12 پیشنهاد عملیاتی در قاب پیک نوروزی جیم
پیک نورروزی جیم را حل کنید و بفرستید!

12 پیشنهاد عملیاتی در قاب پیک نوروزی جیم

نویسنده : وجیهه محمدپور-زهرا نخعی

هميشه پیک نوروزی‌ها کلی حالِ خوشِ آدم را می‌گرفت. از طرف دیگر هم انگار باور کرده بودیم که تا پیک دستمان نرسد، انگار تعطیلات و عید هم شروع نشده است. ما هم برای این که بوی تعطیلات را به مشام شما برسانیم تا باورش کنید، پیک نوروزی به سبک جیم ارائه دادیم. منتهی فرقش این است پیک ما هم فال است و هم تماشا. هم تکلیف و مشق دارد و هم برنامه و خوش گذرانی برای روز به روز این تعطیلات. جاهايي از اين 2 صفحه كه ازتون خواهش كرديم متن يا عكسي برامون بفرستيد، عكس يا مطلب‌تون را به info@jeem.ir (اسم مسابقه پيك نوروزي ابتداي ايميل قيد شود) ايميل كنيد.

از زبان بزرگ‌ترها

برکت سال نو و شروعش با بزرگ‌ترها خوش است. امروز علاوه بر این که می‌روید دیدن پدر بزرگ‌ها و مادر بزرگ‌ها، امام رضا(ع) را یادتان نرود. اول از ایشان شروع کنید. به نیت کسانی که دل‌شان می‌خواست حرم باشند و حالا نیستند، بروید. خودمانی باشید. دعاهای خودمانی و اساسی را هم فراموش نکنید. به دیگران بگویید برای‌تان دعا کنند.

 امسال اگه خواستم برم، خوب برم و اگه قراره زنده بمونم، خوب بمونم.

 محبت و معرفت زیارت روزیم بشه.

 کارهاي خوبي مثل نماز اول وقت، نيكي به پدر و مادر و... نصيبم بشه.

 هر جا خواستم بیفتم، محبت شما نگهم بداره.

 

شما خودتان گلید!

دیدو بازدید سال نو که می‌روید، خصوصا دید وبازدید بزرگ‌ترها بد نیست که یک یادگاری هم برایشان ببرید. بالاخره هدیه اثرهای خاص خودش را دارد و کلی انرژی مثبت به طرف مقابل می‌دهد. یکی از این هدیه‌های خوب و ارزان قیمت یک گلدان گل است. پشت در همه گل فروشی‌ها هم پیدا می‌شود. می‌توانید یک شمعدانی را قلمه بزنید و توی چند تا شیشه بگذارید و قلمه‌ها را با خودتان به عنوان هدیه ببرید. چیه؟! انتظار ندارید که قلمه زدن را كه توی کتاب علوم سوم دبستان خوانده‌اید، این جا آموزش بدهیم! يك عكس از گل يا گل‌هايي كه هديه برديد را برامون بفرستيد.

 

روز بدون فناوري!

امروز روز بدون فناوري است. امروز برای خودتان باشید و بروید در غار خودتان. با یک روز بی خبری، دنیا عوض نمی‌شود! یکی از کارهایی که همیشه در فکرش بودید احتمالا این بوده که با خودتان چند چندید؟! اول سال هم هست، جدی جدی قلم و کاغذتان را بردارید و شکلی از خودتان بکشید. ببینید از آن شکل خودتان خوش‌تان می‌آید. دیگران چه طور؟! اول از همه به این سوالات جواب دهید:

 

اگر به نتیجه روشنی نرسیدید، می‌توانید این نوشته‌هایتان را بعدا ببرید پیش یک مشاور خبره. این لیست خیلی می‌تواند کمک‌تان کند. در خواستگاری‌هایتان هم خیلی به دردبخور است.

یک نذری دسته جمعی

شب شهادت حضرت زهرا(س) یک نذری دسته جمعی بدهید یا یک کار خوب انجام دهید. البته اول به نام حضرت زهرا(س) نیت کنید و بعد انجام دهید. 

 

اگر بودجه دارید از بودجه خودتان، اگر نه می‌توانید از اطرافیان برای یک کار خیر این هزینه را بگیرید. می‌توانید با کمک مادر خانه شله زرد یا دیگچه درست کنید. یا حتی آش، ساندویچ الویه، ساندویچ نان و پنیر و... . اول از همه هم به همسایه‌هایتان. هر چند تا که باشد هم فرقی نمی‌کند. نذرتان قبول.


قاب عکس خانوادگی 

همیشه مرور و ثبت خاطرات حال آدم را عوض می‌کند. یکی از عکس‌های دسته جمعی خانواده را قاب بگیرید. اگر ندارید همین امروز دسته جمعی عکس بگیرید. اگر هم فتوشاپ بلدید، حدود 10 تا از عکس‌های خانوادگی را پراکنده و کوچک و بزرگ در یک صفحه قرار دهید و چاپ کنید. اگر هم فتوشاپ بلد نیستید، نرم‌افزارهای موبایلی زیادی این کار را برای‌تان انجام می‌دهد. 

 

بیا بریم کوه...

چه اهل کوه باشید، چه نباشید؛ کوه رفتن کلا حال آدم را عوض می‌کند، آن هم در بهار. حرفه‌ای هستید یا نیستید فرقی ندارد چون بالاخره خانواده شما حرفه‌ای که نیستند، پس بروید همین کوه‌هايي كه همه مي‌توانند با آن كنار بيايند. صبحانه‌تان را بردارید و بزنید به دل کوه. سعی کنید مادر را هم متقاعد کنید که از شب قبل یک آش رشته مشتي درست کند و بروید آن جا نوش جان کنید. توی کوه جای این سوالات را پر کنید:

تعمیراتی‌های عقب افتاده

همیشه در همه خانه‌ها کلی چیز میز پیدا می‌شود که منتظر یک آدم و یک وقتی است که دستی بر سر آن‌ها بکشد. امروز خانوادگی بروید سراغ کارهای عقب افتاده خانه. تکلیف سختی است اما چون همه باهمید شیرین می‌شود. از خرابی وسایل برقی گرفته تا درها، لوله‌ها، چسب کاری‌ها، دوختنی‌ها، اتو کردنی‌ها و... اصلا وقتی این کارها تمام شود انگار یک بار سنگین از روی ذهنِ آدم برداشته‌اند. 2 تا عكس از چيزي كه تعمير كرديد براي ما بفرستيد، يك عكس قبل از تعمير و يكي بعد از تعمير.

مهمان خودتان!

امروز را بگذارید برای غذاها و شیرینی‌های جدید. امروز قرار است شما خانواده‌تان را به یک مهمانی در خانه دعوت کنید. همیشه که نباید بهترین‌ها را برای مهمان گذاشت. یک بار هم خودتان کیف کنید. مهمانی‌تان هم از نوشیدنی‌های جدید گرفته تا دسرها و غذاهای جدید دارد اگر بودجه‌تان می‌رسد و کتاب آشپزی درست و درمان می‌خواهید کتاب مستطاب آشپزی، کتاب خیلی خوبی است. اگر نه هم، سایت چی بپزم و وبلاگ‌های شف یا شف طیبه خیلی کمک‌تان می‌کند. اما فعلا یک املت جیمی را توی وعده‌های غذایی نوش جان کنید با این دستور:

 بریم بازی

امروز روز بازی است. اگه از بازی‌های پرتحرک خوشتان می‌آید، قرار بذارید خانوادگی بروید یک جایی که بشود والیبال، فوتبال يا وسطی را دسته جمعی بازی کرد. اگر هم حال بازی‌های پر تحرک نداشتید، در خانه، بازی‌های به قول معروف نشستنی کنید. بازی‌ها و سرگرمی‌هایی که نیاز به وسیله خاصی ندارد مثل گل یا پوچ، اسم فامیل، پانتوميم، یک قل دو قل و... . بازی‌هایی هم که وسیله خاصی می‌خواهد مثل بازی فکر و بکر قدیمی دهه شصتی ها یا اتللو... . اما بازی که ما برای شما در نظر گرفته‌ایم:

 

قرآن خانوادگی

خیلی‌ها فامیلی جلسه قرآن دارند. حالا امروز شما هم خانوادگی این جلسه را برگزار کنید. فقط هم روخوانی قرآن نباشد. بخوانید و تدبر کنید و بعد تفسیرهای‌تان را بگویید. مثلا قرار بگذارید همه سوره والعصر را بخوانند و بعد آن را همه با هم تفسیر کنید. یا حتی نهج البلاغه. خطبه همام نهج البلاغه را بخوانید و بحث کنید. ماژیک هم دم دست‌تان باشد و هر جا با نكته‌اي بيشتر از بقيه ارتباط برقرار كرديد، خط بکشید. می‌توانید در مورد برداشت‌تان از آن آیه یا حکمت و خطبه یک پاراگراف هم بنویسید. یک پاراگراف را بچسبانید روی درب اتاق‌تان. 

 

روز دوست داشتنی‌ها

امروز روز دوست داشتنی‌هاست. امروز را بگذارید برای هر کاری که خیلی دوستش دارید. می‌شود در خانواده تقسیم‌بندی هم کرد که هر روز مال یک نفر باشد. یک سقفی هم برای خرج امروزتان قرار دهید. بروید جایی که همیشه خیلی دوست داشتید، ناهاری را بخورید یا رستورانی را بروید که عاشق غذاهایش بودید، کتابی را بخرید که خیلی وقت است دنبالش بودید، دیدن کسی بروید که خیلی با او حال می‌کنید. به قول معروف گل بکارید، درخت بکارید، شعر بخوانید.... خلاصه امروز را برای خودتان یک روز رمانتیک و پر جایزه کنید و ذهن‌تان را هم از کارهای دیگرتان خالی کنید. درباره دوست‌داشتني‌ترين كاري كه در نوروز انجام داديد بنويسيد و به ايميل جيم بفرستيد.

 

چالش سطل زباله جیمی

روز طبیعت همیشه روزی بوده که ما می‌افتادیم به جانِ طبیعت و نفسش را تنگ می‌کردیم! امسال بیایید به قول معروف طرحی نو در اندازید. بشوید سرپرست و مادرخرج گروه و به همه فامیل از چند روز قبل خبر دهید که روز طبیعت قرار است کجا بروید و ناهار چه باشد. حالا که این همه آدم را دارید با خودتان می‌برید، بالاغیرتا از چند روز قبلش مناطق خوب و دیدنی و بکر را شناسایی کرده باشید. ترجیحا جایی نبرید که همه بلدند و هزار بار رفته‌اند! خلاصه هر جا رفتید نفری یک کیسه زباله و دستکش می‌دهید دستشان و مسابقه راه می‌اندازید که آشغال‌هایی که دیگران قبلا متقبل شده‌اند و ریخته‌اند را جمع کنند. بعد هم جایزه بدهید به نفراتي كه بيشتر زباله جمع كرده‌اند و عکسش را هم برای جیم ارسال کنید، می‌خواهیم این چالش را جهانی کنیم.

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
فتوچاپ

فتوچاپ 536

٩٧/٠٣/٠٣
داستان انتخاب سفرها و ایرانگردی‌های جواد قارایی، مستندساز

بیایید همه ایرانگرد باشیم!

٩٧/٠٣/٠٣
تلگجیم

تلگجیم 536

٩٧/٠٣/٠٣
جانونی

ضرورت ایجاد رشته خرمالوژی و پختن زولبیای خانگی

٩٧/٠٣/٠٣
چهره هفته

کارلوس کی روش

٩٧/٠٣/٠٣
پایان نامه

پیامکی از دیار فانی!

٩٧/٠٣/٠٣
درباره فصل سوم «شهرزاد» که با پیچش داستانی در اپیزود چهاردهم، انتظار برای دو قسمت پایانی هیجان انگیزش را

فرضیه هایی برای پایان شهرزاد

٩٧/٠٣/٠٣
ساختنیجات

انگیزه مطالعه زیر یک نور نرم و یواش!

٩٧/٠٣/٠٣
درباره لیگ ملت‌‎های والیبال و بازی‌های تیم ملی کشورمان در این رویدادها

باز هم لیگ جهانی

٩٧/٠٣/٠٣
یادداشت

علیه نون دونی‌ها

٩٧/٠٣/٠٣
به بهانه ساخت سری جدید و قدرتمند انیمیشن کاپیتان سوباسا، محبوب‌ترین شماره 10 دنیای فوتبال

بازگشت فوتبالیست ها

٩٧/٠٣/٠٣
به بهانه رمضان کریم، درباره نان نوشتیم و فرهنگی که این خوردنی محترم با خودش به مردم کشورمان سنجاق کرده اس

خدا نان داد

٩٧/٠٣/٠٣
جارچی

جارچی 536

٩٧/٠٣/٠٣
یادداشت

عصبانی کننده!

٩٧/٠٣/٠٣
تا جام جهانی

پر حاشیه مانند فهرست بازیکنان حاضر در روسیه

٩٧/٠٣/٠٣
حکایت هفته

اندر احوالات مریدان و رفع فیلتر

٩٧/٠٣/٠٣
گفت‌و‌گوی جیم با فرهاد سال افزون، پاسور تیم ملی والیبال

می رویم و نهایت زورمان را می زنیم

٩٧/٠٣/٠٣
شگرد

قابلیت‌های جدید استوری اینستاگرام

٩٧/٠٣/٠٣
نگاهی کوتاه به پیوند نان با آداب و رسوم شهرهای مختلف کشورمان

نان و ادب

٩٧/٠٣/٠٣
دات کام

«اینپین» اپلیکیشنی خلاقانه و کاربردی برای انتخاب ملک

٩٧/٠٣/٠٣