سوال خرها به دانشگاه نمی روند
سوالاتی که لو رفت، کنکورهایی که ابطال شد و باقی ماجرا...

سوال خرها به دانشگاه نمی روند

نویسنده : مریم شیعه زاده

باورش سخت است؛ باور اینکه عده‌ای سودجو برای تامین منافع شخصی‌شان، همه چیز را به سخره می‌گیرند و گاه در برابر بهایی اندک، کاخ آرزوهای جوانان را ویران می‌کنند. در ادامه گزارش‌مان سری زدیم به اخباری که از سال‌های پیش به جا مانده‌است و سرکی کشیدیم در آزمون‌هایی که سوالات‌شان قبل از شروع، لو رفتند. همچنین گفت‌و‌گویی داشتیم با حسین توکلی، مشاور عالی سازمان سنجش تا از چند و چون برگزاری آزمون امسال با خبر شویم.

 

سوالاتی که با لو رفتن‌شان سر و صدای زیادی به پا شد

وجود 10 مورد سوالات لو رفته در 10 آزمون معتبر، تنها در دهه هشتاد، آمار نگران‌کننده‌ای است که نشان می‌دهد در طی این سال‌ها هنوز آن‌طور که باید با متخلفین برخورد نشده است. هر چند این روزها می‌توان گفت با تدابیری که سازمان سنجش اندیشیده است، کمتر شاهد این ماجرا در میان داوطلبان کنکور هستیم. سال 82 سوالات مربوط به کنکور دانشگاه آزاد آن هم 72 ساعت پیش از برگزاری آزمون فاش شد. اتفاقی که خبرگزاری فارس درباره آن می‌نویسد «حداقل 10 هزار نفر از داوطلبین به این سوالات دسترسی پیدا کرده‌اند و رد پای آموزشگاه‌های غیرمجاز کنکور در آن دیده شده است». پس از آن و در سال 83 نوبت به دانشگاه پیام نور رسید که با تایید خبر لو رفتن سوالات، پیام‌نور مجدد از کسانی که احتمال می‌رفت سوالات آزمون را به صورت غیرقانونی به دست آورده باشند، آزمون گرفت و مدتی بعد اعلام شد که عوامل آن دستگیر شده‌اند. هر چند تخلفات در آزمون سراسری بسیار کمتر از سایر آزمون‌ها بوده است اما با کمی جست‌و‌جو لا‌به‌لای اخبار کهنه و در بین خبرگزاری‌ها، رد پای لو رفتن سوالات در آزمون سراسری هم به چشم می‌خورد. خبرگزاری فارس به نقل از یک منبع آگاه از لو رفتن سوالات کنکور تجربی در سال 83 پرده بر ‌می‌دارد. اتفاقی که درست 12 ساعت قبل از برگزاری آزمون رخ می‌دهد و این‌ها تنها بخشی از این ماجراها بوده‌اند. 

 

تقلب دنباله‌دار پزشکانی که با پول متخصص می‌شوند

سال 82 بود. وزیر بهداشت بارها در مصاحبههای خود اعلامکرد که آزمون دستیاری پزشکی در کمال صحت برگزار شده است اما عده‌ای ادعا می‌کردند سوالات از پیش لو رفته است. مسئولین وزارت بهداشت تا مدت‌ها بر صحت آزمون تاکید می‌کردند و قوه قضاییه نیز سکوت اختیارکرد، تا آن‌جا که علی ریاض عضو کمیسیون اصل 90 مجلس، در مصاحبه‌ای مطبوعاتی از سرنخ‌های جدید صحبت کرد. سرنخ‌هایی که وزارت بهداشت آن‌ها رد کرد اما نهایتا در سال 84 متهمین به جرم خود اعتراف می‌کنند. 

پس از آن و در سال 88  شرکت‌کنندگان آزمون دستیاری پزشکی راهی وزارت بهداشت شدند تا با تجمع، نارضایتی‌شان را از ابطال آزمون به گوش مسئولین برسانند. همه از چیز از دست به‌ دست شدن 25 سوال در یکی از کتابخانه‌های دانشگاه‌های علوم‌پزشکی شروع شد. 25 سوالی که مدتی بعد عینا در آزمون تکرار شد تا فرضیه لو رفتن سوالات، به یقین تبدیل شود. آزمون به دستور دستجردی (وزیر وقت بهداشت) ابطال و خاطرات گذشته دوباره زنده می‌شود.

حالا با گذشت 6 سال، اخلال در کنکور در قالب سناریو جدیدی تکرار شده است. این بار پزشکان از جزوه‌ای 84 صفحه‌ای به قیمت 2 میلیون تومان صحبت می‌کنند که 60 سوال از آزمون 200 سوالي دستیاری پزشکی سال 94 در آن بوده و عده‌ای هم از جا‌به‌جایی رتبه 3000 با 200 آن هم در ازای یک میلیارد تومان خبر مي‌دهند! ادعایی که هنوز اثبات نشده است اما انگار این ماجرای لو رفتن سوالات آزمون دستیاری بعد از شروعش در سال 77 همچنان ادامه دارد.

 

مجازاتی که به نظر کافی نیست

افشا و نشر اوراق امتحانی دانشگاه و خرید و فروش آن یکی از اتهاماتی است که در قانون جر‌م‌انگاری شده است. این امتحان ممکن است کنکور باشد یا امتحانات نهایی؛ ولی به هر حال این جرم به استناد ماده واحده مجازات افشای سوالات امتحانی مصوب سال 1349 قابل تعقیب است. در متن این ماده واحده آمده است: «هر كس سوالات امتحانات نهایی و یا سوالات امتحانات مسابقه ورودی موسسات آموزشی را افشاء كند اعم از اینكه مورد استفاده ‌قرار گرفته یا نگرفته باشد، به حبس تأدیبی از 6 ماه تا سه سال محكوم می‌شود و در صورتی كه مرتكب از كاركنان دولت باشد علاوه بر مجازات مذكور به انفصال ابد از خدمات دولتی نیز محكوم می‌شود.»

اما دلیل این‌که چرا هر از چندگاه شاهد وقوع این جرم (یا لااقل شایعات مربوط به فروش سؤالات کنکور و ...) هستیم را باید در 2 چیز جستجو کرد. اول این‌که میل به تقلب و ساده به دست آوردن چیزها در وجود خیلی‌ها هست و در نتیجه مشتری‌هایی که حاضرند پول هنگفتی بابت این سؤالات بپردازند، وجود دارند. ثانیا قانون به اندازه کافی بازدارنده نیست. یعنی فرد با یک دو دو تا چهارتای ساده به این نتیجه می‌رسد که ارتکاب این جرم به آورده مالی‌اش می‌ارزد.  

 

 امنیت کنکور چطور تامین می‌شود؟ 

شاید تا به این‌جا برای شما هم سوال پیش آمده باشد که «امنیت کنکور چطور تامین می‌شود؟» برای پاسخ به این سوال به سراغ دکتر حسین توکلی؛ مشاور عالی سازمان سنجش می‌رویم. کسی که حدود 35 سال با روزهای پر التهاب دانش‌آموزان کنکوری همراه شده است و درباره امنیت کنکور سراسری این‌طور برای‌مان می‌گوید «سیستمی که هم اکنون موجود است، سیستم شخصی‌سازی است. به این معنا که سوالات مربوط به افراد در دورترین حوزه هم توسط خود ما بسته‌بندی می‌شود و این بسته‌بندی تنها به دست داوطلب باز می‌شود. آن هم در جلسه کنکور و هنگامی که از بلندگو اجازه این کار به داوطبان داده می‌شود. ما می‌دانیم چه کسی وظیفه دارد چه سوالاتی و با چه کدی را در حوزه پخش کند، پس مطمئن باشید حتی در حوزه هم امکان باز شدن سوالات وجود ندارد.» وقتی از او درباره اقدامات پیش از روز کنکور می‌پرسیم می‌گوید: «ما معمولا در طول سال برای طرح سوالات آزمون سراسری اقدام می‌کنیم و از استادان و متخصصین زیادی کمک می‌گیریم. حجم انبوه سوالات زمان‌سنجی می‌شوند و از نظر سطح دشواری تقسیم‌بندی می‌شوند. پس از این‌که سوالات تایید شد آن‌ها را در صندوق‌های خاصی قرار می‌دهیم. هنگامی که به زمان برگزاری کنکور نزدیک می‌شویم، سوالات مربوط به همان رشته را به چاپخانه می‌بریم. در چاپخانه افراد از زمان چاپ سوالات تا زمان برگزاری کنکور قرنطینه و تحت کنترل خواهند بود و اجازه خروج از چاپخانه را ندارند. این قرنطینه تا زمانی ادامه دارد که اولین داوطلب کنکور، در جلسه سوالات را ببیند.»

نظرات کاربران
کد امنیتی
پرسا
پرسا
٩٤/٠٣/٢٥
٠
٠
ما به عنوان جمعی از پزشکان به نتایج ازمون دستیاری اخیر و نیز کاهش ظرفیت داوطلبان سهمیه ازاد به کمتراز نصف معترض هستیم صدای مارا به گوش مسولین برسانید
میم. الف.گاف
میم. الف.گاف
٩٤/٠٣/٢٥
٠
٠
و باز ابهامات فراوان مبنی بر تقلب در آزمون دستیاری پزشکی که مطمئنا از مهمترین کنکورای هر کشوریه.و کاهش ظرفیت پذیرش دستیار در سهمیه آراد به چهل و پنج درصد بدلیل سهمیه های نا عادلانه!! یعنی اگر سوال پاسخنامه یا رتبه نخریده اید حق متخصص شدن را ندارید!!!!!!!!مرسی جیم عزیز که همرنگ جماعت رسانه نشدی و صدای مارو شنیدی
پربازدیدتریـــن ها
مینیمال

برای «حمل بر خودستایی» سالم کسی هست؟

٩٦/١٠/٢١
چطور امن ترین فیلترشکن های دنیا به همه اطلاعات ما دسترسی دارند؟

#How_VPN_Works?

٩٦/١٠/٢١
شگرد

چند راهکار برای افزایش سرعت اینترنت ‌همراه

٩٦/١٠/٢١
خاطرات گرشاسبی‌بزرگ

10 ساله بودیم وقتی 10 سالگی مد نبود!

٩٦/١٠/٢١
پایان نامه

حل‌کننده کی بودی؟!

٩٦/١٠/٢١
حکایت هفته

اندر حکایت استادنا و ماجرای مرغ و تخم مرغ

٩٦/١٠/٢١
چهره هفته

از کرامات شیخ ما این است...

٩٦/١٠/٢١
یادداشت

در دایره قسمت ما نقطه پرگاریم

٩٦/١٠/٢١
تلگجیم

تلگجیم 520

٩٦/١٠/٢١
یادداشت

رویاهایم را بلعید!

٩٦/١٠/٢١
«محسن اسلام‌زاده» مستندسازی که برای دانستن و فهمیدن، به قلب طالبان می‌زند

تنهای تنهای تنها

٩٦/١٠/٢١
ناصرخان اکتور سینما

همه دست‌ها رو دکمه!

٩٦/١٠/٢١
درباره «موج نو» سینمای رومانی که سال‌هاست سهم قابل توجهی از جوایز جشنواره‌ها را به خود اختصاص می‌دهد

تجربه زندگی در کالبد دیگران

٩٦/١٠/٢١
آنتن

ماجرای یک آفتابه‌ای‌ها و دو آفتابه‌ای‌ها در جیم!

٩٦/١٠/٢١
درباره مهم‌ترین عوامل موفقیت این روزهای استقلال با مربی آلمانی

شفر، شیره!

٩٦/١٠/٢١
یادداشت

نخبه‌کشی سفید

٩٦/١٠/٢١
دات کام

بهترین نقطه آنتن‌دهی wifi کجاست؟

٩٦/١٠/٢١
جارچی

جارچی 520

٩٦/١٠/٢١
نکاتی خواندنی درباره «ویلفردو لئون» که گران‌‍‌‌ترین والیبالیست سال 2017 جهان شد

شاه شیرهای دنیا!

٩٦/١٠/٢١
جانونی

خوردن به سبک ایرانی- فرانسوی

٩٦/١٠/٢١