آشنايي مختصر با 10 رشته تحصيلي که کمتر دیده شده‌اند اما کاربرد فراوانی دارند
رشتهای که شبیه بقیه نیست!

آشنايي مختصر با 10 رشته تحصيلي که کمتر دیده شده‌اند اما کاربرد فراوانی دارند

نویسنده : مریم ملی

این طور که یادم میآید خیلی استرس داشتم، از انتخاب رشته برای ما غولی ساخته بودند که دومینداشت. خوب یادم هست مشاوری که برای قطعی کردن انتخاب رشتهام پیشش رفتم چه طرز فکری داشت. حرفهایش توی سرم تاب میخوردند و هر لحظه بیشتر مردد میشدم. من از اطمینان و علاقهام به یک رشته علوم پایه میگفتم و او مدام از جایگاه اجتماعی و این که مردم چه میگویند. من از سوالها و کنجکاویها و ذائقه فکریام میگفتم و او از لقب خوش آوای پزشک و مدیر و مهندس و ...  بعدترها فهمیدم من توی انتخاب رشتهام اشتباه نکردم بلکه توی انتخاب مشاور اشتباه کردم! 

ساده‌ترین راه انتخاب رشته همانی بود که خیلیها میگفتند و به آن اعتقاد داشتند، یعنی انتخاب رشتههایی که حسابی دهن پر کن و به اصطلاح خوش نام هستند و کاملا این طور جا افتاده که اگر صرفا پزشکی پرآوازه است و منزلت بالایی دارد، به عنوان مثال رشته کتابداری بی ارزش و فاقد شأن اجتماعی است.

 بعضی وقتها خیلی ساده خودمان را میسپاریم به دست فکرهایی که بی پایه و اساس هستند و به همین سادگی از علاقههای چندین و چند ساله‌مان دور میشویم و بعضی وقتها هم خودمان می‌شویم طلایه‌دار رواج تفکرهای نامانوس درباره انتخاب رشته. مثل مشاور تحصیلی كه در موردش گفتم، که از سر دلسوزی بی حد و حصرش مدام اصرار داشت که من و امثال من اشتباه نکنیم و آینده‌مان را با رشتههای این چنینی خراب نکنیم. شعارش هم این بود که رشتهای که اکنون انتخاب میکنی میگوید سالهای آینده‌ات یک آدم متشخص و با منزلت هستی یا یک آدم معمولی که هیچ جایی در جامعه ندارد. و این جایگاه در نظرش صرفا با رشتههای دهن پرکن به دست میآمد.

در بین گروههای مختلف اعم از مجموعه ریاضی و فنی، علوم تجربی، معارف و علوم انسانی، ادبیات و زبانهای خارجی و هنر تعداد بسیار زیادی رشته وجود دارد که کمتر شناخته شده‌اند در حالی که رشتهها کارآمد و خوبی هستند که میتوانند براي كساني كه در آن‌ها تحصيل مي‌كند جالب باشد و همچنين به بخشهای مختلف جامعه کمک کنند. به مناسبت روزهاي آتي كه براي كنكوري‌ها انتخاب رشته خيلي مهم و حياتي مي‌شود، مختصری از چندتایشان را برای تان لیست کردهایم.

 

1- پزشک گیاهان شوید

رشته گیاه‌پزشکی

یکی از معضلات همیشگی باغها و مزارع کشاورزی آفتها و حشرات موذی هستند که برای شناسایی و شناخت نحوه از بین بردن‌شان به شغلی احتیاج هست که خیلیهای‌مان اصلا نمیشناسیمش. تشخيص عوامل بيماري گياهان زراعي، باغي، زينتي، جنگلي، مرتعي و فرآوردههاي گياهي و همچنين شناخت علايم و چگونگي اثر آفات و عوامل بيماريهاي انگلي و غيرانگلي بر گياهان و آشنايي كامل با اصول و روش‌هاي مبارزه، بخشهای اصلی این رشته هستند. شما در حقیقت یک پزشک متخصص گیاهان هستید که برای بهتر شدن محصولات کشاورزی تلاش میکنید. درسهایی که در این رشته میخوانید بیشتر در فضای شناخت طبیعت و آفتها و بیماریهای فیزيولوژیک گیاهان هستند. در اين رشته شیمی و فیزیک و میکروبیولوژی را در حد عمومی میآموزید و نیم نگاهی هم به ژنتیک و اقلیم‌شناسی و البته آمار و اقتصاد دارید. 

 

2- با علم فیزیک بیماریها را شناخته و درمان کنید

پرتو درمانی و پزشکی هستهای 

خیلی از بیماریهای سرطانی به علم رادیوتراپی نیاز پیدا میکنند. انجام نقشه درماني و تكنيك‌درماني در بالاترين كيفيت زير نظر متخصصين و البته كنترل كيفي و ايجاد شرايط مناسب جهت تضمين كيفيت در مراحل مختلف درمان، از توانمندیهای فارغ التحصیلان این رشته است. شاید برای تان این سوال پیش بیاید كه این رشته چه تفاوتی با رادیولوژی دارد. تفاوت این رشته با تکنولوژی پرتوشناسی (رادیولوژی) در این است که متخصص رادیولوژی از اعضای مختلف بدن تصویربرداری می‌کند اما متخصص رادیوتراپی، از اشعه برای درمان بیماری استفاده می‌کند. آینده شغلی این رشته مسلما خوب خواهد بود چرا که خیلی از مراکز درمانی به این تخصص نیازمند هستند. در واحدهای دانشگاهی که برای کارآموزش در نظر گرفته شده شما میتوانید تبحر بیشتری در کارتان پیدا کنید. فیزیک پرتوها، پزشکی هستهای، آناتومی و بافت شناسی و به طور کلی بعضی از دروس پزشکی و در نهایت شناخت دستگاههای درمانی بخشهای اصلی این رشتهها هستند. 

 

3- رشتهای نو و پرکاربرد برای آنها که پزشکی و زیست را دوست دارند

بیوتکنولوژی

بیوتکنولوژی یک حوزه بین رشتهای به حساب میآید. این رشته را هم داوطلبان گروه ریاضی و هم علوم تجربی میتوانند انتخاب کنند چون هم اساس علوم پایه و مهندسی دارد و هم رگههایی از پزشکی در آن دیده میشود. فارغ‌التحصیلان این رشته میتوانند به عنوان نیروی انسانی متخصص برای مدیریت میانی و هدایت امور فنی خطوط تولید، مزارع و آزمایشگاه‌ها مشغول به فعالیت شوند.  توليد مواد اوليه داروئي، توليد مواد بيولوژيك، كنترل بيولوژيك داروها، بدست آوردن مواد اوليه جديد از سلـولهاي حيـواني، قـارچها، باكتـريها و ميكرو ارگانيسمها است. درسهای این رشته شالودهای از پزشکی و زیست‌شناسی است. ژنتیک، ویروس شناسی، ایمنی شناسی و درس‌هایی در همین حوزهها و البته پایههایی از فیزیک و شیمی و مدل‌سازی هم در این رشته وجود دارد.

 

4- مهندسهایی که سودای پرواز دارند

مهندسی هوا فضا 

خیلیها، مهندسی هوا‌فضا را با رشتههای نجومیاشتباه میگیرند در حالی که مهندسی هوافضا مجموعه‌ای از علوم و توانایی‌های علمی و عملی در زمینه تحلیل، طراحی و ساخت وسایل پرنده‌ نظیر هواپیماها، چرخ‌بال‌ها، گلایدرها، موشک‌ها و ماهواره‌ها است. هوا فضا از آن رشتههای جذاب است که همت بالایی میخواهد. برای کارآموزی این رشته باید دو تابستان را وقت بگذارید و تلاش کنید که در کار عملی هم پیشرفت کنید. دروس این مجموعه شامل آیرودینامیک، سازه هوایی، مکانیک پرواز و جلوبرنده‌ها است. پایه‌های اصلی لازم برای تحصیل در این رشته ریاضیات، فیزیک و زبان خارجی است. فارغ‌التحصیلان مهندسی هوافضا می‌توانند در صنایع و موسسات تحقیقاتی هواپیمایی، موشکی و ماهواره فعالیت کنند و همچنین در کلیه موسسات و سازمان‌ها، و فرودگاهها که به نحوی از وسایل پرنده استفاده می‌کنند، به عنوان کارشناس تحقیق در عملیات و تعمیر و نگهداری خدمت کنند.

 

5- دنیای مدرن به روباتها نیاز دارد

مهندسی رباتیک 

این روزها روباتها در همه جا به درد بخور هستند از اتاق عمل گرفته تا وسایلی که در خانه از آن استفاده میکنیم. رشته فنی مهندسی رباتیک یکی از رشتههای میان رشتهای جدید در ایران است، یعنی این رشته تلفیقی از رشتههای مهندسی برق (گرایشهای الکترونیک و كنترل) مهندسي ميكانيك (گرايش طراحی جامدات) و مهندسی کامپیوتر (گرایش‌هاي سخت‌افزار و نرم‌افزار) می‌باشد، که مناسب طراحی و ساخت رباتهای صنعتی است. کارخانههای دارای رباتهای صنعتی و خطوط اتوماسیون و به خصوص بازوهای رباتیک اولین کارخانهها در جذب نیروی پرسنلی در این رشته‌اند و در اولویت اول این کارخانهها مربوط به صنایع ماشین‌سازی و سپس شرکتهای تولیدکننده تراشه‌های سیلیکونی و الکترونیکی قرار دارند. نکته مهم این است که بازار کار رباتیک هنوز اشباع نشده است و شما میتوانید با تلاش و البته مهارتی که کسب میکنید از تخصص‌تان در شغل نزدیک به رشته‌تان استفاده کنید. 

 

6- رشتهای که صنعت به آن وابسته است

کانه‌آرایی

اکثر مواد معدنی را پس از استخراج، مستقیماً نمیشود در صنایع استفاده کرد. مواد معدنی برای هر صنعتی بایستی دارای مشخصات به خصوصي از نظر دانه‌بندی، عیار، میزان رطوبت، میزان ناخالصی و.. باشد. مجموعه عملیاتی که باعث می‌شود ماده معدنی دارای مشخصات یاد شده شود، کانه‌آرائی نام دارد. درسهای رشته کانه‌آرایی ترکیبی از مهندسی و علوم پایهای مثل زمین‌شناسی و فیزیک و شیمی است.  فارغ‌التحصیلان این دوره توانائی و مهارت اداره مراحل سنگ‌شکنی، آسیا کردن، طبقه‌بندی مواد، پرعیار کردن فیزیکی مواد و فلوتاسیون را دارند. دانشجویان باید قبل از تحصیل، دوره شناخت کار به مدت 12 هفته را در زمینه صنعت مربوط بگذرانند.

 

7- نور و لیزر در خدمت مهندسهای توانمند

اپتیک و لیزر

دوره كارشناســي مهندســي اپتيک و ليزر به منظــور آموزش مباني علمي اپتيک و كاربرد آن در تجهيزات اپتيکي، اپتوالکترونيکي و ليزري شکل گرفته است. در فن‌آوري پيشــرفته و به ويژه در صنايع دفاعي، توليــد، انتشــار و به كارگيری نور، آشکارســازي آن در نواحي مختلف بينايي و برهم‌کنش نور با ماده مسائل مهم به شمار مي‌آيند. برای همین هم به متخصصيني كه بتوانند همکاري لازم را در طراحي و محاســبات ســاخت و نگهداري تجهيزات اپتيکي داشته باشند، به شدت احساس مي‌شود. بازار كار اين رشــته، بيمارســتانها و مراكز درمانــی مجهز، صنايع نظامی، ســازمان انرژی اتمــی، مراكز تحقيقاتی وزارت بهداشت و مراكز تحقيقاتی صنعتی كارخانههای بزرگ است.

 

8- سیر و سلوک با تاریخ و هنر در دل طبیعت

باستان‌شناسی 

اگر اهل تاریخ و هنر هستید و مهم‌تر از آن آدم با حوصله و صبوری هستید یعنی شاخصههای اصلی و اولیه برای باستان‌شناس شدن را دارید. باستان‌شناسی رشتهای است که با طبیعت گره خورده است پس نیازمند این است که پا به پای طبیعت همراه باشید و خودتان را جزئی از آن بدانید. حوزه مطالعاتی شما در این رشته موضوعاتی شامل تاریخ و انواع هنرها را در بر میگیرد. اندکی زیست‌شناسی و استخوان‌شناسی هم چاشنی این رشته است. آینده شغلی باستان‌شناسی در پژوهشگاههای تاریخی یا میراث فرهنگی معنا پیدا میکند. 

 

9- توریست‌دوستها بشتابند

جهانگردی و هتل‌داری 

صنعت توریسم یک صنعت درآمدزا و مهیج است. هر توریستی به لیدر و هتل نیاز دارد. مدیریت جهانگردی رشتهای است با شاکله مدیریتی اما پر هیجان و خلاقانه و نیازمند ارتباطات اجتماعی بالا. عمده واحدهای این رشته زبان انگلیسی و دروس اقتصادی و مدیریتی و آمار است. یادگیری واحدهای بازاریابی و جامعه‌شناسی و جغرافیا هم از ملزومات این رشته هستند. اشتغال فارغ‌التحصیلان این رشته در مرحله اول هتلهاست که از سطوح مختلف در هتل یا مراکز مسافرتی امکان پیشرفت آن هم وجود دارد. 

 

10- کلکسیونی از فرهنگ و تاریخ و هنر که به یک راهنما نیاز دارد

موزه‌داری 

مطالعه و نگهداری علمیآثار باستانی و شیوه‌های جذب یک ملت به سمت گذشته با ارزش یک کار زیبا و البته مشکل است. این رشته ارتباط وسیعی با تاریخ، باستان‌شناسی، مرمت آثار و احیاء بناهای تاریخی دارد. تاریخ عکاسی و هنر از پایههای این رشته هستند. دانشجو میتواند در حوزهای که بیشتر علاقه مند است کارآموزی کند و در همان محیط هم مشغول به کار شود.  بدین ترتیب محل کار و خدمت فارغ‌التحصیلان این رشته، موزه‌های زیر پوشش وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سازمان میراث فرهنگی، سازمان حفاظت محیط زیست، سازمان زمین‌شناسی، موزه‌های پست و تمبر و ... خواهند بود.

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
فتوچاپ

فتوچاپ 536

٩٧/٠٣/٠٣
داستان انتخاب سفرها و ایرانگردی‌های جواد قارایی، مستندساز

بیایید همه ایرانگرد باشیم!

٩٧/٠٣/٠٣
تلگجیم

تلگجیم 536

٩٧/٠٣/٠٣
جانونی

ضرورت ایجاد رشته خرمالوژی و پختن زولبیای خانگی

٩٧/٠٣/٠٣
چهره هفته

کارلوس کی روش

٩٧/٠٣/٠٣
پایان نامه

پیامکی از دیار فانی!

٩٧/٠٣/٠٣
درباره فصل سوم «شهرزاد» که با پیچش داستانی در اپیزود چهاردهم، انتظار برای دو قسمت پایانی هیجان انگیزش را

فرضیه هایی برای پایان شهرزاد

٩٧/٠٣/٠٣
ساختنیجات

انگیزه مطالعه زیر یک نور نرم و یواش!

٩٧/٠٣/٠٣
درباره لیگ ملت‌‎های والیبال و بازی‌های تیم ملی کشورمان در این رویدادها

باز هم لیگ جهانی

٩٧/٠٣/٠٣
یادداشت

علیه نون دونی‌ها

٩٧/٠٣/٠٣
به بهانه ساخت سری جدید و قدرتمند انیمیشن کاپیتان سوباسا، محبوب‌ترین شماره 10 دنیای فوتبال

بازگشت فوتبالیست ها

٩٧/٠٣/٠٣
به بهانه رمضان کریم، درباره نان نوشتیم و فرهنگی که این خوردنی محترم با خودش به مردم کشورمان سنجاق کرده اس

خدا نان داد

٩٧/٠٣/٠٣
جارچی

جارچی 536

٩٧/٠٣/٠٣
یادداشت

عصبانی کننده!

٩٧/٠٣/٠٣
تا جام جهانی

پر حاشیه مانند فهرست بازیکنان حاضر در روسیه

٩٧/٠٣/٠٣
حکایت هفته

اندر احوالات مریدان و رفع فیلتر

٩٧/٠٣/٠٣
گفت‌و‌گوی جیم با فرهاد سال افزون، پاسور تیم ملی والیبال

می رویم و نهایت زورمان را می زنیم

٩٧/٠٣/٠٣
شگرد

قابلیت‌های جدید استوری اینستاگرام

٩٧/٠٣/٠٣
نگاهی کوتاه به پیوند نان با آداب و رسوم شهرهای مختلف کشورمان

نان و ادب

٩٧/٠٣/٠٣
دات کام

«اینپین» اپلیکیشنی خلاقانه و کاربردی برای انتخاب ملک

٩٧/٠٣/٠٣