تعطیلات پر فیلم نوروز
معرفی آثار «شبکه نمایش خانگی» متناسب با سلیقههای مختلف

تعطیلات پر فیلم نوروز

نویسنده : سید مصطفی صابری

از اواسط اسفند همین که کم کم بوی بهار و تعطیلات نوروزی به مشام میرسد خیلی از ما مهیای استفاده فرهنگی از تعطیلات میشویم، کلی مجله و کتاب را که در طول سال حسرت خواندشان به دلمان مانده را جمع میکنیم، کلی فیلم کلاسیک را جمع میکنیم و خلاصه تمام تلاشمان را می‌کنیم که نوروزی فرهنگی داشته باشیم، اما بهطور معمول موفقیت کامل در برنامه حاصل نمی‌شود. میهمانهای سرزده، اتفاقات غیرقابل پیش بینی و... از جمله دلایلی هستند که مانع رسیدن ما به این اهداف هستند. اما با کمی دقت میتوانیم زمانهای به ظاهر مرده و پرت تعطیلات نوروزی را صرف تماشای فیلم کنیم. یکی از راهکارها تماشای فیلمهای داخلی و خارجی شبکه نمایش خانگی است. به چند دلیل: فیلمهای ایرانی شبکه نمایش خانگی به خاطر رویکرد عمده سینماگران داخلی به فیلمهای اجتماعی و ملودرامهای خانوادگی یا کمدیهای معمولی به گونهای است که تماشایشان حین خوردن غذا، همراه خانواده و حتی میهمانان ممکن است و اگر طرفین اهل فیلم باشند و به آنها تحمیل نشود با اندک تمرکزی میتوانید فیلم را ببینید و لذت ببرید و ضمناً در صورت برقراری گاه گاه گفتمانی با دیگران چیزی را هم از دست نداده باشید. فیلمهای خارجی شبکه نمایش خانگی به غیر از آثار سینمای هند که تکلیفشان مشخص است، عمدتاً از سینمای تجاری هالیوود هستند که تماشای آنها هم چالشبرانگیز و سخت نیست. برای همین یک بسته جمع وجور از آثار آبرومند شبکه نمایش خانگی که طی سال 93 در این رسانه عرضه شدند به شما پیشنهاد میکنیم، ملاک در جمع کردن این بسته عرضه فیلم در شبکه نمایش خانگی بوده نه سال اکران، طبیعتاً آثاری مثل «شیار 143»، «ملبورن» و «آرایش غلیظ» که تا زمان نوشته شدن این مطلب در شبکه نمایش خانگی عرضه نشدند به فهرست ما اضافه نشدند. در ضمن تلاش کردیم فیلم‌هایی را توصیه کنیم که ضمن داشتن استانداردهای داستانی و سینمایی، برای سلیقههای مختلف و دورهمیها هم مناسب باشند. 

 

اما فرمول استفاده بهتر از مطلب ما:

1- اصل ماجرای فیلم چیه؟ 2- نقاط مثبتش چیه؟ 3- چه کسانی بیشتر از فیلم لذت خواهند برد؟ 4- به چه دلایلی از اثر لذت نخواهیم برد؟ 

 

خواب زدهها، فقط برای سرگرمی

1- «خوابزده‌ها» اثر فریدون جیرانی و با بازی فرهاد اصلانی، ساره بیات، شقایق فراهانی و صابر ابر، فیلمی کمدي - فانتزی است که نه در حد آثار قبلی جیرانی است نه در حد کمدیهای شاخص چند سال اخیر مثل «ورود آقایان ممنوع»، «سن پترزبورگ» و... اما برای سرگرمی پیشنهاد خوبی است. داستان فیلم درباره مردی است که زمان کوتاهی فرصت دارد تا رضایت دختری که به او ظلم شده را جلب کند و گرنه میمیرد. 

2- فیلم به خصوص در نیمه ابتدایی خود شوخیهای جالبی دارد و نوع کمدیاش هم ساده و نسبتاً سالم و خانوادگی است. 

3- اگر زیاد سخت نمیگیرید و به روابط علت و معلولی کاری ندارید از فیلم لذت خواهید برد. 

4- اگر هم از طرفداران جیرانی هستید یا کاری به منطق فیلم ندارید و منطق هر داستانی را با زندگی واقعی مقایسه میکنید فیلم جز چند تبسم چیزی برای شما نخواهد داشت. 

 

اشباح، بازگشت مهرجویی

1- «اشباح» بعد از چند فیلم بسیار بد، اثری نسبتاً خوب از داریوش مهرجویی کارگردان قدیمی و نامدار کشورمان است. قصه فیلم درباره خانواده مردی لاابالی است که بیبندوباریهایش تا 18 سال بعد بلای جان اطرافیانش است. مهدی سلطانی، رابعه مدنی، مهتاب کرامتی، ملیکا شریفینیا، همایون ارشادی و حسین معجونی از بازیگران فیلم هستند. 

2- فیلم عناصر یک درام کلاسیک را دارد، تراژدی، خیانت، رازهای سربه مهر، عشق، فداکاری، طمع و... بازی مهدی سلطانی و ملیکا شریفینیا هم چشم نواز است. 

3- اگر به رمانهای قدیمی که واقعاً داستان بودند تا روایتی مستندگونه از زندگی علاقه دارید «اشباح» گزینه مناسبی برای شماست. 

4- فیلم سیاه وسفید است، ریتم ملایمی دارد و گرههای جالب داستانی در آن به رغم ظرفیت قصه لحاظ نشده و مخاطب دادههای بیشتری از شخصیتها دارد. اگر این نکات برایتان مهم است و فیلم‌های پرتنش آپارتمانی را ترجیح میدهید از «اشباح» لذت نخواهید برد. در ضمن تماشای فیلم با کوچکترها توصیه نمیشود.

 

زندگی تلخ! جای دیگری است

1- آخرین اثر منوچهر هادی، داستان زندگی یک احیاگر بیمارستان با بازی حامد بهداد است که وظیفه نجات جان بیماران را دارد و افراد زیادی را هم نجات داده اما باخبر میشود که تا مدت دیگری از دنیا میرود. همسر اولش نیکی کریمی درخواست عجیبی از او دارد و از طرفی همسر دومش با بازی یکتا ناصر هم دغدغههای عاطفی بسیاری دارد. 

2- فیلم به خصوص برای نوروز بسیار تلخ اما استاندارد، دلنشین و قابل تامل است. بازیها به خصوص بازی حامد بهداد بسیار تماشایی است. در این فیلم با یکی از معدود بازیهای حامد بهداد مواجهیم که برونگرا نیست و از آن پرخاشهای خاص خبری نیست. 

3- اگر فیلم را فقط برای تفریح تماشا نمیکنید و حوصله فکر کردن به روابط آدمها و کنشهای‌شان را دارید با اثر خوبی مواجه هستید.

4- فیلم مناسب یک جمع چند نفره نیست چون تمرکز میخواهد، ضمن آنکه به راحتی نمیتوان از فیلم برای خوردن غذا و تنقلات چشمپوشی کنید چون حتی میمیک چهره بازیگران هم در گره گشاییهای قصه نقش دارد.  

 

فرشتهها 3 تایی با هم آمدند!

1- اولین فیلم حامد محمدی در ادامه فیلمهایی که پدرش تهیه کرده قصه یک روحانی جوان است که صاحب 3 قلوهایی شیرین میشود اما او و همسرش آماده نگهداری از آنها نیستند. 

2- فیلم قصه روان و لطیفی دارد. رابطه عاشقانه روحانی جوان و سرزنده فیلم با بازی جواد عزتی با همسرش که نازنین بیاتی نقش آن را بازی کرده خودمانی و شیرین از کار درآمده. شیرین کاریهای رضا ناجی که صاحبخانه این زوج است هم فیلم را قابل تحملتر کرده است.

3- اگر از فیلمهایی مثل «طلا ومس»، «بوسیدن روی ماه» و... لذت بردید «فرشتهها با هم میآیند» را دوست خواهید داشت. فیلم به شدت خانوادگی است و با آنکه چالشهای بزرگ داستان و اوج و فرود چندانی ندارد اما همه را راضی میکند. 

4- فیلم آنچنان که باید دستاورد هنری ندارد، روابط آدمها هم پیچیده نیست، شخصیتها هم ساده هستند. تا حدودی هم محتوای شعاری دارد. 

 

گناهکاران به روایت قریبیان 

1- قریبیان پدر کارگردان و بازیگر فیلم است، قریبیان پسر فیلمنامه‌نویس، رامبد جوان هم پلیس جوان فیلم، ماجرای «گناهکاران» رمزگشایی از قتل مرموز دختر یک افسر قدیمی پلیس است که تبعات زیادی هم داشته. 

2- همین که بعد از مدتها سینمای ایران رنگ یک فیلم در ژانر پلیسی را دید برای خودش نکته مثبتی است. طبیعتاً این نکته مثبت را باید در ظرف بضاعت سینمای ایران بررسی کرد و فیلمنامه، بازیها و روایت را پسندید. بازی متفاوت رامبد جوان هم دیدنی است. 

3- فیلم برای بیشتر اعضای بالای 15 سال خانواده که میخواهند یک فیلم سرگرم کننده ببینند فیلم خوب و سرراستی است. اما نباید توقع بالایی از فیلم داشت. 

4- اگر طرفدار سریال شرلوک هلمز هستید و به درجهای از کارگاه بازی رسیدهاید که اول فیلم را ببینید آخرش در ذهنتان مجسم میشود این فیلم شما را راضی نخواهد کرد. بهخصوص اینکه کارگاهانش به رغم پرتلاش بودن چندان نخبه و ویژه نیستند و گام به گام با مخاطب جلو میروند. پایانبندی فیلم هم برای حرفهایها کمی مشخص است. 

 

ملکه جلوههای ویژه

1- اگر بخواهیم بسته متنوعی داشته باشیم نمیشود از سینمای دفاع مقدس نمایندهای نداشت. «ملکه» باشه‌آهنگر اما نماینده خاصی از سینمای دفاع مقدس است و تردیدهایی را بهتصویر می‌کشد که در دیگر فیلمهای این گونه سینمايی کمتر با آن مواجهیم و مهمتر اینکه نقد زیادی هم به محتوای خاصش وارد شده که باعث شده خیلی مهجور اکران شود و کنار برود. اما فیلم اثر خوش ساختی است با کلی انفجار و جلوههای ویژه که برای سینمای ایران اتفاق مهمی است. 

2- بازی حمیدرضا آذرنگ، میلاد کی‌مرام و هومن برق‌نورد در فیلم تماشایی است. چالشهای ذهنی شخصیتها ذهن مخاطب را درگیر میکند و این کم اتفاقی نیست. 

3- فیلم یک اکشن ساده نیست، اما و اگرهای زیادی دارد و خوراک آنهایی است که با حوصله به تماشای فیلمها مینشینند. 

4- مدت زمان فیلم طولانی است، هر چند در نسخه شبکه نمایش خانگی کوتاه شده، شخصیت نمادینی هم که در فیلم حضور دارد کمی مخاطب را سردرگم میکند، دقایقی از فیلم به خاطر حجم دیالوگهای پینگ پونگی و اتفاقات ریز و درشتش مناسب زمان شام و ناهار نیست. 

 

مستانه اثری غیر فرح بخش! 

1- فرحبخش تهیه‌کنندهای است که به تولید آثار تجاری مشهور است، گاهی هم خودش آستین بالا میزند و فیلم میسازد که «زندگی خصوصی» با بازی فرهاد اصلانی و هانیه توسلی و «مستانه» دو نمونه متاخر آثارش محسوب میشود. «مستانه» قصه یک سوپراستار سینماست است که درگیر ماجرایی ناموسی میشود. فیلم قرار بوده یک اثر اجتماعی باشد اما با طرح سطحی موضوعات یک اثر گیشهای شده است. 

2- قصه خط قرمزی و پرچالش «مستانه» با آنکه با شعارهای میانه فیلم خراب میشود تنها نقطه مثبت فیلم است. 

3- اگر فرحبخش را میشناسید، از مناظرهاش با همایون اسعدیان خبر دارید، اگر اخبار مربوط به فرج ا... سلحشور را پیگیری میکنید و ... این فیلم را ببینید، چون فرحبخش سعی کرده با این فیلم هم با اهالی سینما آشتی کند، هم بهنوعی مقابل سلحشور موضعگیری کند. 

4- فیلم بهخصوص در محتوا اشکالات اساسی دارد و باید با دیده باز به تماشای آن نشست و ژست‌های روشنفکرانهاش را جدی نگرفت. تماشای آن با اعضای کوچک خانواده اصلاً توصیه نمی‌شود.  

 

چارسوی عجیب غریب

1- فرهاد نجفی با حضور محمدرضا فروتن و نیوشا ضیغمی فیلمی را ساخته که چند المان از آثار بزرگ را به عاریت گرفته، از «همشهری کین» و «پیر پسر» تا «سرود کریسمس» و... فیلم روایت غیرخطی و فرمگرای زندگی مردی متمول است که بعد از پولدار شدن، گذشته خود و حتی ارزشهای انسانی را فراموش کرده و حالا در سلول عجیبی زندانی شده است. 

2- فیلم در عین آنکه میتواند سرگرم‌کننده باشد هشدارهای مهمی را هم برای مخاطب دارد منتهی در ارائه توصیهها کمی زیادهروی کرده است. فرم فیلم ساده نیست و همین اتفاق کمی فیلم را متفاوت و حتی دوست داشتنی میکند. 

3- تعدد لوکیشنها، بعضی از لحظات نفسگیر و سلامت نسبی محتوای اثر باعث میشود با یک فیلم خانوادگی خوب مواجه باشیم که اگرچه چندان جذاب نیست اما به تماشایش میارزد. تازه «یاس» هم در آن میخواند.  

4- اگر فرم فیلم را از آن بگیریم محتوایش حرفهای خیلی تازهای ندارد، بازی بد چند نفر از نابازیگران فیلم هم به شدت به چشم میآید.  

 

پیشنهادات غیرویژه

در این بخش خیلی گذرا پیشنهاداتی داریم که یا ویژه نیستند یا خیلی تابلو هستند: 

رد کارپت/ بعید است اهل سینما باشید و ردکارپت را ندیده باشید، اما اگر شیرین‌کاریهای عطاران در کن را ندیدید به دیدنش میارزد. هرچند فیلم داستان درست و حسابی ندارد. 

آثار مهرشاد کارخانی/ مهرشاد کارخانی کارگردانی است که امسال دو اثرش با عنوان «دربست آزادی» و «اکباتان» وارد شبکه نمایش خانگی شد. اگر طرفدار فیلمهای نوآر به قهرمانان زخمی هستید این دو فیلم با تمی مشابه آثار وسترن ذائقه شما را تامین میکنند. 

جابز/ فیلم «جابز» بر اساس زندگی «استیو جابز» معروف به کارگردانی مایکل استرن و بازی «اشتون کاتچر» به رغم آنکه از سال 2013 که اکران شد چندان مورد توجه قرار نگرفت اما برای طرفداران جابز پیشنهاد خوبی است به خصوص حالا که دوبله باکیفیتی هم دارد. 

آنجلینا جولی و زیبای خفته/ فیلم «افسونگر شرور و زیبای خفته» محصول 2014 است و یکی از داغترین آثار شبکه نمایش خانگی است چون با فاصله کمی از اکرانش در این رسانه عرضه شده، آنجلینا جولی هم که زن شرور این فیلم فانتزی است. اگر با دنیای آثاری مثل «نارنینا» کنار آمدید این یکی را هم ببینید. 

فرزند چهارم در سومالی/ فیلم وحید موسائیان با تاخیر زیادی به شبکه نمایش خانگی آمد. مهتاب کرامتی، مهدی هاشمی و حامد بهداد در آن بازی میکنند و قصه پرچالشی هم ندارد اما برای آشنایی با زندگی مردم سومالی به خصوص مردم موگادیشو اثر جالبی است. اصلاً فرض کنید دارید مستند تماشا میکنید. 

خسته نباشید آقای هاشمی/ اولین فیلم افشین هاشمی یک اثر به ظاهر سفارشی اما بسیار شیرین است درباره سرزمین مادری، عشق به وطن، هویت و کلوتهای اطراف کرمان. بازی خواهرزاده سهراب سپهری و غوغا بیات که کمتر در سینما ظاهر میشود از نقاط قوت فیلم است. لحن شیرینش هم برای روزهای نوروز مناسب است. 

ریدیک جناب وین دیزل/ ریدیک فیلمی آرماگدونی است و دقایق آغازینش هم عجیب است. تماشایش تحمل میخواهد اما تجربه جالبی است. 

طبقه حساس و عطارانی دوست داشتنی/ طبقه حساس فیلمی است که فقط دوسومش قابل تحمل است بعد تکراری میشود و با یک پایان بد توی ذوق مخاطب میزند، اما عطاران آن‌قدر شیرین است که تماشای بازیاش در یک فیلم نچسب بازهم به آدم بچسبد. 

خط خیلی ویژه/ برنده سیمرغ فیلم منتخب مردم در جشنواره سی و دوم فیلم خوب مصطفی کیایی است با کلی تعقیب و گریز. البته توصیه کردنش به مخاطب فیلم بین زیره به کرمان بردن است، برای احتیاط بگوییم اگر فیلم را ندیدید واقعاً حیف است. 

مرد آهنین 3/ باز هم رابرت داونی جونیور و آن لباس حلبیاش و کلی جلوه ویژه سرگرم کننده. خلاصه طرفداران آثار ابرقهرمانی و کمیک بوکی بدانند مرد آهنین 3 مدتی است دوبله شده و در کنار آثار تجاری و فانتزی هالیوود مثل مثل «ثور2»، «خشم تایتانها2»، «جی آی جو2» وارد شبکه نمایش خانگی شده است.  

اما مخاطبان خاص/ اگر هم اهل فیلمهایی با ریتم کُند یا داستانها کم چالش اما خاص هستید بروید سراغ: امروز (اثر رضا میرکریمی)، خانوم (اثر تینا پاکروان)، یک شب (نیکی کریمی)، برف (مهدی رحمانی)، زندگی مشترک آقای محمودی و بانو (روح‌ا... حجازی) و...

نظرات کاربران
کد امنیتی