دو گــــــــام تا  ابدی شــــــدن
باخدا بودن نشان از مِــــــــهر می‌خواهد نه مُهر

دو گــــــــام تا ابدی شــــــدن

نویسنده : حمیده زمانی

لطفا چند لحظه چشم‌هایتان را ببندید، حالا جنین را تصور کنید توی شکم مادرش. یک موجودی که تمام زندگی‌اش وابسته به مادرش هست و غذا و اکسیژن را از او می‌گیرد. دنیای جنین همان دنیای تاریک داخل رحم است، پس حکمت این همه امکاناتی که جنین دارد، برای چیست؟ جنین که نیازی به دست و پا ندارد، جنین که نیازی به دهان و بینی ندارد... بی شک باید همان‌طور که وعده داده شده، دنیایی به غیر از این نه ماه زندگی جنینی باشد که برایش نیاز به این همه توانایی و امکان هست. جنین‌ها برای این‌که ادامه‌دار شوند و بتوانند وارد دنیای دیگر یعنی دنیای ما شوند، باید خوب رشد کنند و فرصت‌های زندگی انگلی‌شان را از دست ندهند چرا که می‌دانند زندگی‌شان ادامه دارد، اگر این مرحله را خوب طی کنند می‌رسند به فرصتی برای ابدی شدن! همه ما سه دنیای متفاوت را تجربه خواهیم کرد: زندگی جنینی، زندگی همین حالا و زندگی بعد از رفتن‌مان و مرگ... مقصدمان زندگی بعد از مرگ، یعنی ابدی شدن است و ماه مبارک رمضان فرصتی است برای همان رشدها و بهره‌هایی که ما را به ابدی شدن نزدیک می‌کند...

 

پانویس: قرار بود این مطلب بشود برنامه‌ای برای داشتن ماه رمضانی متفاوت و خاص از زبان بزرگانی چون.... بگذریم! بگذریم که ما دیر جنبیدیم یا اساتید عزیز انگشتان ما را در حنا گذاشتند... بالاخره نشد که بشود! مطلب پیش رو نتیجه جستجوی گسترده درباره ماه مبارک رمضان در آثار استادان بزرگواری چون استاد پناهیان، دکتر رفیعی و... است که در 3-2 گام اساسی و مهم جمع‌بندی شده است برای بهره مندی از فرصت ماه رمضان! باشد که موثر افتد...

 

من از آن روز که در بند تو ام آزادم

هویت‌ حقیقی‌ام را درک کنم/  درک هویت یعنی من بدانم دقیقا چه کسی هستم. متاسفانه خیلی از افراد این سوال را در درون خودشان جدی نمی‌گیرند. به جای این‌که به این سوال «من کیستم؟» دقیق پاسخ دهند، به دنبال پاسخ این سوالند که «ما چه می‌خواهیم؟». خوب سوال کردن نیمی از علم است! وقتی سوال بد طراحی شود دیگر جواب اهمیتی ندارد! سه به هیچ به نفع باطل تمام می‌شود. سوال بدتر این است که «ما چگونه به خواسته‌مان برسیم؟». من چه می‌خواهم و چگونه به آن برسم ارزشی ندارد تا وقتی که جواب این سوال را ندانیم: من که هستم؟! خدا رحمت کند کسی را که خودش را بشناسد و قدر خودش را بداند. بهترین راه تربیت «کنترل نفس»، بهترین راه عبادت «لذت بردن از معنویات» و پاسخ دادن به «من که هستم» است.  از طریق جواب دادن به همین سوال اساسی، به هویت حقیقی‌مان پی می‌بریم! منظورمان از هویت حقیقی، هویت اصلی انسان است در قبال خداوند. ما هویت‌های مضاعفی هم داریم، مثل هویت مذهبی و ملی و خانوادگی! بر اساس پاسخ‌ و خودآگاهی‌مان، توقعات‌مان تنظیم می‌شود. بر اساس توقعات دوست داشتنی‌ها و آرزوها و بسیاری از امورمان تنظیم می‌شود.

من یک عبد هستم/ تصور کنید شما بنده‌ای هستید و اربابی دارید. ارباب شما باغی دارد که می‌خواهد زمین آن را بیل بزند و بیل شکسته‌ای را به شما می‌دهد و می‌گوید برو بیل بزن. ارباب شما از همه چیز باغ و توانایی‌های شما هم خبر دارد. جرات دارید به ارباب‌تان بگویید چرا بیل شکسته به من دادی؟ چرا بیل مکانیکی به من نمی‌دهی؟ اصلا شما در جایگاهی هستید که بخواهید به اربابتان بگویید چه بده و چه نده؟! شما فقط باید اطاعت امر کنید و اما و اگر ندارد... عبد یعنی پابند کسی بودن. عبد مولایی دارد که می‌تواند برای او هر تصمیمی بگیرد. عبد مالک چیزی نیست و هر چه دارد از اربابش دارد. صاحب اختیارش اربابش هست. تمام آفریده‌های خدا عبد او هستند. باید برای ما جا بیفتد عبدیم؛ آن وقت است که تغییر می‌کنیم، دیگر غصه‌ها و بلاها رنج‌مان نمی‌دهد. درک هویت عبد بودن غم‌های عالَم را از دل آدم می‌برد. خیلی از خواسته‌ها و رابطه‌ها را از بین می‌برد و خواسته‌ها و روابط جدیدی درست می‌کند. مهم‌ترین رابطه عبد، رابطه با مولاست! عبد که باشی به مولایت می‌گویی آقا مرا ول نکنی، من به غیر از تو کسی را ندارم. الهی و ربی من لی غیرک؟! بعد با این نگاه و جایگاه تمام روابط دیگر فرع قرار می‌گیرند و ذیل رابطه فرد با خدا می‌شوند! 

بنابراین گام اول در ماه مبارک رمضان این است که سعی کنیم نقش اصلی خودمان و هویت حقیقی‌مان را درک کنیم و بر اساس آن زندگی‌مان را بچینیم تا به بی‌نهایت برسیم... زندگی کنیم تا بی‌نهایت. عبدها بندگان آزاده خداوند هستند که استعدادهای تکامل‌یافته‌شان را به بی‌نهایت می‌رسانند و رشد می‌کنند تا آسمان! در واقع آزادگی مهم ترین اثری است که عبد بودن به همراه دارد... من از آن روز که در بند تو ام آزادم!

 

 ستاره زندگی‌ات را دنباله دار کن

ماه رمضان، هفت فرصت استثنایی در اختیار ما قرار می‌دهد و ما برای بیشترین بهره‌برداری نباید از این فرصت‌ها غفلت کنیم:

 فرصت تقویت اراده و تصمیم گیری/ یکی از مشکلات بیشتر ما ضعف اراده است. مثلا طرف می‌گوید می‌دانم بداخلاقم اما نمی‌توانم بگذارمش کنار! اتفاقا ماه رمضان بهترین فرصت تقویت اراده است. مهمترین اصل و هدف تربیتی این است که انسان بتواند امساک کند. بتواند به خودش بگوید: نه. امساک در حقیقت در حیات انسان نقش مهمی دارد. اگر از چیزی که دلمان می‌خواهد چشم‌پوشی کنیم و بگوییم دو ساعت بعد و تاخیر بیندازیم. اگر گناه دلت خواست بگو: بعدا. اگر انسان بتواند به خودش نه بگوید، عظمتی را در روحش ایجاد می‌کند. این نه گفتن، حقارت را از انسان می‌گیرد و به انسان قدرت می‌دهد. اگر در زندگی انسان ارزشی بالاتر از امساک وجود داشت، حتما ما در ماه رمضان باید آن کار را می‌کردیم. حضرت امیرالمومنین (ع) از رسول خدا (ص) پرسیدند: بهترین عمل دراین ماه چیست؟ فرمود: این ستاره را دنباله‌دار کنید. یعنی بقیه چیزهای بد را هم ترک کنید. یاد بگیرید نه بگویید تا بتوانید اراده‌تان را تقویت کنید.

فرصت آشتی با خدا/ هر کس که چهارچرخ وجودش کند شده است، خدا سراشیبی گذاشته است تا راحت بتواند حرکت کند. خداوند می‌فرماید: انسان من تو را دوست دارم، تو هم مرا دوست داشته باش. یک روز پیامبر (ص) در جمعی می‌گویند: به نظر شما کدام نشانه مومن بالاتر از همه است؟ هر کسی چیزی می‌گوید، یکی می‌گوید نمازش، یکی می‌گوید ایمانش و بالاخره پیامبر گفتند: نه! حب و بغضش به خاطر خدا! برای همین است که خداوند در ماه رمضان رحمت می‌کند و می‌بخشد. چون عشق بنده‌اش را می‌خواهد. برای جاودانه شدن باید منبع جاودانگی را دوست داشت...

فرصت برنامه‌ریزی و نظم/ متاسفانه اکثر ما در نظم و برنامه‌ریزی ضعیف هستیم. ماه مبارک همه‌اش نظم است،  ورود و خروج ماهش! ورود و خروج روزانه‌اش. سحر دست از غذا خوردن می‌کشیم و افطار منتظر می‌مانیم. این‌ها در واقع تمرین نظم است. این نظم خاص، فرصتی برای یک برنامه‌ریزی درست و حسابی است، البته برنامه‌ریزی با توجه به درک بنده بودنمان!

 فرصت رفع کدورت/ در این ماه باید رفت و آمدها را زیاد کرد، کدورت‌ها را کنار گذاشت. پیامبر(ص) فرمودند: سه گروهند که نمازشان یک وجب بالا نمی‌رود: کسی که جایی ریاست کند که مردم نمی‌خواهندش! کسی که بخوابد و استراحت کند در حالی‌که همسرش از او ناراضی است. دو فردی که با هم قهرند و رفت و آمد ندارند. پس این نشان می‌دهد که رفع کدورت خیلی اهمیت دارد. افطاری دادن زمینه رفع کدورت است.

 فرصت صبر/ همین که در این روزهای بلند و گرم سال روزه می‌گیریم و در برابر تشنگی و گرسنگی صبوری می‌کنیم، انگار داریم تمرین صبر و استقامت می‌کنیم دیگر!

فرصت قناعت/ با این‌که خوردن و آشامیدن از نیازهای اصلی ما برای زنده ماندن است، اما با روزه گرفتن این موضوع به ما یادآوری می‌شود هیچ کس از به تاخیر انداختن نیازها و برآورده نکردن‌شان نمرده است، بلکه زنده و پویاتر هم شده است. قناعت یعنی نیازهای واقعی‌مان را شناسایی کنیم و برای رفع آن‌ها در جای مناسب و با روش مناسب تلاش کنیم و به هر نیازی فقط بر اساس  ضرورتش پاسخ دهیم.

فرصت پیوند با ولایت/ ماه‌رمضان شب قدر و احیا دارد، که نام اهل بیت را در آن می‌آورد. و این تکرار نام اولیا امر خدا، خودش باعث تجدید عهد با آن‌ها می‌شود...

نظرات کاربران
کد امنیتی