هنوز معجزه سینما را باور نکرده‌ایم
در حال و هوای سینما و تاثیر آن بر زندگی ما

هنوز معجزه سینما را باور نکرده‌ایم

نویسنده : ملیحه جهانبخش

برخی سینما را تنها فرصتی برای پر کردن اوقات فراغت خود می‌دانند و برخی با نگاهی منتقدانه از سینما انتظاری بیش از سرگرمی دارند. سینمایی که با ابزارهای هنری و رسانه توانمندی که در اختیار دارد باید از دردهای مردم بگوید، از دغدغه‌های‌شان از مشکلاتی که هر روز با آن گریبان‌گیر هستند. سینمایی که باید کمی از دنیای سوپراستارها فاصله بگیرد و خودش را به زندگی مردم کوچه و بازار نزدیک‌تر کند... تا هنگامی مقابل این رسانه جادویی می‌نشینیم به جای سفر در دنیای دیگر که متعلق به فرهنگ و جامعه و از جنس مردم ما نیست، و گاهی اوقات به جای به تصویر کشیدن سطحی‌ترین مسائل، زبان گویایی باشد که با مردم از مردم سخن بگوید... به همین بهانه گفت‌و‌گویی داشتیم با حجت‌الاسلام جواد گلی، مشاور مذهبی سریال‌های تلویزیونی و پروژه‌های سینمایی و از اساتید و مبلغانی که در عرصه هنر نیز فعالیت دارد. 


 سینما چگونه میتواند بر زندگی مردم تاثیرگذار باشد؟

- یکی از نردبان‌های رشد در جامعه هنر است و یکی از گونه‌های هنر، سینما یا هنر نمایش است. هنر نمایش به ما کمک می‌کند تا به واقعیت‌های جامعه به قصد اصلاح وضعیت موجود نه فقط به قصد بیان مساله بپردازیم. تفاوتی که با بعضی از سینماهای روشنفکری دنیا داریم این است که معتقدیم سینما فقط ابزار بیان مسئله نیست. شما با سینما نمی‌توانید فقر، تبعیض، گرانی، اعتیاد و مشکلات جامعه را فقط به تصویر بکشید. سینمایی که فقط بیان مسئله می‌کند مانند نردبان افقی‌ست، سینمایی شما را بالا می‌برد که بیان مساله می‌کند و حل مساله را نیز انجام می‌دهد. یعنی به کمک بیان واقعیت به شما کمک می‌کند جامعه بهتری داشته باشید برخی از فیلم‌ها امروز نقش زیادی در زندگی مردم ندارند به خاطر این که نگاه روشنفکری به مساله هنر سینما شده است و آن نگاه این است که ما فقط مسائل جامعه را مطرح می‌کنیم به خصوص سیاهی‌ها و تلخی‌ها را. 

 به نظر شما فیلم‌های امروز تا چه حد بازتاب مسائل مردم و به دنبال ارائه راهکار به مردم است؟

- ببینید یکی از مولفه‌های موفقیت فیلم همذات پنداری با مخاطب است. به نظر من فیلم‌های سیاه و غیر واقعی، فیلم‌های شعاری و رویایی یا متعلق به طبقه خاصی از جامعه یا فیلم‌هایی که تکیه بر محتوایی دارند که مبتنی بر ادبیات ارزشمند ما نیست، در سینما متاسفانه رو به افزایش هستند. به دلایل متعددی مردم امروزه با سینما احساس همذات پنداری نمی‌کنند یکی از این دلایل این است که فیلم‌ها باید از مسائل مردم صحبت کنند و بتوانند مردم را به سینما بیاورند البته دلایل دیگری هم مانند ناکارآمدی سیستم سینما داری و کیفیت نا مطلوب، قیمت نامناسب بلیت‌ها که با سبد خانواده تناسب ندارند، عدم دسترسی مناسب به سینما در بافت شهری و... وجود دارند و یکی دیگر این که بسیاری افراد از جامعه سنتی ما هنوز فکر می‌کنند سینما محیط مفید و سالمی برای خانواده ایرانی نیست در حالی که این باور به شدت با باور بزرگان ما در تضاد است؛ چرا که آن‌ها سینما را محیطی را برای ارتقا برای رشد و برای بالا رفتن سطح فرهنگی جامعه می دانند. 

 به نظر شما سینما باید فقط به بیان پدیده‌های مثبت در جامعه بپردازد؟

- ببینید من نه معتقدم سینمای فرهنگی ارزشی دینی سینمایی‌ست که فقط بر نقاط روشن تکیه کند و از معنویت و نماز و نیایش و سفیدی‌ها صحبت کند و نه معتقدم سینما رنگ سیاه دارد به نظر من سینما هنر خاکستری رنگ است. سینما باید حتما بر نقاط ضعف جامعه، سیاهی‌های جامعه توجه بکند، آن‌ها را به نمایش بگذارد و حتما راهبردها و افق‌های روشن‌تری را به ما نشان بدهد.

 برای رسیدن به این هدف چه باید کرد؟

- ما باید مبتنی بر واقعیت‌ها فیلم بسازیم. ولی با واقعیت‌ها فیلم را به پایان نبریم. ما حق نداریم فیلمی بسازیم که در آن اعتیاد را به نمایش بگذاریم و با اعتیاد و سیاهی به پایان ببریم. ما باید با یک مسئله اجتماعی سیاه، بسیار واقع‌بینانه مواجه شویم، همه واقعیت‌ها را در فضای هنری و آزادانه به نمایش بگذاریم. اما فیلم راهبرد و راهکار هم برای حل مسئله ارائه کند. اگر مخاطب ما این فیلم را دید و گرفتار یکی از این بیماری‌ها و آسیب‌ها بود حتما در پایان فیلم به یک انرژی و امید و... جدید دست پیدا کند. ما او را ناامیدتر از وضعیت قبلی خودش نکنیم. البته نباید در بیان راهبردها مبالغه کنیم شبیه فیلم‌هایی که در پایان شعارگونه تمام می‌شود و آدم‌ها به صورت شعاری خوب و متحول می‌شوند!

 سینماي امروز را چه چیزهایی تهدید می‌کند؟

اصلی‌ترین تهدید برای سینما گرفتار شدن در واقعیت به معنای عدم ارائه راه‌هایی برای اصلاح زندگی انسان است. سینمایی که پس از انقلاب رونق گرفت ولی در سال‌های اخیر اندکی با مشکل مواجه شده است و امروز سینمای ما سینمایی نیست که در بستر واقعیت به راهبردهای جدید برای حل مسائل جامعه کمک کند. بیشتر یا گرفتار واقعیت می‌شود یا گرفتار پدیده لمپنیسم یعنی لوده‌گی‌ها و طنزها و مثلث‌های عشقی بی‌ارزش. البته ما بیان مسائل عاطفی از جنس آسیب‌های اجتماعی مخالف نیستیم. سینما حق دارد آسیب‌های نسل جوان را نمایش بدهد اما نباید به عنوان یک ابزار برای جلب مخاطب باشد بلکه باید به شکل یک فرصت برای حل مساله و مشکل اجتماعی در بیاید. 

 در فیلم‌های سینمایی امروز تا چه اندازه می‌توان شاخص‌های هویت ملی و دینی را دید؟

- اثر هنری باید معرف هویت ملی و دینی و فرهنگی و موید مبانی تولیدکنندگان خود باشد. بهترین گونه ارسال و ابلاغ پیام و باور و اعتقاد فرهنگی و ملی یک جامعه ساخت محصول هنری‌ است. در سینمای ما آثار بسیار ارزشمندی در معرفی باورها دیدگاه‌ها میراث تمدنی مفاهیم دینی و تاریخی و ملیتی کشور ما که نام مجموعه‌اش را هویت ملی و دینی خودمان می‌گذاریم تولید شده است. فیلم‌های مرحوم علی حاتمی، «در چشم باد» جعفری جوزانی، «مختارنامه» داوود میرباقری، سریال شیخ بهایی، مولوی، دکتر غریب، شهریار، مدار صفردرجه و... حاوی هویت تاریخ ملی و دینی ما هستند و برخی از این آثار به اندازه صدها کتاب و هزاران سخنرانی حاوی نکات آموزشی است. ما هنوز به معجزه سینما و تصویر باور پیدا نکردیم. معجزه غیر قابل انکاری در سینما و ساختارهای نمایشی وجود دارد که هیچ کس نمی‌تواند نقش آن را انکار کند. امروزه معجزه تبلیغ دین هم سینماست. 

 چرا امروزه در برخی فیلم‌ها هویت فرهنگی و ملی کمرنگ شده است؟

- نکته اول این که سینمای امروز ما متاسفانه در برخی مواقع از این موضوع غافل شده است چون سرمایه‌گذاری صحیح توسط دولت‌ها بر روی تولیدات فاخر که بتواند حاوی باورها، هویت، اعتقادات تمدنی و دینی ما باشد، صورت نمی‌گیرد و نکته دوم ما در تلویزیون هم به تولیداتی روی آوردیم که بعضی موضوعات برای برخی جالب است، مثل تکیه کردن بر داستان‌های عشقی، تکیه کردن بر چهره‌ها و... این‌ها جای تولیدات هویت‌مند را گرفته‌اند و این‌ها آثاری هستند که ارزان‌تر و سریع‌تر تولید می‌شوند و حاوی نکات هویتی برای جامعه ما نیستند. نیاز به سرمایه‌گذاری و تشویق نویسندگان و نیاز به تغییر ذائقه مخاطبان داریم. 

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
تلگجیم

تلگجیم 536

٩٧/٠٣/٠٣
فتوچاپ

فتوچاپ 536

٩٧/٠٣/٠٣
داستان انتخاب سفرها و ایرانگردی‌های جواد قارایی، مستندساز

بیایید همه ایرانگرد باشیم!

٩٧/٠٣/٠٣
چهره هفته

کارلوس کی روش

٩٧/٠٣/٠٣
جانونی

ضرورت ایجاد رشته خرمالوژی و پختن زولبیای خانگی

٩٧/٠٣/٠٣
درباره فصل سوم «شهرزاد» که با پیچش داستانی در اپیزود چهاردهم، انتظار برای دو قسمت پایانی هیجان انگیزش را

فرضیه هایی برای پایان شهرزاد

٩٧/٠٣/٠٣
ساختنیجات

انگیزه مطالعه زیر یک نور نرم و یواش!

٩٧/٠٣/٠٣
یادداشت

علیه نون دونی‌ها

٩٧/٠٣/٠٣
درباره لیگ ملت‌‎های والیبال و بازی‌های تیم ملی کشورمان در این رویدادها

باز هم لیگ جهانی

٩٧/٠٣/٠٣
به بهانه ساخت سری جدید و قدرتمند انیمیشن کاپیتان سوباسا، محبوب‌ترین شماره 10 دنیای فوتبال

بازگشت فوتبالیست ها

٩٧/٠٣/٠٣
به بهانه رمضان کریم، درباره نان نوشتیم و فرهنگی که این خوردنی محترم با خودش به مردم کشورمان سنجاق کرده اس

خدا نان داد

٩٧/٠٣/٠٣
پایان نامه

پیامکی از دیار فانی!

٩٧/٠٣/٠٣
جارچی

جارچی 536

٩٧/٠٣/٠٣
تا جام جهانی

پر حاشیه مانند فهرست بازیکنان حاضر در روسیه

٩٧/٠٣/٠٣
حکایت هفته

اندر احوالات مریدان و رفع فیلتر

٩٧/٠٣/٠٣
یادداشت

عصبانی کننده!

٩٧/٠٣/٠٣
توییتری ها

اعزام تیم ملی به جام جهانی

٩٧/٠٣/٠٣
شگرد

قابلیت‌های جدید استوری اینستاگرام

٩٧/٠٣/٠٣
گفت‌و‌گوی جیم با فرهاد سال افزون، پاسور تیم ملی والیبال

می رویم و نهایت زورمان را می زنیم

٩٧/٠٣/٠٣
نگاهی کوتاه به پیوند نان با آداب و رسوم شهرهای مختلف کشورمان

نان و ادب

٩٧/٠٣/٠٣