نوروز خود را چگونه سپری کنیم؟!
بسته دورهمي جیم برای تعطیلات نوروزی

نوروز خود را چگونه سپری کنیم؟!

نویسنده : مریم شیعه زاده

سال نو با تعطیلات نوروزی و به همراه دنیا دنیا حس خوب از راه میرسد. حسی که با دید و بازدیدهای‌مان تازه می‌شود و لذت این دو هفته را دو چندان میکند. مطلبی که اکنون پیش روی شماست، قرار است نقش یک راهنما را ایفا کند. راهنمایی که به شما میگوید چطور از فرصت تعطیلات استفاده کنید و با چند تفریح ساده دورهمیهای‌تان را گرمتر و صمیمی‌تر کنید. تفریح‌های ساده‌ای که یا به صورت دو نفره انجام میشوند یا زمینه را آماده میکنند تا همه اعضا خانواده در آن مشارکت داشته باشند. در این بین بازیهایی که دارای رنگ قرمزند همانهایی هستند که میتوان گفت جذابیت زیادی دارند و میتوانند حسابی حالتان را خوب کنند. رنگ سبز هم به سرگرمی‌هایی تعلق گرفته است که نسبت به قرمزها هیجان و جذابیت کمتری دارند ولي اندكي مغزتان را درگير مي‌كند و در انتها رنگ خاکستری مخصوص بازیهایی است که صرفا سلولهای خاکستری مغرتان را به فعالیت وا میدارد و هیچ ارزش قانونی دیگر ندارند!

 

بازی‌های جمعی 


قرمز - جنگا: در این بازی شانس معنا ندارد و نتیجه بازی رابطه مستقیم با مهارتهای فردی شما دارد. جنگا برجی است 18 طبقه که از 54 بلوک چوبی کوچک تشکیل شده است. در هر طبقه از این برج 3 بلوک چوبی به صورت عمودی یا افقی چیده میشود که افراد باید به ترتیب یکی از بلوک‌ها را حرکت دهند و بالای برج قرار دهند، البته برداشتن بلوک از دو ردیف بالای برج ممنوع است. هر فردی که با برداشتن یک بلوک باعث ریزش برج شود بازنده است و بازی مجددا آغاز می‌شود. در این بازی استفاده همزمان از دو دست خطا محسوب میشود و شما باید تنها با یک دست بلوکها را جابهجا کنید. این روزها جنگا در سراسر دنیا طرفداران زیادی دارد و بد نیست برای یک بار هم که شده این بازی جذاب را انجام دهید. 

توصیه جیمی: هرچند فیرپلی خوب چیزی است اما با بکار بردن جمله «اِ ... اون چیه!؟» میتوانید برنده بازی باشید. تشخیص زمان بیان این جمله هم با شما! 

 

قرمز - هفت سنگ: یک بازی تماما ایرانی با جنب و جوش در حد لالیگا! در این بازی شما ستونی متشکل از 7 عدد سنگ، توپی کوچک اما محکم و دو تیم 5 الی 8 نفره دارید. تیمی که کار خود را به عنوان پرتابکننده یا مهاجم آغاز می‌کنند باید سعی کنند تا با ضربه به سنگهای روی هم چیده شده باعث ریزش آنها شوند. زمانی که این اتفاق رخ داد تیم دیگر که در اینجا نقش محافظان سنگ را دارند دست به کار میشوند تا به وسیله همان توپ کوچک و محکم مهاجمانی که قصد دارند سنگ‌ها را دوباره روی هم بچینند، هدف قرار دهند. در صورت اصابت توپ به هر مهاجم، او از دور رقابت خارج میشود و باید میدان را ترک کند. بازی تا آنجا ادامه دارد که یا سنگها دوباره روی هم چیده شوند و یا تمام مهاجمان از بازی حذف شوند. 

توصیه جیمی: تیم مهاجم! سعی کنید ضربه را آرام و با تمرکز بزنید تا سنگهای کمتری روی زمین بیافتد. 

 

قرمز – چشمک: این بازی نیاز به تجهیزات پیشرفتهای نظیر خودکار و به تعداد افراد، تکههای کاغذ دارد! تکههای کاغذی که بر روی همه آنها واژه پوچ نوشته میشود و بر روی یکی از آنها چشمک. پس از آن افراد به صورت دایرهای مینشینند تا تسلط کافی بر چشمان یکدیگر داشته باشند و هر کدام قرعه‌ای را بر میدارند. فردی که حالا صاحب «چشمک» شده است باید بدون جلب توجه، به یکی از بازیکنان چشمک بزند مراقب باشد تا دیگران متوجه نشوند. بازیکنی که به او چشمک زده شده است قرعه خود را وسط دایره قرار میدهد و از بازی کنار میرود و چشمک‌زن این روند را ادامه میدهد تا بالاخره توسط بازیکنان شناسایی شود یا تنها یک نفر باقی بماند. در این بازی یک نکته را مد نظر داشته باشید و آن هم این است که از قضاوت عجولانه پرهیز کنید. چون باعث میشود با حدس اشتباهتان بازنده این بازی باشید و دوم این‌که مخاطب چشمک بلافاصله بعد از دریافت چشمک از بازی کنار نکشد و کمی مکث کند. در نهایت هم میتوانید یک مجازات دردناک، خفنناک و بعضا چندشناک برای فرد بازنده تدارک ببینید.

توصیه جیمی:اگر مخاطب چشمک شما هستید کمی مکث کنید و پس از آن قرعه خود را رو کنید و از بازی کنار بکشید، با این کار کمک می‌کنید تا هویت چشمک زن به سادگی فاش نشود.‎

 

قرمز – المپیکهای خانوادگی: بعد از معرفی المپیک تابستانی توسط یونانیان و معرفی المپیک زمستانی توسط اهالی سیدنی، این بار نوبت ماست تا شما را با المپیک بهاری آشنا کنیم. المپیک بهاری راهکاری جذاب و در عین حال ساده است تا به مقدار لازم هیجان چاشنی دورهمی‌‌های عیدانهتان شود. شما میتوانید در این المپیک خانوادگی آیتمهایی نظیر دارت، دراز و نشست، مچ اندازی، یک قل-دو قل، بدمینتون و مواردی از این قبیل را داشته باشید تا در محیطی گرم و صمیمی، رقابتی جذاب و هیجانانگیز را تجربه کنید. 

توصیه جیمی: سعی کنید هنگام رقابت به کودکان و نوجوانان منزوی بیشتر میدان دهید تا به مشارکت در کارهای جمعی علاقمند شوند. 

 

سبز - پانتومیم: در این بازی قرار است شما و جمیع دوستان و آشنایان به دو دسته مساوی تقسیم شوید. آن وقت هر کدام از گروهها فردی را به عنوان بازیگر انتخاب میکنند تا عبارتی را که گروه مقابل انتخاب کردهاست، تنها با زبان بدن و بدون کوچکترین صحبتی به هم گروهیهایش منتقل کند. هم گروهیها نیز میتوانند طی نمایش از او سوالاتی بپرسند و فرد اجرا کننده پانتومیم می‌تواند با ایما و اشاره پاسخشان را بدهد. در ادامه به هر گروه که بتواند در مدت زمان تعیین شده (مثلا 3 الی 5 دقیقه) پاسخ را حدس بزند يك امتیاز تعلق میگیرد. بهتر است تعداد کلمات عبارت از سه تا بیشتر نشود. 

توصیه جیمی: از به کارگیری عبارتهای تخیلی مثل «پاراگلایدر سواری در برهوت»، «تجربههای قرون وسطی» و «جسد دیکتاتور بدترکیب» شدیدا و قویا پرهیز کنید! 

 

سبز - شاه، دزد، وزیر: شاید تا به حال اسم بازی جرات یا حقیقت به گوشتان خورده باشد. بازی که اگر بخواهیم نسخه ایرانیزاسیون شده آن را برای‌تان شرح دهیم به بازی «شاه، دزد، وزیر» می‌رسیم.  این بازی در قالب تیمهای چهار نفره صورت میگیرد که البته با کمی خلاقیت میتوانید این بازی را در غالب تیمهای بزرگتر نیز انجام دهید. وسایل لازم برای این بازی عبارت است از چهار تکه کاغذ کوچک که روی هرکدام از آنها یکی از این کلمات نوشته میشود «شاه، دزد، وزیر، جلاد». در مرحله بعد تکه‌های کاغذ را طوری تا میکنید که عبارت روی آن دیده نشود. سپس آنها را مقابل بازیکنان قرار میدهید تا هر کدام یکی از کاغذها را برداند. آن وقت سِمت‌ها تعیین میشود و شاه پس از معرفی خود از وزیر میخواهد تا او نیز خود را نشان دهد. پس از شناخته شدن وزیر، این بار شاه از او میخواهد تا دزد را از میان دو شرکت کننده دیگر تشخیص دهد. اگر حدس وزیر درست باشد، شاه فرمان صادر میکند و جلاد دزد را شکنجه میدهد اما اگر حدس وزیر درست نباشد و جلاد را به عنوان دزد معرفی کند این بار وزیر بخت برگشته است که باید شکنجه را به جان بخرد. 

توصیه جیمی: لطفا تصفیه حسابهای شخصیتان را بگذارید برای بعد و هنگام تعیین شکنجه با هم دوست باشید!

 

سبز – دبلنا: دهه شصتیها باید «دبلنا» را خوب به خاطر داشته باشند. هیچکس به خوبی نمی‌داند که این بازی دبلنا نام دارد یا دبرنا اما به هرحال میتواند در ایام نوروز حسابی سرگرم‌تان کند. در این بازی کارتهای مستطیل شکلی وجود دارد که روی آنها اعداد 1 تا 99 وجود دارد. این کارت‌ها بین بازیکنان تقسیم میشود و آن وقت یکی از اعضا مهرههایی که اعداد روی آن حک شده است را از داخل کیسه سفید رنگ برمیدارد و یکی یکی اعداد را میخواند. اگر شماره مهره با شماره یکی از خانههای یک فرد یکی باشد، مهر به او داده میشود تا روی همان خانه بگذارد. بقیه هم اگر این شماره را داشته باشند، باید با نخودی، لوبیایی چیزی پرش کنند. در این بازی هرکس خانههایش را پر کند، این دست را برده است. 

توصیه جیمی: اگر به جای یک کارت برای هر نفر از چندین کارت استفاده کنید بازی جذابتر می‌شود چرا که علاوه بر فاکتور شانس، احتمال خطا بازیکنان هم وجود دارد. 

 

بازی‌های دو نفره

 

قرمز - بومرنگ: فیزیک درست برخلاف دیفرانسیل و حسابان ممکن است در طول روز بارها به کمک آدم بیاید! این بار اصول فیزیکی باعث شدند تا وسیلهای شگفت‌انگیز به نام بومرنگ بوجود آید که برخلاف ظاهر سادهاش، مراحل ساخت دقیقی دارد که باید یک به یک رعایت شود. هر چند استرالیاییها از این وسیله برای شکار استفاده میکردند اما شما میتوانید در ایام نوروز به عنوان یک وسیله فرحبخش در دورهمیهایتان استفاده کنید. هنگام پرتاب فراموش نکنید که برای یک پرتاب خوب ساعد دست باید بر زمین عمود باشد و حرکت مچ دست کمی به سمت پایین باشد. 

توصیه جیمی: برای جلوگیری از پایین آمدن سقف، سعی کنید از این وسیله در فضای باز حیاط و یا پارکینگ استفاده کنید.

 

سبز - Xo: یک بازی بسیار ساده برای بالا بردن دقت و تمرکز است که با سرعت عمل بالایی انجام می‌شود. جدول‌های xo از سه ردیف عمودی و افقی ‌(جمعا 9 خانه) تشکیل میشوند که دو شرکت کننده سعی میکنند با علامت اختصاری خود ‌( x‌یاo ) سه خانه را که در یک ردیف قرار دارد پُر کنند تا برنده بازی شوند. در چنین شرایطی فرد باید سعی کند تا از پر کردن یک ردیف توسط حریف خود جلوگیری کند.

توصیه جیمی: این بازی زمانی جذاب‌تر میشود که چندین و چند بار پشت سرهم تکرار شود و نهایتا با جمع امتیازها برنده نهایی مشخص شود. 

 

سبز - هشت پای: یک بازی محبوب که علیرغم قوانین ساده خود، استراتژی پیچیدهای را طلب میکند. بازی محبوبی است که از دوران ساسانیان باقی مانده و یک جورهایی زیر خاکی محسوب می‌شود! ظاهر این بازی دژی است که دارای سه دیوار و 8 برج است. در این بازی که به صورت دو نفره انجام میشود، هر شرکتکننده دارای 36 مهره خواهد بود که این مهرهها میتوانند سنگ ریزه‌های یک رنگ یا نخود و لوبیا باشند. اگر فرد بتواند سه مهره خود را در یک ردیف قرار دهد، حریف مجبور میشود یکی از مهرههای خود را در مرکز دژ بگذارد و این یعنی یک فرصت حرکت را از دست داده است. گاهی ممکن است این اتفاق چندین بار پشت سرهم رخ دهد تا زمانی که حریف بتواند به بازی بازگردد. در پایان کار هم فردی که کمتر از سه مهره داشته باشد متحمل شکست شده است و باید چهارگوشه دژ را ببوسد و آن را به حریف واگذار کند.  

توصیه جیمی: یادتان باشد در این بازی سه هدف اصلی دنبال میشود. 1- قرار دادن سه مهره در یک ردیف 2- بستن راه مهرههای حریف تا او به چنین هدفی نرسد 3- مانع شدن از حرکت آزادانه مهرههای حریف.

 

‌‌

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
نگاهی به « انتقام جویان: جنگ اینفینیتی» به بهانه اکران بزرگترین پروژه سینمایی «مارول»

بزرگترین گردهمایی تاریخ ابرقهرمان‌ها

٩٧/٠٢/٢٧
آنتن

ما هم نازک!

٩٧/٠٢/٢٧
شاخ هفته

ای تو نگهبان من

٩٧/٠٢/٢٧
درباره «پلنگ سیاه»، فیلمی که در گیشه‌های دنیا عجیب و غریب می‌فروشد

ابرقهرمان بفروش و نچسب

٩٧/٠٢/٢٧
نگاهی به پرونده قلدری‌های آمریکا در چند قرن اخیر به بهانه خروج ترامپ از برجام که البته اتفاق عجیبی هم نبو

قلدرامپ

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

جامعه‌شناسی تدفین و چیزهای دیگر...

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

یک حقیقت مرگبار

٩٧/٠٢/٢٧
درباره درخشش بانوان فوتسالیست ایران در آسیا؛

قهرمانان وطن

٩٧/٠٢/٢٧
جانونی

تقدیم به جناب خرما... با احترام

٩٧/٠٢/٢٧
راهکارهایی برای تنفسِ جان، به بهانه آمدن ماه رمضان

هوای تازه برای ریه‌های روح خسته

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

یک ایران، یک صدا

٩٧/٠٢/٢٧

تقریبا هیچ!

٩٧/٠٢/٢٧
ساختنیجات

جالباسی، از تولید به مصرف

٩٧/٠٢/٢٧
گفت‌و‌گو با دروازه‌بان تیم ملی فوتسال بانوان ایران

لژیونر شدن ما خیلی محال است

٩٧/٠٢/٢٧
پایان نامه

لوبیا، گلابی و غوطه‌ای که نخورد!

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

دعوت شدگانیم...

٩٧/٠٢/٢٧
تا جامِ جهانی

یک ایرانی بین خوش‌تیپ‌ترین بازیکن‌های جام‌جهانی2018

٩٧/٠٢/٢٧
مینیمال

مینیمال 535

٩٧/٠٢/٢٧
حکایت هفته

اندر حکایت ابن جیم و انبار پر خودروسازان

٩٧/٠٢/٢٧
چهره هفته

شهردار تهران

٩٧/٠٢/٢٧