استیکر بومی یه چیز دیگه ست!
گپ و گفتی با مجید خسروانجم کاریکاتوریست معاصر من باب استیکر و چیستی‌شناسی آن

استیکر بومی یه چیز دیگه ست!

نویسنده : ایمان فروزان نیا

«به سفارش سرورم، برای تلگرام استیکر طراحی کردم. ویژه ماه مبارک و به امر دوستان لینک دانلود این مجموعه استیکر را هم می‌گذارم...» همه چیز از این نوشته و یک تصویر که در اینستاگرام گذاشته بود شروع شد. خیلی زود اولین استیکرهای مجید خسروانجم سر از گوشی این و آن درآورد. خب ما هم سراغ این کاریکاتوریست باحال رفتیم تا در مورد استیکرها و اولین تجربه‌اش با او صحبت کنیم.


چی شد که برای تلگرام استیکر طراحی کردی؟ واقعا همان ماجرایی که در اینستاگرام نوشته بودی صحت دارد و به دستور عیال این کار را کردی؟!

من خودم که تلگرام ندارم؛ ولی حاج خانمِ ما که از تلگرام استفاده می‌کند، اوایل ماه رمضان بود که به من گفت این تلگرام استیکرهای خوبی ندارد ولی می‌شود راحت برایش استیکر طراحی کرد. خب من اولش فکر می‌کردم استیکر توی تلگرام یک چیز خصوصی است و نمی‌شود به اشتراک گذاشتش، بعد که ماجرا را فهمیدم و متوجه شدم استیکرها را می‌شود به اشتراک گذاشت پرسیدم که حالا چه استیکری طراحی کنم که خوب باشد و این‌طور حرف‌ها. امر کردند که یک مجموعه استیکر بزن برای ماه رمضان و شد آن‌چه شد.

اولین طراحی استیکرت بود؛ ایده و نوع اجرا را از کجا گرفتی؟

استیکرهایی که در بقیه اپلیکیشن‌ها هست، تک جمله‌ای دارد که با تصویر کنارش یک شوخی می‌کند و برای مخاطب جالب است. من هم 16-15 تا از این جملات رایج را انتخاب کردم مثل «التماس دعا» و «پوست و استخون شدم» و... بعد برایش طرح زدم. البته توی این کار اول به یک زبان واحدی برای استیکرها نرسیدم؛ یعنی هم داخلش کارِ خنده‌دار هست و هم کارِ «آخی الهی بگردم...».

طراحی استیکر جدید هم در دستور کارت هست؟

انشاا... و اگر خدا توفیق بدهد؛ امر شده که برای عید فطر هم یک سری استیکر جدید طراحی کنم!

یک تفاوتی بین استیکرهای ایرانی و خارجی هست که در کارهای تو هم به چشم می‌خورد. منظورم همان تک جمله نوشته شده کنار استیکر است، در حالی که در خیلی از استیکرهای موفق خارجی این جملات را نمی‌بینی و فقط تصویر است که دارد با تو حرف می‌زند؛ دلیل این تفاوت از نظر تو چیست؟

این موضوع ربط مستقیمی دارد با محدوده مخاطب شما. وقتی وایبر استیکر طراحی می‌کند دارد یک مخاطب جهانی را می‌بیند، پس برای همین از قید خیلی از جملات می‌گذرد تا استیکرهایش برای غیر انگلیسی زبان‌ها هم جذابیت داشته باشد. ولی کاری که ما طراحی می‌کنیم قطعا برای مخاطب ایرانی است. یک دلیل دیگر هم دارد که با یک مثال برایت می‌گویم، توی ایران اگر از دست کسی عصبانی باشی، برایش می‌نویسی «از دستت خیلی عصبانی‌ام» بعد هم یک استیکر کله که از گوش‌هایش بخار زده بیرون برایش می‌فرستی، ولی در برخی جوامع فقط همان استیکر را می‌فرستند و طرف مقابل هم کاملا متوجه منظور می‌شود. من یک مجموعه گوسفند طراحی کرده‌ام و در فکر این هستم که با آن‌ها استیکر طراحی کنم و استیکرهایم کمتر متکی به متن باشد.

اولین مواجه‌ات با استیکر کی وکجا بود؟

همان اوایلی بود که وایبر داشت فراگیر می‌شد. خب من قبل از گوشی هوشمند از این گوشی‌ها داشتم که برای پیامک زدن و تایپ هر حرف باید سه بار یک دکمه را فشار می‌دادی. یکهو دنیای اندروید را کشف کردم و بعد وایبر را نصب کردم. خب اوایل نمی‌دانستم استیکرهایش کجاست و در همان اولین چت‌‎ها یکی از بچه‌ها یک چیزی برایم فرستاد که مثل عکس برگردان‌های زمان بچگی‌مان بود. من کف کردم و پرسیدم «این چیه؟ چقدر باحاله؟ تو وایبرت چجوریه؟»  و بعد من هم جای استیکرها را یاد گرفتم. 

کلا چقدر آدم استیکر بازی هستی؟! یعنی در چت‌هایت چقدر از استیکر استفاده می‌کنی؟

آن زمان که هنوز وایبر سرعتش داغان نشده بود، از استیکر زیاد استفاده می‌کردم. همیشه هم سعی می‌کردم حسابی بگردم و استیکرهای خاص را پیدا کنم و کمتر از استیکرهای روتین وایبر استفاده کنم. 

با کدام استیکر از همه بیشتر حال می‌کردی؟

شرمنده‌ام؛ ولی رودی بی‌ادب استیکر محبوبم بود!

نظرت در مورد این قابلیت تلگرام که به همه اجازه می‌دهد استیکر بسازند چیست؟

این موضوع خوب است و باعث بروز خلاقیت می‌شود ولی من معتقدم تلگرام باید روی محتوا و کیفیت استیکرهای تولید شده نظارت کند. الان تلگرام پر شده از استیکرهای غیر اخلاقی و نامربوط و ضعیف هم از نظر اجرا و هم از نظر فرهنگی. اگر این کار را نکند، خیلی زود تلگرام پر می‌شود از کلی استیکر بی‌خود که هم باعث شلوغی و پر شدن سرورهایش می‌شود و هم اسم تلگرام را خراب می‌کند، چون برند استیکر تلگرام به آن‌ها چسبیده است. تازه ساختن استیکر برای تلگرام یک قسمت دردناک دیگر هم دارد، وقتی شما استیکرهایت را آپلود کردی روی سرور آن‌ها، دیگر صاحبش نیستی و به عنوان خالق اثر هیچ اجازه‌ای در اصلاح آن نداری.

من یک نظری دارم و معتقدم استفاده بی‌رویه از استیکرها باعث می‌شود آدم‌ها در نوشتن تنبل شوند؛ نظر تو به عنوان کسی که استیکر طراحی کردی و خواهی کرد در این‌باره چیست؟  

بگذار یک چیزی تعریف کنم تا متوجه دیدگاهم بشوی. من لینک استیکرهایی که برای تلگرام طراحی کردم به همراه یک تصویر گذاشتم داخل اینستاگرام. منتها در نسخه جدید اینستاگرام نمی‌شود روی لینک‌ها کلیک کرد و کپی کردنش سخت‌تر از قبل شده. کلی کامنت برایم آمده بود که «آقا این سخته»، «این رو نمیشه روش کلیک کرد»، «لطفا بذارید توی توضیحات پروفایلتون که بشه روش کلیک کرد» و... من با خودم فکر کردم که چقدر ما تنبل شدیم! خب نمی‌شود رویش کلیک کرد، تایپش کن! واقعا تکنولوژی ما را تنبل کرده. در مورد استیکر هم معتقدم تا یک حدی خوب است؛ ولی از آن‌جا که خون آریایی در رگ‌های ماست و باید شور هر چیزی را دربیاوریم، احتمالا بیشترین مصرف استیکر در جهان را هم ما داریم!

نگاه اقتصادی هم به موضوع طراحی استیکر داشتی؟

نه؛ دلیل کارم را که گفتم، چیز مهم‌تری از پول بوده است! البته برای این‌که از استیکر به پول برسی، باید اول آن را بومی کنی. یک اتفاقات خوبی هم افتاده؛ مثلا من در جریانم که یکی از همین نرم‌افزارهای ارتباطی وطنی که به نظر زیاد هم نتوانسته جای پای خودش را در بازار رقابت محکم کند، به تعدادی طراح پول‌های خوبی داده (چیزی حدود 200 هزار تومان برای هر یک دانه استیکر) و آن‌ها هم استیکر‌های قشنگی برای‌شان طراحی کرد‌ه‌اند. این موضوع بومی کردن استیکر باعث می‌شود که ما در کلی مناسبت‌ها و اتفاقات که خاص خودمان است، یک ابزار خوب برای ابراز احساسات و تشدید یک موج اجتماعی داشته باشیم. نمونه‌اش استیکرهایی که برای عید نوروز یا جام جهانی یا والیبال طراحی شده است. مالِ خود بودن یک تکنولوژی حتی اگر یک بخش کوچکی از آن باشد، اقبال را نسبت به آن بیشتر می‌کند و خود این موضوع باعث فرهنگ‌سازی و استفاده درست از آن می‌شود.


ممنون از وقتي كه گذاشتي، اگر بخواهی برای جیم استیکر طراحی کنی چه چیزی می‌کشی؟

اول چندتا از تکه کلام‌های رایج بین جیمی‌ها و جیم خوان‌ها را پیدا می‌کنم بعد با همین تک کلمه‌های کلیدی استیکر بچه‌ها را می‌زنم!

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
نگاهی به « انتقام جویان: جنگ اینفینیتی» به بهانه اکران بزرگترین پروژه سینمایی «مارول»

بزرگترین گردهمایی تاریخ ابرقهرمان‌ها

٩٧/٠٢/٢٧
آنتن

ما هم نازک!

٩٧/٠٢/٢٧
شاخ هفته

ای تو نگهبان من

٩٧/٠٢/٢٧
درباره «پلنگ سیاه»، فیلمی که در گیشه‌های دنیا عجیب و غریب می‌فروشد

ابرقهرمان بفروش و نچسب

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

دعوت شدگانیم...

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

یک ایران، یک صدا

٩٧/٠٢/٢٧
نگاهی به پرونده قلدری‌های آمریکا در چند قرن اخیر به بهانه خروج ترامپ از برجام که البته اتفاق عجیبی هم نبو

قلدرامپ

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

جامعه‌شناسی تدفین و چیزهای دیگر...

٩٧/٠٢/٢٧
درباره درخشش بانوان فوتسالیست ایران در آسیا؛

قهرمانان وطن

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

یک حقیقت مرگبار

٩٧/٠٢/٢٧
پایان نامه

لوبیا، گلابی و غوطه‌ای که نخورد!

٩٧/٠٢/٢٧
جانونی

تقدیم به جناب خرما... با احترام

٩٧/٠٢/٢٧
راهکارهایی برای تنفسِ جان، به بهانه آمدن ماه رمضان

هوای تازه برای ریه‌های روح خسته

٩٧/٠٢/٢٧

تقریبا هیچ!

٩٧/٠٢/٢٧
مینیمال

مینیمال 535

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

من از شما می‌پرسم: آیا مشکل ما این است؟

٩٧/٠٢/٢٧
گفت‌و‌گو با دروازه‌بان تیم ملی فوتسال بانوان ایران

لژیونر شدن ما خیلی محال است

٩٧/٠٢/٢٧
تا جامِ جهانی

یک ایرانی بین خوش‌تیپ‌ترین بازیکن‌های جام‌جهانی2018

٩٧/٠٢/٢٧
ساختنیجات

جالباسی، از تولید به مصرف

٩٧/٠٢/٢٧
حکایت هفته

اندر حکایت ابن جیم و انبار پر خودروسازان

٩٧/٠٢/٢٧