می خواهم زنده بمانم!
12 ویژگی افراد باشخصیت

می خواهم زنده بمانم!

نویسنده : حمیده زمانی

ما معمولا  طرفدار افراد دیسیپلین دار و با شخصیتیم. همان هایی که وقتی وارد مکانی می شوند از مدل لباس پوشیدن شان، از مدل برخوردکردن شان، از حرف هایی که می زنند، حتی از همان سلام و احوالپرسی ساده شان کاملا مشخص است که برای خودشان شخصیتی دارند و الکی نیستند. از آن جنس های ناب و اعلایی هستند که حتی چینی اش هم هیچ وقت وارد بازار نمی شود... بله داریم و می شود! کافی است یک نگاه بلند و بالایی به سیر تاریخی آدم بزرگ های خودمان بیاندازیم تا ببینیم چقدر آدم باشخصیت داشتیم و داریم. برای اینکه یک نفر را از زمره ناب ها بدانیم و لقب باشخصیت را به او بدهیم کافی است نشانه های افراد باشخصیت را بدانیم. در زیر به 12 مورد از نشانه هایی که یک فرد را باشخصیت می کند اشاره می کنیم.

 

1

آدم های باشخصیت تکلیف شان با جهان بینی و زاویه دیدشان به جهان مشخص است. یعنی قبل از این که بخواهند باشخصیت جلوه کنند و احترام خیلی از افراد را برای خودشان بخرند و محبوب قلوب شوند، فهمیدند که با چه نگاهی به دنیا نگاه کنند. با شخصیت ها خودشان را ادامه دار می-دانند و دنیا را راهی در نظر می گیرند که برای رسیدن به غایت شخصیت و رشدشان باید از آن بگذرند و به بهترین نحو و از بهترین مسیر بروند. آن‌قدر این موضوع برایشان مشخص و واضح و روشن است که حتی در تمام رفتار و حرکات شان می توانید جهت شان را تشخیص دهید.

 

2

افراد با شخصیت برای زمان و وقت شان ارزش قایلند، برایشان مهم است که عمرشان قرار است چطوری و با چه فعالیت هایی بگذرد، برایشان اهمیت دارد که بیشتر وقت شان را در طول روز چگونه بگذرانند. تقریبا برای روزهایشان برنامه ریزی دارند و برای اینکه بتوانید با آن‌ها باشید باید از قبل برنامه ریزی کرده باشید. نه این‌که افراد سخت گیری باشند، نه! بلکه آن‌ها خوب فهمیده اند که این فرصت دو روزه دنیا را نباید سَرسَرکی و خوش خوشان گذراند، بلکه برای لحظه لحظه اش باید برنامه ای داشت و هدفی! 

 

3

آن‌هایی که برای خودشان شخصیتی دست و پا کرده اند اهداف مشخصی در زندگی دارند، تمام روابط‌شان، رفت و آمدهایشان، خریدکردن هایشان، وب گردی هایشان، حضورشان در شبکه های اجتماعی، کتاب خوانی و فیلم نگاه کردن هایشان اولا نشان دهنده جهان بینی شان است و دوما وسيله‌اي برای رسیدن به اهداف و از آن مهم تر آرمان هایشان است. در واقع باید خدمت تان عرض کنیم که باشخصیت ها آرمان طلبند! یعنی خودشان را در همین سطح زندگی معمولی نمی خواهند و نخواهند خواست؛ شاید بتوان گفت باشخصیت ها پشت هر کارشان هدفی خوابیده است البته در جهت آرمان هایشان!

 

4

از آن جایی که این تیپ افراد سبک و سیاق شان مشخص است و می دانند از زندگی شان چه می-خواهند و برای خودشان برنامه هایی دارند، بنابراین مسئولیت پذیرند. باشخصیت که باشید می-دانید باید مسئولیت تمام حرف هایتان، کارهایتان، رفتارهایتان، تصمیم‌گیری هایتان حتی اشتباهات تان را بپذیرید و خودتان را نسبت به هیچ کدام از آن‌ها بی تفاوت ندانید. به خاطر همین اخلاق شان هم هست که مورد اعتماد خیلی ها هستند و در واقع محترمند برای همه! چون اطرافیانِ باشخصیت ها می دانند که آن‌ها نسبت به تمام اموری که با آن‌ها مرتبط است مسئولیت-پذیرند و شانه خالی نمی کنند. این طوری برای خودشان اعتماد می خرند!

 

5

فقط کافی ست آن‌ها را در یک موقعیت تنش زا قرار دهید! واقعا کیف می کنید؛ سر ذوق می آیید از مدیریتی که بر خودشان و بر رفتارهایشان دارند. از این که بی گدار به آب نمی زنند. از این‌که الکی عصبانی و خشمگین نمی شوند. از این‌که حرف زشتی به دهان‌شان نمی آید. از آرامشی که دارند و سعی می کنند در همان موقعیت تنش زا دیگران را هم آرام کنند. از استرسی که ندارند. از این‌که حواس شان هست دیگران را نرنجانند و حرف تلخی به زبان نیاورند. از محکم بودن‌شان و هم چنان حفظ کردن دیسیپلین شان!

 

6

باشخصیت ها خیلی خوش مشربند. (البته شاید بعضی از افراد که به اصطلاح خودشان خیلی راحتند!! با این تیپ افراد ناراحت باشند و مجبور باشند دست و پایشان را که بیش از اندازه باز است جمع و جور کنند.) گشاده رویی و تبسم را همیشه در چهره شان دارند و این می شود راه ارتباطی موثرشان با دیگران. می دانند کجا حرف بزنند و کجا سکوت کنند. البته که بیشتر اوقات شنونده اند تا گوینده! و فقط جایی می گویند که باید بگویند. شاید اهل شوخ طبعی باشند ولی می دانند کجا این کار را انجام دهند. با شخصیت ها موقعیت شناس های قهاری هستند!

 

7

این افراد گوش شنوای خوبی هستند. کافیست با آن‌ها وارد صحبت شوید و از آن‌ها بخواهید که برای حرف هایتان وقت بگذارند، برایشان مهم نیست که خودشان چه دیدگاهی دارند... آن‌ها خوب به حرف های شما گوش می دهند، جبهه گیری نمی کنند و  به نظرات شما احترام می گذارند و در  عین حال نظرات موافق یا مخالف خودشان را به شما می گویند و سعی ندارند خودشان را اثبات کنند چون نیازی به اثبات کردن ندارند. در واقع آن‌ها همیشه مسیر را برای این‌که خودتان انتخاب کنید باز می گذارند. آن‌ها باشخصیت اند چون برای شما نیز به عنوان یک انسان مستقل شخصیت قایلند و به شما با هر اعتقاد و مسلکی احترام می گذارند.

 

8

برخی از ویژگی های خاص را بیشتر می توانید در افراد باشخصیت ببینید؛ مثلا به ندرت پیش می-آید که از کسی گلایه یا شکایتی داشته باشند و پشت سر کسی حرف بزنند. غیبت نمی کنند و زمینه ای را فراهم نمی کنند تا دیگران غیبت کنند. سطح انتظارشان از دیگران پایین است، البته اگر خودشان کاری از دست شان بر آید برای دیگری انجام می دهند و نیکی می کنند ولی اگر دیگری برای آن‌ها نتواند کاری انجام دهد به او خرده نمی گیرند. اگر از کسی گلایه داشته باشند خودشان شخصا به او می گویند نه با واسطه! البته یاد گرفته اند که نیازها و خواسته هایشان را قاطعانه با دیگران مطرح کنند تا بعدا دچار سوءتفاهم و شکوه و گلایه نشوند.

 

9

راستش را بخواهید در افراد باشخصیت «قاطعیت» زیاد است! در واقع آن‌ها وقتی به این نتیجه برسند که کاری را باید انجام دهند و کارشان حق است و در مسیر درست، برای انجام آن از جدیت خاصی برخوردارند. به نگاه دیگران و این‌که «مردم چی میگن!؟» کاری ندارند. آن‌ها یاد گرفته اند برای خودشان زندگی کنند و بهترین لطفی که می توانند به خودشان بکنند این است که از قضاوت شدن نترسند و دیگران را قضاوت نکنند. چون قضاوت کردن دیگران یعنی وارد حریم شخصی دیگران شدن و ترس از قضاوت دیگران یعنی دیگران هستند که دارند برای تو انتخاب می کنند چگونه زندگی کنی! به همین دلیل باشخصیت ها خودشان را از بند نگاه دیگران جدا کرده اند و دیگران را نیز از بند نگاه خودشان! آن‌ها خودشان را فدای هر چیزی نمی کنند.

 

10

این افراد به پوشش و لباس هایی که می پوشند حساسند؛ هر چیزی را تن شان نمی کنند. برای انتخاب لباس هایشان حتی معیار دارند. این‌که چه لباسی را کجا بپوشند را خوب می دانند، لباس بازار رفتن شان با لباس محل کارشان با لباس مکان رسمی رفتن شان متفاوت است. افراد با شخصیت با سلیقه خودشان و معیارهایی که می دانند درست و حق است برای پوشش شان تصمیم می گیرند. افراد باشخصیت در عین سادگی، جذاب می پوشند و لباس هایی را انتخاب می-کنند که نشان دهنده منش و شخصیت آن‌ها باشد. خودشان را به دست بازار و مد و طراحان لباس و برندبازی(!) نمی‌سپارند و با طناب آن‌ها به چاه نمی روند. حواس‌شان هست که پوشش-شان را طوری انتخاب کنند که دلی را نلرزانند و چشمی را اسیر نکنند. وقار و متانت را در انتخاب پوشش فدای جذابیت و زیبایی نمی کنند.

 

11

آراستگی جزو ویژگی های جدانشدنی افراد باشخصیت است. آن‌ها چون برای خودشان ارزش قایلند به تمیز بودن و مرتب بودن شان اهمیت می دهند، نه این‌که بخواهند دیگران را تحت تاثیر خودشان قرار دهند. لباس های اتوکشیده و تمیز، عطر و مسواک زدن و رویِ تمیز از عناصر جدانشدنی آراستگی آن‌هاست. شک نکنید که آن‌ها قبل از بیرون آمدن از خانه در آینه خودشان را یک براندازی می کنند! 

 

12

فقط باشخصیت ها خودشان را نخود هر آشی نمی کنند؛ وقتی نظر می دهند که با آن‌ها مشورتی کرده باشند و نظری خواسته باشند. برای حریم شخصی دیگران ارزش قایلند و بدون اجازه وارد محدوده کسی نمی شوند. دیگران را مورد تمسخر خودشان قرار نمی دهند. مسخره نمی کنند و توهین و تحقیر در کارشان نیست. اهل دغل بازی و فریبکاری نیستند. برای منافع شخص خودشان دیگری را زیر سوال نمی برند. اهل نقش بازی کردن نیستند. خودشان را در پس یک هویت دیگر جا نمی زنند. آن‌ها واقعا با شخصیت اند!

 

مَخلص کلام!

می دانید خلاصه کلام ما این است که اگر می خواهید الگویی برای خودتان انتخاب کنید دست روی هر کسی نگذارید، افرادی را انتخاب کنید که واقعا با شخصیت هستند و سبک زندگی کاملا مشخصی دارند و از نحوه انتخاب هایشان در تمام ریز و درشت مسایل زندگی و سبکی که زندگی می کنند می توانید به هویت آن‌ها پی ببرید... هویتی که بسیار نزدیک است به آنچه که برای آن خلق شده ایم و تنها با این هویت است که می توانیم زنده(!) بمانیم: هویت الهی!

نظرات کاربران
کد امنیتی
m_maed0090
m_maed0090
٩٤/٠٥/٠٩
٠
٠
موافقم
پربازدیدتریـــن ها
تلگجیم

تلگجیم 536

٩٧/٠٣/٠٣
فتوچاپ

فتوچاپ 536

٩٧/٠٣/٠٣
داستان انتخاب سفرها و ایرانگردی‌های جواد قارایی، مستندساز

بیایید همه ایرانگرد باشیم!

٩٧/٠٣/٠٣
چهره هفته

کارلوس کی روش

٩٧/٠٣/٠٣
جانونی

ضرورت ایجاد رشته خرمالوژی و پختن زولبیای خانگی

٩٧/٠٣/٠٣
درباره فصل سوم «شهرزاد» که با پیچش داستانی در اپیزود چهاردهم، انتظار برای دو قسمت پایانی هیجان انگیزش را

فرضیه هایی برای پایان شهرزاد

٩٧/٠٣/٠٣
ساختنیجات

انگیزه مطالعه زیر یک نور نرم و یواش!

٩٧/٠٣/٠٣
یادداشت

علیه نون دونی‌ها

٩٧/٠٣/٠٣
درباره لیگ ملت‌‎های والیبال و بازی‌های تیم ملی کشورمان در این رویدادها

باز هم لیگ جهانی

٩٧/٠٣/٠٣
به بهانه ساخت سری جدید و قدرتمند انیمیشن کاپیتان سوباسا، محبوب‌ترین شماره 10 دنیای فوتبال

بازگشت فوتبالیست ها

٩٧/٠٣/٠٣
به بهانه رمضان کریم، درباره نان نوشتیم و فرهنگی که این خوردنی محترم با خودش به مردم کشورمان سنجاق کرده اس

خدا نان داد

٩٧/٠٣/٠٣
پایان نامه

پیامکی از دیار فانی!

٩٧/٠٣/٠٣
جارچی

جارچی 536

٩٧/٠٣/٠٣
تا جام جهانی

پر حاشیه مانند فهرست بازیکنان حاضر در روسیه

٩٧/٠٣/٠٣
حکایت هفته

اندر احوالات مریدان و رفع فیلتر

٩٧/٠٣/٠٣
یادداشت

عصبانی کننده!

٩٧/٠٣/٠٣
توییتری ها

اعزام تیم ملی به جام جهانی

٩٧/٠٣/٠٣
شگرد

قابلیت‌های جدید استوری اینستاگرام

٩٧/٠٣/٠٣
گفت‌و‌گوی جیم با فرهاد سال افزون، پاسور تیم ملی والیبال

می رویم و نهایت زورمان را می زنیم

٩٧/٠٣/٠٣
نگاهی کوتاه به پیوند نان با آداب و رسوم شهرهای مختلف کشورمان

نان و ادب

٩٧/٠٣/٠٣