اینجا خبری از بمب ترکاندن نیست!
بررسی میزان موفقیت‌ استقلال، پرسپولیس و سایر تیم‌های مدعی در فصل نقل و انتقالات

اینجا خبری از بمب ترکاندن نیست!

نویسنده : علیرضا گرانپایه

 امروز در حالی لیگ پانزدهم در مشهد آغاز می‌شود که پس از ماراتن نفس‌گیر لیگ سال گذشته، طبق معمول منتظر رقابت تنگاتنگ تیم‌های لیگ در فصل نقل و انتقالات بودیم. فصلی که غیبت مدیرعامل‌های رسانه‌ای سرخابی‌ها باعث شد، در آن نه خبری از بمب ترکاندن باشد و نه حتی حاشیه‌های دندان‌گیری. در ادامه به بررسی کوتاهی از عملکرد تیم‌های مختلف لیگ پانزدهم در خرید و فروش بازیکنان پرداخته‌ایم. 

 

استقلال

چه خبری مهم‌تر از خروج قلعه‌نوعی از باشگاه استقلال؟! سیبی که افشارزاده به هوا پرتاب کرده بود، چرخید و چرخید تا بار دیگر شاهد حضور پرویز مظلومی بر روی نیمکت استقلال باشیم. مظلومی که ابتدا با وعده استفاده از برادران مجیدی به هواداران سعی در به دست آوردن دل آن‌ها را داشت با انتخاب رحمتی به عنوان دروازه‌بان اول خود در این فصل، فرهاد مجیدی را از تیمش بیرون کرد. مظلومی صادقی، بیک‌زاده و عنایتی را هم کنار گذاشت تا میانگین سنی تیم کاهش پیدا کند. حاج محمدی جوان قرار است جای خالی صادقی را در کنار عمران زاده پر کند و میثم مجیدی دفاع چپ استقلال در این فصل است. ابراهیمی و روزبه‌چشمی ستاره فصل قبل صبای قم دو هافبک مطمئن مظلومی در این فصل هستند که با حضور جابر انصاری خیال استقلال را تا حدودی از میانه میدان راحت کردند. اما مشکل بزرگ استقلال مثل دیگر تیم پایتخت در خط حمله است. جایی که به نظر می‌رسد، شهبازاده و برهانی نتوانند به تنهایی بار گلزنی در طول مسابقات را به دوش بکشند.

 

پرسپولیس

لیگ چهاردهم در حالی برای قرمزپوشان پایتخت به پایان رسید که هرچند به اذعان کارشناسان با یکی از ضعیف‌ترین و کم مهره‌ترین تیم‌های تاریخ این باشگاه روبه‌رو بودیم ولی مشخص بودن تکلیف سرمربی این تیم، که در این چندسال یکی از آرزوهای هوادارن در فصل نقل و انتقالات بوده است، شرایط را امیدوارانه جلوه می‌داد. مشکلات مدیریتی و قصه چندباره خصوصی‌سازی این باشگاه، کار را به جایی رساند که حتی بازیکنی مثل سیدجلال حسینی که در کنار نژادفلاح و در دفتر باشگاه عکس یادگاری انداخته بود، بعد از کنار گذاشته شدن نژادفلاح با خط قرمز برانکو بر روی اسمش روبه‌رو شد. برانکو ترجیح داد در قلب خط دفاع در کنار بنگر از مارکو ماریچ کروات استفاده کند و نورمحمدی را بر روی نیمکت داشته باشد. اومانیا که ابتدا در لیست سیاه برانکو حضور داشت در جمع قرمزها باقی ماند تا او هم شانس حضور در کنار بنگر را داشته باشد. دفاع چپ و راست که مشکل اساسی پرسپولیس 93 بود، با آمدن رامین رضائیان و وحید حیدریه کاپیتان تیم ملی امید و همچنین حفظ بابک حاتمی تا حدودی برطرف شد. البته خرید ضرغام اسماعیل از خواسته‌های برآورده نشده کادر فنی در این پست است. یک خط جلوتر پرسپولیس گابریل و نوری دو عنصر اصلی سال گذشته خود را از دست داد تا دو جوان پرانگیزه یعنی کمال کامیابی‌نیا و مسلمان جایگزین احتمالی آن‌ها در ترکیب امسال باشند، ترکیبی که هواداران این تیم را با این سئوال روبه‌رو کرده است، آیا تیم برانکو تنها نتیجه بازی را می‌خواهند؟ در خط حمله هرچند طارمی، نوروزی و عالیشاه حفظ شدند و احمدزاده جوان به آن‌ها اضافه شده است ولی باز هم به نظر می‌رسد کمبود یک مهاجم شش دانگ، نیاز اساسی پرسپولیس در لیگ پانزدهم خواهد بود. 

 

سپاهان، نفت تهران، تراکتور و سایر تیم‌‎ها

سپاهان و ذوب‌آهن قهرمان‌های سال گذشته لیگ برتر و جام حذفی کمترین تغییر را نسبت به دیگر تیم‌های لیگ داشتند. سپاهان تنها گردانی و پادوانی را برای ترمیم خط دفاع خود به ترکیب اصلی تیم اضافه کرد و ذوب‌آهن نیز نژادمهدی و صادقی دو بازیکن خوب سال گذشته پدیده مشهد را به خدمت گرفت. علیرضا منصوریان که تیمش باید شهریور برای حضور در بین 4 تیم برتر آسیا رقابت کند، صادقیان و جلال حسینی، مهدی مومنی و آلوز نانگ را به عنوان خریدهای اصلی خود در این فصل انتخاب کرد. تراکتورسازی که شانس حضور بازیکنان سرباز را در تیمش دارد، با خرید بختیار رحمانی و سروش رفیعی از فولاد توانست جای خالی تیموریان و کیانی را پر کند. تراکتور در حالی با از دست دادن ادینیو برزیلی دست به خرید حمزه یونس مهاجم تونسی زد که گفته می‌شود این بازیکن گران‌ترین بازیکن تاریخ لیگ برتر است! اما شاید بمب نقل و انتقالات این فصل را باید خرید جواد نکونام توسط باشگاه سایپا اعلام کرد، سایپایی که حالا با خرید رضا نوروزی و غلامرضا رضایی در خط حمله خطرناک به نظر می‌رسد. فولاد و اسکوچیچ که با خروج ستاره‌های زیادی از باشگاه روبه‌رو شدند، نتوانستند صید دندان‌گیری را برای باشگاه به ارمغان بیاورند. صبا و ملوان به کمک علی دایی و قلعه‌نوعی اقدام به خرید بازیکنان مغضوب سرخابی‌ها کردند. گسترش فولاد که به کمک کمالوند در لیگ باقی ماند، نیز با خرید ایوب کلانتری، کیانی و نصرتی و همچنین حفظ شاکله تیم فصل قبل، شرایط مساعدی را دنبال می‌کند. اما لیگ در حالی امروز آغاز می‌شود که سناریو آوارگی و حضور دقیقه نودی تیم راه‌آهن در لیگ برتر بار دیگر اتفاق افتاد. راه‌آهنی که کمتر از ده روز قبل شروع لیگ، حضورش در مسابقات قطعی شد.    

 

 

نظرات کاربران
کد امنیتی