استند آآآپ کمدی؟
در مورد مدل جدیدی از اجرا کمدی که این روزها بازارش حسابی داغ داغ است

استند آآآپ کمدی؟

نویسنده : علیرضا گرانپایه

استندآپ کمدی این روزها به خاطر «خندوانه» مورد توجه مردم قرار گرفته، مدل ساده ای از هنر خنداندن که ابزار زیادی نمی خواهد اما ذوق و خلاقیت فراوانی می طلبد و اگر کمی با آن آشنا باشیم می توانیم با استفاده از خاطرات روزانه مان جمعی را شاد کنیمآدم هایی که به عنوان کمدین در خندوانه می آیند و استندآپ کمدی اجرا می کنند عملاً کاری جز بازتولید اتفاقات شیرین روزمره با اندکی چاشنی فانتزی و اغراق انجام نمی دهند هر چند بعضی های شان هم به جای خاطره لطیفه تعریف می کنند و... اما هر چه هست تمام هنری که می ریزند در کشف زاویه دید مناسب برای ورود به ماجراست و کمی نمک ذاتی قاطی اش می کنند خلاصه ابزارشان هر چه هست در دست ما هم هست، برای آن که بیشتر با این هنر آشنا شویم و در زندگی مان پیاده اش کنیم ویژه این هفته را به آن اختصاص دادیم

 

کمدی ایستاده

استندآپ کمدی در زبان فارسی گاهی معادل کمدی ایستاده تعریف شده است، مدلی از اجرا است که در آن هنرمند بدون هیچ واسطه با مخاطب در صحنه ارتباط برقرار می‌کند و سعی دارد بدون کمک از هیچ وسیله خاص یا بازیگر دیگری با مردم حرف بزند. کمدین در این مدل اجرا سعی می‌کند بیش از آن‌که برای مخاطبش داستان طنز فرد دیگری را تعریف کند و مانند بسیاری از ما که در ابتدا لطیفه‌مان می‌گوییم: «یک روز یک مرده رفت...» ترجیح می‌دهد، خودش را در بستر یک اتفاق و یک شوخی قرار دهد تا بتواند از متکلم وحده بودن اتفاق استفاده کند و حس همزادپنداری مخاطب را بیشتر تحریک کند. فکرش را بکنید که یک کمدین روی سن داستان اتفاقی از زندگی خودش را تعریف می‌کند که تا قبل از آن شما نیز فکر می‌کردید، آن اتفاق خنده‌دار تنها برای شما صورت گرفته است. اولین واکنش‌تان پس از تعریف داستانی که روزانه خودتان با آن درگیر هستید از زبان یک فرد بر روی سن، یک خنده بلند است. تنها کافی است بدانید که مثلا نگاه کردن به شیشه نوشابه بعد از هر بار نوشیدن آن، یک عادت متداول در بین مردم است که از زبان کمدین روایت می‌شود.

 

از کجا آمده؟

احتمالا الان که کمی با خودتان فکر می‌کنید به این نتیجه رسیده باشید که استندآپ کمدی آنقدرها هم اتفاق پیچیده‌ای نیست. شاید بسیاری از ما در طول روز دقایق زیادی را به این کار می‌پردازیم. درست همان لحظه که در مدرسه یا دانشگاه خود در حال تعریف کردن یک داستان طنز که تماشاگر آن بوده‌اید یا برای خودتان اتفاق افتاده است، هستید، شما نیز در نقش یک کمدین عمل می‌کنید. این موضوع ساده قدمت این مدل اجرا را به سال‌های بسیار دور زندگی انسان می‌برد. کارناوال‌های شادی خیابانی کشور انگلستان یا افرادی که در کنار پادشاهان گذشته کشورها به عنوان دلقک حضور داشتند از نمونه‌های تاریخی استندآپ کمدی محسوب می‌شود. پس اگر فکر کرده‌اید برنامه خندوانه از مدل اجرای کمدی مدرنی در حال استفاده است، سخت در اشتباه هستید. در کشور خودمان مرحوم منوچهر نوذری نیز روزگاری در صدا و سیما به اجرا کمدی ایستاده پرداخته است ولی شاید باید نقطه شروع این مدل اجرا به صورت فراگیرتر در ایران را به اوایل دهه 80 و اجراهای «حمید ماهی‌صفت» نسبت داد، کسی که بعدها به دلیل شباهت فراوان به بازیگر نقش «مستربین» با نام «مستربین ایرانی» شناخته شد.

 

استندآپ کمدی غیرجذاب

استندآپ کمدی یا همان کمدی ایستاده یکی از پرکاربردترین مدل‌ها خنداندن مردم در دنیای امروز است. کافی است نگاهی به مهمترین برنامه‌های تلویزیونی شبکه‌‌های معتبر انگلیسی زبان بیاندازید تا متوجه شوید یک مجری در برنامه‌های طنز بیشترین بار طنز برنامه را بر دوش دارد و همین موضوع باعث شده است که برنامه‌های تلویزیونی طنز در دنیا با مجری‌ها و اصطلاحا شومن‌هایش شناخته شوند. پای ثابت مراسم اسکار، گلدن‌گلاب، گرمی و ... که معتبرترین مراسم هنری دنیا محسوب می‌وند، استفاده از یک کمدین برای اجرای استندآپ کمدی در برنامه است. 

استندآپ کمدی در غرب بیشتر بر پایه‌ شوخی‌های نزدیک به واقع‌تر پیش می‌رود و کمدین سعی می‌کند، داستان‌هایی را تعریف کند که علاوه بر داشتن بار اجتماعی در ذهن مخاطب به اتفاقات واقع نزدیک‌تر باشد، حالا این را بگذارید در کنار بسیاری از شوخی‌ها و لطیفه‌های ایرانی که خالق آن را مجبور می‌کند برای خنداندن مردم از عنصر اغراق استفاده کند.

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
تلگجیم

تلگجیم 515

٩٦/٠٩/١٦
یادداشت

ممنون پیرمرد

٩٦/٠٩/١٦
جارچی

جارچی 515

٩٦/٠٩/١٦
جواد طوسی، منتقد سینما از قاتل اهلی، مسعود کیمیایی و اتمسفر دنیای متفاوت او می‌گوید

کیمیایی به معنای واقعی کلمه یک فیلم‌ساز مولف است

٩٦/٠٩/١٦
یادداشت

دوباره سلام

٩٦/٠٩/١٦
آنتن

این شماره؛ جیم ننویسان!

٩٦/٠٩/١٦
چهره هفته

ورود آقايان ممنوع!

٩٦/٠٩/١٦
یادداشت

نکند موکت‌پوش باشد؟!

٩٦/٠٩/١٦
بهترین بازی های سال 2017 امشب معرفی می شوند

The Game Awards

٩٦/٠٩/١٦
یادداشت موافق

چرا هنوز از سینمای کیمیایی لذت می‌برم؟

٩٦/٠٩/١٦
روایت هایی درباره وقف های کوچکی که فراموش می کنیم

بخشندگی به توان بی‌نهایت

٩٦/٠٩/١٦
ذهن زیبا

ذهن زیبا 515

٩٦/٠٩/١٦
به بهانه قرعه سخت تیم‌ ملی‌مان در جام‌جهانی روسیه، درباره تیم‌هایی نوشتیم که در ۵ دوره‌ گذشته این جام ش

زندگی در گروه مرگ

٩٦/٠٩/١٦
قرعه سخت ایران در جام جهانی 2018 بازی‌های تدارکاتی خوبی می‌خواهد که باید دید فدراسیون از پس آن بر می‌آید ی

تنگه جبل الطارق!

٩٦/٠٩/١٦
درباره ویژگی‌های سینمای مسعود کیمیایی با بررسی کوتاه 50 سال فعالیتش در سینما

دیروز و امروز رئیس

٩٦/٠٩/١٦
یادداشت

یازده سال، جیم، جوانی و سینما

٩٦/٠٩/١٦
اکران «قاتل اهلی» بار دیگر این سوال را مطرح می‌کند که واقعا چرا مسعود کیمیایی با دوران اوج خود فاصله دارد

بی کیمیایی

٩٦/٠٩/١٦
درباره «زیر نور کم» مجموعه کامل داستان‌های کوتاه مصطفی مستور

چند روایت معتبر تکراری

٩٦/٠٩/١٦
یادداشت مخالف

قتل در حمام نمره!

٩٦/٠٩/١٦
مینی

مینی 515

٩٦/٠٩/١٦
تبلیغات