تابســــــــتانِ بی‌کلاسِ مــــــن!
9 گزینه روی میز بـــــــرای کارهای تابستانه

تابســــــــتانِ بی‌کلاسِ مــــــن!

نویسنده : زهرا نخعی

می‌شود تابستان باشد پای شبکه‌های مجازی وسط نباشد. می‌شود تابستان باشد و پای کلاس‌های فشرده تابستانی در میان نباشد. می‌شود تابستان باشد و آدم تا لنگ ظهر خواب نباشد. می‌شود تابستان باشد و آدم تعطیل نباشد! می‌شود تابستان باشد و شما متفاوت جوانی کنید به جای این که بهتان بگوییم چه بخورید و چه بپوشید یا دائم خودتان را علاف کلاس‌های مختلف بکنید، می‌خواهیم تابستان 94 خودتان را جور دیگری سپری کنید کمی عاقلانه و عاشقانه‌تر! این‌جا فهرست متفاوتی از کارهایی که شما می‌توانید برای خودتان در تابستان انجام دهید، آورده‌ایم؛ کارهایی آسان اما با شعاع تاثیر بالا یعنی نه تنها خودتان متحول می‌شوید که می‌توانید جهانی را به دستان‌تان متحول کنید! (با خودتان نگویید برو بابا من الان لنگ خودم ماندم دیگران به من چه شما یک بار طعم مسئولیت در برابر دیگران را بچشید آن وقت هر چه خواستید به جان جیم بگویید)

 

مربی شوید

دایره‌ای که دور خودتان کشیده‌اید را حداقل برای سه ماه خط خطی کنید و کمی جهانی فکر کنید و خودتان را از این پیله تنهایی بیرون بکشید و بروید توی دل آدم‌ها. از قدیم شنیده‌اید زکات علم نشر آن است. تابستان فرصت خوبی است که اگر آدم علمی دارد، هنری دارد آن را با دیگران به طُرُق مختلف تقسیم کند. یکی از راه‌هایش این است که برود مناطق محروم و در مساجد آن‌جا فعالیت کند. هم باعث رشد عده‌ای می‌شود و هم رشد خودش. می‌توانید هم در قالب اردوی جهادی که چند سالی است در حال اجراست بروید و هم خودتان داوطلبانه با ائمه جماعات آن مناطق ارتباط بگیرید. یا سراغ دیگر تشکل‌هاي فرهنگی بروید. 

 

همسایه‌تان را دریابید

تابستان فرصت خیلی خوبی است که سری به همسایه‌تان بزنید و او را از عزلت در آورید. مسجد از آن غریب‌هایی است که بعضي از ما به هزار و يك دليل تنهايش مي‌گذاريم. تابستان فرصت خوبی است برای این آشتی. هم نمازهایتان را به جماعت خوانده‌اید و هم با هم محله‌هایتان آشنا شده‌اید و هم کارهای زمین مانده مسجد را می‌توانید به دست بگیرید. حتما سری به فعالیت‌های فرهنگی و آموزشی مسجد بزنید، آن جا حتما بهتان نیاز دارند. شده سه چهار ساعت در هفته وقت‌تان را به این فعالیت‌های مسجدی اختصاص دهید.

 

ماه رمضان و برنامه‌هایش

ماه رمضان با خودش کلی برنامه دارد که به برنامه تابستانی شما جهت می‌دهد. خصوصا که تابستان امسال با ماه مبارک رمضان شروع می‌شود. شما یک زمان خیلی خوب برای انجام اعمال عبادی‌تان دارید. هم فال است و هم تماشا. از قرآن و دعاهایش گرفته تا خودسازی و... . فقط هم منوط به این کارهای شخصی نمی‌شود. رمضان با خود یکسری فعالیت‌های اجتماعی هم می‌آورد. نمونه‌اش کمک به ایتام و مستمندان است. شما می‌توانید با نوجوانان و جوانان اطراف‌تان یک گروه تشکیل دهید و شروع کنید به جمع‌آوری آذوقه و مایحتاج ضروری برای این افراد و بعد هم گروه گروه شوید و بروید در مناطق محروم پخش کنید. هم ثوابش را برده‌اید، هم دل خانواده‌ای را شاد کرده‌اید.

 

شاعر شوید

اگر علاقه به شعر داشته باشید، یکی از کارهایی که در تابستان خیلی مزه می‌دهد شعر خواندن و شعر حفظ کردن است. فرصت خوبی است که روزانه چند بیت شعر حفظ کنید. اگر خانواده‌تان هم اهل حال هستند می‌توانید مسابقه مشاعره در خانواده برگزار کنید. کسانی که شعر بلدند، از حفظ بخوانند و کسانی هم که بلد نیستند از روی کتاب. می‌توانید گروه گروه شوید تا هیجانش بیشتر شود. 

 

کتاب را به جان تابستان بیندازید

کسانی که کتابخوان باشند، در کل ایام سال چه وقت داشته باشند و چه نداشته باشند کتاب‌شان را می‌خوانند. می‌ماند کسانی که کتاب را دوست دارند اما بگی نگی وقتش را ندارند، یا حوصله‌اش را ندارند. پیشنهاد ما برای این افراد این است که قرارهای گروهی بگذارند. با دوستان‌شان جلسه‌ای ترتیب دهند و بر سر یک کتابی توافق کنند و هفته‌ای یا دو هفته‌ای فلان قدر بخوانند و بعدش در جلسه‌ای ارائه دهند. اگر خیلی هم سرتان شلوغ است یا شرایطش را ندارید، می‌توانید به لطف این شبکه‌های مجازی قرارتان را مجازی کنید. اگر بتوانید یک استادی را هم جور کنید که نور علی نور می‌شود.

 

با ورزش و تندرستی آشتی کنید

حتما و حتما در این 3 ماه برای خودتان یک برنامه ورزشی بریزید. شده است یک ساعت پیاده‌روی در پارک باشد یا قرارهای کوهنوردی با دوستان‌تان. خلاصه ورزش کردن را حتما در برنامه‌تان قرار دهید، حتما قرار نیست بروید کلاس ورزش همین صبح‌ها نرمش کنید خودش کلی حرف است خودتان بهتر می‌دانید عقل سالم در بدن سالم است. علاوه بر ورزش مواظب خورد و خوراک‌تان هم باشید، یعنی یک بخش مهم سلامتی شما بر می‌گردد به همین خوراکی‌هایي که حواس‌تان نیست و می‌خورید. خیلی از درد  و مرض‌هایی که افتاده به جان ما و حتی ناتوانی‌های جسمی به خاطر تغذیه نامناسب است. 

 

همه با هم!

با  دوستان‌تان قرارهای مختلف هفتگی بگذارید. یکی از این قرارها می‌تواند این باشد که با توافق اعضا، یک روز در هفته یک سالن ورزشی کرایه کنید و بروید آن‌جا بازی کنید. قرار دیگر می‌تواند سینما و البته نقد فیلم بعدش باشد. قرارهایی چون قرارهای مطالعاتی، عبادی و.. هم جزئی از این‌هاست. به عبارتی شما و دوستان در تابستان در همه زمینه‌ها خودتان را رشد دهید از تفریح تا کارهای عبادی. تحول دقیقا یعنی تغییر در همه اجزای زندگی‌تان. 

 

شاگردی کنید

قدیم‌ها تابستان که می‌شد پسرها می‌رفتند دکان پدرها، شاگردی می‌کردند. دخترها در خانه کنار دست مادرها. حالا با توجه به شغل‌های پدرها و شرایط جامعه و سلیقه متفاوت فرزندان، این امکان کم‌تر فراهم است. اما کار و تجربه را باید از یک جایی شروع کرد. اگر هنوز جایی به کاری مشغول نیستید، بروید جای دلخواه‌تان را پیدا کنید این تابستان را آن جا به نوعی کارآموز باشید. شده بدون درآمد. بگذارید هم خودتان را بشناسید و هم دیگران استعدادتان را بشناسند. دخترخانم‌ها هم می‌توانند بخشی از زمان‌شان را به کار کردن بگذرانند، بگردید ببینید کجاها به هنر شما نیاز دارند آن وقت کارهای کوچکی را توی خانه یا به طور موقت در بیرون می‌توانید انجام دهید، مربی کلاس‌های کودکان در مسجد محله‌تان تا تدریس خصوصی برای کنکوری‌ها بخشی از کارهایی است که می‌توانید به راحتی انجام دهید.

 

فامیلِ گرم

اگر در ایام دیگر سال فرصت دید و بازدید با فامیل و خویشاوندان خود را ندارید، این سه ماه و به‌ويژه ماه رمضان فرصت خوبی است برای استارت یک جلسه ثابت خویشاوندی. فواید این جلسات را همه می‌دانید گرچه باید همان ابتدای کار با اعضا قرار بگذارید که وارد حواشی نباشید و اگر قرار است شامی داده شود ساده باشد و... برای جلسه بنشینید طرح بریزید و طرح‌های مختلف را با خویشاوندان مطرح کرده و رای‌گیری کنید. در این جلسات هر فردي خصوصا جوانان فامیل؛ می‌توانند یک وظیفه‌ای را به عهده بگیرند. از تدارکات و هماهنگی و عکاسی و مستندسازی گرفته تا نشریه فامیلی و هیئت فامیلی و... . یقینا منشاء برکات زیادی خواهد شد. فکر نکنید این کار به عهده بزرگترهاست، نخیر شما هم به عنوان یک جوان نسبت به این چیزها مسئول هستید.

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
یادداشت

ماجرای بهار به روایت مترو

٩٦/١٢/٢٤
یادداشت

بوی اسکناس تا نخورده لای کتاب

٩٦/١٢/٢٤
یادداشت

دور حوض فیروزه‌ای، زیر درخت خرمالو

٩٦/١٢/٢٤
مینیمال

رسم اصیل ایرانی را فراموش نکنید

٩٦/١٢/٢٤
اگر بخواهیم سقوط‌ها، زلزله‌ها و بلاهای امسال را نادیده بگیریم باید از جوان‌هایی بگوییم که بیشتر خبرهای

جوانان مدل ۹۶

٩٦/١٢/٢٤
شگرد

عکس‌های خوب خوب بگیرید

٩٦/١٢/٢٤
پایان نامه

ما شاد و خوشحالیم

٩٦/١٢/٢٤

سال جوونا

٩٦/١٢/٢٤
یک بسته متنوع از کتاب‌ها و سریال‌های جدیدی که نوروز شما را می‌سازد

هر روزتان نوروز، نوروزتان با کتاب و سریال

٩٦/١٢/٢٤

5قاب ماندگار 96

٩٦/١٢/٢٤

سال خوبی نبود اما ما خوب بودیم...

٩٦/١٢/٢٤
یادداشت

عیده که عیده...

٩٦/١٢/٢٤
دات کام

در تعطیلات عید، قهرمان جام باشگاه‌های اروپا شوید

٩٦/١٢/٢٤
شگفت انگیزترین اتفاقات ورزش ایران و جهان در سال 96 به انتخاب جیم

اتفاقات چشم گردکن!

٩٦/١٢/٢٤
یادداشت

واقعا عید را جشن می‌گیرید؟!

٩٦/١٢/٢٤
یادداشت

شما رُفوزه شدی

٩٦/١٢/٢٤
جنجال‌آفرین‌ترین (!) ورزشکاران امسال چه کسانی بودند؟

از آقای گل تا خواهران ووشوکار

٩٦/١٢/٢٤
وقتی امسال از بودن یک سری چیزها در یک جاهایی، شاخ‌ در آوردیم

واقعا تو چرا این‌جایی؟

٩٦/١٢/٢٤
آدم‌ها و چیزهایی که سال 96 از این رو به آن رو شدند

برگشت به زندگی

٩٦/١٢/٢٤
درباره استارتاپ‌ها و خدمات‌دهنده‌های ایرانی کــــه امسال طعم دیگری به زندگی‌ ایرانی‌ها دادند

#سال_خدمات_اینترنتی

٩٦/١٢/٢٤