چــــه طــــــور لقمه‌های خوش طعـــــــــــم ادبی را  با هـــم شـــــــریک شویم؟
6 روش جذاب برای اشتـــــــــراک گذاشتن لذت‌های ادبی

چــــه طــــــور لقمه‌های خوش طعـــــــــــم ادبی را با هـــم شـــــــریک شویم؟

نویسنده : مریم ملی

گارسیا مارکز اعتقاد دارد همه انسانها تنها با زایمان مادرشان به دنیا نمی‌آیند بلکه بارها و بارها با کسب تجربه‌های تازه متولد می‌شوند. تجربه‌های تازه هم همیشه چیزی شبیه صخره‌نوردی و دل به طبیعت بکر سپردن نیست. شاید خیلی از تجربه‌های عجیب ما توی فیلم دیدن‌ها یا خوانش‌هایمان اتفاق افتاده باشد. خیلی از خواندنی‌هایی که جذب‌مان می کند را معمولا دوست داریم برای نزدیکترین آدم‌های زندگی‌مان یا دوستان‌مان تعریف کنیم تا آنها هم همان قدر که ما هیجان زده شدیم و از خواندنش لذت بردیم، سر ذوق بیایند. همان قدر که شریک شدن در لحظات خوب و مفرح برایمان دوست داشتنی است، شراکت در جملات و عبارات خوبی که از کتاب‌ها می‌خوانیم هم می‌تواند شراکتی مفید و لذت بخش باشد. به نظر شما غیر از روش‌های زیر چه روش‌هایی برای سهیم شدن در لذت‌های ادبی و مطالعاتی وجود دارد؟

 

Sharing  از نوع ادبی با نیم نگاهی به کتاب‌های خوب

خیلی از ما خرده می‌گیریم که ترویج شبکه‌های اجتماعی و کنگر خوردن و لنگر انداختن در اینترنت ما را از لذت‌های ادبی و کتاب دوستی دور کرده است. حالا جدای از بحث‌های کارشناسی و میزگردهای تخصصی می‌خواهیم یک جور دیگر به این امکانات مجازی نگاه کنیم و ببینیم راهی پیدا می‌شود تا ما هم مثل بقیه کشورهای دنیا از این امکانات مجازی برای چیزی جز وقت پرکنی‌های الکی استفاده کنیم یا نه. 

 

هایکو کتاب، لذتی به یادماندنی و پر جذبه

اینستاگرام كه يك شبکه اجتماعی عکس محور است شاید خیلی با فضای کتاب و لذت بردن از ادبیات و متون مرتبط نباشد اما با ترفندهای خلاقانه شاید بشود از همین راه بخش‌هایی از کتاب‌هایی که دوست داریم را برای هم به اشتراک بگذاریم. شاید یکی از بهترین روش‌های برای معرفی کتاب‌های خواندنی یا سهیم کردن دوستان و پیروان صفحه تان در اینستاگرام، هایکو کتاب باشد. در هایکو کتاب شما چندتا از کتاب‌های خوبی که خواندید و عنوان‌های‌شان كه ارتباط معنایی جالبی با هم پیدا می‌کنند را روی هم می‌چینید طوری که عنوان هر کتاب بخشی از یک جمله یا عبارت جالب را بسازد. گاهی که تمرکز و زمان برای خواندن کتاب فراهم نباشد هایکو می‌تواند هم تامل برانگیز باشد و هم تلنگری برای خوانش یک کتاب جدید.

 

لقمه‌ای از یک کتاب خواندنی

تلگرام به دلیل سرعت بالا، امکان ارسال متون طولانی و تشکیل گرو‌ه‌های بزرگ این روزها در بین کاربران شبکه‌های اجتماعی خیلی طرفدار پیدا کرده است. کمی ذوق و قریحه می‌خواهد راه انداختن یک گروه فعال برای چشیدن و چشاندن طعم خوش ادبیات. گروهی با اعضای علاقه‌مند و اساس‌نامه‌ای مشخص که بشود در آن گوشه‌هایی از کتاب‌های خوب را ارسال کرد و کمی درباره حسی که آن کتاب دارد یا ابعاد نوستالژی بودنش حرف زد. گاهی حتی یک جمله از یک کتاب آن چنان تاثیر گذار است که تاب نمی‌آورید خواندنش رابه مدتی بعد موکول کنید. 

 

شهد شیرین شعر 

شعر، فضای خاصی دارد. خصوصا شعرهای سپید کوتاه که خیلی‌ها در فضاهای دوستانه و خانوادگی برای هم می‌خوانند. موجز و گویا، این ویژگی شعر کمک می‌کند تا بتوانید با یک تیر دو نشانه بزنید. هم شهد شیرین یک بیت شعر را به دیگران بچشانید و هم جذبه‌ای ایجاد کنید برای مخاطب‌هایتان تا ادامه شعر یا بقیه شعرهای آن شاعر را بخوانند. این به اشتراک گذاری شیرین می‌تواند هم در محیط مجازی مثل فیس بوک یا شبکه‌های اجتماعی صورت گیرد هم می‌تواند در قرارهای دورهمی حضوری و مستمر ادامه یابد. 

 

برش‌های نوستالژیک

قدیم‌ترها یکی از نوستالژی‌های کودکی و نوجوانی‌مان این بود که مطلب‌های دوست داشتنی مجله‌ها یا روزنامه‌ها را برش می‌زدیم و جدا می‌کردیم. بعضی‌ها این بریده‌ها را توی آلبوم نگه می‌داشتند و بعضی‌های دیگر هم روی برگه‌های کاغذ می‌چسباندند و یک مجموعه پر خاطره از شعرها و نوشته‌های به یاد ماندنی داشتند. شاید بشود حالا هم نوع دیگری از همان لذت را تجربه کرد. بخش‌های جذاب هر روزنامه یا نشریه می‌شود بریده‌ای برای یک دفترچه، اگر شما هم مثل ما دل رحم هستید و دوست ندارید صفحات نشریات محبوب‌تان را قیچی قیچی کنید یادداشت برداری از آن را به شما پیشنهاد می‌کنیم. یک عبارت خاص یا جمله‌ای که کلی دوستش داشته‌اید می‌تواند با نام کتاب در دفترچه‌تان حفظ بشود. این دفترچه می‌تواند توی یک جمع تمام لذت‌هایی که شما از کتاب‌ها و نشریات تجربه کرده‌اید را برای دیگران بازگو کند. 

 

شریک شدن ادبیات در رستورا‌ن‌ها و کافی شاپ‌ها

مدتی است که خیلی از اماکن شهر چند کتاب قدیمی یا جدید را توی یک قفسه در گوشه‌ای از فروشگاه یا رستوران خود قرار داده‌اند تا خیلی از کسانی که دوست دارند لحظه های‌شان را با تجربه‌های نو و خاص راوی‌های کتاب‌ها شریک شوند بتوانند در کنار نوشیدن چای یا خوردن ناهار یا رفع خستگی از خمودی و کسالت روزمرگی‌شان بیایند بیرون و لذتی ببرند. 

چنین فضاهایی برای وعده‌های کاری یا قرارهای صمیمانه و حتی برای مجالی کوتاه به دعوت و میزبانی خودتان می‌توانند گزینه بسیار دلچسبی در این روزهای بهاری باشند. 

 

بوک در فیس بوک

فیس بوک هم در حساب کاربری هر کدام از اعضا قسمتی را به کتاب‌های دوست داشتنی آن فرد اختصاص داده که می‌توان از آن برای معرفی کتاب‌های مورد علاقه‌تان به دوستان خود استفاده کنید.

برای این‌که بتوانید کتاب‌هایی را در لیست کتاب‌های دوست داشتنی‌تان اضافه کنید باید آن کتاب در فیس بوک صفحه اختصاصی داشته باشد. خوب! اینجا کار شما شروع می‌شود. اگر کتاب محبوب‌تان در فیس بوک صفحه اختصاصی ندارد، چه کسی بهتر از شما برای پرداختن و قرار دادن مطالب خوب آن کتاب برای هزاران علاقه‌مند دیگر؟ یا اگر کتاب محبوب‌تان صفحه اختصاصی دارد ولی در آن مطالب کمی قرار گرفته است، شما می‌توانید با قرار دادن بخش‌های کوتاه و زیبایی از کتاب محبوب‌تان در آن صفحه، دیگران را بیش از پیش با لذت خواندن آن کتاب شریک کنید.

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
فتوچاپ

فتوچاپ 536

٩٧/٠٣/٠٣
داستان انتخاب سفرها و ایرانگردی‌های جواد قارایی، مستندساز

بیایید همه ایرانگرد باشیم!

٩٧/٠٣/٠٣
تلگجیم

تلگجیم 536

٩٧/٠٣/٠٣
جانونی

ضرورت ایجاد رشته خرمالوژی و پختن زولبیای خانگی

٩٧/٠٣/٠٣
چهره هفته

کارلوس کی روش

٩٧/٠٣/٠٣
ساختنیجات

انگیزه مطالعه زیر یک نور نرم و یواش!

٩٧/٠٣/٠٣
درباره فصل سوم «شهرزاد» که با پیچش داستانی در اپیزود چهاردهم، انتظار برای دو قسمت پایانی هیجان انگیزش را

فرضیه هایی برای پایان شهرزاد

٩٧/٠٣/٠٣
یادداشت

علیه نون دونی‌ها

٩٧/٠٣/٠٣
درباره لیگ ملت‌‎های والیبال و بازی‌های تیم ملی کشورمان در این رویدادها

باز هم لیگ جهانی

٩٧/٠٣/٠٣
پایان نامه

پیامکی از دیار فانی!

٩٧/٠٣/٠٣
به بهانه رمضان کریم، درباره نان نوشتیم و فرهنگی که این خوردنی محترم با خودش به مردم کشورمان سنجاق کرده اس

خدا نان داد

٩٧/٠٣/٠٣
جارچی

جارچی 536

٩٧/٠٣/٠٣
تا جام جهانی

پر حاشیه مانند فهرست بازیکنان حاضر در روسیه

٩٧/٠٣/٠٣
به بهانه ساخت سری جدید و قدرتمند انیمیشن کاپیتان سوباسا، محبوب‌ترین شماره 10 دنیای فوتبال

بازگشت فوتبالیست ها

٩٧/٠٣/٠٣
یادداشت

عصبانی کننده!

٩٧/٠٣/٠٣
شگرد

قابلیت‌های جدید استوری اینستاگرام

٩٧/٠٣/٠٣
حکایت هفته

اندر احوالات مریدان و رفع فیلتر

٩٧/٠٣/٠٣
گفت‌و‌گوی جیم با فرهاد سال افزون، پاسور تیم ملی والیبال

می رویم و نهایت زورمان را می زنیم

٩٧/٠٣/٠٣
توییتری ها

اعزام تیم ملی به جام جهانی

٩٧/٠٣/٠٣
دات کام

«اینپین» اپلیکیشنی خلاقانه و کاربردی برای انتخاب ملک

٩٧/٠٣/٠٣