گل‌های باغ صدا...
مروری بر بهترین برنامه‌های گذشته و حال رادیو

گل‌های باغ صدا...

نویسنده : احسان رحیم زاده

قرار است در این مطلب مروری داشته باشیم بر شنیدنی‌های جعبه رادیو. این رسانه قدیمی و صمیمی بیش از 75 سال سن دارد و در این مدت راوی صادق لحظات تلخ و شیرین مردم بوده است. مسلما پرداختن به تمام برنامه‌های جذاب رادیو در این فرصت محدود امکان پذیر نیست. این چند مورد انتخاب‌های ماست. شما ممکن است انتخاب دیگری داشته باشید. ولی مطمئن باشید که در یک یا چند گزینه با ما هم نظر هستید.


کافه رادیو 

کافه رادیو هر روز ساعت 15 بعد ازظهر با اجرای مهران دوستی از رادیو جوان پخش می‌شود. مهران دوستی حالا برای رادیو به یک برند تبدیل شده است. برندی که طرفداران بی شماری دارد و هر برنامه‌ای که می‌رود شنوندگانش را هم با خودش می‌برد. مجری میانسال رادیو جوان تسلط خوبی روی شعر و ادبیات و سینما و موسیقی دارد و به همین خاطر می‌تواند با مهمان‌های اهل هنر و فرهنگ گپ و گفت خوبی داشته باشد. او در کافه رادیو داستان می‌خواند و درباره مسائل فرهنگی روز صحبت می‌کند. از بخش‌های این برنامه می‌توان به «میز ادبیات کهن ایران» اشاره کرد که به بررسی اشعار پارسی و داستان‌های کهن ایران زمین می‌پردازد. در «میز شاعران جوان» نیز با شاعران جوان ایرانی گفت‌وگو می‌شود.

این برنامه موفق، سال گذشته توانست مقام نخست جشنواره abu را کسب کند. مهران دوستی هم به خاطر اجرای کافه رادیو مجری برتر شناخته شد. 

 

گنجشک لالا، سنجاب لالا

صدای مریم نشیبا را که می‌شنویم، یاد مادربزرگ‌مان می‌افتیم. صدای خانم نشیــبا مهربان اســـت و شنوندگان رادیو را می‌برد به سرزمین رنگارنگ خاطرات کودکی. او در حال حاضر دو برنامه ریشه‌دار «گلبانگ» و «شب‌بخیر کوچولو» را اجرا می‌کند. اولی برای بزرگترها و دومی برای کودکان و خردسالان. البته قصه‌های برنامه «شب‌بخیر کوچولو» این‌قدر دلنشین روایت می‌شود که بزرگسالان هم علاقه‌مند به شنیدنش هستند. تکیه کلام نشیبا در این برنامه «کوچولوهای خوبم» و «عزیزای گلم» است. مجری و گوینده این برنامه کودکانه در پایان نتیجه اخلاقی قصه را هم برای بچه‌ها بازگو می‌کند تا آن‌ها با خیالی راحت سر بر بالش بگذارند. در« گلبانگ»، دیگر برنامه خانم نشیبا ترانه‌هاي درخواستي شنوندگان پخش مي‌شود. چند سال پيش در يك نظرسنجي شنوندگان، راديو گلبانگ را به عنوان محبوب‌ترين برنامه راديو (پس از جمعه ايراني)‌ انتخاب كردند. 

 

قصه شب؛ سریال نود شبی رادیو

قصه شب عنوان برنامه‌ای بود که ساعت 10 شب روی آنتن می‌رفت و خانواده را بر آن می‌داشت که کنار هم دور رادیو بنشینند. این قصه‌ها اغلب با بازی و صدای هنرمندانی چون توران مهرزاد، شمسی فضل‌الهی، بهزاد فراهانی، مهدی علی‌محمدی و بسیاری دیگر دلنشین‌تر می‌شد. در این برنامه بیشتر قصه‌های ایرانی پخش می‌شد و گهگاه هنرمندان به سراغ نمایشنامه‌های خارجی هم می‌رفتند. در سال‌های دور قصه شب، حکم سریال‌های نود شبی امروز را داشت. خانواده‌ها با دقت به قصه‌‌ها گوش می‌کردند و شخصیت‌ها را در ذهن‌شان می‌ساختند. قالب نمایش رادیویی آن قدر پرطرفدار بود که مدیران رادیو تصمیم گرفتند شبکه‌ای مستقل به نام رادیو نمایش راه‌اندازی کنند. 

 

جمعه شاد و آهنگین با جمعه ایرانی

اسم برنامه «صبح جمعه با شما» را عوض کرده‌اند و گذاشته‌اند «جمعه ایرانی»؛ اما بیشتر مردم با همان نام قبلی صدایش می‌کنند. جمعه ایرانی در طول سال‌ها تغییر زیادی نکرده است. هنوز هم با همان سوژه‌های همیشگی مثل مادر شوهر، صاحب‌خانه، گرانی، ترافیک، بیکاری و آلودگی هوا شوخی می‌کند، ضمن این‌که در سال‌های اخیر جسارت بیشتری پیدا کرده و وارد حوزه شوخی‌های سیاسی هم می‌شود. از قدیمی‌ها افرادی چون علیرضا جاویدنیا، رضا عبدی، منوچهر آذری و مهران امامیه در برنامه مانده‌اند و اعضای گروه نویسندگان و برنامه‌سازان هم چندان عوض نشده‌اند. الان که دارید این مطلب را می‌خوانید جمعه ایرانی در تعطیلات اجباری به سر می‌برد. به دلیل چالشی که بین هنرمندان برنامه و مدیران رادیو پیش آمده جمعه ایرانی موقتا تعطیل است. 

 

قصه‌گویی با صدای گرم محمدرضا سرشار

به فاصله یک ماه از تاسیس رادیو در ایران، برنامه‌ای در این رسانه شکل گرفت که برای نسل امروز هم شناخته‌شده است؛ «قصه ظهر جمعه» از سال ۱۳۱۹ از رادیو پخش شد و تا مهر ۸۴ ادامه داشت. این برنامه همان‌طور که از نامش پیداست و بسیاری از ما حداقل یک‌بار آن را شنیده‌ایم، ظهرهای جمعه برای مخاطبانش قصه تعریف می‌کند. زمانه ما نام قصه ظهر جمعه با صدای محمدرضا سرشار پیوند خورده که با صدای گرمش شنوندگان را هر هفته به سرزمین خیال‌انگیز قصه می‌برد. علی جواهرکلام، ایرج گلسرخی، حمید عاملی و مصطفی موسوی گرمارودی هر کدام در مقطعی قصه‌گویی برنامه را به عهده داشته‌اند. رهگذر و صبحی هرکدام با ۲۴ سال حضور در این برنامه، جزو رکورد‌داران اجرا در رسانه ملی هستند. تفاوت این برنامه با «قصه شب» در این بود که قصه ظهر جمعه راوی داشت و او همه ماجراها را با آب و تاب تعریف می‌کرد و دیگر خبری از شخصیت‌ها و صداپیشه‌های متنوع نبود. 

 

بیست سال پیش در چنین روزی

تقویم تاریخ همه روزه ساعت شش و نیم صبح از رادیو ایران پخش می‌شود. تیتراژ برنامه قسمت ابتدایی ترانه «زمان» پینک فلوید (صدای زنگ ساعت‌ها) است که صدای تیک تیک آن‌ها رفته رفته تبدیل به تم و ضرباهنگی می‌شود و گذشت زمان را القا می‌کند. شنیدن این برنامه باعث می‌شود که روز بهتری را شروع کنیم. وقتی بدانیم امروز چقدر روز مهمی است و در آن چه اتفاقات تلخ و شیرینی افتاده، نگاه‌مان به زندگی عوض می‌شود. 

 

جانی دالر؛ برنامه خیابان خلوت کن

جانی دالر یک سریال معمایی و پلیسی بود، حیدر صارمی در نقش جانی دالر در هر قسمت گره از معمایی یا جنایتی باز می‌کرد. مردم می‌توانستند در مسابقه این برنامه شرکت کنند و حدس بزنند که او چگونه راز جنایت را باز کرده است. مرحوم حمید عاملی در این سریال نقش ماندگار سرگروهبان والش را بازی می‌کرد. اشتیاق مردم برای شنیدن ماجراهای جانی دالر به قدری زیاد بود که هر شب موقع پخش آن خیابان‌ها خلوت می‌شد و هنوز هم بسیاری از شنوندگان آن روزهای رادیو، از آن به عنوان بهترین برنامه‌ای که از رادیو شنیده‌اند، یاد می‌کنند.

 

راهی که به صبح می‌رسد

راه شب از برنامه‌های قدیمی رادیو است که پخش آن هنوز ادامه دارد. یک برنامه زنده و آرامش بخش برای افرادی که شب کار هستند یا دیرتر به خواب ناز فرو می‌روند. اگر یادتان باشد در حدود 20 سال پیش جمعه شب‌ها راه شب را زنده‌یاد نوذری اجرا می‌کرد که حاصل کارش بسیار جذاب و شنیدنی بود. در این برنامه مردم تماس می‌گرفتند و درد دل‌هایشان را بیان می‌کردند و نوذری هم با آن‌ها هم صحبت می‌شد. راه شب جنگی شبانه است که تا ساعت دو بامداد مردم را از تنهایی در می آورد. الان برنامه «اینجا شب نیست» رادیو جوان هم با الگوبرداری از راه شب دارد با شنوندگان ارتباط برقرار می‌کند. 

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
نگاهی به « انتقام جویان: جنگ اینفینیتی» به بهانه اکران بزرگترین پروژه سینمایی «مارول»

بزرگترین گردهمایی تاریخ ابرقهرمان‌ها

٩٧/٠٢/٢٧
آنتن

ما هم نازک!

٩٧/٠٢/٢٧
شاخ هفته

ای تو نگهبان من

٩٧/٠٢/٢٧
درباره «پلنگ سیاه»، فیلمی که در گیشه‌های دنیا عجیب و غریب می‌فروشد

ابرقهرمان بفروش و نچسب

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

دعوت شدگانیم...

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

یک ایران، یک صدا

٩٧/٠٢/٢٧
نگاهی به پرونده قلدری‌های آمریکا در چند قرن اخیر به بهانه خروج ترامپ از برجام که البته اتفاق عجیبی هم نبو

قلدرامپ

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

جامعه‌شناسی تدفین و چیزهای دیگر...

٩٧/٠٢/٢٧
درباره درخشش بانوان فوتسالیست ایران در آسیا؛

قهرمانان وطن

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

یک حقیقت مرگبار

٩٧/٠٢/٢٧
پایان نامه

لوبیا، گلابی و غوطه‌ای که نخورد!

٩٧/٠٢/٢٧
جانونی

تقدیم به جناب خرما... با احترام

٩٧/٠٢/٢٧
راهکارهایی برای تنفسِ جان، به بهانه آمدن ماه رمضان

هوای تازه برای ریه‌های روح خسته

٩٧/٠٢/٢٧

تقریبا هیچ!

٩٧/٠٢/٢٧
تا جامِ جهانی

یک ایرانی بین خوش‌تیپ‌ترین بازیکن‌های جام‌جهانی2018

٩٧/٠٢/٢٧
مینیمال

مینیمال 535

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

من از شما می‌پرسم: آیا مشکل ما این است؟

٩٧/٠٢/٢٧
گفت‌و‌گو با دروازه‌بان تیم ملی فوتسال بانوان ایران

لژیونر شدن ما خیلی محال است

٩٧/٠٢/٢٧
ساختنیجات

جالباسی، از تولید به مصرف

٩٧/٠٢/٢٧
درباره مهم ترین تکنولوژی روز یعنی دستیارهای شخصی که در حال تبدیل شدن به انسان اند

#virtual_asistant

٩٧/٠٢/٢٧