8 گام بـــــــرای خندوانه‌هـــای واقعی
شادی‌ام آرزوســــــــــــت....

8 گام بـــــــرای خندوانه‌هـــای واقعی

نویسنده : مریم ملی

سری جدید برنامه خندوانه هم ساخته شد تا شما را چند ساعتی شاد و خوشحال کند و حالا خیلی‌ها منتظرند تا بنشینند پای این برنامه تا همان چند ساعت لبخند بزنند. چیکار کنیم که ما علاوه بر فقر در خیلی چیزها، فقر خنده هم داریم برای همین خندوانه می‌شود برنامه محبوب خیلی‌ها! اما به غیر از برنامه‌های تلویزیونی ما بهانه بزرگتر و مهمتر و بهتری برای شادی داریم که حواس‌مان بهشان نیست! حتما شما هم قبول دارید که ماه رجب و شعبان ماه شادی و سرور است و شاید بشود این دو ماه را شادترین و خوشحال‌ترین ماه‌های سال نام‌گذاری کنیم. یعنی حتی اگر توی این دو ماه خودمان و اطرافیان‌مان عروس و داماد نشویم و عروسی هم دعوت نباشیم، ولادت‌هایی که توی این ماه وجود دارد و البته برکاتی که این دو ماه توی زندگی ما دارند بهترین بهانه برای شاد بودن و شاد زندگی کردن است. پس شما هم فرصت را از دست ندهید و از این بهانه خوب برای یاد گرفتن و تمرین کردن شادی استفاده کنید و برای مدتی هم که شده غر زدن و ژست‌های افسردگی را کنار بگذارید. شادی‌هایی که این دو ماه توی وجودتان باقی می‌گذارد را نمی‌توانید با هیچ خندوانه‌ای عوض کنید.

 

جور دیگری ببینید

حتما برای‌تان پیش آمده که وقتی حس و حال خوبی ندارید و ناراحت هستید حتی به نوع نگاه دوستتان هم مشکوک می‌شوید که مثلا انگار دارد شمارا با نگاهش مسخره می‌کند، در حالی که همان نگاه در شرایط روحی عادی به هیچ وجه چنین احساسی را در شما بر نمی‌انگیزد. این موضوع جزئی نگری ناشی از شرایط کج خلقی است. وقتی حال‌مان بد است کوچک‌ترین تغییرات به چشم‌مان می‌آید و نمی‌توانیم کنترل درستی بر آنچه از خود بروز می‌دهیم داشته باشیم. شادی و آرامش خاطر شبیه یک محافظ طبیعی عمل می‌کند و در مقابل گیر افتادن در جاذبه قدرتمند جزییات، از ما مراقبت می‌کند. اگر تلاش کنید با دیدگاهی وسیع‌تر به همه چیز بیندیشید آن وقت از مسائل کوچک و جزئی صرف نظر می‌کنید چون دنیای شما خیلی بزرگ‌تر از کسانی می‌شود که آن جزییات و مسائل ناخوشایند را مطرح می‌کنند. 

 

دوستان خوشحال

نتایج یکی از نظر سنجی‌های موسسه گالوپ نشان داده که بزرگترین عامل پیش‌بینی کننده شادمانی در کار و زندگی، وجود دوستی است که می‌توان روی حمایت و کمک او حساب کرد. این حمایت کاملا در آرامش خاطر افراد اهمیت دارد. شریک شدن در لحظه‌های خوب و بد و داشتن دوستی که بی‌چشمداشت کنارمان باشد می‌تواند در میزان شاد بودن ما تاثیر بگذارد. البته این دوست می‌تواند یکی از نزدیکترین اعضای خانواده هم باشد. کسی که بی ادعا برای شما وقت می‌گذارد و می‌توانید رویش حساب کنید. مهم‌تر از همه این که مطمئن هستید درست انتخابش کردید و می‌شود به او اعتماد کرد. البته به خاطر داشته باشید به هر کسی هم زود اعتماد نکنید و همه جور حرفی را پیش هر دوستی نزنید چرا که ممکن است توسط همان دوست خواسته یا ناخواسته همین موضوع باعث از بین رفتن آرامش شما شود.

 

انتخاب‌های شادی ساز

در طول زندگیمان دایم در حال انتخاب هستیم، انتخاب‌هایی که نقش مهم و مستقیمی در رضایت و شادمانی ما دارند و در صورتی که نتوانیم انتخاب‌های روزمره‌مان را متناسب با احوال و علایق و اهداف‌مان برگزینیم، بخش‌های زیادی از شادی زندگی را از دست می‌دهیم. مثلا رشته تحصیلی دوست داشتنی‌تان باعث می‌شود هر روز شوق رفتن به دانشگاه و علاقه‌مندی به ادامه تحصیل را در شما به وجود بیاورد. پرداختن به کارها و فعالیت‌هایی که دوستشان دارید باعث احساس مفید بودن و آرامش می‌شود و از همه مهم‌تر داشتن برنامه و هدف برای زمان کوتاه و هم چنین آینده دورتر کمک می‌کند انگیزه و شور بیشتری برای زندگی داشته باشید و این خودش آغاز نشاطی درونی است. 

 

من و نیمه پر لیوان

یک وقت‌هایی مد شده بود همه می‌گفتند نیمه پر لیوان را ببینید و مدام درباره تاثیرات خوش‌بینی و امید بر گیاهان و بلورهای آب و این چیزها حرف می‌زدند. اما همین افراد وقتی پای بحث‌های اقتصادی و سیاسی می‌رسیدند یا مشکلی برای خودشان پیش می‌آمد، اگر از این حرف‌های خودشان می‌زدی با پوزخندی می‌گفتند برو بابا دلت خوشه! عینک خوش بینی کیلو چند؟ نیمه پر لیوان چیه؟ حالا ما هم نمی‌خواهیم به شما بگوییم توی مشکلات و مسائل بگردید و نیمه پر لیوان را پیدا کنید، اما واقعیت این است که بهترین حرف را آندره ژید گفته که «بگذار عظمت در نگاه تو باشد نه در چیزی که به آن می‌نگری». شاید فقط تغییر دیدگاه درباره یک موضوع، حال‌مان را بهتر کند و باعث شود از این چند صباحی که زندگی می‌کنیم کمتر دچار حرص و جوش و خودخوری بشویم. 

 

گذشته را ورق نزنید

این که هر روز بنشینیم و اعمال روزانه‌مان را بررسی کنیم خیلی خوب است، یعنی اصلا مومن باید خودش را محاسبه کند و بد و خوب هر روزش را در بیاورد تا فردای بهتری برای خودش بسازد،  اما یک عده‌‌ای هستند که شب‌ها موقع خواب فقط یاد بدبختي‌هایی که در روز داشته‌اند می‌افتند و تازه به این اکتفا نمی‌کنند و هر شب از همان دوران کودکی‌شان می‌نشینند همه اشتباهات و حوادث بد زندگی‌شان را ورق می‌زنند و هی غصه می‌خورند و البته کاش این ورق زدن‌ها با هدف عبرت گرفتن باشد که نیست چون این جور افراد تنها غم و غصه خوردنش را یاد گرفته‌اند دریغ از درصدی تغییر در زندگی شان. به هر حال چه قرار است از گذشته عبرت بگیرید و چه قرار نیست! برای این که شادی را از خودتان محروم نکنید تاریخ زندگی را دایم ورق نزنید و اگر این کار را انجام می‌دهید به نکات و اتفاقات مثبتش هم نظری بیندازید! یا حداقل از اشتباهات‌تان انگیزه‌سازی کنید برای آینده بهتر. (تبلیغات بانک نبود!)

 

ما برون را ننگریم و قال را ما درون را بنگریم و حال را

حالا هرچه قدر این و آن بگویند که چه طور با رضایت و شاد بودن زندگی را بگذرانیم چیزی عوض نمی‌شود. لئو تولستوی همیشه و توی تمام داستان‌هایی که نوشته با زبانی غیر مستقیم می‌گوید: سرچشمه شادی و نشاط و خوشبختی را دور و برت جست جو نکن، چون مطمئنا آنجا نیست. عوضش درون خودت دنبالش بگرد. شادی و رضایت از زندگی کمی خودشناسی می‌خواهد و پروردن شخصیت خودتان. پذیرفتن خود، شاید اولین گام باشد برای این‌که محدودیت‌ها و کمبودهای‌تان را بپذیرید و بخشی از آن که قابل جبران است را با برنامه‌ریزی جبران کنید و بخشی از محدودیت‌های غیر اختیاری را بپذیرید. این‌که خودتان باشید و سعی نکنید نقش دیگران را بازی کنید، به مهارت‌ها و شایستگی‌های خودتان اهمیت بدهید و بیشتر رویشان مسلط شوید. هر کسی به یک مدیریت قوی برای خودش نیاز دارد تا بتواند رضایت مورد نظر خودش را تامین کند و بهترین مدیر هر کس خودش است.

 

 با خانواده باشید

خانواده شما بخش بزرگی از عامل‌های شاد شدن و لذت‌ بردن شما از زندگي هستند. کسی را می‌شناختم که برای رسیدن به پروژه‌هایش و این‌که کار زیادی قبول می‌کرد تمام مدت زمان تولد خواهرکوچکش تا 3 سالگی‌اش را از دست داد. کسی که همیشه آرزوی داشتن یک خواهر کوچک‌تر را داشت و از این‌که چه قدر برایش وقت خواهد گذاشت و چه قدر برنامه برایش خواهد ریخت با اهمیت شدیدی که به کارهای دیگرش (غیر از خانواده) می‌داد فرصت چیزی که همیشه آرزویش را داشت از دست داد. گاهی به این سادگی هم قضیه جمع نمی‌شود. گاهی ما با دست ناخوشایند تقدیر رو به رو می‌شویم و خدای ناکرده عزیزی را از دست می‌دهیم. آرامش و حس شادی که در کنار خانواده و دوست و اقوام داریم شاید همیشه قابل تجربه کردن نباشد. در کنار خانواده بودن حتی به اندازه چای خوردن دنیایی از شادی را به شما می‌دهد.

 

با قلب‌تان شاد شوید

بعضی کارها شادی‌شان فراتر از یک لبخند و شادی ظاهری است. فراتر از یک روز پر خنده و هیجان است. انجام بعضی کارها قلب شما را شاد می‌کند و وجودتان عمیقا از آن خوشحال می‌شود کارهایی که شاید در آن شما نخندید و دیگران به شما لبخند بزنند. مثل زمانی که به دیگران کمک می‌کنید، وقتی پولی را به کسی قرض می‌دهید، وقتی به فرزند یتیمی محبت می‌کنید، وقتی چند ساعتی را با خانواده نیازمندان می‌گذرانید و... انفاق، اتفاق خوشایند و شادی است که شادی‌اش مثل یک شارژ چندین ساله توی قلب‌تان می‌ماند. باور ندارید امتحان کنید لطفا.

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
آنتن

ما هم نازک!

٩٧/٠٢/٢٧
نگاهی به « انتقام جویان: جنگ اینفینیتی» به بهانه اکران بزرگترین پروژه سینمایی «مارول»

بزرگترین گردهمایی تاریخ ابرقهرمان‌ها

٩٧/٠٢/٢٧
شاخ هفته

ای تو نگهبان من

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

دعوت شدگانیم...

٩٧/٠٢/٢٧
درباره «پلنگ سیاه»، فیلمی که در گیشه‌های دنیا عجیب و غریب می‌فروشد

ابرقهرمان بفروش و نچسب

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

جامعه‌شناسی تدفین و چیزهای دیگر...

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

یک ایران، یک صدا

٩٧/٠٢/٢٧
نگاهی به پرونده قلدری‌های آمریکا در چند قرن اخیر به بهانه خروج ترامپ از برجام که البته اتفاق عجیبی هم نبو

قلدرامپ

٩٧/٠٢/٢٧
درباره درخشش بانوان فوتسالیست ایران در آسیا؛

قهرمانان وطن

٩٧/٠٢/٢٧
تا جامِ جهانی

یک ایرانی بین خوش‌تیپ‌ترین بازیکن‌های جام‌جهانی2018

٩٧/٠٢/٢٧
پایان نامه

لوبیا، گلابی و غوطه‌ای که نخورد!

٩٧/٠٢/٢٧
جانونی

تقدیم به جناب خرما... با احترام

٩٧/٠٢/٢٧

تقریبا هیچ!

٩٧/٠٢/٢٧
مینیمال

مینیمال 535

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

من از شما می‌پرسم: آیا مشکل ما این است؟

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

یک حقیقت مرگبار

٩٧/٠٢/٢٧
چهره هفته

شهردار تهران

٩٧/٠٢/٢٧
راهکارهایی برای تنفسِ جان، به بهانه آمدن ماه رمضان

هوای تازه برای ریه‌های روح خسته

٩٧/٠٢/٢٧
گفت‌و‌گو با دروازه‌بان تیم ملی فوتسال بانوان ایران

لژیونر شدن ما خیلی محال است

٩٧/٠٢/٢٧
حکایت هفته

اندر حکایت ابن جیم و انبار پر خودروسازان

٩٧/٠٢/٢٧