نسل برنزی هم نداریم

نسل برنزی هم نداریم

نویسنده : سید مصطفی صابری - مازیار حکاک

فوتبال هیجانش را مدیون ستارههاست، اگر یک تیم خوب نتیجه نگیرد، اگر یک تیم مقتدر نباشد و در بازیهایش، حتی در مسیر قهرمانی ناپلئونی برنده باشد، آنوقت است که فقط کاریزمای ستاره‌های وفادار و دوست داشتنی به داد تیم میرسد و هواداران را به استادیومها میکشاند، اما در مقطعی از فوتبال کشور هستیم که نسل نقرهای که داشتیم خیلی پیر شده، نسل برنزیمان هم یا ترجیح میدهد که در قطر و ... بازی کند یا در تیمهای بیحاشیه و کم طرفداری غیر از استقلال و پرسپولیس. این ماجرا باعث میشود که هیجان لیگ کم شود، فاصله تیمها به خاطر پخش شدن ستارهها کم شود و در نهایت مثل پارسال با اشتباهات داوری و اتفاقات عجیب غریب یک تیم جز دو مدعی اصلی قهرمانی را بهخانه ببرد. هر چند این پایان‌بندی شبه سینمایی هم در نوع خودش جالب بود اما... البته کیروش با جسارت مثال زدنیاش بازیکنان جوان و با کیفیتی را به تیم ملی آورده که هنوز محبوب تماشاگران نیستند. 

 

بحران گلزنی داخلی

فصل قبل بهترین گلزنان داخلی شهباززاده و مهدی شریفی 12 گله بودند که با اختلاف معنادار و بسیار زیادی پشت سر ادینیوی برزیلی قرار گرفتند. اگر به یاد داشته باشیم که لیگ برتر ما 30 بازی دارد میانگین گل بهترین گلزنان داخلی لیگ برتر از هر دو بازی یک گل هم کمتر بوده!! با در نظر گرفتن اینکه ادینیو هم امسال در لیگ ما نیست عملاً گلزن قهاری در لیگ نیست. رضا نوروزی آقای گل قبلی لیگ، فصل قبل یک گل زد و مصدوم و نیمکت نشین بود. کریم انصاریفر هم که سابقه آقای گلی دارد به لیگ برتر برنگشته، معضل فقط برای لیگ برتر نیست، وقتی لیگ برتر گلزن شش دانگی ندارد تیم ملی هم باید به سردار آزمون و گوچی دل ببندد. 

 

لیگ ستارگان قطر 

لیگ قطر که حالا در جذب بازیکنان ایرانی جای لیگ امارات را گرفته، فقط هیجان را از لیگ برتر نمیگیرد، در اصل به فوتبال ما ضربه میزند. این لیگ چندان فشرده نیست، کیفیت بالایی ندارد و بازیکنانی که به چنین لیگهایی میروند در بازگشت به تیم ملی یا لیگ برتر، دیگر کیفیت قبلی خود را ندارند. پیش از این بازیکنانی مثل ایمان مبعلی، ستار همدانی، مهرزاد معدنچی، جواد کاظمیان، رضا عنایتی، مهرداد اولادی و... در چنین لیگهایی تبدیل به مهرههای سوخته شدند یا به روزهای خوب‌شان برنگشتند یا مثل مبعلی راه طولانی برای رسیدن دوباره به اوج طی کردند. اما چه میشود کرد، بازیکنان ما تمرین پر فشار، در تمرکز توجه مردم و رسانهها بودن، پول کمتر و.... را دوست ندارند و لیگ ستارگان قطر بهشت همچین بازیکنانی است. 

 

قدیمیها دیپورت میشوند

بازیکنان تیم ملی کیروش در جام جهانی تصور میکردند بعد از جام جذب تیمهای خوب اروپایی شوند، بهخصوص اینکه مقابل آرژانتین که بازی بچهها توی دید بود بازی خوبی هم ارائه دادیم اما نتیجه کار اصلاً آنچه تصور میشد نبود و بدتر از آن حالا شاهدیم بیشتر بازیکنان آن تیم ملی یک باشگاه معتبر و درست حسابی ندارند. حتی عناصر دفاعی تیم که کیروش خیلی روی آنها حساب میکرد وضع بدتری دارند. صادقی و بیکزاده از استقلال مظلومی دیپورت شدند. پولادی که رسماً باید برای مدت زیادی قید تیم ملی را بزند و اگر سال بعد به ایران برگردد چارهای جز حضور در یک تیم نظامی را ندارد. سیدجلال حسینی هم مورد توجه برانکو قرار نگرفت و مدتها بدون تیم ماند. هر چند وضعیت حقیقی که بازیکن روبین کازان است و مدام به تیمهای پرتقالی میرود، شجاعی، نکونام، قوچاننژاد و... هم تعریفی ندارد. تازه بازیکنان ذخیره آن تیم مثل خانزاده، حقیقی، داوری، دغاغله و... هم امسال وضع بهتری ندارند. به طور مثال رضا حقیقی که قرار بود جانشین مناسبی برای نکونام باشد فصل قبل از پرسپولیس جدا شد، با رفتنش به پدیده و بازیهای ضعیفش ضرر بزرگی به این تیم مشهدی زد و حالا قرار است در سیاه جامگان بازی کند. خانزاده هم که در پرسپولیس ذخیره بود و وقتی هم فرصت بازی پیدا کرد غیر از بازیهای ضعیف، حاشیههای زیادی هم داشت. به ماجرای ملیپوشان اضافه کنید بحث دیپورتهای بعضاً غیر اخلاقی قدیمیهای فوتبال کشور مثل رضا عنایتی و... را تا بفهمید چه فوتبال و لیگ بیثبات، بیرحم و بدون ساختاری داریم. عنایتی که قرار بود به واسطه تجربه و محبوبیت ناجی استقلال قلعهنویی باشد در 38 سالگی فرصت خداحافظی با پیراهن تیم محبوبش را پیدا نکرد و در سفرهای مارکوپولوییاش بعد از صبا، مس، سپاهان، پدیده و استقلال، سر از سیاه جامگان درآورد. 

 

مربی کیلو چنده؟

در وضعیت فعلی که تیمها باید تمرینات و اردوهای آمادگی سازیشان را شروع کنند تکلیف چند تیم هنوز معلوم نیست خب در این وضع معلوم است که تیمها مربی بدنساز، آنالیزور، ماساژور و حتی سرمربی (صبا، ملوان، پیکان و استقلال اهواز) هم نداشته باشند. از آنطرف مثل همیشه امثال محمود یاوری هم منتظرند یک تیم در همان هفتههای اول مربیاش را عوض کند و آنها بشوند سرمربی! هنوز در فوتبال کشور ما مدیران عامل تیمها را براساس سلیقه و نظر کادر فنی (که ندارند) نمیبندند و بعد تعجب میکنند چرا سپاهان قهرمان می شود!

 

کاپیتان کجایی که یادت بهخیر!

کاپیتان هویت یک تیم است. بازیکنی وفادار که کمک سرمربی، پشتیبان بازیکنان و محبوب هواداران است. سپاهان محرم نویدکیای همیشه مصدوم را دارد که خب چند بازی آخر معمولاً سرو کلهاش پیدا میشود برای بالا بردن جام! ذوب آهن رجب‌زاده قدیمی را. فولاد مهرداد جماعتی، استقلال مهدی رحمتی، سایپا ابراهیم صادقی که نیمکت نشین است. ملوان پژمان نوری و مازیار زارع، سیاه جامگان هم لابد بازوبند را به رضا عنایتی میدهد. اما تراکتور بدون کیانی و آندو بازیکنی در قواره کاپیتانی ندارد. صبا وضع بدتری را دارد. استقلال خوزستان به شکلی دیگر. نفت شاید عزتی، پدیده روشنگر و... در این وضعیت اوضاع پرسپولیس از همه بدتر است. محمد نوری که رفته، سید جلال که نیامد، هادی نوروزی با تجربه در قواره کاپیتانی نیست و بازیکن ثابت هم نخواهد بود. نورمحمدی هم ذخیره است و پایگاهی بین هواداران ندارد. بنگر اگر مصدوم نباشد گزینه خوبی است و بعدش هم عالیشاه در سومین فصلی که آمده این شانس را دارد که در تیمی مثل پرسپولیس کاپیتان باشد.

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
داستان انتخاب سفرها و ایرانگردی‌های جواد قارایی، مستندساز

بیایید همه ایرانگرد باشیم!

٩٧/٠٣/٠٣
فتوچاپ

فتوچاپ 536

٩٧/٠٣/٠٣
تلگجیم

تلگجیم 536

٩٧/٠٣/٠٣
چهره هفته

کارلوس کی روش

٩٧/٠٣/٠٣
جانونی

ضرورت ایجاد رشته خرمالوژی و پختن زولبیای خانگی

٩٧/٠٣/٠٣
درباره لیگ ملت‌‎های والیبال و بازی‌های تیم ملی کشورمان در این رویدادها

باز هم لیگ جهانی

٩٧/٠٣/٠٣
درباره فصل سوم «شهرزاد» که با پیچش داستانی در اپیزود چهاردهم، انتظار برای دو قسمت پایانی هیجان انگیزش را

فرضیه هایی برای پایان شهرزاد

٩٧/٠٣/٠٣
یادداشت

علیه نون دونی‌ها

٩٧/٠٣/٠٣
پایان نامه

پیامکی از دیار فانی!

٩٧/٠٣/٠٣
ساختنیجات

انگیزه مطالعه زیر یک نور نرم و یواش!

٩٧/٠٣/٠٣
به بهانه ساخت سری جدید و قدرتمند انیمیشن کاپیتان سوباسا، محبوب‌ترین شماره 10 دنیای فوتبال

بازگشت فوتبالیست ها

٩٧/٠٣/٠٣
به بهانه رمضان کریم، درباره نان نوشتیم و فرهنگی که این خوردنی محترم با خودش به مردم کشورمان سنجاق کرده اس

خدا نان داد

٩٧/٠٣/٠٣
جارچی

جارچی 536

٩٧/٠٣/٠٣
گفت‌و‌گوی جیم با فرهاد سال افزون، پاسور تیم ملی والیبال

می رویم و نهایت زورمان را می زنیم

٩٧/٠٣/٠٣
دات کام

«اینپین» اپلیکیشنی خلاقانه و کاربردی برای انتخاب ملک

٩٧/٠٣/٠٣
توییتری ها

اعزام تیم ملی به جام جهانی

٩٧/٠٣/٠٣
تا جام جهانی

پر حاشیه مانند فهرست بازیکنان حاضر در روسیه

٩٧/٠٣/٠٣
یادداشت

عصبانی کننده!

٩٧/٠٣/٠٣
شگرد

قابلیت‌های جدید استوری اینستاگرام

٩٧/٠٣/٠٣
حکایت هفته

اندر احوالات مریدان و رفع فیلتر

٩٧/٠٣/٠٣