ولي شيرازما ازاصفهان به!
شهرهاي معروف ادبي جهان

ولي شيرازما ازاصفهان به!

نویسنده :

همين اول مطلب گفته باشيم، به نظر ما بهترين و مشهورترين شهر ادبي جهان شيراز خودمان است و هرچند که نام شيراز در فهرست جهاني شهرهاي ادبي نيامده باشد! با اين اطلاع به سراغ شهرهاي معروف ادبي جهان مي‌رويم. پيشتر به اطلاعتان رسانده باشم که شهرهاي ادبي معروف، چندتايي از اين‌هايي که ما درباره‌شان نوشته‌ايم بيشتر هستند اما ما آن‌هايي را که بيشتر براي کتابخوان‌هاي خودمان مأنوس بودند را انتخاب کرده‌ايم، فردا نياييد بگوييد پس کو شهر ما!

دوران مشقت
بيشتر ما کوچه پس کوچه‌هاي کثيف و مه گرفته لندن، گداها و ولگردهاي عجيب و غريبش و خانه‌هاي ويلايي رويايي حومه شهر را مانند محله دوران کودکي‌مان به‌خاطر داريم. لندن براي ما يعني شهر غم گرفته چارلز ديکنز، که در کوچه پس کوچه‌هاي کثيف و محنت بارش به دنبال تحقق آرزوهاي بزرگش بود. آرزوهايي که به واسطه آن ما با شهر لندن و قهرمانان بخت برگشته ديکنز آشنا شديم. ساير خاطرات برجسته ما مربوط به صداي چرخ کالسکه روي سنگ فرش خيابان و چراغ‌هاي قديمي شهر لندن هستند که براي پوشاندن تيرگي اين شهر کافي نبودند، اين شهر مرموز مه گرفته کارآگاهي نابغه مي‌خواست تا پرده از جنايت مخوف شهر بردارد و رازهاي ساکنان آن را براي ما در خانه‌اش توي يکي از محله‌هاي شهر بازگو کند. لندن، محل تولد يا خانه خيلي از نويسنده‌ها در دوره‌هاي مختلف تاريخي بوده؛ چارلز ديکنز در همين شهر به دنيا آمد، جان ميلتون، جان کينز و اچ.جي.ولز که به خاطر خلق شخصيت مشهور رمان مرد نامريي لقب پدر ژانر علمي تخيلي را به او داده‌اند هم متولد همين شهر هستند.

شهر جادوگرها
ما نام شهر ادينبورگ را بيشتر به خاطر«هري پاتر» و خانم «جي.کي. رولينگ» خالق اين شخصيت شنيده‌ايم. حالا تقريبا همه دنيا مي‌دانند که اين خانم نويسنده در يکي از کافه‌هاي ادينبورگ رمان مشهورش را نوشت و تبديل به يکي از معروف‌ترين چهره‌هاي ادبي جهان شد، اما فقط شهرت اين خانم باعث اعتبار شهر ادينبورگ اسکاتلند نيست، اين شهر همچنين زادگاه نويسندگان بزرگي همچون «رابرت بارنز»، «سر والتر اسکات» خالق رمان «ايوانهو» و «رابرت لوئيس استيونسون »است. درست است که شخصيت معروف شرلوک هولمز در لندن زندگي مي‌کرد اما خالق اين شخصيت «آرتور کونان دويل» از نويسندگان اين شهر است. اين چهره‌هاي مشهور ادبي هنوز در موزه نويسندگان اين شهر زنده هستند و دوستداران ادبيات براي ديدار با آن‌ها و خاطراتشان به ادينبورگ مي‌آيند.

چهره يک هنرمند بعد از مرگ
اينجانب به شخصه از کودکي شهر «دوبلين» را دوست داشتم، شايد اين علاقه به‌خاطر ايرلند جنوبي و مبارزان ايرلندي توي فيلم‌ها بوده است، اما دوبلين يکي از معروف‌ترين شهرهاي ادبي است که در ذهن ادبيات دوستان سراسر جهان جايگاه ويژه‌اي دارد. نمي‌شود اهل ادبيات باشيد و جيمز جويس را با کتاب اوليس و دوبليني‌هايش نشناسيد. هر چند که جويس را کسي در زمان زنده بودنش خيلي تحويل نگرفت و در فقر شديد مرد، اما امروزه او جزو افتخارات ادبي شهر دوبلين است و خانه‌اش در اين شهر تبديل به موزه شده‌است. ساموئل بکت معروف هم در اين شهر درس خوانده است.

دلتنگي‌هاي نقاش خيابان 46
هرچند که نيويورک در دنياي ادبيات به اندازه دنياي سينما معروف نيست اما اين شهر صاحب نويسندگان بزرگي مانند«جک کروآک » و «آلن کينزبرگ»، «آرتور ميلر»، «نورمن ميلر» و «جان اشبري »است. شاعر مشهور آمريکايي «والت ويتمن» هم در همين شهر زندگي مي‌کرد، هر چند در زمان خودش خيلي تحويلش نگرفتند و بيشتر عمرش را در سفر گذراند. همچنين چند داستان مشهور مانند «ناتوردشت» سلينجر در نيويورک مي‌گذرند. «پل آستر» هم که با سه‌گانه نيويورکي‌اش مشهور شد و امروز به‌عنوان يکي از افتخارهاي مانهاتان نيويورک شناخته مي‌شود.

زنان کوچک، نويسندگان بزرگ
درباره اين شهر فقط به خاطر علايق خودم و همه دخترخانم‌هايي که رمان زنان کوچک را دوست دارند، مي‌خواهم چند خطي بنويسم. البته شهر «‌کنکورد» ماساچوست واقعا يکي از شهرهاي معروف ادبي در جهان است. «لوييزا مي‌الکات»، کتاب مشهور «زنان کوچک» را در اين شهر نوشته است. «رالف والدو امرسون » و «ناتانيل هاثورن» هم در قرن نوزدهم، اين شهر را خانه‌شان ناميدند.

شهر باستاني
ما «رم» را با اساطير و شخصيت‌هاي افسانه‌اي مي‌شناسيم. رم زادگاه و خانه مشهورترين نويسندگان و فلاسفه تاريخ باستان بوده است. افرادي که تأثيري چشمگير در هنر اروپا و گسترش آن داشته‌اند. ويرژيل، خالق آنئيد يکي از آن‌ها است.

جشن بيکران بينوايان
اگر مانند بيشتر هم‌نسلانمان خوراک اطلاعاتي‌مان را تنها از تلويزيون بگيريم، پاريس براي ما يعني شهر ويکتور هوگو که در آن داستان بينوايانش را نوشت و به سرگذشت غمبارشان سرو ساماني داد. پاريس شهر انقلاب فرانسه است و بيچاره‌هايي که اگر چه به نکبت فاگين و دار و دسته‌اش در ذهن ما ثبت نشده‌اند اما از آن‌ها هم کم نمي‌آورند. پاريس در ادبيات قرن نورزدهم شهر عشق و رمانس‌هاي قديمي «الکساندر دوما»ي پدر و پسر است شهري که در دوران جديد ادبي هم نويسندگان بسياري را در خود جاي داد. نويسندگاني مانند «گرترود اشتاين»، «ارنست همينگوي»، «اسکات فيتزجرالد» و «ازرا پاوند » که در اين شهر پرورش يافتند و براي خودشان اسم و رسمي پيدا کردند. پاريس براي ادب دوستان جشن بيکراني است که در کافه‌هاي معروف ادبي‌اش به همراه چهره‌هايي همچون «آلبرکامو» و «سارتر» معني پيدا مي‌کند.

شب‌هاي روشن
اگر قرار باشدبه همراه يکي از شخصيت‌هاي رمان‌هاي داستايوفسکي به سن‌پترزبورگ سفر کنيد، آن‌جا را شهري خواهيد ديد با مردماني که سرد و نفرين شده هستند و هميشه در فضايي سايه روشن قرار دارند. شهر دختراني با صورت‌هاي ماورايي همچون فرشتگاني که بال‌هاي‌شان را جايي بيرون شهر جا گذاشته‌اند و در خيابان‌ها و خانه‌هاي سفيد و خالي چون پرتو آفتاب بر ساير شخصيت‌هاي داستان نور مي‌پاشند. اما سن پترزبورگ در داستان‌هاي تولستوي يعني مهماني‌هاي مجلل و صورت‌هاي شاداب که کلمات فاخر و احساس‌هاي هوشمندانه‌شان فضاي محفلشان را گرم مي‌کند. آدم‌هاي شاخصي که به راحتي در داستان‌هاي چخوف رنگي متفاوت مي‌پذيرند و در دو گونه شيادها و ابله‌ها نقش‌آفريني مي‌کنند. به جز اين‌ها سن‌پترزبورگ شهر پوشکين و گوگول هم هست والبته لازم نيست خيلي ادبياتي باشيد، بيشتر طرفداران فيلم‌هاي کلاسيک هم مي‌دانند که دکتر ژيواگوي بوريس باسترناک در سن‌پترزبورگ زندگي مي‌کرد.

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
یادداشت

ماجرای بهار به روایت مترو

٩٦/١٢/٢٤
یادداشت

بوی اسکناس تا نخورده لای کتاب

٩٦/١٢/٢٤
اگر بخواهیم سقوط‌ها، زلزله‌ها و بلاهای امسال را نادیده بگیریم باید از جوان‌هایی بگوییم که بیشتر خبرهای

جوانان مدل ۹۶

٩٦/١٢/٢٤
مینیمال

رسم اصیل ایرانی را فراموش نکنید

٩٦/١٢/٢٤
یادداشت

دور حوض فیروزه‌ای، زیر درخت خرمالو

٩٦/١٢/٢٤
پایان نامه

ما شاد و خوشحالیم

٩٦/١٢/٢٤

سال خوبی نبود اما ما خوب بودیم...

٩٦/١٢/٢٤
شگرد

عکس‌های خوب خوب بگیرید

٩٦/١٢/٢٤
شگفت انگیزترین اتفاقات ورزش ایران و جهان در سال 96 به انتخاب جیم

اتفاقات چشم گردکن!

٩٦/١٢/٢٤

سال جوونا

٩٦/١٢/٢٤
یک بسته متنوع از کتاب‌ها و سریال‌های جدیدی که نوروز شما را می‌سازد

هر روزتان نوروز، نوروزتان با کتاب و سریال

٩٦/١٢/٢٤
دات کام

در تعطیلات عید، قهرمان جام باشگاه‌های اروپا شوید

٩٦/١٢/٢٤
جنجال‌آفرین‌ترین (!) ورزشکاران امسال چه کسانی بودند؟

از آقای گل تا خواهران ووشوکار

٩٦/١٢/٢٤

5قاب ماندگار 96

٩٦/١٢/٢٤
یادداشت

عیده که عیده...

٩٦/١٢/٢٤
یادداشت

واقعا عید را جشن می‌گیرید؟!

٩٦/١٢/٢٤
یادداشت

شما رُفوزه شدی

٩٦/١٢/٢٤
درباره استارتاپ‌ها و خدمات‌دهنده‌های ایرانی کــــه امسال طعم دیگری به زندگی‌ ایرانی‌ها دادند

#سال_خدمات_اینترنتی

٩٦/١٢/٢٤
آدم‌ها و چیزهایی که سال 96 از این رو به آن رو شدند

برگشت به زندگی

٩٦/١٢/٢٤

من باختم بد هم باختم

٩٦/١٢/٢٤