آدم‌فضايي‌ها در غرب وحشي

آدم‌فضايي‌ها در غرب وحشي

نویسنده :

 

نگاهي به فيلم «کابو‌ي‌ها و بيگانه‌ها» آخرين ساخته «جان فائورو» که يک وسترن علمي-‌تخيلي است
چند سال پيش بود که يک فيلم سينمايي ترسناک و هيجان‌انگيز به‌نام «ون هلسينگ» راهي سينماها شد که در آن قهرماني به همين نام، به‌طور همزمان در مقابل چندين هيولاي تاريخي قرار مي‌گرفت؛ در اين فيلم «کنت دراکولا»، «دکتر فرانکشتاين» و «مرد گرگ‌نما» همه حضور داشتند و ترکيب جالب توجهي را به وجود آورده بود که بر جذابيت‌هاي رنگ و رو رفته فيلم‌هاي هيولايي رنگ داده زده بود، اما بايد ديد که اين نسخه براي گونه‌هاي ديگر سينمايي هم پيچيدني هست يا نه؟

نگاه اول
اين روزها فيلمي به‌نام «کابوي‌ها و بيگانه‌ها» به‌کارگرداني «جان فائورو» بر پرده سينماها رفته است که از يک چنين نسخه‌اي براي يک فيلم وسترن استفاده کرده است. بايد اعتراف کنم که وقتي براي اولين بار آنونس آن را ديدم حسابي شوکه شدم، تبليغ فيلم با يک شروع طوفاني و کلاسيک از يک وسترن سنتي آغاز شد که براي تماشاگري مثل من که عاشق فيلم‌هاي وسترن هستم خيلي اميدوار کننده بود. ولي در ميانه آنونس، ناگهان نور سفيدي در آسمان درخشيد و پاي بشقاب پرنده‌ها به فيلم باز شد و قهرمان فيلم با دست‌بند عجيب و غريبي که در دست داشت، اشعه‌اي را به سوي سفينه پرتاب و آن‌را ساقط کرد. اين‌جا بود که حسابي توي ذوقم خورد؛ اصولا اگر کمي تعصب به خرج بدهيم و نگران لرزيدن بدن «جان فورد» (استاد سينماي وسترن) در گور باشيم، داشتن يک چنين نگاهي اجتناب‌ناپذير خواهد بود.

نگاه دوم
«کابوي‌ها و بيگانه‌ها» به تهيه‌کنندگي «استيون اسپيلبرگ» صرفا يک فيلم وسترن نيست، بلکه يک ماجراي علمي و تخيلي است که در فضاي وسترن روي مي‌دهد، مي‌شد به جاي قهرمانان وسترن از قهرمانان امروزي استفاده کرد و يک «روز استقلال» يا «نبرد لس‌آنجلس» ديگر ساخت ولي «جان فائورو» چنين تصميمي نداشته؛ او مي‌خواسته براي اولين بار رد پاي جديدي در سينما بگذارد. او به‌جاي اين‌که مانند تمام کارگردانان هم‌دوره‌اش که موجودات فضايي را به اين روزها محدود کرده‌اند بگويد: «از کجا معلوم شايد در گذشته دور، کابوي‌هاي اسب‌سوار هم با بيگانگان روبه‌رو شده باشند!» که با توجه به بي‌سابقه بودن اين رويارويي، مي‌توان ادعا کرد که فيلم جديد فائورو يک اثر بي‌سابقه از آب در آمده است.

يک واژه سينمايي
براي روشن شدن مطلب بهتر است کمي درباره واژه «بلاک باستر» توضيح دهيم تا برسيم به موضوع «کابوي‌ها و بيگانه‌ها». بلاک‌باستر يک لقب عاميانه است که پيش از اين فقط به تئاتر يا فيلم‌هاي موفق در فروش اطلاق مي‌شد ولي‌ در حال حاضر به بازي‌هاي رايانه‌اي‌ يا ساير محصولاتي که به يک‌باره به فروش بالايي‌ دست پيدا مي‌کنند نيز گفته مي‌شود؛ برخي از منتقدان، بلاک‌باسترها را صرفا آثار ضعيف و کم کيفيتي تصوير مي‌کنند که مبتني بر جلوه‌هاي ويژه هستند تا شخصيت‌پردازي و داستان؛ اين دسته از منتقدان بر اين اعتقادند که بلاک‌باسترها با تکيه بر خط مشي بازاريابي فقط در فکر جذب تماشاگر و پرکردن جيب‌هاي استوديوها هستند و با افزوده شدن تعداد آن‌ها، مرگ سينماي ارزشمند رقم خواهد خورد، ولي عده ديگري از صاحب‌نظران، فيلم‌هاي سرگرم‌کننده و پرفروش را موجب زنده نگه‌داشته شدن سينما و عاملي براي حفظ دوستي مخاطب و گيشه مي‌دانند. اين دسته از منتقدان به زبان ساده مي‌گويند تا زماني که پول‌هاي هنگفت ناشي از درآمد بلاک‌باسترها نباشد، فيلم‌هاي باارزش و پرهزينه هم ساخته نخواهند شد.

يک بلاک‌باستر شکننده
هرچند که فيلم سينمايي «کابوي‌ها و بيگانه‌ها»، به‌عنوان يک بلاک‌باستر (ترکاننده گيشه) چندان موفق عمل نکرد و با فروش هفته اول آن که معادل 36 ميليون دلار در آمريکاي شمالي بود و آن را در صدر جدول فروش هفتگي قرار داد، سرمايه‌گذاران اثر را که روي آن 163 ميليون دلار هزينه کرده بودند کمي نگران کرد، ولي بايد پذيرفت که تجربه ناموفقي هم از آب درنيامده است. حداقل چيزي که درباره آن وجود دارد اين است که کارگردان اثر، از روز اول ساخت اين فيلم، تکليف خود و فيلمش را با همه روشن کرده و گفته بود دارد يک فيلم سرگرم‌کننده ولي با ايده‌اي نو مي‌سازد. بارها نيز اعتراف کرده بود که نگران است مبادا توسط تماشاگران مورد تمسخر قرار بگيرد (اتفاقي که نيفتاد!) و اين دقيقا همان نگراني بود که «هريسون فورد» و «دنيل کريگ» هم به داشتن آن اعتراف کرده بودند. «جان فائورو» که تجربه ساخت دو فيلم موفق و پرفروش مجموعه «مرد آهني» را در پرونده دارد در فيلم جديدش به سراغ دو هنرپيشه سرشناس فيلم‌هاي اکشن و ماجراجويانه از دو نسل مختلف رفته است؛ فورد که تا پيش از اين اوج شهرتش را به‌خاطر نقش‌آفريني در فيلم‌هاي «جنگ ستارگان» و «اينديانا جونز» در دهه‌هاي هفتاد و هشتاد ميلادي تجربه کرده بود و «دنيل کريگ» که در سال‌هاي اخير، «جيمز باند» جديد سينما شد و هم‌چنين استفاده از تجربه‌هاي «استيون اسپيلبرگ» به‌عنوان تهيه‌کننده و يکي از بزرگ‌ترين سرگرمي‌سازهاي چند دهه اخير سينما.

خلاصه داستان
غرب وحشي سال 1873، زماني که يک کابوي تنها رهبري عده‌اي را در مبارزه عليه هجوم بيگانگان به زمين بر عهده مي‌گيرد. داستان از آن‌جا شروع مي‌شود که به‌صورت تصادفي، غريبه‌اي پا به شهر کويري «ابسلوشن» در ايالت آريزونا مي‌گذارد، درحالي که هيچ خاطره‌اي از گذشته‌اش در ذهن ندارد. تنها چيزي که زمان حال او را به گذشته‌اش مربوط مي‌کند، دستبند اسرارآميزي است که به مچ او بسته شده است. اين غريبه (دنيل کريگ) که توسط مردم شهر طرد شده است، متوجه مي‌شود که کسي در اين شهر بدون اجازه کلنل دالرهايد (هريسون فورد) آب هم نمي‌خورد. مردم اين شهر که در يک ترس هميشگي زندگي کرده‌اند ناگهان توسط سفينه‌هاي فضايي که تک‌تک مردم شهر را مي‌ربايند مورد حمله قرار مي‌گيرند. غريبه کم‌کم خاطراتش را به ياد مي‌آورد و مردم شهر درمي‌يابند که او تنها نقطه اميدشان براي رهايي از شر موجودات شرور بيگانه است. مرد غريبه داراي رازي است که او را در برابر بيگانگان داراي قدرت مبارزه مي‌کند، مردم او را مي‌پذيرند و با تشکيل گروهي از جنگجويان اسب‌سوار به جنگ آدم فضايي‌ها مي‌روند.

خط کلي
يکي از نکات جالب توجه «کابوي‌ها و بيگانگان» اين است که اين فيلم از خط داستاني بسياري از فيلم‌هاي وسترن پيروي مي‌کند، غريبه‌اي در شهر پيدايش مي‌شود، اين غريبه از سوي مردم شهر پذيرفته نمي‌شود، ولي کمي بعد که شخصيت مثبت وي براي مردم روشن مي‌شود، آن‌ها را در مبارزه با گروهي از اشرار که آرامش ساکنان شهر را بر هم زده‌اند رهبري مي‌کند درنهايت راه خود را مي‌گيرد و به سوي مسير نامعلوم ديگري مي‌رود! بنابراين براي کساني که‌اندک علاقه‌اي به فيلم‌هاي وسترن و قهرماني داشته باشند، «کابوي‌ها و بيگانه‌ها» فيلم سرگرم‌کننده‌اي خواهد بود. جان فائورو درباره فيلم خودش گفته است: «فيلم‌هاي ابرقهرماني ادامه فيلم‌هاي قبلي يا فيلم‌هايي هستند که شخصيت اصلي‌شان را دوباره از توي قوطي درمي‌آورند و روانه سينماها مي‌کنند. به‌نظرم وقتي در بين اين همه فيلم، يک‌مرتبه سروکله فيلمي نامتعارف و دوبعدي باحضور ستارگاني سرشناس پيدا مي‌شود، تماشاگران در سراسر دنيا از آن استقبال خواهند کرد».

نتيجه‌گيري
البته اميدوارم ساير کارگردانان دنيا با استفاده از تجربه فائورو به سراغ آدم فضايي‌ها نروند و آن‌ها را وارد فيلم‌هايي از گونه‌هاي مختلف ازجمله فيلم‌تاريخي‌حماسي نکنند، درغير اين صورت بايد منتظر حضور بيگانگان فضايي در فيلم‌هاي «هرکول»، «اسپارتاکوس» و «بن هور» نيز باشيم.

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
نگاهی به « انتقام جویان: جنگ اینفینیتی» به بهانه اکران بزرگترین پروژه سینمایی «مارول»

بزرگترین گردهمایی تاریخ ابرقهرمان‌ها

٩٧/٠٢/٢٧
آنتن

ما هم نازک!

٩٧/٠٢/٢٧
شاخ هفته

ای تو نگهبان من

٩٧/٠٢/٢٧
درباره «پلنگ سیاه»، فیلمی که در گیشه‌های دنیا عجیب و غریب می‌فروشد

ابرقهرمان بفروش و نچسب

٩٧/٠٢/٢٧
نگاهی به پرونده قلدری‌های آمریکا در چند قرن اخیر به بهانه خروج ترامپ از برجام که البته اتفاق عجیبی هم نبو

قلدرامپ

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

جامعه‌شناسی تدفین و چیزهای دیگر...

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

یک حقیقت مرگبار

٩٧/٠٢/٢٧
درباره درخشش بانوان فوتسالیست ایران در آسیا؛

قهرمانان وطن

٩٧/٠٢/٢٧
جانونی

تقدیم به جناب خرما... با احترام

٩٧/٠٢/٢٧
راهکارهایی برای تنفسِ جان، به بهانه آمدن ماه رمضان

هوای تازه برای ریه‌های روح خسته

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

یک ایران، یک صدا

٩٧/٠٢/٢٧

تقریبا هیچ!

٩٧/٠٢/٢٧
گفت‌و‌گو با دروازه‌بان تیم ملی فوتسال بانوان ایران

لژیونر شدن ما خیلی محال است

٩٧/٠٢/٢٧
ساختنیجات

جالباسی، از تولید به مصرف

٩٧/٠٢/٢٧
پایان نامه

لوبیا، گلابی و غوطه‌ای که نخورد!

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

دعوت شدگانیم...

٩٧/٠٢/٢٧
تا جامِ جهانی

یک ایرانی بین خوش‌تیپ‌ترین بازیکن‌های جام‌جهانی2018

٩٧/٠٢/٢٧
مینیمال

مینیمال 535

٩٧/٠٢/٢٧
حکایت هفته

اندر حکایت ابن جیم و انبار پر خودروسازان

٩٧/٠٢/٢٧
چهره هفته

شهردار تهران

٩٧/٠٢/٢٧