طنز در حاشیه
نگاهی به حواشی پرشمار آخرين دست‌پخت مدیری

طنز در حاشیه

نویسنده : علیرضا گرانپایه

در روزهای پایانی سال 93 خبر خالی ماندن کنداکتور پخش سریال نوروزی شبکه سه با شروع مجدد ضبط سریال مهران مدیری همراه شد تا مدیران صدا و سیما که نتوانسته بودند سیروس مقدم را برای ساخت سری چهارم پایتخت در نوروز اقناع کنند برای به دست آوردن دل مخاطبان به سراغ «اتاق عمل» (در حاشیه فعلی) مدیری بروند. حالا پس از پخش بیش از 20 قسمت از این سریال به نظر می‌‌رسد «در حاشیه» نتوانسته بمب ویژه تلویزیون باشد و از طرفی با شکایت پزشکان و حتی وکلا هم مواجه شده است. در ادامه نگاهی کوتاه انداخته‌ایم به حواشی و نقاط ضعف و مثبت آخرین دستپخت مهران مدیری.

 

حاشیه‌ها در تعقیب در حاشیه

در جایی از مهراب قاسم‌خانی خوانده بودم که اگر قرار بر شکایت و شکایت کشی در زمینه توهین به اقشار خاص جامعه است، مردم شهر تهران باید در صف اول قرار بگیرند چون اکثر دزد و معتادهای فیلم‌های سینمایی را تهرانی‌ها شامل می‌شوند. درست در همان روزهای ابتدایی شروع ساخت این سریال، اثری که هنوز پخش نشده بود با واکنش‌‌های منفی بعضی از مدیران حوزه سلامت، پروژه 3-2 ماهی تعطیل شد تا جایی که گفته شد علاوه بر نام سریال، بخشی‌هایي از فیلمنامه نیز تغییر کرده است.

 

پس فایده طنز در چیست؟

اما در طول سه هفته‌ای که از پخش سریال می‌گذرد بارها شاهد اعتراض گروهی از جامعه پزشکی بودیم تا جایی که 2-1 بار شایعه تجمع و ... نیز توسط پزشکان معترض به‌گوش رسید. اما این همه سر و صدا و حاشیه برای چی؟ به نظر می‌رسد پاسخ این سوال را باید در نوع نگاه برخی از اقشار جامعه به مقوله طنز یافت. اگر با یکی از همان پزشکان معترض یا حتی رئیس سازمان نظام پزشکی که یکی از منتقدان پر و پا قرص سریال مدیری است حرف بزنیم و بپرسیم، آیا شوخی‌ها و نقدهایی که در فیلم مطرح می‌شود را به کلی رد می‌کنید، احتمالا پاسخ منفی بشنویم. گویا فقط مشکل مطرح کردن چنین اتفاقاتی در رسانه ملی است و تصور می‌کنند جایگاه بیان این قبیل انتقادها  تنها در جلسات خصوصی و پشت درب‌های بسته است. 

 

بی اعتمادی با طنز؟ 

در حالی که مشابه این نقدها بارها در آثاری مثل «بدون شرح»، «کمربندها را ببندیم»، «بانکی‌ها»، «مرد هزار چهره»، «سه، پنج، دو»  و... حتی با لحنی تندتر و گاهی شوخی‌های دم دستی نثار اصنافی چون روزنامه‌نگاران، عکاسان، خلبانان و آژانس‌های مسافرتی، پرسنل بانک، شعرا، فوتبالیست‌ها و... شده بود و هیچ گاه شاهد چنین حجمی از انتقادات نبودیم. به نظر می‌رسد توصیه‌ای که می‌توان به بعضی از مدیران معترض فعلی کرد این باشد که نه تنها به نقدهای مطرح شده واکنش منفی نشان ندهید بلکه با آغوش باز سعی بر استفاده از این فضا برای رفع نقاط ضعف نظام سلامت کشور داشته باشید. نقدهایی که نه قرار است مردم را نسبت به نظام سلامت بی اعتماد کند و نه قرار است این قشر جامعه را مورد تمسخر قرار دهد بلکه شاید مردم را در کنار خنده کمی بیش از گذشته نسبت به کمبودها حساس کند. هر چند گویا کار از کار گذشته و فاز اول سریال در 35 قسمت تمام می‌شود و با لوکیشن و داستان جدید ادامه پیدا می‌کند، البته اگر قبل از 35 قسمت متوقف نشود. 

 

در حاشیه معمولی

اما حاشیه‌های بی شمار این سریال باعث شد کمتر روی محتوا و فرم آن تمرکز شود. سریالی که هر چند نسبت به بسیاری از برنامه‌های مشابه تلویزیون چند سر و گردن بالاست اما دستاورد تازه‌ای در کارنامه مدیری نیست. پس از جدایی برادران قاسم خانی از مهران مدیری و جایگزین شدن خشایار الوند و امیرمهدی ژوله به تیم نویسندگان اصلی مدیری، بیش از آن که دلمان را به طنز متن محور خوش کنیم باید منتظر باشیم تا دکتر عشقی چهره‌اش را بهت زده کند یا دوربین وارد اتاق فیزیوتراپی بیمارستان شود. هرچند اتفاقات سریال در محیط یک بیمارستان خصوصی اتفاق می‌افتد ولی به دلیل حواشی، انتقادات یا هر چیز دیگری شاهد سوژه‌های بیمارستانی کمتری در فیلم هستیم، شاید همین داستان و شخصیت‌ها را می‌توانستیم با کمی تغییر در فضای یک مرغداری روایت کرد. شاید به همین دلیل باشد که تا به اینجا 6-5 دقیقه انتهایی هر قسمت که به پشت صحنه فیلم اختصاص دارد برایمان خنده‌دار‌تر از دیگر دقایق سریال است. البته این موضوع را هم نباید نادیده گرفت که در روزگار پر اشک و ناله سریال‌های تلویزیونی، حضور مهران مدیری و «در حاشیه» حتی با همین کمدی غیر رویایی می‌تواند برگ برنده‌ به حساب بیاید ولی باید قبول کرد همان‌طور که «در حاشیه» نقطه تاریک کارنامه مدیری رقم نمی‌گیرد، نقطه عطفی هم نیز در کارنامه او محسوب نمی‌شود.

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
نگاهی به چند کتاب محبوب که همیشه جزو پرفروش‌های بازار کتاب هستند

فرمانروایان واقعی کتاب‌فروشی‌ها

٩٦/٠٩/٢٣
سحر مصیبی، کارگردان مستند «صفر تا سکو» در گفت وگو با جیم

در زندگی خواهران منصوریان غیر ممکنی وجود ندار

٩٦/٠٩/٢٣
NFC فناوری جدیدی که ترند حال و هوای تکنولوژی کشورمان شده

#Near_Field_comunication

٩٦/٠٩/٢٣
شاخ هفته

میم من را خوب بشناس

٩٦/٠٩/٢٢
چهره هفته

جو سحر قریشی نگیردمان!

٩٦/٠٩/٢٣
جارچی

جارچی 516

٩٦/٠٩/٢٣
چاپ‌های متعدد و استقبال از «ملت عشق» برای چندمین بار این سوال را مطرح می‌کند که؛ چطور رمان‌های متوسط این

رُمان با لایک اضافه

٩٦/٠٩/٢٣
کافه جهان نما

به پایان آمد این کافه...

٩٦/٠٩/٢٣
فتوچاپ

فتوچاپ 516

٩٦/٠٩/٢٣
یادداشت

مربی تایلندی نباشیم

٩٦/٠٩/٢٣
تلگجیم

تلگجیم 516

٩٦/٠٩/٢٣
شگرد

آموزش اتصال به مودم wifi بدون نیاز به رمز عبور

٩٦/٠٩/٢٣
یادداشت

چطور برخی ناشران ما را دور می‌زنند؟

٩٦/٠٩/٢٣
شبکیه

جنجال سه بُعدی کاسبان تحریم

٩٦/٠٩/٢٣
مواجهه با یک مدل متفاوت زندگی در مصاحبه با محمدرضا شاه‌پسند، یک گردشگر ایرانی

جهان دیدن به از جهان خوردن

٩٦/٠٩/٢٣
یادداشت

دلم برای پدیده می‌سوزد

٩٦/٠٩/٢٣
حکایت هفته

اندر حکایت مریدان و کاهش تعطیلات تقویمی

٩٦/٠٩/٢٣
کوتاه درباره رمان «ملت عشق» و دلایل محبوبیت آن

رمانی با رگه‌های سریال ترکی

٩٦/٠٩/٢٣
دات کام

مهراب قاسمخانی هستم، دو ماهه پاکم!

٩٦/٠٩/٢٣
یادداشت

اندر حکایت هله هوله خوردن در سینما

٩٦/٠٩/٢٣
تبلیغات