1 + 5 نکـــته برای یک مذاکـــره موفق
مذاکره عنصر حیــــــاتی زندگی همه

1 + 5 نکـــته برای یک مذاکـــره موفق

نویسنده : وجیهه محمدپور

خدا پدر مذاکرات هسته‌ای را بیامرزد که چند سالی است به بهانه آن، ما متوجه شده‌ایم کلا مذاکره کلمه مهم حیاتی در زندگی‌مان است و اگر کسی مهارت مذاکره کردن را یاد داشته باشد چه‌ها که می‌تواند انجام دهد! و از آن طرف اگر بلد نباشد چه گندهای بزرگی که می‌تواند به سرنوشت خودش و دیگران بزند! به همین خاطر با تمام احترامی که برای مذاکرات هسته‌ای قائل هستیم این بار خواستیم فقط و فقط به مهارت مذاکره به عنوان یکی از مهارت‌های مهم در زندگی‌مان بپردازیم چون اگر کمی فقط کمی دقت کنید می‌بینید ما خودمان به تنهایی در طول شبانه روز بارها و بارها در حال مذاکره هستیم و داریم تلاش می‌کنیم این مذاکرات را به سرانجام خوبی برسانیم. اما به هر طریق گاهی با ناشی گری تمام نتیجه مذاکرات مختلف را علیه خودمان به اتمام می‌رسانیم! مهارت مذاکره از آن مهارت‌هایی است که به سادگی در سبک زندگی‌مان به فراموشی سپرده‌ایم!

چشم‌های‌تان را ببندید و 30 ثانیه به دوران کودکی‌تان برگردید به 7 سالگی که دوست داشتید با فلان اسباب بازی بازی کنید اما دقیقا پسر خاله‌تان هم دلش همان را می‌خواست آن وقت‌ها برای به دست آوردنش تنها فکری که به ذهن‌مان می‌رسید بکش بکش بود! یعنی مبارزه فیزیکی که انتهایش اگر با پا در میانی بزرگترها همراه نبود معلوم نبود چه به روز خودمان می‌آوردیم. چشم‌های‌تان را باز کنید و به الان‌تان فکر کنید به همین امروزتان. کمی که بررسی کنید می‌بینید در تمام طول زندگی‌تان بوده‌اند مواقعی که خواسته‌های شما با اطرافیان‌تان جور نبوده! چون به طور طبیعی هر آدمی از زاویه نگاه خودش به زندگی نگاه کرده و باز برای هر‌‌‌کسی منافع و خواسته‌های خودش در اولویت بوده ‌است، همین تفاوت در دیدگاه و خواسته‌ها باعث اختلاف نظر شما و اطرافیان بوده است و باعث تقابل و درگیری شما با آن‌ها شده است. حالا فکر کنید ما بخواهیم برای رسیدن به هر خواسته‌مان، با اطرافیان‌مان دست به یقه شویم و با زور‌ بازو به خواسته‌های‌مان برسیم آن وقت دیگر انسانیت، مردانگی، مرام و ... معنی ندارد و دنیا تبدیل به جنگل می‌شود! درست توی همین لحظات حساس یعنی زمانی که خواسته‌شما با پدر و مادرتان، با همکلاسی‌تان، با رفیق‌تان، با همکارتان و با.... در تقابل است مذاکره به عنوان کشتی نجات وارد می‌شود تا ما بهتر و راحت‌تر به خواسته‌های‌مان برسیم. اما اگر قرار است ما به خواسته‌مان برسیم و مذاکره موفقی داشته باشیم باید نکات زیر را فراموش نکنیم:

 

برقراری ارتباط کلامی و ارتباط غیر‌کلامی موثر

ارتباط کلامی درست در واقع به لحن، آهنگ، تن‌صدا، آرامی و بلندی صدا، مهربانی و‌... بر‌می‌گردد. یعنی نمی‌توانید با لحن تحکم‌آمیز و خشن مذاکره خوبی را شروع کنید. باید بتوانید با مهربانی و لطافت اعتماد طرف مقابل‌تان را‌‌جلب کنید. از کلماتی استفاده کنید که بار منفی نداشته باشند و البته از آن طرف زیادی هم خودتان را دایه مهربان‌تر از مادر نشان ندهید. احترام و رعایت ادب در بیان و انتخاب کلمات یکی از اصول اصلی در ارتباط کلامی درست است. در کنار این‌ها خوب حرف‌زدن شما هم اهمیت بسیار زیادی دارد. خوب حرف‌زدن یعنی بدون من‌من کردن و با رسایی و شیوایی صحبت‌کردن.

نوع نشستن، تکان‌دادن پا، حرکات سر‌ ‌و‌ دست و حتی نوع پوشش شما همه می‌شود ارتباط غیر کلامی. تصور‌کنید با یکی از اساتید دانشگاه‌تان قرار است در خصوص پایان‌نامه‌تان گفتگو ‌و ‌مذاکره کنید، اگر هنگام صحبت دائم سرتان را بخارانيد یا پای‌تان را تکان بدهید یا دائم سرتان پایین باشد و‌حتی یک‌نیم نگاهی به او نیندازید مطمئن باشید مذاکره موفقی نخواهید‌ داشت. در حین صحبت استادتان باید بلد‌ باشید درست گوش دهید سرتان را به نشان تایید یا شنیدن تکان دهید از میمیک صورت‌تان برای بیان نظر و احساس‌تان استفاده کنید، نه این‌که دور از جان شما مثل مجسمه رو به رویش بنشینید و حرکتی انجام ندهید!

 

بر محتوای مذاکره تسلط داشته باشید

قبل از انجام هر مذاکره‌ای اول خواسته‌های اصلی و مهم‌خودتان را مشخص کنید ببینید شما دوست دارید از این مذاکره به چه چیزهایی برسید، بعد به بررسی خواسته‌های طرف مقابل‌تان بپردازید و حدس بزنید در مقابل خواسته‌های شما چه واکنشی نشان می‌دهد و برای آن واکنش‌ها برنامه‌ریزی‌کنید. مثلا فرض کنید قرار است از پدر و مادرتان اجازه یک اردوی دانشجویی را بگیرید. اول بدانید دقیقا خواسته شما صرفا اجازه گرفتن است یا قرار ‌است درخواست پول هم بکنید؟ آن وقت واکنش‌های پدر و مادرتان را حدس بزنید که مثلا اگر مخالف باشند چه طور برخورد می‌کنند و به شما چه چیزهایی می‌گویند یا در صورت موافقت برای شما چه شرط‌هایی می‌گذارند. برای واکنش آ‌ن‌ها هم برنامه‌ریزی‌کنید و همه شایدها را در نظر بگیرید تا یکهو در حال مذاکره شوکه نشوید، وقتی اطلاعات خوبی در خصوص موضوع مورد مذاکره داشته باشید مثل این‌که شما را اردو دقیقا کجا می‌برند، چه کسانی از مسئولین دانشگاه همراه‌تان هستند، شب کجا اقامت دارید، امنیت آنجا چه قدر است و... می‌توانید با پاسخ‌گویی درست و مناسب جلوی بهانه تراشی را بگیرید و حداقل ابراز کنید که این موارد برای شما هم آن قدر مهم بوده که به سراغش رفته‌اید.

 

گزینه‌های روی میزتان چند تا باشد

تصور کنید قرار است با رئیس‌تان سر تعداد ساعت‌های کاری‌تان مذاکره کنید. لطفا برای خودتان چند گزینه پیشنهادی داشته باشید، تا بتوانید میزان موفقیت خودتان را در مذاکره تضمین کنید. چون شما بهتر از همه می‌دانید هیچ آدمی دوست ندارد از بین یک‌گزینه، یک‌گزینه را انتخاب کند! چون در این حالت احساس می‌کند هیچ اختیار و حق انتخابی ندارد برای همین میزان مخالفت او با پیشنهاد شما چندین برابر می‌شود. اما اگر تعداد گزینه‌های پیشنهادی‌تان که اتفاقا به شرایط شما نزدیک‌تر است را بیشتر کنید این وضعیت، اثر روانی مثبتی بر طرف مقابل می‌گذارد به طوری که راحت‌تر و آسان‌تر با شما مذاکره می‌کند.

 

قهر نکنید

قهر میزان کوچک بودن توان و اندازه روحی و فکری شما را می‌رساند! وقتی وسط یک مذاکره قهر و محل را ترک می‌کنید یعنی توان دست‌یابی منطقی به خواسته‌های‌تان را ندارید. لطفا از این فکرهای الکی نکنید که قهر باعث می‌شود به شما توجه بیشتری شود و امتیاز بیشتری به دست بیاورید و شرایط در آینده برای‌تان بهتر می‌شود! چون این واکنش منفی، حتما احساسات منفی و ناخوشایندی را در طرف مقابل‌تان ایجاد می‌کند و حتی ممکن است تلاش‌های چند ماهه شما را کلا از بین ببرد و راه مذاکره کردن را سخت‌تر کند، چون وقتی قهر می‌کنید طرف مقابل‌تان می‌تواند از این رفتار شما هزاران برداشت خیلی منفی و تندتر داشته باشد و با همین برداشت‌های تند و خشن در مورد خواسته شما و حتی شما قضاوت کند و کلا از همراهی با شما منصرف شود. پس حتی اگر در طول مذاکره بحث و دعوای‌تان شد به هیچ عنوان محل را ترک نکنید، بلکه حرف را عوض کنید و درباره نکته‌ای که کمتر با هم اختلاف نظر دارید وارد صحبت شوید.

 

چارچوب و خط قرمزتان را مشخص کنید

چارچوب شما می‌شود حداقل خواسته‌هایی که شما دل‌تان می‌خواهد از این مذاکرات به دست بیاورید و البته حداکثر امتیازاتی که می‌توانید داشته باشید. وقتی خط قرمزهایتان مشخص باشد به راحتی گول نمی‌خورید و خیلی راحت مذاکره‌تان با شکست مواجه نمی‌شود، چون دقیقا می‌دانید تا کجای مذاکره اگر کوتاه بیایید دیگر برای‌تان چیزی نمی‌ماند و در واقع شکست خورده‌اید. مثلا اگر قرار باشد با پدرتان سر پول توجیبی مذاکره کنید باید بدانید حداقل پولی که می‌توانید خرج و مخارج‌تان را تامین کنید، بدون این‌که نه پس‌اندازی داشته باشید و نه به گدایی بیفتید کدام است، آن وقت وقتی با شما وارد مذاکره شدند می‌دانید نقطه ضرر و زیان شما کجاست و از همان کوتاه نمی‌آیید و با استدلال می‌توانید حتی آن‌ها را قانع کنید.

 

1+5. عجله نکنید

قرار است همکارتان را متقاعد کنید که کارش را با شما جا‌به‌جا کند، در این حالت اگر عجله کنید و سریع واکنش نشان دهید همکارتان احساس خطر می‌کند و حاضر نیست با شما همراهی کند و اتفاقا یک مانع سخت و محکم در مقابل شما می‌شود، اما اگر به مرور زمان و آرام سعی کنید تا نظر او را تغییر دهید، موفقیت بیشتری خواهید داشت چون همه آدم‌ها در مقابل تغییرات ناگهانی مقاومت نشان می‌دهند، اما اگر همین تغییرات تدریجی انجام شود آن را احساس نمی‌کنند و ناخودآگاه واکنش منفی کمتری خواهند داشت و به مرور با آن کنار می‌آیند.

نظرات کاربران
کد امنیتی