بازهم جولان فیلمهای روشنفکری و کمدی های سخیف
مروری بر جدیدترین وضعیت شبکه نمایش خانگی

بازهم جولان فیلمهای روشنفکری و کمدی های سخیف

نویسنده : سید مصطفی صابری

«شهر موشها 2» که بالاخره عرضه شد، تیزرهای «دندون طلا» میرباقری همچنان پخش می‌شود اما نه از آن خبری هست نه از «شهرزاد» حسن فتحی، سریال «فهرست سیاه» هم تا اپیزود 11 فصل اول پخش شده که سرعت توزیعش برای شبکه نمایش خانگی رکورد خوبی محسوب میشود اما با توجه به قیمت 4 هزار تومانی هر اپیزود به نظر میرسد استقبال از آن کم باشد. توزیع «رخ دیوانه» هم که به مهرماه موکول شد. در این بین شبکه نمایش خانگی آنقدرها هم سوت و کور نبود: 

 

روح شهاب حسینی

«با من بیا» فیلم اپیزودیکی که تجربهگراست و یکی از اپیزودهایش را شهاب حسینی کارگردانی کرده توزیع شد. جالب این جاست فیلمی خاص که مخاطبش خیلی خاص است در سوپر مارکت‌ها توزیع میشود! خلاصه گول کاور این فیلم را نخورید چون با یک اثر سرراست مواجه نیستید بلکه 3 اپیزود بی هیجان و تجربی انتظار شما را میکشد. 

 

ازدواج مجدد شریفینیا

«آنچه مردان درباره زنان نمیدانند» هم توزیع شده، یک کمدی تکراری درباره یک مرد مسن و پولدار که ازدواج موقت کرده و حالا باید زندگی جدیدش را از خانواده پنهان کند. طبق معمول همه این نوع فیلمها، این ازدواج موقت منجر به تولد فرزند هم میشود فقط اینبار عوامل خلاقیت به خرج دادهاند و شریفینیا به جای حاجی بازاری یک پزشک است که بازهم روحیات سنتی دارد، فقط به جای حاجی دکتر خطاب میشود. 

 

از اسمش پیداست دیگه

«ارسال آگهی تسلیت برای روزنامه» هم با حضور صابر ابر و نازنین بیاتی، فیلم اول ابراهیم ابراهیمیان است در حال و هوای سینماي فرهادی، با این تفاوت که تحمل این فیلم تا آخرش و پذیرش منطق عجیب و غریبش به خصوص کنشهای شخصیتها کار دشواری است. 

 

ترک سیگار برای ازدواج

«آشنایی با لیلا» اثر عادل یراقی و با بازی لیلا حاتمی از جدیدترین محصولات شبکه نمایش خانگی است، فیلمی درخور توجه که فیلمنامهاش را عباس کیارستمی نوشته، ماجرای فیلم شرط به ظاهر ساده یک دختر برای ازدواج با نامزدش است یعنی ترک سیگار. طبیعتاً فیلم اثری مهیج و سرگرم کننده نیست اما استاندارد بالایی دارد و در بین آثار نه چندان مناسب اینروزها می‌تواند یک فعالیت فرهنگی خوب باشد.

 

عقابها در کردستان عراق

اما برای اینکه «شبکیه» این هفته خیلی هم خنثی نباشد این پیشنهاد متفاوت را داریم، اخیراً نسخه DVD فیلم «عقابها» اثر پرفروش ساموئل خاچیکیان که محصول سال 1362 است توزیع شده است. حتماً میدانید این فیلم از حیث فروش بلیت یکی از رکوردداران سینمای ایران در تمام ادوار است. فیلم ماجرای عقابهای تیز پرواز نیروی هوایی است که در روزهای آغازین جنگ چند عملیات موفق در خاک عراق دارند اما طی یکی از آنها، فرمانده تیم پروازی (سعید راد) مجبور به اجکت در خاک دشمن میشود. یک تکاور ورزیده (جمشید هاشمپور) که برای ماموریت برون مرزی در کردستان عراق است به کمک خلبان میرود تا او را به ایران برگرداند و... فیلم با حداقلهایی تلاش میکند مخاطب را تهییج کند. به طور مثال جلوههای ویژه فیلم خیلی ساده است و حتی در مواردی به جای همان حداقلها هم از تصاویر واقعی و مستند انفجار و درگیری استفاده میکند. اما تماشای فیلم خیلی لذت بخش است چون پر است از نمادهای سینمای آن زمان. همسری دل نگران. مردانی جسور. عراقیهای به شدت بد (!) دوبلههای جالب و... ضمن اینکه فیلم بخش مهمی از تاریخ سینماست و تماشایش افسوسهایی هم در پی دارد که چرا امثال ساموئل خاچیکیان را در سینمای لوکس، پرادعا و شبه روشنفکری حالا نداریم تا در بین حجم زیادی از فیلمهای اجتماعی راجع به دروغ، خیانت، ناهنجاریهای اجتماعی و... برایمان فیلم سرگرم کننده و صادقانه بسازد؟

نظرات کاربران
کد امنیتی