نارنيا: جهان افسانه‌ها
مروري بر سه فيلم بر اساس «وقايع نگاري نارنيا»

نارنيا: جهان افسانه‌ها

نویسنده :

چندسالي است که بازار جادو و جادوگري در سينماي هاليوود حسابي داغ شده است و مديران کمپاني‌ها با کمال ميل حاضرند ميليون‌ها دلار روي اين ماشين‌هاي پول‌ساز سرمايه‌گذاري کنند. گل سرسبد اين گونه آثار، يعني مجموعه فيلم‌هاي «هري پاتر» تاکنون تنها از راه فروش بليت، بيش از 5 ميليارد دلار روانه جيب تهيه‌کنندگانش کرده که يقينا مبلغ قابل توجهي است و البته انگيزه خوبي براي ادامه اين راه. به اين ترتيب تضمين راه موفقيت‌آميز آثاري مانند «ارباب حلقه‌ها»، «هري پاتر»، «آليس در سرزمين عجايب» و... اصلا کار غيرممکني نيست؛ به‌خصوص که تمامي اين آثار از روي نوشته‌هاي نويسندگان بزرگي ساخته شده‌اند که تا پيش از تبديل شدنشان به فيلم، در طول چندين دهه (البته به‌غير از هري پاتر) نوجوانان جهان را سرگرم داستان‌هاي شگفت‌انگيز خود نگه‌داشته‌اند. درمورد چنين فيلم‌‌هايي دو نکته از اهميت ويژه‌‌اي برخوردارند، اول، قصه آن‌ها که بايد جذاب و سرگرم‌کننده باشد (که درتمامي اين آثار وجود دارد) و دوم جلوه‌‌هاي ويژه به کار رفته در آن‌ها (که در هاليوود امر تضمين‌شده‌اي است).

جهان جادويي نارنيا
اين روزها سومين فيلم از مجموعه داستان‌هاي «وقايع‌نگاري نارنيا» صدرنشين جدول فروش سينماهاي جهان شده است، اثري که بيش از 5 دهه قبل به‌صورت يک مجموعه کتاب 7 جلدي براي کودکان و نوجوانان به‌قلم «سي. اس لوئيس» در بين سال‌‌هاي ۱۹۴۹ تا ۱۹۵6 منتشر شد. از اين مجموعه که به‌عنوان يک اثر کلاسيک در ادبيات کودک شناخته مي‌شود، تاحالا بيش از ۱۲۰ ميليون نسخه در جهان به‌فروش رسيده و به 41 زبان زنده ترجمه شده است. جلد اول اين مجموعه کتاب به‌نام «شير، جادوگر و کمد لباس» براي اولين بار در سال 1979 ميلادي به فيلم تلويزيوني تبديل و بعدها در سال 1988 نيز يک سريال تلويزيوني برمبناي آن ساخته شد. اما اولين ساخت سينمايي کاملا جدي از اين مجموعه، در سال 2005 توسط کمپاني «ديزني» اتفاق افتاد، «وقايع‌نگاري نارنيا: شير، جادوگر و کمد لباس» مجموعه‌اي از حوادث مهيج و جذاب بود که در فضايي رويايي و جادويي اتفاق مي‌افتاد و نزديک به 180 ميليون دلار روي دست تهيه‌کننده‌اش خرج گذاشت، ولي فروش 745 ميليون‌دلاري آن (در سطح جهان) کمپاني ديزني را براي ساخت قسمت دوم اين فيلم بر اساس کتاب دوم (وقايع‌نگاري نارنيا: شاهزاده کاسپين) ترغيب کرد. با اين حال فيلم دوم اصلا نتوانست موفقيت‌هاي اثر پيشين را تکرار کند و علي‌رغم 225 ميليون دلاري که براي ساخت آن هزينه شده بود تنها 420 ميليون دلار در جهان فروش کرد که نسبت به تجربه قبلي بسيار نااميدکننده به حساب مي‌آمد، علاوه بر اين منتقدان نيز از قسمت دوم اعلام بيزاري کردند. اين تجربه ناگوار باعث شد تا کمپاني ديزني خود را از سرمايه‌گذاري روي قسمت سوم اين پروژه (وقايع‌نگاري نارنيا: سفر دريايي داون‌ ترديدر) عقب بکشد و کمپاني «فاکس قرن بيستم» جايگزين آن بشود و از طرفي سبب شد تا «اندرو آدامسون» که مسئوليت کارگرداني دو فيلم اول را برعهده داشت (از کارهاي شاخص پرونده او در مقام کارگردان مي‌توان به فيلم «جهان کافي نيست» از مجموعه «جيمز باند» اشاره کرد)، کنار گذاشته شود و فقط تهيه‌کنندگي قسمت سوم را برعهده بگيرد. با اين حال سومين فيلم از مجموعه «نارنيا» به کارگرداني «مايکل آپتد» (نام او به‌عنوان کارگردان قسمت‌هاي اول و دوم انيميشن شرک درجهان شناخته مي‌شود) نيز حسابي ناکارآمد از آب در آمد و با وجود 155 ميليون دلاري که روي دست کمپاني فاکس قرن بيستم خرج گذاشت، با فروش نااميد کننده 24.5 ميليون دلار در افتتاحيه مواجه شد. درخوراشاره است که فيلم اول نارنيا در هفته نخست اکران 65.6 ميليون دلار فروخته و دومين فيلم فروش افتتاحيه 55 ميليون دلاري را تجربه کرده بود. درست يک هفته پيش از اکران فيلم سوم، «مايکل اپتد» اعلام کرد که براي مديران کمپاني فاکس، ساخت قسمت‌هاي چهارم به بعد پروژه «نارنيا» بسيار مشکل خواهد بود، چرا که پس از ساخت قسمت سوم «نارنيا»، ماجراي کتاب‌هايي که فيلم از روي آن ساخته شده است رو به پيچيدگي گذاشته، امکان بازگرداندن اين کتاب‌ها به فيلم‌نامه و تبديل آن‌ها به پروژه سينمايي با مشکل مواجه خواهد شد.

داستان نارنيا
مجموعه داستان‌هاي نارنيا درباره 4 نوجوان است که در زمان بمباران لندن در جنگ جهاني دوم، براي حفظ امنيت از خانواده جدا و به مکان ديگري فرستاده مي‌شوند. در آن محل آن‌ها مي‌فهمند که کمد لباس اتاق آن‌ها درواقع دروازه يک جهان جادويي است. اين سرزمين افسانه‌اي، «نارنيا» نام دارد که ساحره‌اي شيطان‌صفت بر آن حکومت مي‌کند؛ دشمن اين ساحره، شيري است به‌نام «اسلان» که در آينده قرار است به کمک اين 4 نوجوان، جهان نارنيا را از دست او بيرون بياورد.

در قسمت دوم اين اثر، همان 4 نوجوان قصه ما هوس مي‌کنند دوباره سري به جهان افسانه‌اي‌شان بزنند و اين بار در کمال تعجب مي‌بينند که از آخرين ديدار آنان با اين سرزمين، هزاران سال مي‌گذرد و اوضاع آن نيز اصلا روبه‌راه نيست. حالا يک پادشاه ظالم به‌نام «ميراز» حکومت را در دست گرفته و شاهزاده «کاسپين» را که صاحب اصلي تاج و تخت مي‌باشد به گوشه‌اي رانده و ظلم و تاريکي دوباره نارنيا را فرا گرفته است، اين بار نيز قهرمانان داستان به‌همراه اسلان شير بايد دربرابر تاريکي ايستادگي کنند.

خط اصلي قصه قسمت سوم فيلم درباره دو نفر از نوجوانان قصه (ادموند و لوسي) و پسر عموي آن‌ها «يوستاس» است که به‌طريقي باورنکردني، دوباره خودشان را در درون جهان افسانه‌هاي نارنيا پيدا مي‌کنند. در قسمت جديد نارنيا آن‌ها سوار بر يک کشتي راهي سفري هيجان انگيز مي‌شوند که آن‌ها را به دورترين و آخرين نقطه کره زمين مي‌رساند. در طول سفر، شخصيت‌هاي اصلي قصه با سپاه شاهزاده کاسپين همراه مي‌شوند و با پيوستن گروه ديگري از سلحشوران به آنان، نبرد با نيروي دشمن آغاز مي‌شود.

سي. اس لوئيس
سي اس لوئيس در 29 نوامبر سال 1898 ميلادي در شهر بلفاست در ايرلند شمالي به دنيا آمد. لوئيس در دوره جنگ جهاني دوم به تدريس در آکسفورد مشغول شد و تاليفاتي درباره الهيات مسيحي، ادبيات قرون وسطا و دوران رنسانس منتشر کرد؛ اما بين سال‌هاي 1949 تا ۱۹۵۶، 7 کتاب براي نوجوانان نوشت که به «وقايع‌نگاري نارنيا» مشهور است و از اين 7 کتاب، «شير، جادوگر و کمد لباس» از همه مشهورتر و محبوب‌‌تر است. هرچند مخاطبان اين 7 کتاب، نوجوانانند، به‌دليل نمادگرايي مذهبي اين کتاب‌ها، بزرگسالان زيادي نيز از طرفداران و خوانندگان مجموعه داستان‌هاي «نارنيا» مي‌باشند.

لوئيس در سال 1963 به‌علت نارسايي کليوي در 65 سالگي چشم از جهان فروبست، درحالي که نزديک به 5 دهه است که اين 7 اثر او جزو برترين آثار فانتزي کلاسيک نوجوانان به‌شمار مي‌روند که علاوه بر ايجاد احساس لذت، با نو آوري و آفرينش جهان‌هاي افسانه‌اي، کنجکاوي نوجوانان را بر مي‌انگيزانند، تخيل آن‌ها را بال و پر مي‌دهند و سؤالات بسياري را در ذهن آنان ايجاد مي‌کنند.

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
نگاهی به « انتقام جویان: جنگ اینفینیتی» به بهانه اکران بزرگترین پروژه سینمایی «مارول»

بزرگترین گردهمایی تاریخ ابرقهرمان‌ها

٩٧/٠٢/٢٧
آنتن

ما هم نازک!

٩٧/٠٢/٢٧
شاخ هفته

ای تو نگهبان من

٩٧/٠٢/٢٧
درباره «پلنگ سیاه»، فیلمی که در گیشه‌های دنیا عجیب و غریب می‌فروشد

ابرقهرمان بفروش و نچسب

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

دعوت شدگانیم...

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

یک ایران، یک صدا

٩٧/٠٢/٢٧
نگاهی به پرونده قلدری‌های آمریکا در چند قرن اخیر به بهانه خروج ترامپ از برجام که البته اتفاق عجیبی هم نبو

قلدرامپ

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

جامعه‌شناسی تدفین و چیزهای دیگر...

٩٧/٠٢/٢٧
درباره درخشش بانوان فوتسالیست ایران در آسیا؛

قهرمانان وطن

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

یک حقیقت مرگبار

٩٧/٠٢/٢٧
پایان نامه

لوبیا، گلابی و غوطه‌ای که نخورد!

٩٧/٠٢/٢٧
جانونی

تقدیم به جناب خرما... با احترام

٩٧/٠٢/٢٧
راهکارهایی برای تنفسِ جان، به بهانه آمدن ماه رمضان

هوای تازه برای ریه‌های روح خسته

٩٧/٠٢/٢٧

تقریبا هیچ!

٩٧/٠٢/٢٧
تا جامِ جهانی

یک ایرانی بین خوش‌تیپ‌ترین بازیکن‌های جام‌جهانی2018

٩٧/٠٢/٢٧
مینیمال

مینیمال 535

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

من از شما می‌پرسم: آیا مشکل ما این است؟

٩٧/٠٢/٢٧
گفت‌و‌گو با دروازه‌بان تیم ملی فوتسال بانوان ایران

لژیونر شدن ما خیلی محال است

٩٧/٠٢/٢٧
ساختنیجات

جالباسی، از تولید به مصرف

٩٧/٠٢/٢٧
حکایت هفته

اندر حکایت ابن جیم و انبار پر خودروسازان

٩٧/٠٢/٢٧