تاپ در استندآپ
آشنایی با بهترین کمدین های کشور

تاپ در استندآپ

نویسنده : احسان رحیم زاده

فرهنگستان زبان و ادب فارسی هنوز واژه جایگزینی برای کمدی استندآپ معرفی نکرده است. شاید به این خاطر که این واژه برای خود هنرمندان هم ناآشناست. از زمانی که برنامه «خندوانه» بخش کمدی استندآپ راه انداخته خیلی از برنامه‌های تلویزیونی به فکر تقلید از آن افتاده‌اند. حالا شرایط طوری شده که هر کانالی می‌زنیم یک نفر دارد خاطرات بامزه تعریف می‌کند! در این مطلب در کنار مرور فعالیت هنرمندان کمدی ایستاده «خندوانه» به سراغ طنزپردازانی رفته‌ایم که از سال‌ها پیش یکه و تنها با خاطره و لطیفه و نقد و آواز مردم را خندانده‌اند. ذکر این نکته ضروری است که چند نفر از هنرمندان این عرصه از کشور مهاجرت کرده و با رسانه‌های بیگانه همکاری دارند و طبعا نامشان در این فهرست نیامده است. 

 

مهران غفوريان: ورق زدن خاطرات بهروزخالی بند 

خاطره‌گویی مهران غفوریان در برنامه «شام ایرانی» را خیلی‌ها دیده‌اند. او نشان داد که در کنار بازیگری هنرهای دیگری هم دارد و می‌توان یک اتفاق ساده را با زبانی شیرین بیان کند. اگر یادتان باشد او در دی‌وی‌دی‌های «شام ایرانی» خاطره استخر رفتنش در یک کشور خارجی و زبان بلدنبودنش را با آب و تاب تعریف می‌کرد. غفوریان اهل کلاس‌گذاشتن‌های الکی نیست و ترسی ندارد که جلوی دوربین تعریف کند برای جلوگیری از ریزش موهایش چقدر تلاش کرده. شخصیت واقعی این بازیگر (بر مبنای خاطراتش) شبیه همان چیزی است که در بهروز خالی بند (زیر آسمان شهر) دیده‌ایم. 

 

عليرضا خمسه: استندآپ کمدی در 63 سالگی

علیرضا خمسه همان بازیگری است که وقتی در قالب نقش «باباپنجعلی» می‌رود حقایق تلخ را از زبان یک پیرمرد آشفته بیان می‌کند. او با 63 سال سنی که دارد در خندوانه ثابت می‌کند که اجرای «استندآپ کمدی» فقط مخصوص جوان‌ها نیست. اولین بار به عنوان یک مهمان به این برنامه آمد و خاطره روز به دنیا آمدنش را تعریف کرد. رک گویی او تعجب خیلی‌ها را در پی داشت. او بدون آن که از عواقب حرفش بترسد گفت: «وقتی به دنیا آمدم، همه می‌گفتند این بچه چرا این قدر زشته!». خمسه در رشته روانشناسی تحصیل کرده و می‌توان هنر و نکته‌های روانشناسانه را با هم پیوند بزند. او یک‌بار به این نکته اشاره کرد که ما 68 نوع خنده داریم. سپس به سراغ این خنده‌ها رفت و انواع مختلفش را اجرا کرد. 

 

شقايق دهقان و اليكا عبدالرزاقي: خودش می‌نویسد یا همسرش؟

بازیگران زن سینما و تلویزیون ما همیشه شاکی هستند که چرا دست ما در اجرای نقش‌های طنز بسته است و در فیلمنامه‌ها برای ما شوخی‌های بامزه نمی‌نویسند. به همان اندازه که بازیگر طناز زن کم داریم در حوزه کمدی استندآپ هم زنان حضور کمرنگی دارند. شقایق دهقان و الیکا عبدالرزاقی دو زنی هستند که تا کنون در «خندوانه» فرصت اجرای کمدی تک‌نفره را پیدا کرده‌اند. شقایق دهقان همسر مهراب قاسمخانی (فیلمنامه نویس) است و جلوی دوربین چیزهایی را می‌گوید که احتمالا متنش را همسرش نوشته است. او چندی پیش در یکی از اجراهایش از رفتار غیرحرفه‌ای مجریان تلویزیون گلایه کرد و با زبان طنز توضیح داد که آن‌ها اصلا فن مصاحبه را بلد نیستند. بازیگر نقش خانم شیرزاد در سریال ساختمان پزشکان خودش مادر یک دختر و یک پسر است و بعضا شیطنت‌های دوران کودکی این دو نفر را هم با مردم در میان می‌گذارد. یک بار هم تعریف کرد که در زمان کودکی حروف سین و شین را نمی‌توانسته درست تلفظ کند و چقدر برای حل این مشکل به دردسر افتاده است. در مقابل کار الیکا عبدالرزاقی استندآپ کمدی رئال نیست چون نه با چیزی شوخی می‌کند نه ماجرایی را بازگو می‌کند بلکه از رویاهایش می‌گوید، چیزی شبیه داستان توام با قهقهه‌های مصنوعی حضار. اوكه  همسر امین زندگانی است یکبار خاطره هم گفت در این باره که قرار بوده بالای سن برود چه گاف‌هایی داده و چقدر دستپاچه شده است. عبدالرزاقی آن قدر تواضع دارد که به اشتباهات بامزه خودش اعتراف کند. 

 

رضا شفيعي‌جم: توانایی‌های بازیگر بامشاد

رضا شفیعی‌جم جزو اولین نفراتی بود که به خندوانه آمد و کمدی ایستاده اجرا کرد. او خاطرات متنوعی از دوران مدرسه، بازیگری و برخوردش با مردم دارد و خاطراتش را آن‌قدر خوب اجرا می‌کند که مخاطب نمی‌فهمد این ماجراها واقعی است یا ساختگی. او توانایی خوبی در توصیف شخصیت‌ها دارد و به عنوان مثال تصویر ملموسی از مبصر و معلم دوران مدرسه‌اش ارائه می‌دهد. نقطه قوت شفیعی جم این است که خیلی جدی حرف می‌زند و اصلا سعی نمی‌کند خودش را شاد و خوشحال جلوه دهد. او فضایی را تصویر می‌کند که خودش به عنوان یک آدم جدی در موقعیتی جدی گیر افتاده است. مثلا فضایی که او خسته از سر کار برگشته و آدم‌هایی که بیرون از خانه داد و فریاد می‌زنند نمی‌گذارند بخوابد! اخیراً هم درباره مشکلاتش حین خواب و گم کردن زاویه درست لحاف حرف زد كه اجرای به شدت بامزه‌ای داشت.

 

بيژن بنفشه‌خواه: من روایت‌گر خوبی نیستم

بیژن بنفشه‌خواه بازیگر ثابت بخش کمدین برنامه خندوانه است. او در یکی از قسمت‌های برنامه اعتراف کرد که روایت‌گر خوبی نیست. بنفشه‌خواه بیشتر حکایت‌های طنز قدیمی را برای مردم تعریف می‌کند. مثلا حکایت آن چند نفری که با الاغ در شهر حرکت می‌کردند و از قضاوت مردم می‌ترسیدند. بعدها رامبد جوان ترجیح داد که از بنفشه‌خواه بیشتر در بخش‎های مسابقه و پانتومیم استفاده کند. 

 

علي مسعودي: فیلمنامه‌نویسی که کمدین شد! 

استعداد علی مسعودی را رامبد جوان کشف کرد. او یک فیلمنامه نویس است که به واسطه کارش ارتباط و رفاقت زیادی با هنرمندان دارد. یکی از بامزه‌ترین اجراهای علی مسعودی یا همان علی مشهدی آن قسمتی بود که درباره ترخیص مجید صالحی از بیمارستان صحبت کرد. خاطره‌اش درباره دوران سربازی و دانش‌آموزان دبیرستان مالک اشتر مشهد هم شنیدنی بود. 

 بخیر ایران» اجرای بخش حرف اضافه را به عهده داشت و با برنامه خونه زندگی (شبکه دو سیما) نیز به عنوان یک مجری طناز همکاری داشت. 

 

رضا رفیع: قدیمی و صمیمی

رضا رفیع را بیشتر مردم با برنامه «قندپهلو» می‌شناسند. اما او کارش را در تلویزیون با اجرای یک استندآپ کمدی آغاز کرده است. در تربت حیدریه به دنیا آمده و ته لهجه‌ای خراسانی دارد. ته لهجه شیرین او در اجرای برنامه‌های طنز به کمکش می‌آید و راحت‌تر می‌تواند مردم را بخنداند. او در بین کسانی که استندآپ کمدی اجرا می‌کنند قدمت بیشتری دارد. همکاری‌اش با برنامه «سلام‌تهران» از بهمن سال 89 آغاز شده است. او مجری بخشی به نام «پا توکفش اخبار» است و مروری طنزآمیز بر اتفاقات روزمره دارد كه زنده بودن برنامه جذابیت آن را بیشتر کرده‌است. او بده و بستان خوبی با مجری دارد و گاهی با حرف‌هایی که به مجری می‌زند بینندگان را غافلگیر می‌کند. رضا رفیع هم مثل سمیعی اصالت مطبوعاتی دارد و در واقع نوشته‌های مطبوعاتی‌اش را جلوی دوربین اجرا می‌کند. 

 

حميد ماهي‌صفت: مستربین ایرانی

حمید ماهی صفت یا همان «مستربین ایرانی» نسبت به بقیه هنرمندان عرصه کمدی ایستاده سابقه بیشتری دارد. با این تفاوت که اجرای تلویزیونی ندارد و به همین خاطر خیلی در معرض دید عموم نیست. او بیشتر در همایش‌ها و جشن‌های ادارات دولتی و سازمان‌ها شرکت می‌کند و بابت هر اجرا دستمزد بالایی می‌گیرد. ماهی صفت یک طنزپرداز همه فن حریف است و توانایی لطیفه‌گویی، تقلید صدا و خوانندگی را توامان دارد. در لطیفه‌هایش گاهی خطوط قرمز را رد می‌کند؛ اما در عوض فعالیت‌های فرهنگی دارد که باعث می‌شود مسوولان کاری به کارش نداشته باشند. 

 

حسن ريوندي: آقای بمب خنده

سبک کارش شبیه به ماهی صفت است. با این تفاوت که هنگام خوانندگی سراغ خواننده‌های مجاز می‌رود و لطیفه‌های غیرمجاز هم تعریف نمی‌کند. به همین دلیل تا به حال چندین بار فرصت حضور در برنامه‌های زنده تلویزیونی را پیدا کرده است. حسن ریوندی 39 سال دارد و اهل سبزوار است. او چند بار مراسم کنسرت خنده را در سالن همایش‌های برج میلاد اجرا کرده است. ریوندی که به «بمب خنده» معروف است برای خودش یک سایت تبلیغاتی ایجاد کرده و در آن نمونه کارهایش را قرار داده است. 

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
آنتن

ما هم نازک!

٩٧/٠٢/٢٧
نگاهی به « انتقام جویان: جنگ اینفینیتی» به بهانه اکران بزرگترین پروژه سینمایی «مارول»

بزرگترین گردهمایی تاریخ ابرقهرمان‌ها

٩٧/٠٢/٢٧
شاخ هفته

ای تو نگهبان من

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

دعوت شدگانیم...

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

یک ایران، یک صدا

٩٧/٠٢/٢٧
درباره «پلنگ سیاه»، فیلمی که در گیشه‌های دنیا عجیب و غریب می‌فروشد

ابرقهرمان بفروش و نچسب

٩٧/٠٢/٢٧
نگاهی به پرونده قلدری‌های آمریکا در چند قرن اخیر به بهانه خروج ترامپ از برجام که البته اتفاق عجیبی هم نبو

قلدرامپ

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

جامعه‌شناسی تدفین و چیزهای دیگر...

٩٧/٠٢/٢٧
درباره درخشش بانوان فوتسالیست ایران در آسیا؛

قهرمانان وطن

٩٧/٠٢/٢٧
پایان نامه

لوبیا، گلابی و غوطه‌ای که نخورد!

٩٧/٠٢/٢٧
جانونی

تقدیم به جناب خرما... با احترام

٩٧/٠٢/٢٧

تقریبا هیچ!

٩٧/٠٢/٢٧
تا جامِ جهانی

یک ایرانی بین خوش‌تیپ‌ترین بازیکن‌های جام‌جهانی2018

٩٧/٠٢/٢٧
مینیمال

مینیمال 535

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

من از شما می‌پرسم: آیا مشکل ما این است؟

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

یک حقیقت مرگبار

٩٧/٠٢/٢٧
راهکارهایی برای تنفسِ جان، به بهانه آمدن ماه رمضان

هوای تازه برای ریه‌های روح خسته

٩٧/٠٢/٢٧
گفت‌و‌گو با دروازه‌بان تیم ملی فوتسال بانوان ایران

لژیونر شدن ما خیلی محال است

٩٧/٠٢/٢٧
حکایت هفته

اندر حکایت ابن جیم و انبار پر خودروسازان

٩٧/٠٢/٢٧
چهره هفته

شهردار تهران

٩٧/٠٢/٢٧