هم خونی با ژن قهرمانی!
نگاهی به نسبت‌های خانوادگی در ورزش کشورمان و مسئله‌ای که از آن به عنوان «ژن» یاد می‌شود

هم خونی با ژن قهرمانی!

نویسنده : مازیار حکاک-محمدرضا ضیا

در بین ورزشکاران کشورمان نمونه‌های زیادی را داریم که با هم نسبت فامیلی دارند. شاید در ذهن بیشتر ما فوتبالیست‌های پدر یا پسر یا برادر به دلیل توجه ویژه رسانه‌ها به فوتبال متبادر شود. اما این نسبت‌های فامیلی اولا صرفا در فوتبال نیست و در رشته‌های مختلف وجود دارد، در ثانی محدود به رابطه گفته شده نیست و نوعا دختر و پدر معروف هم داریم. حضور افراد مختلف از یک خانواده در عالم ورزش از ابعاد مختلفی قابل بررسی است از مسئله ژن و مسائل فیزیکی گرفته تا شهرتی که بعضا عامل ورزشکار شدن نفر دوم از خانواده است. مسئله‌ای که صرفا محدود به ورزش ایران هم نیست و در جهان ورزش نمونه‌های زیادی از گذشته تاکنون وجود داشته است. چه ورزشکارانی که در سایه برادر و یا پدر خود بوده‌اند و چه ورزشکارانی که هر دو موفق و به یک اندازه معروف و مشهور بوده‌اند. به طور کلی زندگی افراد مشهور در ابعاد غیر از عالم حرفه‌ای جذاب و ترغیب کننده است و نسبت‌های فامیلی هم یکي از آن دست مسائلی است که جذابیت‌های خاص خودش را دارد. با این مقدمه و در حد بضاعت صفحات به سراغ ورزشکارن با این ویژگی و البته با روابط مختلف رفته‌ایم و به عوامل مختلف بروز این پدیده پرداخته‌ایم که در ادامه می‌خوانید.

 

برادران معروف

در بین ورزشکاران برادران ورزشی شایع‌ترین نوع نسبت‌های فامیلی را تشکیل داده‌اند. دسته‌ای که از بقیه دسته‌ها موفق‌تر هم هستند و بعضا تا سه یا چهار برادر مثل برادران پیروانی یا فنونی‌زاده توانسته‌اند در رشته‌ای نظیر فوتبال شایستگی‌شان را اثبات کنند. جالب است که بعضا از یک خانواده دو ملی پوش همزمان داریم. مثل صمد و مرحوم آیدین نیکخواه بهرامی در بسکتبال و نوشاد و نیما عالمیان در پینگ پنگ. در بین برادران ورزشکار و فعال در حال حاضر محرم و رسول نویدکیا در سپاهان مشغول فعالیت هستند.

نمونه‌های شاخص: برادران معینی (فریدون و مسعود)، برادران بیانی (شاهرخ و شاهین)، برادران مظلومی (غلامحسین و پرویز)، برادران فنونی‌زاده (محسن، مرتضی، مهدی، ابراهیم و اسماعیل)، برادران استیلی (حمید و مسعود)، برادران خطیبی (حسین و رسول)، برادران دین‌محمدی (غلامحسین و سیروس)، برادران مجیدی (فرهاد و فرزاد)، برادران مهدوی‌کیا (مهدی و هادی)، برادران کریمی (فرشید و علی)، برادران نوید‌کیا (محرم و رسول)، برادران کریمی (فرشید و علی)، برادران دوقلوی روحانی (حسین و حسن)، برادران استکی (ا...‌کرم و سجاد)، برادران مرادی (سجاد و امیر)، برادران صمیمی (عباس، محمد و محمود)، برادران سوریان (حمید و محسن)‌، برادران برخواه (محمدحسین و محمد‌حسن)، برادران پانزوان (سید‌هادی و سید‌مهدی)، برادران کاوه (مهدی و محسن)، برادران مصطفی جوکار (مسعود و میثم)، برادران محمودی (شهرام و بهنام)

معروف‌ترین: آیدین و صمد نیکخواه بهرامی

آیدین دو سال بزرگتر از صمد بود. خیلی‌ها اعتقاد داشتند اگر آیدین می‌ماند بهتر از صمد می‌شد. آیدین شوت‌های سه امتیازی خوبی می‌زد و صمد شوت‌های سه امتیازی خوبی می‌زند! اما یک تصادف در کمربندی نمک‌آبرود، آیدین 25 ساله و بسکتبال را از هم جدا می‌کند. اتفاقی که حالا 8 سال از آن می‌گذرد. بسکتبال برادر کوچک‌تر بعد از فوت آیدین با انگیزه بیشتری رشد کرد. صمد علاوه بر چندین عنوان قهرمانی با تیم‌های مطرح ایران، یک سال در بسکتبال اروپا و لیگ فرانسه توپ زد. اخیرا هم 3-2 فصل در لیگ چین بازی کرد. او حالا به ایران برگشته و در پتروشیمی حضور دارد.

 

پدر مشهور؛ پسر ناموفق

در بین فوتبالی‌ها این نوع نسبت بیشتر از سایر ورزش‌هاست و در واقع در ورزش‌های دیگر به ندرت داریم. در حالی که پسران بازیکنان معروف با رانت پدر وارد تیم‌های مطرح می‌شوند کمتر بازیکنی را سراغ داریم که به واقع درخشیده باشد و جانشینی خلفی برای پدرش باشد. نمونه حال حاضر فوتبال امیر عابدزاده است. هر چقدر که احمدرضا عابدزاده در دروازه‌بانی بی‌نظیر بود و در روزهای اوجش بی‌رقیب، اما پسر او نتوانست از محبوبیت بی اندازه عقاب آسیا استفاده کند. او که با تبلیغات زیادی به پرسپولیس رویانیان آمد و همه روی سنگربانی‌اش حساب باز می‌کردند در پرسپولیس فرصت آن چنانی برای بازی به دست نیاورد و بعد از حضور در راه آهن به نیکمت‌نشینی در این تیم بسنده کرد و کاپیتان نیمکت ذخیره این تیم شد!

نمونه‌های شاخص: آتيلا حجازي (فرزند مرحوم حجازی)، محمد پروین (فرزند علی پروین)، امیر عابدزاده (فرزند احمدرضا عابدزاده)، اردلان آشتياني (فررزند ابراهیم آشتیانی)، هوتن قلعه‌نویی (فرززند امير قلعه‌نویی)، میثم و سجاد پنجعلی (فرزند محمد پنجعلی)

معروف‌ترین: محمد پروین

معروف‌ترین پسر از این دسته محمد پروین پسر سلطان است که از بچه‌گی روی نیمکت پرسپولیس می‌نشت و با لابی‌های سلطان در تمرینات و مسابقات حضور داشت. پروین اگر چه کارش را در پرسپولیس شروع کرد، اما در استیل آذین چهره شد و گل‌های زیادی برای این تیم به ثمر رساند. بعد از حضور در سایپا و استیل آذین و استردا اسلواکی دوباره به پرسپولیس برگشت و پیراهن شماره 7 سلطان را پوشید اما به دلیل نمایش‌های ضعیفش کاپیتان نیمکت ذخیره شد. مدتی را هم در تیم‌های معمولی‌تر مثل پیکان، گهر درود و پارسه توپ زد، اما در 26 سالگی از فوتبال خداحافظی کرد تا به مدیریت تولیدی نان فانتزی بپردازد!

 

پدر ورزشکار؛ پسر معروف

افراد اين دسته دو نوعند، یکی پدران هم رشته و دیگری پدرانی که در حوالی ورزش بوده‌اند نوعا به عنوان مربی، سرپرست یا حتی تدارکاتی تیم. در این دسته فرزندان کشتی‌گیران موفق‌تر از سایر رشته‌ها بوده‌اند و با یاد گرفتن فنون مختلف از پدرشان، عامل شهرت خانواده‌‌شان شده‌اند. از برادران خادم که هر دو مدال المپیکی دارند تا مسعود اسماعیل‌پور کشتی‌گیر فعلی تیم ملی همه مرهون زحمات پدرشان هستند. در بین فوتبالیست‌ها هم کمابیش از این دسته حضور دارند مثل سپهر حیدری مدافع سابق پرسپولیس و ذوب آهن که خیلی بیشتر از پدرش یعنی سیاوش حیدری به شهرت رسید. به غیر از این‌ها هم پدر علیرضا دبیر کشتی‌‎گیر طلایی المپیک مربی فوتبال بوده است و از اهالی ورزش.

نمونه‌های شاخص: حامد کاویانپور (فرزند مرحوم کاوه کاویانپور)، امیررضا و رسول خادم (فرزندان محمد خادم)، شاهین نصیری‌نیا (فرزند مدد نصری‌نیا)، وحید طالب‌لو (فرزند حسین طالب‌لو)، علیرضا دبیر (فرزند رکن‌الدین دبیر)

معروف‌ترین: وحید طالب‌لو

انتخاب معروف‌ترین برای این دسته کار دشواری است. اما یک از الگوهای جالب از این جنس حسن طالب‌لو  پدر وحید طالب‌لو، دروزاه‌بان استقلال است که مدت‌ها برای آبی‌ها ‌و تیم ملی‌ نقش تدارکاتی را داشته تا این که پسرش سال‌ها بعد دروازه‌بان شماره یک آبی‌ها می‌شود. اگر چه وحید طالب‌لو روزهای خوبش با استقلال ادامه‌دار و طولانی نبود اما حضور او در این تیم شاید بیشتر از همه کس برای پدرش مهم و مایه افتخار باشد.

 

پدر مشهور؛ دختر ورزشکار

در ورزش ایران کلا ورزش بانوان محجور است و قهرمان شناخته شده کمتر داریم. در این بین هستند دخترانی که راه پدرشان را پیش گرفته‌اند یا در رشته پدری یا در رشته‌ای دیگر به سمت ورزش قهرمانی رفته‌اند. در بین معروف‌ترین‌ها‌ی این دسته «نیلوفر اردلان» فرزند «اسماعیل اردلان» بازیکن سابق تیم ملی فوتبال را می‌توان نام برد که کاپیتان تیم ملی فوتبال بانوان ایران است و یکی از ارکان تیم ملی محسوب می‌شود. دختر نصرت ایران‌دوست مربی سابق ملوان هم در عرصه مربیگری فوتبال معروف است و حتی نام او به عنوان اولین مربی لژیونر ایرانی به باشگاه‌های اروپایی مطرح است.

نمونه‌های شاخص: نیلوفر اردلان (دختر اسماعیل اردلان)، مریم ایران‌دوست (دختر نصرت ایران‌دوست)، آتوسا حجازی (فرزند مرحوم حجازی)، عسل پورحیدری (دختر منصور پورحیدری که البته در رشته گلف فعالیت دارد).

معروف‌ترین: آتوسا حجازی

آتوسا حجازی یکي از اولین و پیش‌روترین ورزشکاران از این دسته بود. آتوسا حجازی فرزند خلف ناصرخان در دهه هفتاد همزمان با شکل‌گیری فوتسال بانوان، به طور جدی وارد این عرصه شد و بنا بر گفته مربیانش، بسیار هم مستعد بود. او خیلی زود پله‌های ترقی را طی کرد و به لیگ فوتسال بانوان رسید. حجازی علاوه بر تحصیل، فوتسال هم بازی می‌کرد و حتی در یک دوره رقابت‌ها به عنوان خانم گل و بهترین گلزن مسابقات انتخاب شد.

 

خواهر و برادر قهرمان

این دسته به دلیل همان محدود بودن بانوان ورزشکار بسیار نادر است اما داریم بانویی را که پا جا پای برادر گذاشته است. جالب این که اتفاق در یک رشته رزمی افتاده است.  

نمونه‌های شاخص:- 

معروف‌ترین: مهروز ساعی خواهر هادی ساعی

مهروز ساعی خواهر هادی ساعی پرافتخارترین ورزشکار المپیکی بعد برادران‌اش به ورزش تکواندو روی آورد. او با کسب چند قهرمانی کشوری ملی پوش شد و در بازی‌های آسیایی 2006 دوحه برنز گرفت. در همین مسابقات هادی با گردن‌آویز طلا راهی خانه شد. هر چند خواهر ساعی خیلی زود از رقابت قهرمانی کنار کشید، اما حالا و بعد از ازدواج با حمیدرضا قلی‌پور، ملی پوش سانداکار ووشوی کشور همچنان صحبت قهرمانی در خانواده ساعی شنیده خواهد شد. 

 

اقوام و فامیل وابسته!

دیگر وقتی کار از پسر و دختر می‌گذرد به فامیل و اقوام وابسته می‌رسد. به غیر از خانواده‌هایي که کلهم اجمعین در کار ورزش هستند مثل خانواده غیاثی (شامل پدر، پسر، ‌دختر و مادر) که همگی قهرمانان دوومیدانی بودند یا خانواده‌های کلهر و ساوه شمشکی در اسکی دو گروه دیگر در این دسته داریم. اول مربیانی که دست برو بچ فامیل را گرفته‌اند و به آن‌ها میدان داده‌اند تا برای خودشان کسی بشوند و دسته دوم فامیل‌هایی که در دو رشته متفاوت ورزش حرفه‌ای را دنبال کرده‌اند و اساسا رشته‌شان ارتباطی به هم ندارد. نمونه بارز و بسیار جالب برای این دسته بهداد سلیمی و مهرداد کفشگری بازیکن پرسپولیس هستند که بهداد پسر دایی مهرداد است و حتی بعضا قوی‌ترین مرد جهان برای تشویق او به استادیوم هم می رود.

نمونه‌های شاخص: خانواده غیاثی، خانواده ساوه شمشکی، خانواده کلهر، سعید معروف و دایی‌های والیبالیستش، بهداد سليمي و مهرداد کفشگری. 

معروف‌ترین: سعید معروف و برادران سید عباسی

آغاز این فصل، سعید معروف در تیم شهرداری ارومیه بازی می‌کرد در حالی که یکی از دایی‌هایش سرمربی‌گری تیم را بر عهده داشت و دایی دیگرش به عنوان پاسور دوم ذخیره او بود. علاقه معروف به والیبال و اساسا حضورش در این رشته به واسطه دایی‌های‌اش بوده است و کاپیتان باهوش و میلیادری والیبال کشورمان همان طور که خودش گفته است موفقیت‌هایش را در این رشته مرهون آن‌هاست. بالاخره از قديم گفته‌اند حلال‌زاده به دايي‌‌ش ميره...

 

 

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
یادداشت

اَی خِدا، باز هم پایتخت!؟

٩٧/٠١/٣٠
به بهانه اکران آخرین قسمت از مجموعه سه گانه «دونده هزارتو» پس از 3 سال

دونده هزارتو در خط پایان

٩٧/٠١/٣٠
یادداشت

همه چی آرومه، ما چقدر خوشحالیم!

٩٧/٠١/٣٠
درباره آهنگسازها و کارگردانانی که همکاری طولانی و خاطره‌انگیزی داشتند

دیالوگ ‏ها از زبان سازها

٩٧/٠١/٣٠
ناصرخان اکتور سینما

چیه این پنهون کاری؟

٩٧/٠١/٣٠
ساختنیجات

طرح سامان‌دهی لوازم تحریر

٩٧/٠١/٣٠
توصیه‌هایی درباره نکات مهم و ضروری بهداشت فردی در فصل گرم

حقوق متقابل جامعه و بوهای ما!

٩٧/٠١/٣٠
مینیمال

هوای بارانی و مزه پرانی!

٩٧/٠١/٣٠
شاخ هفته

هنوز امیدی هست

٩٧/٠١/٣٠
یادداشت

تقصیر آن‌ها نیست که ما می­میریم!

٩٧/٠١/٣٠
یادداشت

شوش مولوی راه‌آهن یا در سوگ تهرانی شدن

٩٧/٠١/٣٠
دات کام

خاطره‌نویسی نوین با «دایرا»

٩٧/٠١/٣٠
پایان نامه

پلاستیکت تو حلقم!

٩٧/٠١/٣٠
مینی

مینی 532

٩٧/٠١/٣٠
درباره پسران بازیکنان بزرگ دنیای فوتبال که این روزها پایشان به مستطیل سبز رسیده است

پسر پدرِ شجاع

٩٧/٠١/٣٠
تا جامِ جهانی

جشنواره گل‌های «ساشا ایلیچی» در روسیه

٩٧/٠١/٢٨
جانونی

ورود به جهان سفید لبنیات

٩٧/٠١/٣٠
جارچی

جارچی 532

٩٧/٠١/٣٠
شگرد

مموری را از دست اینستاگرام و تلگرام نجات دهیم

٩٧/٠١/٣٠
همه چیز درباره مهم ترین اتفاق شبکه های اجتماعی در سال 2018

#رسوایی_فیسبوک

٩٧/٠١/٣٠