در انتظار حماسه
رقابت بلند قامتان ایران در سومین دوره حضور در لیگ جهانی

در انتظار حماسه

نویسنده : مازیار حکاک

دل‌مان برای دلاوری‌های بلند قامتان والیبال تنگ شده است. شوخی که نیست، والیبال تنها رشته تیمی است که ما در حال حاضر در عرصه جهانی حرفی برای گفتن داریم و حتی شایستگی کسب مدال! از روز یکشنبه بلندقامتان برای بار سوم در لیگ جهانی حضور پیدا خواهند کرد و در گروهی سخت به مصاف حریفان خواهند رفت. آن هم در شرایطی که توقعات از آن‌ها بالا رفته است و ما در انتظارحماسه‌ای دیگر از جنس بازی‌ها و پیروزی‌های جانانه چند سال اخیر هستیم. تیمی دوست داشتنی که عصر طلایی والیبال کشورمان را رقم زده‌اند.

 

رقابت با ابرقدرتان در گروهی سخت

بیست و ششمین دوره مسابقات والیبال لیگ جهانی در سال 201۵ با حضور ۳۲ تیم در سه سطح برگزار می‌شود که رکورد جدیدی در این رقابت‌ها محسوب می‌شود و نوع برگزاری همانند سال‌های گذشته تغییراتی داشته است. تیم کشورمان در جمع 8 تیم برتر جهان در سطح یک قرار دارد که تیم‌های حاضر در این سطح از هشتم خردادماه به مدت 8 هفته به مصاف یکدیگر خواهند رفت. در گروه یک 8 تیم برتر این رقابت‌ها، تیم‌های برزیل، ایتالیا، صربستان و استرالیا به مصاف یکدیگر می‌روند تا 3 تیم از این گروه به مرحله نهایی رقابت‌ها که به میزبانی برزیل برگزار می‌شود، صعود کنند. در گروه دوم این رقابت‌ها نیز آمریکا قهرمان لیگ جهانی والیبال سال ۲۰۱۴ برای دفاع از عنوان قهرمانی خود برابر رقیبان سرسختی مانند روسیه قهرمان سال ۲۰۱۳ لیگ جهانی و لهستان قهرمان جهان در سال ۲۰۱۴ و تیم کشورمان قرار دارد که سومین حضور خود در این رقابت‌ها تجربه می‌کند. از این گروه تنها دو تیم به مرحله نهایی صعود می‌کنند و همین موضوع رقابت را در گروه دوم بسیار مشکل کرده است. تیم کشورمان سال گذشته در شرایطی به دور نهایی صعود کرد که به دلیل هم گروهی با ایتالیا میزبان دور قبلی رقابت‌ها شانس بیشتری برای صعود داشت اما در این دوره مسیر صعود تیم ملی به دلیل شانس کمتر صعود در گروه دوم و البته حریفان قدرتمند ناهموارتر است. به غیر از پنج تیم صعود کننده از گروه اول و دوم، یک تیم از بین 12 تیم سطح دوم که رقابت‌شان از چند روز پیش‌تر آغاز شده اضافه می‌شود تا جمع 6 تیم دور نهایی رقابت‌ها در برزیل کامل شود.

 

در مسیر آماده‌سازی حماسه‌زان

تیم ملی کشورمان بعد از مسابقات لیگ کار خود را برای حضور در لیگ جهانی آغاز کرده است. یکی از برنامه‌های مهم تیم ملی در این مدت تمرینات فشرده بدنسازی بوده است. ضعف بزرگی که سال گذشته تیم ملی را از کسب مدال در لیگ جهانی باز نگه داشت. به غیر از راهکارهای کادر فنی برای حل این نقیصه، تیم دوم تحت عنوان تیم «ب» همزمان با تیم اصلی در حال تمرین است و بازیکنان مستعدی که به هر دلیل از تیم ملی جا مانده‌اند در محل فدارسیون با این تیم تمرین می‌کنند. تیم ملی کشورمان بعد از انجام تمرینات فشرده در تهران به منظور آماده سازی و انجام 5 بازی تدارکاتی پیش از آغاز مسابقات لیگ جهانی به فنلاند و بعد چک رفت. دو بازی ابتدایی تیم ملی در برابر فنلاند چنگی به دل نزد و شاگردان کواچ مغلوب شدند اما تیم کشورمان توانست در بازی سوم برابر فنلاند به پیروری برسد. تیم کشورمان در دو بازی هم در پراگ برابر تیم چک قرار گرفت که هر دو بازی با برتری قاطع بلندقامتان کشورمان همراه بود. بازیکنان تیم ملی مستقیما از چک راهی مونیخ و سپس بامداد یکشنبه با پروازی 13 ساعته این هفته راهی آمریکا شدند تا دو بازی ابتدایی خود برابر این کشور در سالن کالیفورنیای شهر لس آنجلس برگزار کنند.

 

تیم ملی با چاشنی جوان‌گرایی

قرعه‌کشی این دوره از رقابت‌های لیگ جهانی به گونه‌ای بوده است که تیم کشورمان 6 بازی ابتدایی خود را خارج از خانه بازی خواهد کرد و سپس در 6 بازی در ورزشگاه آزادی میزبان حریفان قدرتمند خود خواهد بود. همین نکته جزو مسائلی است که کارشناسان از آن به عنوان یک مزیت برای تیم ملی یاد می‌کنند به ویژه اگر بازیکنان غیور والیبال کشورمان بتوانند خارج خانه هم امتیاز بگیرند. اما در مقابل این نکته وجود دارد که بازیکنان کشورمان 5 روز بعد از جدال با آمریکا باید با پرواز طولانی خودشان را به لهستان برسانند و برابر این تیم صف‌آرایی کنندکه کار بسیار دشواری است. 

مسئله بعدی در خصوص تیم ملی، جوان‌گرایی است که احتمالا کواچ در این مسابقات به آن دست خواهد زد. اگرچه استخوان‌بندی تیم ملی همان بازیکنان دور قبلی است به علاوه حمزه زرینی که به دلیل درخشش در اردوی فنلاند خودش را به سرمربی صرب تحمیل کرده است اما می‌توان انتظار داشت که امسال چندین چهره جوان در ترکیب تیم ملی والیبال در چارچوب لیگ جهانی به میدان بروند. به غیر از افرادی که در تهران با تیم «ب» تمرین می‌کنند، چند چهره تازه وارد تیم ملی را در این مسابقات همراهی می‌کنند که قطعا در رشد والیبال و امید به آینده این ورزش بسیار موثر است. والیبالی که به غیر از لیگ جهانی انتظارات زیادی درخصوص صعود و حتی روی سکو رفتن در المپیک2016 «ریو» از آن وجود دارد.

 

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
گفت‌وگوی خواندنی با یاسر عرب که با ساخت مستند یک پیشنهاد ساده نشان داد دغدغه‌های جدی در زمینه رشد جنسی د

آموزش جنسی برای پیشگیری از کودک‌آزاری کافی نیست

٩٦/٠٤/٢٨
دسته‌بنـدی واکنش معمول چهره‌های معروف ایرانی پس از اتفاقات شیرین و ناگوار

#واکنش سلبریتی‌ها

٩٦/٠٤/٢٨

چرخه‌ شکل‌گیری بیماری «پدوفیلی»

٩٦/٠٤/٢٨

سوژه کودک‌ آزاری بر پرده نقره‌ای

٩٦/٠٤/٢٨
قتل تلخ آتنا اصلانی، سکوت دردآور درباره آزار جنسی کودکان و آموزش‌های فراموش‌شده را شکست

هیس! آتنا فریاد می‌زند

٩٦/٠٤/٢٨
چهره هفته

مرز اوشکولی چاک برداشت!

٩٦/٠٤/٢٨
تلگجیم

تلگجیم 495

٩٦/٠٤/٢٨
کافه جهان نما

سریلانکا سرزمینی که فتوشاپی نیست

٩٦/٠٤/٢٨
جارچی

جارچی 495

٩٦/٠٤/٢٨
فتوچاپ

فتوچاپ 495

٩٦/٠٤/٢٨
روایت‌هایی درباره پدیده رانندگی خانم ها و مسائل و مصائب آن

دنیا علیه رانندگی خانم ها!

٩٦/٠٤/٢٨
مینیمال

خلاقیت در زیرنویس

٩٦/٠٤/٢٨
مینی

مینی 495

٩٦/٠٤/٢٨
آنتن

ماجرای جیم‌نویس دبه به دست!

٩٦/٠٤/٢٨
در باب اندرونی جلدهای جیم13

فتوشاپ به جای گریم

٩٦/٠٤/٢٨
پایان‌نامه

امان از نرده اضافی!

٩٦/٠٤/٢٨
پیرامون دو اینجنت معروف ایرانی فعال در اروپا

صادرات ایرانی!

٩٦/٠٤/٢٨
دات کام

ارادتمندان به بازی سونیک!

٩٦/٠٤/٢٨
بررسی روند خرید یک بازیکن فوتبال در باشگاه های بزرگ اروپایی

بازیکن سیخی چند؟!

٩٦/٠٤/٢٨
درباره مدیربرنامه‌های مطرح فوتبال اروپا که این روزها حسابی روی بورس هستند

کارگزار یا خون‌آشام؟!

٩٦/٠٤/٢٨
تبلیغات