط پزشک تجویز شدهاند و بعد از اتمام دوره درمان حیفمان آمده دور بریزیمشان. دسته دوم داروهایی هستند که حکم نقل و نبات دارند و همیشه حداقل دو بسته‌اش باید توی خانه باشد؛ یک جور کالای ضروری زندگی به حساب میآیند. دسته سوم داروهایی هستند که برای بیماریهای اعضای خانواده تجویز شدهاند و به توصیههای آن‌ها «عجب داروی خوبی بوده» یا «آب روی آتش بوده‌اند»، برای همین هم توی داروخانه کوچک ذخیر شدهاند. 

این داروخانه کوچک خانههای ما محبوبیت زیادی در بین اعضای خانواده دارد طوری که توقع میرود هر بیماری از گلودرد و سرماخوردگی گرفته تا دیابت و آرتروز و مشکلات خاص‌تر با آن درمان شود. ما توی این سیکل معیوب، نقش یک پزشک حاذق را بازی می‌کنیم که تجارب زیادی در بیماریهای مختلف دارد و تمام داروهای دوران زندگیاش را همیشه نگه داشته تا یک روز به کارش بیاید. «خود پزشک پنداری» که بی توجه به دلیل درد یا بیماری یکی از داروهای قدیمی را از جعبه داروهایش بیرون کشیده و حتی بدون چک کردن تاریخ انقضایش خود درمانی میکند. این بار قصد داریم داروهای شیمیایی رایج كه معمولا براي بيماري‌هاي معمولي و ساده مصرف مي‌شوند را بررسی کرده و روش‌های سنتی جايگزين آن‌ها را معرفی کنیم. البته به خاطر داشته باشید این پیشنهادها فقط برای بیماری‌های ساده و رایج هستند و نیت ما جلوگیری از خود درمانی و مصرف داروهای شیمیایی بدون هماهنگی با پزشک است نه یک روش درمان قطعی.

 

1

درد امانم را بریده است

دچار سردرد شده‌اید. خیلی زود فکرتان میرود سمت مسکن‌های رایجی که معمولا توی همه خانه‌ها پیدا میشود. اگر درد زیاد باشد گزینهتان ژلوفن و مفنامیک اسید و آسپرین است اگر نه معمولا برای تکسین دردهای معمولی تر به سراغ کدئین میروید.

پیشنهاد طب سنتی: سر درد با بخور گل بابونه تسکین مییابد، بی آن که عوارضی داشته باشد و بدن به آن عادت کند. میتوانید هنگام درد چند بار بابونه را بخور بدهید تا بیشتر نتیجه‌بخش باشد. برای دردهای موضعی هم بهترین گزینه روغن سیاه دانه است که باید روی موضع دردناک مالیده شود. مخلوط سیاه دانه و عسل هم میتواند به شکل خوراکی، مسکن خوبی برای دردها باشد. 

 

2

سرماخوردگي؛ بیماری برای تمام فصول

بیماری همه سنها و همه فصلها و همه دورهها که همیشه فراگیر است، سرماخوردگی است. در سرماخوردگی چند مشکل به صورت هم زمان وجود دارد. آب‌ریزش بینی که دارویش در مطب خوددرمانی ما بلا استثنا آنتیهیستامین است و گلودرد و سرفه که برای درمانش فورا به دیفین هیدرامین متوسل میشویم و تب هم که از قدیم الایام گفته‌اند و شنیده‌ایم که دارویش استامینوفن است. ماجرای سرماخوردگی با همه بیماریها فرق دارد. ما برای سرماخوردگی مجموعه زیادی قرص و دارو و شربت و آنتی بیوتیک را با اجازه خودمان مصرف میکنیم در حالی که اصلا نمیدانیم نوع سرماخوردگیمان چیست و دقیقا به کدام یک از روش‌ها قابل درمان است. آنتی‌بیوتیکهای محبوبمان هم معولا یا آموکسی‌سیلین عزيز است یا آموکسی کلاو جان! گاهی خیلی متخصصتر میشویم و سراغ آزیترومایسین و سفکسیم که از آنفولانزای قبلی باقی مانده میرویم که ممکن است در دراز مدت اثرات نامطلوبی برای‌مان داشته باشد.

پیشنهاد طب سنتی: آویشن کامل‌ترین بهبود دهنده سرماخوردگی است. مصرف جوشانده آویشن در طی دوره بیماری هم گلودرد را برطرف میکند و هم باعث بهبود سرماخوردگی میشود. آب‌ریزش بینی با گشنیز و دارچین کاهش پیدا میکند و برای از بین رفتن تب هم میتوانید گل ختمی را در آب سرد ریخته و بعد از چند دقیقه آن را از صافی بگذرانید و میل کنید. دمنوش گل ختمی هم میتواند موثر باشد. دود کردن سیاه دانه مثل اسفند (اسپند) هم می‌تواند به روند بهبود سرماخوردگی کمک قابل توجهی کند. از ترکیب اعجازآور عسل و آبلیمو و آب جوش هم نباید غافل شد.

 

3

درد معده‌ای کشیدهام که مپرس

آن‌هایی که معده درد کشیدهاند با یکی دوبار پزشک رفتن معمولا داروهایشان را نگه میدارند و علی رغم نظر دکتر مبنی بر مراجعه مجدد شروع میکنند به استفاده مستمر داروهای قدیمی شان. فاموتیدین یکی از همین داروهاست که معمولا تهیه بدون نسخهاش از داروخانه‌ها هم بسیار زیاد است. 

پیشنهاد طب سنتی: سیب و عسلی که از آویشن تهیه شده باشد درمان خوبی برای ناراحتی‌های معده است. مخلوط زیره سیاه و آب و گلاب هم تسکین دهنده‌ای است كه به آسانی میشود آن را تهیه کرد. چیزی که در کنار مصرف هر مسکن گیاهی برای بهبود درد معده و دستگاه گوارش الزامی است پرهیزهای غذایی هستند. نخوردن نوشیدنی‌های گازدار، فست فودها، غذاهای خیلی شور یا خیلی تند تاثیر قابل توجهی در کاهش درد دارد.

 

4

سرویس بهداشتی کجاست؟!

هرچه فکر میکنید به خاطر نمی‌آورید چه چیزی خوردهاید که باعث این وضع شده باشد. کلافه شدهاید یک بند باید بروید سرویس بهداشتی و برگردید. دردسر وقتی بیشتر میشود که بیرون از منزل هم کار داشته باشید. بازهم تکنینکهای خود درمانی بنا به تجربههای قبلی یا سفارش‌های آبجی بزرگه و همسایه کوچه پشتی میگویند که لوپرامید چاره اسهال است. در مقابل ماجرای کلافه کننده بیرون‌روی شدید، یبوست هم دردسرهای خودش را دارد. البته خوشبختانه برای درمان یبوست استفاده از روش‌های طب سنتی بیشتر رواج دارد.

پیسنهاد طب سنتی: آب جوش را با نبات و کمی تخم ریحان ترکیب کنید. 10 دقیقه بعد از خوردن اولین لیوان، لیوان دوم این نوشیدنی را بنوشید و منتظر تاثیر خوبش باشید. برای درمان یبوست همانطور که همه میدانید خاکشیر و آب گرم گزینه بسیار خوبی است. به طور کلی انجیر، روغن بادام شیرین وروغن زیتون هم میتوانند گزینههای خوبی باشند. 

 

5

چراغ قرمز روی پوست صورت

معضل این روزهای خیلیها دانههای قرمز رنگ اعصاب خورد کنی است که گاه و بیگاه روی صورت پیدا میشود. بدتر از آن وقتی است که این آکنهها از پشت بدن و روی سینه هم سر در میآورند. برای این شرایط که دیگر همه یک پا متخصص پوست هستند و درمانهای موضعی، خوراکی و تزریقی را یک به یک بلدند. پمادها و کرمهای مختلف که حتی خیلیهای شان نه از داروخانه، که از فروشگاههای لوازم آرایشی بهداشتی تهیه میشوند. قرصهای درمان آکنه هم که کم نیستند. خیلی از داروهای درمان جوش و آکنه به دلیل تاثیر ویژه بر هورمونها عوارض زیادی میتوانند در پی داشته باشند که بهتر است فقط با تجویز پزشک مصرف شوند نه به شکل سرخود. در حقیقت خیلی از آکنهها چراغهای هشداردهندهای هستند که نشانه تغذیه بد یا استرس یا استفاده از لوازم آرایشی نامناسب هستند. گاهی میتوانند علتهای داخلی دیگر داشته باشند که باید با رفع آن علت جوش را از بین برد نه صرفا با داروهای موضعی که توی بازار پیدا میشود. از بین بردن چین و چروک نواحی مختلف صورت هم مسئلهای است که باعث شده خیلیها متوسل به خوددرمانیهای شیمیایی مختلف بشوند. 

پیشنهاد طب سنتی: عرق کاسنی باعث شفافیت و از بین بردن جوشهای صورت میشود. عرق بید و البته آلو هم راه حلهای قابل توجهی هستند. برای کاهش چین و چروک صورت شستن پوست صورت با آب توت فرنگی و مالیدن روغن شتر مرغ به پوست راهگشا است.

 

6

آفْت دهان، عذاب محض هنگام خوردن غذا

دانههای سفید رنگ ریز در دهان که به آفْت دهان معروفاند. بعضیهابه محض دیدن آفت در دهانشان به فکر آنتی بیوتیک میافتند در حالی که آفت، دوره کوتاهی دارد و با درمان گیاهی و مراقبت خیلی زود خوب میشود.

پیشنهاد طب سنتی: رب انار شیرین چاره خوبی برای رفع آفتهای دهانی است. البته نکته بسیار مهم این است که با دست آن را فشار ندهید و مراقب باشید در حین خوردن غذا خیلی تحریک نشود.

با تشكر از خانم دهقان

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
آنتن

ما هم نازک!

٩٧/٠٢/٢٧
نگاهی به « انتقام جویان: جنگ اینفینیتی» به بهانه اکران بزرگترین پروژه سینمایی «مارول»

بزرگترین گردهمایی تاریخ ابرقهرمان‌ها

٩٧/٠٢/٢٧
شاخ هفته

ای تو نگهبان من

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

دعوت شدگانیم...

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

یک ایران، یک صدا

٩٧/٠٢/٢٧
درباره «پلنگ سیاه»، فیلمی که در گیشه‌های دنیا عجیب و غریب می‌فروشد

ابرقهرمان بفروش و نچسب

٩٧/٠٢/٢٧
نگاهی به پرونده قلدری‌های آمریکا در چند قرن اخیر به بهانه خروج ترامپ از برجام که البته اتفاق عجیبی هم نبو

قلدرامپ

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

جامعه‌شناسی تدفین و چیزهای دیگر...

٩٧/٠٢/٢٧
درباره درخشش بانوان فوتسالیست ایران در آسیا؛

قهرمانان وطن

٩٧/٠٢/٢٧
پایان نامه

لوبیا، گلابی و غوطه‌ای که نخورد!

٩٧/٠٢/٢٧
جانونی

تقدیم به جناب خرما... با احترام

٩٧/٠٢/٢٧

تقریبا هیچ!

٩٧/٠٢/٢٧
تا جامِ جهانی

یک ایرانی بین خوش‌تیپ‌ترین بازیکن‌های جام‌جهانی2018

٩٧/٠٢/٢٧
مینیمال

مینیمال 535

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

من از شما می‌پرسم: آیا مشکل ما این است؟

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

یک حقیقت مرگبار

٩٧/٠٢/٢٧
چهره هفته

شهردار تهران

٩٧/٠٢/٢٧
راهکارهایی برای تنفسِ جان، به بهانه آمدن ماه رمضان

هوای تازه برای ریه‌های روح خسته

٩٧/٠٢/٢٧
گفت‌و‌گو با دروازه‌بان تیم ملی فوتسال بانوان ایران

لژیونر شدن ما خیلی محال است

٩٧/٠٢/٢٧
حکایت هفته

اندر حکایت ابن جیم و انبار پر خودروسازان

٩٧/٠٢/٢٧