4 روش برای سرمایه گذاری جوانانه
سالی که نکوست از اقتــــــــصادش پیــــــــداست!

4 روش برای سرمایه گذاری جوانانه

نویسنده : مریم ملی

ريبا يك هفته از مذاكرات 5+1 در لوزان سوئيس مي‌گذرد و آن‌چه كه براي خيلي از مردم مهم بوده است و در تاكسي و اتوبوس و مترو به گوش مي‌رسد، مباحث اقتصادي پيرامون توافق يا عدم توافق است. حالا اين‌كه به واسطه توافق وضعيت اقتصادي مردم و كشور بهتر مي‌شود يا بدتر خودش بحث مفصلي است كه اصلا به ما و شما خوانندگان محترم جيم مربوط نمي‌شود! اصلا اگر از اين مطالب دوست داشتيد كه جيم را نمي‌خوانديد و يك راست مي‌رفتيد سراغ خود روزنامه! ولي ما به همین بهانه سری به فضاهای اقتصادی زندگی‌مان زدیم 

و این شماره را که اولین شماره سال است را با سرمایه‌گذاری شروع کردیم! از آنجایی که تجربه نشان داده ما ملت جوگیری هستیم و همه تصمیم‌های بزرگ زندگی‌مان را توی یک ماه اول سال می‌گیریم مخصوصا اگر موضوع مهمی مثل مذاکرات تیتر یک رسانه‌ها باشد. پیشنهاد می‌کنیم قبل از هر تصمیمی در حوزه اقتصادی و سرمایه‌گذاری زندگی‌تان این شماره سبک زندگی را از دست ندهید باشد که رستگار شوید!

تا فراموش نکرده‌ایم یادآوری کنیم مواردی که در این مطلب می‌خوانید بخشی از روش‌های سرمایه‌گذاری است که با توجه به وضعیت اقتصادی اکثریت جوانان نوشته شده وگرنه روش‌های سرمایه‌گذاری متناسب با میزان بودجه بسیار متنوع هستند که ما با نگاه به جیب یک جوان چند تایش را انتخاب کرده‌ایم.

 

فلز خوش رنگی که زود نقد می‌شود

طلا یکی از روشهای سرمایه‌گذاری مطمئن و ساده است. چرا که هر کسی با هر بودجه‌ای که داشته باشد می‌تواند به همان مقدار توانش طلا بخرد و زمانی که تصمیم بر فروش دارد هم به سادگی در اولین مغازه طلافروشی آن را به پول تبدیل کند. سرمایه‌گذاری در طلا به دو صورت کلی انجام می‌شود سکه طلا و طلای زینتی. 

 اگر شما قصد سرمایه‌گذاری دارید و می‌خواهید دردسر کمتری برای فروش آن متحمل بشوید و تا حد امکان هم ضرر نکنید بهترین گزینه سکه طلاست. اما اگر مورد زینتی بودن آن هم برای‌تان مهم است و قصد استفاده از طلای‌تان را دارید باید حواس‌تان به میزان اجرت طلای زینتی باشد. هرچه قدر اجرت ساخت کمتر باشد هنگام فروش به نفع شما خواهد بود و مقدار قابل توجهی از سرمايه‌تان کسر نمی‌شود. 

 یکی از نکات مثبت سرمایه‌گذرای در طلا قابلیت نقد شوندگی بسیار بالا است. به زبان خودمانی یعنی هر وقت دست‌تان در پوست گردو بود و پولتان را لازم داشتید می‌توانید به طلافروشی سرکوچه بروید و آبش کنید. این مزیتی نسبت به اوراق بهادار و بورس به حساب می‌آید. 

 اگر به فکر سرمایه‌گذاری در طلا و سکه هستید بهتر است حتما چشم و گوشتان را نسبت به عواملی که روی قیمت طلا تاثیر می‌گذارند باز کنید.  قیمت طلای جهانی، قیمت ارز و مسائل اقتصادی و سیاسی به صورت مستقیم بر خرید و فروش طلا موثرند. 

 

هرچه سودش بیش، محبوبیتش بیشتر

این روزها چیزی که زیاد است بانک است. هرجا را که نگاه کنید موسسات مالی و اعتباری متنوع سبز شده است. سودهای بالا و وام‌های عجیب و غریب و سرمایه‌گذاری‌های متحیر العقول. آدم واقعا می‌ماند بین این همه بانک خصوصی و موسسه مالی اعتباری کدام را انتخاب کند. خصوصا که همه ما دنبال جایی هستیم که یک شبه ره صد ساله را طی کنیم و هرجا که سود بیشتری دارد برایمان محبوبتر است. 

 جان جیم که نه ولی جان بایت، برای انتخاب بانک و موسسه مالی اعتباری حتما توجه کنید که نامش در لیست بانکهای تحت نظارت بانک مرکزی باشد و بعد از آن هم بررسی کنید که قوانین بانک مرکزی درباره بانکها چیست و آیا بانک مورد نظر شما این قوانین را رعایت می‌کند یا نه. در صورتی که بانک مورد نظر شما تحت نظارت بانک مرکزی نباشد بدانید و آگاه باشید که ریسک بسیار بزرگی می‌کنید و هر لحظه احتمال از هم پاشی یا شکست اقتصادی وجود دارد.  

 مراقب باشید نرخ سود بانک‌ها و موسسات شما را دچار جو زدگی نکند. نرخ سود رایج برای بانکها عددی است کاملا مشخص، که توسط بانک مرکزی هر سال اعلام شده و مدام هم مورد نظارت قرار می‌گیرد. پس بهتر است دنبال نرخ‌های خیلی بالاتر از اعلام بانک مرکزی نباشید و اجازه بدهید قوانین تعیین شده تضمینی برای سرمایه شما باشند. 

 تسهیلات بعضی از موسساتی که زیر نظر بانک مرکزی هم هستند ممکن است کمی مورد بحث باشد بهتر است قبل از این که به آن‌ها اعتماد کنید و سرمایه‌تان را دست‌شان بدهید درباره‌شان حسابی تحقیق کنید و با کسانی که در امور بانکی متخصص هستند مشورت کنید. 

 در بین سرمایه‌گذاری‌های بلند مدت و کوتاه مدت با توجه به میزان بودجه‌ای که دارید و هم چنین میزان ریسک پذیریتان تصمیم بگیرید. در صورتی که بودجه در نظر گرفته شده‌تان تنها پولی است که دارید و ممکن است در اثر یک موضوع خاص به آن احتیاج پیدا کنید سپرده کوتاه‌مدت برای‌تان گزینه بهتری مي‌باشد، ضمن این‌که برای بودجه‌های اندک سرمایه کوتاه مدت قابل اطمینان‌تر است. اما اگر دنبال بازدهی‌های بیشتر هستید و بخشی از بودجه‌تان را برای سرمایه‌گذاری در نظر گرفته‌اید سپرده بلندمدت بهترین روش برای یک مشارکت اقتصادی در بانک است. 

 سودآوری، عمر و اندازه صندوق، نوسان و ریسک، نسبت گردش سهام، ترکیب و تنوع دارایی‌ها، مدیریت صندوق، کارمزدها و هزینه‌های صندوق از نکات مهمی است که حتما باید درباره آ‌ن اطلاعات کسب کنید و مطمئن شوید در هیچ یک از این موارد مورد مشکوکی پیدا نمی‌شود. برای این مسئله از کارشناس مدیریت مالی یا کارشناس امور بانکی می‌توانید کمک بگیرید. 

 

آبادانی با اوراقی که بهادار هستند

اوراق مشارکت پروژه‌های عمرانی از این رو که سهیم شدن در آن مساوی با آبادانی و پیشرفت کشورمان است خیلی مهم هستند. اما از آن جایی که میزان اهمیت پروژه‌ها و سودآوری‌شان با هم متفاوت است باید حسابی زیر ذره بین قرار داده شوند. 

 برای سهیم شدن در پروژه‌های عمرانی بهتر است اگر پولی کنار گذاشته دارید که تقریبا مطمئن هستید در یک بازه چند ساله (متناسب با نوع پروژه) به آن احتیاج پیدا نخواهید کرد اقدام به خرید سهام کنید. چون  این گونه سهام‌ها ممکن است در بازه‌ای خاص خرید و فروشش از رونق بیفتد و اتفاقا در همان زمان شما بنا به دلیلی به پول‌تان نیاز داشته باشید. 

 برای خرید اوراق بهادار یا سهام شرکتهای خاص حتما با کسی که در زمینه بورس یا فعالیت‌های اقتصادی این چنینی تحصیل کرده یا تبحر و تجربه دارد مشورت کنید و مطمئن شوید احتمال ضرر و راکد شدن پروژه خیلی کم یا حتی صفر است. 

 شما در بعضی از پروژه‌های عمرانی با یک فرد خاص طرف هستید نه با یک مجموعه عام. پس لازم است حتما در چنین شرایطي درباره فردی که صاحب پروژه است تحقیقات کاملی داشته باشید. این که او کیست و چرا قصد اجرای چنین پروژه‌ای را دارد؟ سوابق فعالیت‌هایش چگونه بوده و چه کسانی او را تایید می کنند نکات بسیار مهمی است. بد نیست اگر برایتان امکان دارد از مراحل پروژه دیدن کنید و در جریان مسائل مختلفش باشید و سرمایه‌تان را به امان خدا رها نکنید.

 اوراق بهاداری که تحت نظارت بانک مرکزی یا دولت هستند معمولا معتبرترین نوع اوراق هستند و می‌توانید با سهیم شدن در فعالیت آن‌ها به پیشرفت اقتصادی کشور هم مستقیما کمک کنید.

 

صندوق‌های خانوادگی زیبا، به صرفه و مطمئن

صندوق‌های خانوادگی که مدتی است بین برخی خانواده‌ها و یا دوستان هم رایج شده شاید یکی از مطمئن‌ترین نمونه‌های سپردن مطمئن پول باشد که در آن تعدادی از اعضای خانواده یا دوستانی که کاملا به هم اطمینان دارند و روی خوش قولی هم به یقینی رسیده‌اند هر کدام ماهانه مبلغی که از قبل توافق شده را می‌گذارند و با رضایت همه و به قید قرعه وام قرض الحسنه‌ای به برنده آن ماه می‌دهند. هر ماه همه اعضا مبلغ تعیین شده را واریز کرده و کسی که قسط وامش را هم باید پرداخت کند بر قول خود ایستاده و آن مبلغ را هم به صندوق پرداخت می‌کند. یک فعالیت اقتصادی کاملا حسنه که در کنار پس‌انداز و جمع کردن یک سرمایه، قرضی است نیکو و خداپسندانه. 

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
مینیمال

جورج کلونی وجودم را بیدار کنید

٩٦/١١/٢٦
چهره هفته

ذکر مولانا رضا رشیدپور

٩٦/١١/٢٦
یادداشت

لطفا مرا پرزنت نکنید

٩٦/١١/٢٦
یادداشت

شهیدی‌فرد مرد متین و پرتکرار یک دهه گذشته جشنواره فیلم فجر

٩٦/١١/٢٦
درباره ماجرای روی اعصاب مجری‌های تکراری افتتاحیه و اختتامیه جشنواره‌های مختلف یا بهتر بگوییم «بین مجری

اجراهای‌کوچک زنگ‌زده

٩٦/١١/٢٦
یادداشت

یک خانم بی اعصاب شگفت انگیز

٩٦/١١/٢٦
تلگجیم

تلگجیم 525

٩٦/١١/٢٦
شاخ هفته

برای مهم‌ترین آدمِ زندگی‌ام

٩٦/١١/٢٦
شگرد

هنگام خواب با گوشی چه کنیم؟

٩٦/١١/٢٦
درباره بازیگرانی که در حوزه اجرا هم دستی بر آتش دارند

مایل به مجری

٩٦/١١/٢٦
حکایت هفته

اندر حکایت مریدان و دلخوری

٩٦/١١/٢٦
ذهن زیبا

ذهن زیبا 525

٩٦/١١/٢٦
کوتاه درباره مهم‌ترین فیلم‌های سی و ششمین جشنواره فیلم فجر

متفاوت و پرسروصـــدا مـثل فـجـر 96

٩٦/١١/٢٦
خاطرات گرشاسبی‌بزرگ

کادوی استاد

٩٦/١١/٢٦
مینی

مینی 525

٩٦/١١/٢٦
آنتن

حمله سوسک‌های لانچیکودار!

٩٦/١١/٢٦
پایان نامه

ادابازی درمانی!

٩٦/١١/٢٦
یادداشت

من هم معترضم

٩٦/١١/٢٦
واکاوی یک دلیل ساده برای حسرت 16 ساله قهرمانی در جام باشگاه‌های آسیا

نبرد نابرابر

٩٦/١١/٢٦
دات کام

از opera غافل نشوید

٩٦/١١/٢٦