عشق تعطیل است!
بعد از بدقولی‌های «قهوه تلخ» و «قلب یخی» حالا نوبت سريال بيژن بيرنگ يعني «عشق تعطيل نيست» است...

عشق تعطیل است!

نویسنده : احسان رحیم زاده

حال و روز شبکه نمایش خانگی هیچ‌زمان این‌قدر وخیم نبوده است. مردم اعتمادشان را به سریال‌های خصوصی از دست داده‌‌اند و تهیه‌کنندگان نیز میل و رغبتی برای ورود به این بازار ندارند. همان‌‌هایی که سال گذشته سریال ساخته‌اند هم اکنون کار را متوقف کرده‌اند. «عشق تعطیل نیست»، «کوچه مروارید» و «ابله» سه سریالی هستند که توزیع‌شان فعلاً نیمه کاره رها شده و در کما به سر می‌برند. بررسی دلایل ناکامی این سریال‌ها در این مجال نمی‌گنجد. در فرصت محدودی که داریم نگاهی می‌اندازیم به پرونده سریال «عشق تعطیل نیست» و دلایل متوقف ماندنش. سریالی که با کلی ستاره و تبلیغات نتوانست به کارش ادامه دهد و تعطیل شد. 

 

اشتباه کارگردان یا سوپراستارها؟

کارگردان «عشق تعطیل نیست» چندی پیش توپ مشکلات سریال را در زمین بازیگران انداخته بود و گفت: «وقتی عوامل یک کار در لحظه، در سه الی چهار کار دیگر مشغول باشند، در نتیجه دیگر تمرکزی به وجود نمی‌آید و تولید با کیفیتی هم از آب درنخواهد آمد.» اما اگر همین الان  سری به صفحه اینستاگرام «بیژن بیرنگ» بزنید با سیل اعتراضات مردمی مواجه خواهید شد. محور مشترک این پیام‌های گلایه آمیز پایین بودن کیفیت سریال و نصفه ماندن آن است. یکی از مخاطبان نوشته است: «واقعا دوست داشتم اين سريال موفق بشه، ولى اين نبود جواب حمايت ما. حتى به خودتون زحمت نميدين توضيحى بنويسين تو صفحه شخصيتون. بايد بريم مصاحبه عجيبتون كه كل مشكلات سريال رو انداختين گردن بازيگران رو تو سايت‌ها بخونيم....واقعا متاسفم براى اين همه بى برنامگي.»

فرد دیگری با این جملات از کارگردان سریال انتقاد کرده است: «آقای بیرنگ لطفا اشتباه خودتون رو پشت سوپر استارهای کار قایم نکنید. ظاهرا فراموش کردید که 90 درصد کسانی که این فیلم رو خریدن به خاطر بازی بازیگران مورد علاقشون بوده و نه به خاطر کارگردانی ضعیف شما و نه طراحی مسخره دکور که توسط دخترتون انجام شد.»

مخاطب دیگری هم کیفیت سریال را زیر سوال برده و نوشته است: «من واقعا موندم محمدرضا گلزار، علیرضا خمسه، زانیار خسروی، شهرام حقیقت‌دوست و خانم مهین ترابی چطور حاضر شدن توی این فیلم لوس بازی کنند.»

 

عوامل پشت دوربین هم نمی‌خندیدند

نامه «شهرام حقیقت‌دوست» یکی از بازیگران سریال، حاوی افشاگری‌های زیادی درباره پشت صحنه تولید سریال است. او در نامه‌اش به بیژن بیرنگ هم به ضعف فیلمنامه اشاره کرده و هم به کپی برداری سریال از «فرندز». ضمن این‌که پایین بودن بار کمدی سکانس‌‌ها را هم زیر سوال برده است. این نامه در پاسخ به اتهام «بیرنگ» مبنی بر کم کاری بازیگران نوشته شده است. در بخشی از نامه این بازیگرخطاب به بیژن بیرنگ، کارگردان سریال آمده است: «در روزهاي پيش توليد و دور خواني متن چه كسي را شاهد و حكم بگيرم غير از خود شما كه چقدر تلاش كردم و كرديم تا به شما بقبولانيم ايراد فيلمنامه جديست. يادتان كه نرفته نگراني‌هاي هر روزه مان؟ يادتان كه نرفته در روز بازديد از لوكيشن و دكور بعد از ديدن دكور مشابه سريال پر مخاطب فرندز به شما و دختر گراميتان چه گفتم؟ گل به خودي! چه اصراري به تقليد وقتي قرار است به خلاقيت‌مان تكيه كنيم. يادتان كه نرفته اين نگراني ها در طول فيلمبرداري ادامه داشت و به روزهاي آخر كار انجاميد، روز آخر بحث‌‌مان در حضور تهيه‌كننده، دستيار و برنامه‌‌ريز و جمعي از بازيگران را كه به خاطر داريد! اين‌‌كه وقتي نمي‌‌توانيم در اين چند هفته فيلمبرداري حتي يك لبخند بر لبان عوامل پشت صحنه‌مان بنشانيم چطور قرار است ملت سختگيرمان را بخندانيم و آبرو بخريم...!»

 

ستاره‌سوزی و اتهامی بی‌اساس

مرور فعالیت‌های بازیگران سریال در یک ساله اخیر نشان می‌دهد که اتهام فوق بی‌اساس است. از بین بازیگران سریال محمدرضا گلزار و شهرام حقیقت‌دوست همزمان در هیچ پروژه دیگری نبودند. مهناز افشار چند روزی در پروژه «نهنگ عنبر» ساخته سامان مقدم جلوی دوربین رفت و تازه در بیشتر دقایق سریال هم حضور نداشت. بهنوش بختیاری هم برای مدت کوتاهی بازی در یک تئاتر را پذیرفت. بنابراین نمی‌توان گروه بازیگران را مقصر دانست و ضعف سریال را به پای آن‌‌ها نوشت. مشکل اصلی سریال آقای بیرنگ فیلمنامه‌اش بود که می‌خواست به زور صدای قهقهه مردم را بخنداند. جالب است که کارگردان اثر گفته ما امسال کار را با بازیگران جدید ادامه خواهیم داد. وقتی نسخه اولیه یک سریال با ترکیبی از بهترین ستاره‌های سینما نمی‌تواند موفقیتی کسب کند، نسخه دست دوم آن چه سرنوشتی پیدا خواهد کرد؟ سریال «عشق تعطیل نیست» هم اعتماد مردم را به بازار نمایش خانگی خراب کرد و هم ستاره‌های مطرح سینمای ایران را سوزاند. مهناز افشار و محمدرضا گلزار که همیشه تضمین‌کننده گیشه بودند، این بار در دل تجربه‌ای شکست خورده قرار گرفتند و قربانی سیاست‌های غلط دیگران شدند. 

 

صدور مجوز توزیع و سوء استفاده از اعتماد مردم

اما بعد از «قهوه تلخ» و «قلب یخی» باز هم باید سراغ این سئوال تکراری برویم که شورای صدور پروانه نمایش خانگی (ویدئویی)  که زیر نظر وزارت ارشاد فعالیت دارد تحت چه شرایطی به این سریال‌ها مجوز می‌دهد؟ آن هم وقتی مثل روز روشن بود فقط چند قسمت فیلمبرداری شده و بعد کار متوقف شده و عوامل فقط می‌‌خواهند با فروش قسمت‌‌های قبلی خسارت را جبران کنند و از فیلمبرداری قسمت‌‌های بعدی خبری نیست. (موضوعی که یکی از عوامل اصلی سریال هم در گفت‌‌وگو با ما مدت‌‌ها قبل به آن اشاره کرده بود.) ظاهرا برخی مسئولان فقط می‌‌خواهند آمار و ارقام خودشان را بالا ببرند و کاری به کیفیت محصول نهایی ندارند. در همه جای دنیا منظور از سریال نمایشی مجموعه‌ای است که دارای چندین قسمت باشد و داستانش از نقطه معینی آغاز شود و به سرنوشت مشخصی برسد. کارمندان گرامی وزارت ارشاد وقتی می‌خواهند زیر برگه مجوز یک سریال مهر تایید بزنند باید از سرمایه‌گذارش بپرسند که این سریال چند قسمت دارد و تا به حال چند قسمت آن تایید شده است؟ آن‌ها باید از صاحب اثر تضمین بگیرند که او در مدت زمان مشخصی کار را به سرانجام برساند. در این حالت برگ برنده در دست وزارت ارشاد است و می‌تواند متخلفان را جریمه مالی کند. وقتی هیچ تضمینی در کار نباشد صاحب اثر تعهدی در برابر وزارت ارشاد و مخاطبان ندارد. اگر دوست داشته باشد یک قسمت از سریال را روانه بازار می‌کند و اگر حال و روزش خوش نباشد سرگرم کارهای دیگرش می‌شود. تجربه نشان داده که احتمال وقوع حالت دوم (توزیع نکردن سریال) بیشتر است. ممکن است تهیه‌کننده به سود خوبی برسد و با خودش بگوید من به همین مقدار اسکناس قناعت می‌کنم. وقتی سرمایه‌ام با سود خوب برگشته چه دلیلی دارد ریسک کنم و خودم و گروه را به زحمت بیاندازم. ممکن است سریال به لحاظ اقتصادی جواب ندهد و تهیه کنننده با خودش بگوید جلوی ضرر را از هر جا بگیرم منفعت است. بنابراین دیگر سریال را ادامه نمی‌دهم تا بیش از این متضرر نشوم. در هر صورت گزینه‌های زیادی برای تنبلی کردن و خواباندن کار وجود دارد. در ماجرای توزیع سریال «عشق تعطیل نیست» اتفاق تازه‌ای افتاد که در تاریخ سریال‌های شبکه نمایش خانگی بی‌نظیر بود. چند هفته قبل از این‌که اولین قسمت از دی‌وی‌دی سریال توزیع شود پروژه متوقف شده‌ بود. مشکلاتی همچون اختلافات درونی و آماده نبودن فیلمنامه دست به دست هم دادند تا تهیه کننده نتواند بیش از 6 قسمت (سه دی وی دی) از سریال را بسازد. 

 

اعتماد تعطیل است

در آن مقطع زمانی که کار بعد از فیلمبرداری چند قسمت تعطیل شد حتی بازیگران و عوامل پشت صحنه با هم خداحافظی کردند. به بازیگران گفتند کار تعطیل شده و شما می‌توانید به خانه‌های‌تان بروید. اگر بخواهیم سریال را ادامه بدهیم خبرتان می‌کنیم. البته آن زمان همه عوامل می‌دانستند که سریال تعطیل شده و ادامه‌ای در کار نخواهد بود. 

سرمایه‌گذاران سریال خودشان یقین داشتند که ‌دی‌وی‌دی «عشق تعطیل نیست» فقط 6 قسمت دارد و به این‌زودی ها قرار نیست ادامه‌اش ساخته شود. آن‌ها با اطلاع از این موضوع واقعیت را با مردم در میان نگذاشتند و همان قسمت‌های نصفه و نیمه را روانه بازار کردند. اگر در روز اول مردم بو می‌بردند که سریال ادامه ندارد و نصفه کاره به پایان می‌رسد این محصول شبکه نمایش خانگی را خریداری نمی‌کردند. بنابراین بیان حقیقت به نفع گروه تهیه‌کننده و سرمایه گذار نبود. متاسفانه مسوولان معاونت سینمایی وزارت ارشاد هم به وظیفه خودشان عمل نکردند و در این پنهان‌کاری و سوءاستفاده از اعتماد مردم شریک شدند. 

ارشادی‌ها یقینا متوجه این نکته ساده شده‌اند که «عشق تعطیل نیست» فیلمنامه‌ای برای قسمت‌های 6 به بعدش ندارد و در همان ایستگاه ششم متوقف می‌شود. ساده‌ترین راه حل این بود که آن‌ها از تهیه‌کننده می‌خواستند نصف قسمت‌های وعده شده (مثلا 13 قسمت) را تحویل وزارت ارشاد بدهد و بعد مجوز پخش بگیرد. ولی متاسفانه آن‌ها به این چیزها کاری ندارند و فقط یک قدم جلوی پایشان را می‌بینند و حالا پول و وقت مردم برای تماشا چند عشوه حدیث میرامینی و مقدارکی رپ خوانی زانیار خسروی و ادا واصول مهناز افشار هزینه شده است که از سریال‌‌های تلویزیون هم بی‌‌ارزش‌تر بود.  

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
فتوچاپ

فتوچاپ 536

٩٧/٠٣/٠٣
داستان انتخاب سفرها و ایرانگردی‌های جواد قارایی، مستندساز

بیایید همه ایرانگرد باشیم!

٩٧/٠٣/٠٣
تلگجیم

تلگجیم 536

٩٧/٠٣/٠٣
جانونی

ضرورت ایجاد رشته خرمالوژی و پختن زولبیای خانگی

٩٧/٠٣/٠٣
چهره هفته

کارلوس کی روش

٩٧/٠٣/٠٣
ساختنیجات

انگیزه مطالعه زیر یک نور نرم و یواش!

٩٧/٠٣/٠٣
درباره فصل سوم «شهرزاد» که با پیچش داستانی در اپیزود چهاردهم، انتظار برای دو قسمت پایانی هیجان انگیزش را

فرضیه هایی برای پایان شهرزاد

٩٧/٠٣/٠٣
پایان نامه

پیامکی از دیار فانی!

٩٧/٠٣/٠٣
درباره لیگ ملت‌‎های والیبال و بازی‌های تیم ملی کشورمان در این رویدادها

باز هم لیگ جهانی

٩٧/٠٣/٠٣
به بهانه ساخت سری جدید و قدرتمند انیمیشن کاپیتان سوباسا، محبوب‌ترین شماره 10 دنیای فوتبال

بازگشت فوتبالیست ها

٩٧/٠٣/٠٣
یادداشت

علیه نون دونی‌ها

٩٧/٠٣/٠٣
به بهانه رمضان کریم، درباره نان نوشتیم و فرهنگی که این خوردنی محترم با خودش به مردم کشورمان سنجاق کرده اس

خدا نان داد

٩٧/٠٣/٠٣
جارچی

جارچی 536

٩٧/٠٣/٠٣
تا جام جهانی

پر حاشیه مانند فهرست بازیکنان حاضر در روسیه

٩٧/٠٣/٠٣
یادداشت

عصبانی کننده!

٩٧/٠٣/٠٣
حکایت هفته

اندر احوالات مریدان و رفع فیلتر

٩٧/٠٣/٠٣
گفت‌و‌گوی جیم با فرهاد سال افزون، پاسور تیم ملی والیبال

می رویم و نهایت زورمان را می زنیم

٩٧/٠٣/٠٣
شگرد

قابلیت‌های جدید استوری اینستاگرام

٩٧/٠٣/٠٣
نگاهی کوتاه به پیوند نان با آداب و رسوم شهرهای مختلف کشورمان

نان و ادب

٩٧/٠٣/٠٣
دات کام

«اینپین» اپلیکیشنی خلاقانه و کاربردی برای انتخاب ملک

٩٧/٠٣/٠٣