«محمود میران» 41 ساله در سودای مدال ریو
ستاره قدیمی تیم ملی جودو به روی تاتامی بازگشت

«محمود میران» 41 ساله در سودای مدال ریو

نویسنده : مازیار حکاک

سید محمودرضا میران فشندی

متولد: ۶ اسفند ۱۳۵۳

افتخارات: 4 مدال نقره در مسابقات آسیایی و 43 مدال رنگارنگ بین‌المللی 

-----------------------------------------------------------------------------------------------

ملی‌پوش سابق و مدال‌آور تیم ملی جودو که حتی به جرگه مربیان پیوسته بود، به یک‌باره و در اقدامی عجیب تصمیم گرفت در سن 41 سالگی به تیم ملی بازگردد و خودش را برای مسابقات المپیک 2016 ریو آماده کند. او که در وزن 100+ در مسابقات حاضر می‌شد، پیش از این 18 سال سابقه فعالیت در تیم ملی دارد. به بهانه این تصمیم عجیب، نگاهی داریم به کارنامه محمود میران ملی‌پوش سابق و فعلی تیم ملی جودو!

 

خاطره‌بازی با سال‌های نسبتا خوب جودو

«محمود میران» یکی از جودوکارانی است که نقش زیادی در معرفی این ورزش داشته است. در واقع از هم نسلان‌ «آرش میراسماعیلی» و «مسعود حاجی آخوندزاده» و نسل مدال‌آور جودو ایران است. سابقه قهرمانی میران به کسب عنوان نخست قهرمانی جوانان جهان در کشتی باز می‌گردد که به دلیل فیزیک مناسب و علاقه به ورزش جودو به سمت این رشته کشیده شد. او از سال 1994 مدالی آوری‌اش برای جودو را آغاز کرد و توانست در 4 دوره بازی‌های المپیک و 4 دوره بازی آسیایی شرکت کند. میران البته در این اواخر در بیشتر مسابقات رسمی علاوه بر وزن 100+ کیلوگرم در وزن آزاد هم شرکت می‌کرد و حتی در بعضی از مسابقات در این وزن صاحب مدال شد. میران آخرین بار در سال 87 در مسابقات قهرمانی آسیا برای تیم ‌ملی جودو به میدان رفت و موفق به کسب مدال نقره شد، اما در مسابقه انتخابی المپیک 2008 پکن برابر رودکی حاضر نشد تا پس از 18 سال با پیراهن تیم ملی خداحافظی کند و در عرصه مربی‌گری به فعالیتش در این رشته ادامه دهد. جالب است بدانید او یکی از ورزشکاران تحصیل کرده کشورمان است و مدرک کارشناسی ارشد دارد. علاوه بر این از همان دوران قهرمانی، نقاش قابلی است و تاکنون چندین گالری نقاشی را به نفع ایتام و امور خیریه برپا کرده است.

 

بازگشت مرد همیشه نقره‌ای

نام «محمود میران» با مدال نقره گره خورده است. مدالی که البته از مسابقات آسیایی فراتر نرفت و او همیشه در مسابقات المپیک از کسب مدال ناکام بود. میران در 4 دوره مسابقات آسیایی 1994 هیروشما ژاپن، 1998 بانکوک تایلند، 2002 بوسان کره جنوبی و 2006 دوحه قطر توانست 4 مدال نقره را برای ایران به ارمغان آورد که البته در سال 2002 مدال نقره او با مدال برنز در وزن آزاد همراه بود. البته در کارنامه میران سابقه یک مدال برنز جهانی هم وجود دارد که مربوط به سال 2001 در مونیخ است. بقيه مدال‌های میران در مسابقات آسیایی بوده است، با ذکر این نکته که البته با توجه به حضور ژاپن و کره دو ابرقرت اين رشته در آسیا، کلاس مسابقات آسیایی همواره در حد جهانی بوده است. 

 

چرا کاپیتان سابق جودو تصمیم به بازگشت گرفت؟!

میران بعد از خداحافظی در تیم ملی جودو مدتی سرمربی تیم جوانان و بعد امید شد، اما بعد از مدتی کناره‌گیری کرد. او در حال حاضر سرمربی تیم ملی کشتی آلیش است و با رسول خادم و  فدراسیون کشتی همکاری می‌کند. با این حال او بعد از افول رشته جودو در سال‌های اخیر و حاشیه زیادپیرامون این فدراسیون تصمیم به بازگشت به دنیای قهرمانی گرفت. او در مصاحبه‌ای علت این بازگشت را نبود جودکار مطرح در وزن 100 + کیلوگرم جودوکار دانسته و گفته است: «نزدیک به دو سال است که به صورت حر‌فه‌ای ورزش می‌کنم و در سطحی از آمادگی قرار دارم که تصمیم گرفته‌ام بار دیگر به دنیای حر‌فه‌ای جودو باز گردم. جودوکار با تجربه‌ای هستم و راه مبارزه را بلدم. همچنین در این 5-4 سال که مربیگری کرده‌ام تجارب خوبی نصیب من شده که با استفاده از آن‌ها سعی می‌کنم بهترین نتایج را کسب کنم.» او که از یکشنبه این هفته با نظر مثبت کادر فنی در تمرینات تیم ملی جودو حاضر شده است پیرامون برنامه‌اش برای حضور در المپیک 2016 ریو گفته است: «برای من برد و باخت خیلی مطرح نیست، چرا که چیزی ندارم از دست بدهم اما حضور در المپیک 2016 قلقلکم داد تا بار دیگر به جودو باز گردم. در تمامی مسابقات المپیک شرکت می‌کنم تا به آمادگی بالایی برسم. همچنین قصد دارم در مهر ماه در مسابقات پیشکسوتان جودو نیز حاضر شوم.» میران به شرط کسب سهمیه در مسابقات پیش رو اجازه شرکت در المپیک 2016 ریو را خواهد داشت. 

شاید کسب مدالی در دوره المپیک آینده یک خداخافظی دراماتیک را برای او رقم بزند.

 

 

نظرات کاربران
کد امنیتی
ناشناس
ناشناس
٩٥/٠٥/٠٦
٠
٠
سرمربی تیم ملی کشتی آلیش است !!!!! پس از نوشتن یکبار هم خودتان هم بخوانید