شانس صعود بلندقامتان از گروه مرگ
به بهانه پایان دور رفت لیگ لیگ جهانی والیبال

شانس صعود بلندقامتان از گروه مرگ

نویسنده : مازیار حکاک

با انجام بازی روسیه و 2 برد شیرین در هفته پایانی تیم ملی والیبال به صعود از گروه مرگ امیدوار شد. حالا 6 بازی در کشورمان باقی است و ملی پوشان والیبال می‌توانند با جمع‌آوری امتیاز از این بازی‌ها برای دومین بار به مرحله نهایی لیگ جهانی صعود کنند. به بهانه پایان دور رفت مرحله اول لیگ جهانی نگاهی داریم به عملکرد بلند قامتان کشورمان در این مسابقات.

 

آنچه بر تیم ملی والیبال گذشت؟

واقعیت این است که نقد نوشتن در خصوص بلندقامتان والیبال با توجه به محبوبیت بالای‌شان در بین مردم و البته درخشش خیره کننده‌شان در سال‌های اخیر و قرار گرفتن در بین بهترین‌های جهان دشوار است و حتی کمی بی‌انصافی است، اما مسئله‌ای که از اولین بازی تیم ملی در لیگ جهانی امسال مشخص شد این بود که اوضاع و احوال تیم ملی خوب نیست یا حداقل مثل سال گذشته نیست. اگرچه پاسخ ملی‌پوشان در قبال نتایج ضعیف در دور رفت بازی با ابرقدرت‌هاست اما آن چه طرفداران والیبال دریافتند این بود که تیم ما انسجام سال گذشته‌اش را ندارد و در واقع این بازی‌ها حد بچه‌های والیبال نیست. گذشته از این موضوع  تیم والیبال در 4 بازی ابتدایی خود با آمریکا و لهستان با تغییرات گسترده‌ای در هر بازی برابر حریفان صف‌آرایی کرد که گاها علت این حجم تغییرات برای همه گنگ و نامعلوم بود. اما کواچ به جای رسیدن به ترکیب ایده‌آل در بازی‌های تدارکاتی در بازی‌های رسمی مدام در تیم‌اش تغییر ایجاد می‌کرد. 

بی انصافی است اگر نگوییم تیم ملی در این مدت پروازهای طولانی از چک به آمریکا و بعد از آمریکا به لهستان و سپس به روسیه را تجربه کرد که به واقع این تغییر زمان خواب و خستگی سفر در بازه زمانی کوتاه برای ملی‌پوشان کشورمان که تنها دوسال از حضورشان در لیگ جهانی می‌گذرد دشوار و مشکل است. به غیر از این تیم ملی ما سال گذشته هم بازی اول را خوب نبود و برد را از بازی برزیل استارت زد و از آن بعد بود که بلندقامتان بیشتر بازی های‌شان را بردند و به دور نهایی صعود کردند. اتفاقی که امسال  هم با 2 برد شیرین روسیه برای مان تداعی شده است. در آخر هم چندین چهره جوان مثل معنوی‌نژاد، صنوبر و مرندی به تیم اضافه شده‌اند که این موضوع بسیار امید بخش است.

 

آماری که برای تعریفی نیست!

آمار اعلام شده پس از دور رفت لیگ جهانی بیشتر این فرضیه را ثابت می‌کند که بازیکنان کشورمان با روزهای اوج‌شان فاصله دارند. در پایان دور رفت بهترین‌های هر پست بر اساس آمارهای دیدارهای برگزار شده معرفی شدند که در این بین هیچ بازیکنی از تیم کشورمان دیده نمی‌شود و تنها سعید معروف در رده سوم بهترین پاسورهای این دوره قرار گرفته است، آن هم در شرایطي که او سال گذشته عنوان بهترین پاسور لیگ جهانی را به خود اختصاص داده بود. بر اساس آمار در پایان دور رفت ما بازیکنی در بین 3 بازیکن برتر بهترین توپ‌گیر، بهترین دفاع، بهترین دریافت‌کننده، بهترین سرویس، بهترین اسپکر و امتیاز آورترین بازیکن نداشتیم و در این بین بازیکنان آمریکا و لهستان، همگروهی کشورمان بالاتر از بازیکنان خوب گروه A و تیم‌های ایتالیا، برزیل و صربستان بیشترین عناوین را از آن خود کرده‌اند. در بین ملی‌پوشان کشورمان به غیر از معروف، میلاد عبادی‌پور در رده چهارم بهترین اسپکر است و سید محمد موسوی در رده پنجم بهترین دفاع است و شهرام محمودی در رده ششم امتیازآورترین بازیکن است.

 

چقدر شانس داریم؟!

تیم ملی کشورمان 6 بازی خانگی دارد که به غیر از بهره‌مندی از حمایت هوارداران مهم‌ترین مزیت برای ملی‌پوشان رها شدن از سفر است. این در حالی است که حریفان کشورمان باید سفر کنند. در واقع مزیتی که برای آمریکا در بازی‌های دور رفت وجود داشت و این تیم بازی‌های‌اش را در خانه انجام داد این بار برای بلندقامتان واليبال کشورمان وجود دارد. 

با توجه به شرایط گروه و کنار رفتن نسبی روسیه از جمع مدعیان و فاصله‌ای که آمریکا ایجاد کرده است، رقابت ما در این گروه برای صعود با لهستان خواهد بود. اگرچه ما از لهستان در خانه‌اش یک امتیاز گرفته‌ایم اما این تیم هم موفق شد از آمریکا در بازی خارج از خانه امتیاز بگیرد. با این شرایط امتیاز گرفتن از آمریکا در دو بازی ابتدایی دور برگشت برای ما بسیار ضروری است. گرفتن حداقل 2 امتیاز از آمریکا در کنار برد قاطع لهستان می‌تواند مسیر ما برای صعود را تا حد زیادی هموار کند. هر چند نتیجه بازی لهستان با آمریکا هم در تعیین شرایط این گروه بسیار موثر است.

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
نگاهی به چند کتاب محبوب که همیشه جزو پرفروش‌های بازار کتاب هستند

فرمانروایان واقعی کتاب‌فروشی‌ها

٩٦/٠٩/٢٣
سحر مصیبی، کارگردان مستند «صفر تا سکو» در گفت وگو با جیم

در زندگی خواهران منصوریان غیر ممکنی وجود ندار

٩٦/٠٩/٢٣
NFC فناوری جدیدی که ترند حال و هوای تکنولوژی کشورمان شده

#Near_Field_comunication

٩٦/٠٩/٢٣
شاخ هفته

میم من را خوب بشناس

٩٦/٠٩/٢٢
چهره هفته

جو سحر قریشی نگیردمان!

٩٦/٠٩/٢٣
چاپ‌های متعدد و استقبال از «ملت عشق» برای چندمین بار این سوال را مطرح می‌کند که؛ چطور رمان‌های متوسط این

رُمان با لایک اضافه

٩٦/٠٩/٢٣
جارچی

جارچی 516

٩٦/٠٩/٢٣
کافه جهان نما

به پایان آمد این کافه...

٩٦/٠٩/٢٣
یادداشت

مربی تایلندی نباشیم

٩٦/٠٩/٢٣
فتوچاپ

فتوچاپ 516

٩٦/٠٩/٢٣
تلگجیم

تلگجیم 516

٩٦/٠٩/٢٣
یادداشت

دلم برای پدیده می‌سوزد

٩٦/٠٩/٢٣
شگرد

آموزش اتصال به مودم wifi بدون نیاز به رمز عبور

٩٦/٠٩/٢٣
شبکیه

جنجال سه بُعدی کاسبان تحریم

٩٦/٠٩/٢٣
مواجهه با یک مدل متفاوت زندگی در مصاحبه با محمدرضا شاه‌پسند، یک گردشگر ایرانی

جهان دیدن به از جهان خوردن

٩٦/٠٩/٢٣
حکایت هفته

اندر حکایت مریدان و کاهش تعطیلات تقویمی

٩٦/٠٩/٢٣
یادداشت

چطور برخی ناشران ما را دور می‌زنند؟

٩٦/٠٩/٢٣
دات کام

مهراب قاسمخانی هستم، دو ماهه پاکم!

٩٦/٠٩/٢٣
کوتاه درباره رمان «ملت عشق» و دلایل محبوبیت آن

رمانی با رگه‌های سریال ترکی

٩٦/٠٩/٢٣
یادداشت

اندر حکایت هله هوله خوردن در سینما

٩٦/٠٩/٢٣
تبلیغات