استند آآآپ کمدی؟
در مورد مدل جدیدی از اجرا کمدی که این روزها بازارش حسابی داغ داغ است

استند آآآپ کمدی؟

نویسنده : علیرضا گرانپایه

استندآپ کمدی این روزها به خاطر «خندوانه» مورد توجه مردم قرار گرفته، مدل ساده ای از هنر خنداندن که ابزار زیادی نمی خواهد اما ذوق و خلاقیت فراوانی می طلبد و اگر کمی با آن آشنا باشیم می توانیم با استفاده از خاطرات روزانه مان جمعی را شاد کنیمآدم هایی که به عنوان کمدین در خندوانه می آیند و استندآپ کمدی اجرا می کنند عملاً کاری جز بازتولید اتفاقات شیرین روزمره با اندکی چاشنی فانتزی و اغراق انجام نمی دهند هر چند بعضی های شان هم به جای خاطره لطیفه تعریف می کنند و... اما هر چه هست تمام هنری که می ریزند در کشف زاویه دید مناسب برای ورود به ماجراست و کمی نمک ذاتی قاطی اش می کنند خلاصه ابزارشان هر چه هست در دست ما هم هست، برای آن که بیشتر با این هنر آشنا شویم و در زندگی مان پیاده اش کنیم ویژه این هفته را به آن اختصاص دادیم

 

کمدی ایستاده

استندآپ کمدی در زبان فارسی گاهی معادل کمدی ایستاده تعریف شده است، مدلی از اجرا است که در آن هنرمند بدون هیچ واسطه با مخاطب در صحنه ارتباط برقرار می‌کند و سعی دارد بدون کمک از هیچ وسیله خاص یا بازیگر دیگری با مردم حرف بزند. کمدین در این مدل اجرا سعی می‌کند بیش از آن‌که برای مخاطبش داستان طنز فرد دیگری را تعریف کند و مانند بسیاری از ما که در ابتدا لطیفه‌مان می‌گوییم: «یک روز یک مرده رفت...» ترجیح می‌دهد، خودش را در بستر یک اتفاق و یک شوخی قرار دهد تا بتواند از متکلم وحده بودن اتفاق استفاده کند و حس همزادپنداری مخاطب را بیشتر تحریک کند. فکرش را بکنید که یک کمدین روی سن داستان اتفاقی از زندگی خودش را تعریف می‌کند که تا قبل از آن شما نیز فکر می‌کردید، آن اتفاق خنده‌دار تنها برای شما صورت گرفته است. اولین واکنش‌تان پس از تعریف داستانی که روزانه خودتان با آن درگیر هستید از زبان یک فرد بر روی سن، یک خنده بلند است. تنها کافی است بدانید که مثلا نگاه کردن به شیشه نوشابه بعد از هر بار نوشیدن آن، یک عادت متداول در بین مردم است که از زبان کمدین روایت می‌شود.

 

از کجا آمده؟

احتمالا الان که کمی با خودتان فکر می‌کنید به این نتیجه رسیده باشید که استندآپ کمدی آنقدرها هم اتفاق پیچیده‌ای نیست. شاید بسیاری از ما در طول روز دقایق زیادی را به این کار می‌پردازیم. درست همان لحظه که در مدرسه یا دانشگاه خود در حال تعریف کردن یک داستان طنز که تماشاگر آن بوده‌اید یا برای خودتان اتفاق افتاده است، هستید، شما نیز در نقش یک کمدین عمل می‌کنید. این موضوع ساده قدمت این مدل اجرا را به سال‌های بسیار دور زندگی انسان می‌برد. کارناوال‌های شادی خیابانی کشور انگلستان یا افرادی که در کنار پادشاهان گذشته کشورها به عنوان دلقک حضور داشتند از نمونه‌های تاریخی استندآپ کمدی محسوب می‌شود. پس اگر فکر کرده‌اید برنامه خندوانه از مدل اجرای کمدی مدرنی در حال استفاده است، سخت در اشتباه هستید. در کشور خودمان مرحوم منوچهر نوذری نیز روزگاری در صدا و سیما به اجرا کمدی ایستاده پرداخته است ولی شاید باید نقطه شروع این مدل اجرا به صورت فراگیرتر در ایران را به اوایل دهه 80 و اجراهای «حمید ماهی‌صفت» نسبت داد، کسی که بعدها به دلیل شباهت فراوان به بازیگر نقش «مستربین» با نام «مستربین ایرانی» شناخته شد.

 

استندآپ کمدی غیرجذاب

استندآپ کمدی یا همان کمدی ایستاده یکی از پرکاربردترین مدل‌ها خنداندن مردم در دنیای امروز است. کافی است نگاهی به مهمترین برنامه‌های تلویزیونی شبکه‌‌های معتبر انگلیسی زبان بیاندازید تا متوجه شوید یک مجری در برنامه‌های طنز بیشترین بار طنز برنامه را بر دوش دارد و همین موضوع باعث شده است که برنامه‌های تلویزیونی طنز در دنیا با مجری‌ها و اصطلاحا شومن‌هایش شناخته شوند. پای ثابت مراسم اسکار، گلدن‌گلاب، گرمی و ... که معتبرترین مراسم هنری دنیا محسوب می‌وند، استفاده از یک کمدین برای اجرای استندآپ کمدی در برنامه است. 

استندآپ کمدی در غرب بیشتر بر پایه‌ شوخی‌های نزدیک به واقع‌تر پیش می‌رود و کمدین سعی می‌کند، داستان‌هایی را تعریف کند که علاوه بر داشتن بار اجتماعی در ذهن مخاطب به اتفاقات واقع نزدیک‌تر باشد، حالا این را بگذارید در کنار بسیاری از شوخی‌ها و لطیفه‌های ایرانی که خالق آن را مجبور می‌کند برای خنداندن مردم از عنصر اغراق استفاده کند.

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
برگزیدن یک موقعیت شغلی متفاوت

عشق و زندگی در نقطه‏ صفر مرزی

٩٦/٠٤/٠١
تلگجیم

تلگجیم 491

٩٦/٠٤/٠١
برگزیده سایت

سه راهکار تضمین شده برای کوتاه‌ نویسی!

٩٦/٠٤/٠١
هر سال احسان علیخانی در ماه عسل یادمان می‌اندازد که بعضی‌ها عجیب دوست دارند مشکلات زندگی‌شان را در بوق

کی از همه بدبخت ‌تره؟!

٩٦/٠٤/٠١
پایان‌نامه

به دولت کمک کنید!

٩٦/٠٤/٠١
معرفی تلگرام‌های غیررسمی و پاسخ به این سـوال که آیا آن‌ها قابل اعتمادند؟

تلگرام‌ های فارسی!

٩٦/٠٤/٠١
شاخ هفته

کاش حوصله شان سر برود

٩٦/٠٤/٠١
چهره هفته

من هم یک خمار هستم!

٩٦/٠٤/٠١
مینیمال

قحطی پوشک در ﺍﺳﺮﺍﺋﯿﻞ!

٩٦/٠٤/٠١

پاسخ به یک سوال مهم آیا تیم‌های ایرانی می‌توانند سیاست بایرن را در نقل و انتقالات دنبال کنند؟

٩٦/٠٤/٠١

نگاهی به رایج‌ ترین موقعیت‌ هایی که یکهویی بیچاره‌ ترین می‌شویم!

٩٦/٠٤/٠١
ناصرخان آکتور سینما

حكمت همه و هيچى!

٩٦/٠٤/٠١
جانونی

قصه شیخ بهایی و اختراع نان سنگک!

٩٦/٠٤/٠١
دات کام

کلاس ترک اعتیاد اسمارت فون‌ها

٩٦/٠٤/٠١
«خودافشاگری» چه ربطی به فرهنگ دینی و ملی ما دارد؟

جای خالی «الحمد لله» در زندگی ما

٩٦/٠٤/٠١
فصل دوم سریال «شهرزاد» در برهوت سریال پخش شد

موتور «شهرزاد2» روشن نشد!

٩٦/٠٤/٠١
آنتن

جیم نویسی آسان شد!

٩٦/٠٤/٠١
جارچی

جارچی 491

٩٦/٠٤/٠١
فتوچاپ

فتوچاپ 491

٩٦/٠٤/٠١
درباره فصلِ نقل و انتقالات لیگ برتر و اشکالاتی که به آن وارد است

ما بلد نیستیم!

٩٦/٠٤/٠١
تبلیغات
تبلیغات