از تعقیب پنیر تا شیرجه در گوجه!
با چند جشن که تعجب خونتان را بالا می‌برند آشنا شوید

از تعقیب پنیر تا شیرجه در گوجه!

نویسنده : اکرم انتصاری

اگر همیشه به دنبال«ترین‌ها» هستید و چیزهای عجیب و غریب هیجان‌ خون‌تان را به سقف می‌چسباند، صفحه درستی را باز کرده‌اید. می‌خواهیم سفری داشته باشیم به گوشه و کنار دنیا و نگاهی بیاندازیم به عجیب‌ترین و بامزه‌ترین جشن‌های سالانه. بعد از خواندن این مطلب برای شما حق انگشت به دهان شدن، شک و تردید در وجود قوه‌ای به نام عقل در آدمیزاد، شاخ در آوردن و سر به بیابان گذاشتن را قائل هستیم.

 

جشن گل غلتان

از آن‌جا که هنر نزد ایرانیان است و بس، می‌توان حدس زد که آیین گل غل‌تان یک رسم ایرانی با چاشنی ذوق و آئین سنتی است. این جشن در فهرست میراث معنوی به نام شهر امیریه سمنان ثبت شده است. همزمان با شروع فصل بهار، معمولا مادر و خاله و عمه و مادر بزرگ‌ها دست به کار می‌شوند و با چیدن گل محمدی، نوزاد را با سلام و صلوات و شعرهای محلی مثل «همه کوه و کمر بوی تو داره یا محمد، کدوم گل قامت روی تو داره یا محمد» در گل می‌غلتانند تا مطهر شود و از طرف دیگر بعدها با چالش آلرژی و دستمال کاغذی دست به گریبان نشود.

 

جشن توماتینا

توماتینا (همان گوجه فرنگی خودمان که در ماه‌های اخیر به خاطر قیمت نجومی‌اش سلطان سیفی‌جات شده بود) در نزدیکی شهر والنسیا کشور اسپانیا درآخرین چهارشنبه ماه اوت (تقریبا دهم آبان) با حضور صد تن گوجه فرنگی و تعداد زیاد جوان گوجه دوست بر‌گزار می‌شود. جالب است بدانید توماتینا در آخرین چهارشنبه آگوست سال 1945 در طی یک نزاع درون میدان شهر و درست وقتی که چند جوان قصد برهم زدن رژه موزیسین‌ها را داشتند، شروع شد و خب گوجه فرنگی به عنوان دم دستی‌ترین موجود به عنوان سلاح پرتابی مورد استفاده قرار گرفت. پافشاری جوان‌ها بر تکرار این جنگ کوچک و تاکید بر مهماتی مثل گوجه فرنگی و اضافه شدن هنجارهایی در گذر زمان باعث به وجود آمدن این جشن شد. البته این مراسم  بیشتر شبیه مراسم رب پزان است تا گوجه پران(!). اگر روزی گذرتان به اسپانیا افتاد، اولا باید شناگر ماهری باشید. دوما سخت پوست باشید و نسبت به گوجه کهیر نزنید و سوما بدانید که با شروع زنگ اول، گوجه پرانی کنید و با نواختن زنگ دوم به خانه‌های‌تان برگردید و شهرداری بماند و خیابان‌های گوجه‌ای که از قدیم گفته‌اند: «هرکه نان از عمل خویش خورد» والا!!

 

جشن چتر

این جشن را برای زوج‌های جوانی که هنوز اول راه رمانتیک بازی و «او مای گاد گفتن» هستند، شدیدا پیشنهاد می‌کنیم. می‌توانید با فروش کادوهای سر عقد، زیر لفظی و پا انداز عروس خانم (به لطایف الحیل) و البته پراید آقا داماد، به اولین آژانس هواپیمایی بروید، یک بلیط دونفره به مقصد پورتو پرتغال بگیرید و به خيابان آگوئدا بروید و بعد هم از این خیابان پوشیده از چترهای رنگی حظ ببرید و با اشتراک عکس‌های‌تان در اینستاگرام با مضمون «من و شوشو همین الان یهویی پرتغال» فک و فامیل را بچزانید!

 

جشن بالشت

مردم 115 کشور دنیا در روز 6 آوریل (تقریبا اواسط فروردین) بالشت به دست راهی خیابان می‌شوند و بالشت‌ها را به سر و صورت یکدیگر می‌زنند. اگر در همین لحظات افکار شومی مثل افکار نویسنده این گزارش به ذهن‌تان آمد که می‌توانید با این راهکار دق و دلی خود را بر سر دیگران خالی کنید زهی خیال باطل(!) ما جزو آن 115 کشور نیستیم. با بالشت بروید توی خیابان و بزنید سر و صورت ملت، یک جوری کتک‌تان می‌زنند که حکایت «متکا؛ کی‌خوری از این کتکا!» که در بچگی می‌گفتید زنده شود. البته بدانید شرکت در این جشن محدودیت سنی ندارد (از کودک به دنیا نیامده تا پیر 190 ساله) و لوازم آن یک بالش ترجیحا پرشده با پر قو و روکش‌های چینی است.  

 

جشن هولی

هولی را شاید بتوان یک پینت بال مفرح ِسیار دانست. یکی از اعیاد رسمی مردم هند که با آغاز بهار شروع می‌شود. جشنواره رنگ‌ها  با داشتن سهم بزرگی در جذب گردشگر، ازمهیج‌ترین جشن‌های عجیب دنیا به شمار می‌آید و به کشورهای نپال، پاکستان و کشورهایی که جمعیتی هندو در آن به چشم می‌خورد سرایت کرده است. در این روز مردم با پاشیدن رنگ‌های مخصوص به هم بدون دغدغه «چی بپوشم؟» آغاز بهار و خداحافظی زمستان را با رنگی رنگی کردن هم جشن می‌گیرند. البته شاید این رنگ‌ها بهانه‌ای برای هم رنگ شدن و پوشاندن فاصله زیاد طبقات اجتماعی و نزدیک شدن دل‌ها در هند باشد. اشتباه نمی‌کنید این تصاویر مربوط به جشن هولی در هند است نه تابلوی نقاشی اثر پیکاسو!

 

جشن تعقیب پنیر

قبل از هر چیز به شما حق می‌دهم بعد از دانستن جزئیات این جشن، سرتان را به دیوار بکوبید. درست می‌بینید، این قِل خوردن بر اساس مکانیسم «پنیرک گردالواَم کجایی؟» طراحی شده است. تعقیبی که گاهی دست و پا می‌شکند و گاهی هم به کمتر از شکستن گردن قانع نمی‌شود. برای دوستانی که قصد خودکشی با یک روش با کلاس و خز نشده را دارند، تعقیب پنیر را البته بعد از گذار از دوران کودکی و نوجوانی پیشنهاد می‌کنیم. شرکت در این جشن  با توجه به صدمات زیاد محدودیت سنی دارد، حتی برای شما دوست عزیز! این جشن هر ساله چهارم ماه می (تقریبا اواسط اردیبهشت) در تپه کوپر منطقه گلاسترشایر بریتانیا برگزار می‌شود. از همین تریبون برای شرکت کنندگان شفای عاجل مسئلت داریم چون طبق یک رسم سنتی فکر می‌کنند با این کار دارند شهامت خودشان را به بقیه نشان می‌دهند.

 

جشن کف صابون

اولین روز ورود با شکوهتان به دانشگاه را خاطرتان هست؟ وقتی با چند شاخه گل و جشن و موسیقی (البته مجاز) دانشجو نما شدید؟ خب حالا که شما هم مثل ما چنین چیزهایی یادتان نیست برویم سراغ جشن کف صابون! این جشن برای دانشجویان ترمک دانشگاه سنت اندروز در اسکاتلند هرساله برگزار می‌شود. مواد لازم این جشن بعد از مدتی از آرد و سفیده تخم مرغ، به صابون و کف مخصوص تغییر هویت داد. شاید این کف‌بازی نوعی آماده شدن برای مقابله با درس‌ها و اساتید قدیمی‌ترین دانشگاه اسکاتلند باشد، ازکجا معلوم؟

 

جشن گِل بازی

کره جنوبی مقصد آسیای شرقی ما بعد از معرفی چند جشن اخیر است. جشنواره گِل بازی که به عنوان یک جشن تابستانه سر و صدا به پا کرده است در بوریئونگ (شهری در 200 کیلومتری جنوب سئول) برگزار می‌شود. اولین تاریخ برگزاری جشن گل بازی در این منطقه به 1998 برمی‌گردد. اگر همین الان کلمه «چندش» به نوک زبانتان آمده است، باید بگویم گل‌های این جشن کاملا مرغوب و سرشار از مواد معدنی مفید برای پاکسازی پوست هستند، انتخاب با خودتان! این جشن با یک دوره دو هفته‌ای  بیشتر برای بازاریابی وسایل آرایشی ترتیب داده شده است! مراسمی مشابه به این جشن در ایالت میشیگان آمریکا هم برگزار می‌شود. می‌توانید با یک بلیط رفت و برگشت در تابستان به کره جنوبی، سری به جشنواره گل بازی بزنید و بعد از دید و بازدید جومونگ و یانگوم جان و سوسانوشون(!) تمام دانلودهای نافرجام خود را به ثمر برسانید و برای یک بار در طول عمرتان معنی سرعت را تجربه کنید و در آخر هم سابی گِلی شوید.

 

آرد و تخم مرغ، جنگ مجردها و متاهل‌ها

شاید اسپانیا را بتوان جام‌آورترین کشور نه تنها در فوتبال باشگاهی که در جشن‌های عجیب و غریب شناخت. جشن‌هایی که هر کدام با قدمت چندین ساله تا امروز استوارند. مردم منطقه ایبی اسپانیا طبق جشنواره سالانه با آرد و تخم مرغ به جان هم می‌افتند. این جشن بین دو گروه متاهلان و مجردان برگزار می‌شود و جالب‌تر این‌که کنترل و وضع قوانین از ابتدای روز جشن در دست متاهلین گرامی است و همین باعث نارضایتی جمعیت عزب و پرتاب آرد و تخم مرغ و آغاز این جشن است. شاید مسئولین فرهنگی ایبی بعد از امتحان کردن روش‌های متعدد ترویج ازدواج به فکر تشویق جوانان از این راه افتاده‌اند. البته گمانه زنی‌ها حاکی از نداشتن وام ازدواج برای جوانان اسپانیایی است و گرنه چه روشی والاتر از قهرمانی در دو با مانع وام ازدواج!

 

|| حرف آخر

در انتها شما را به تست عدم رویش شاخ روی سر مبارک و کمی تامل درباره تبدیل جشن زیبای چهارشنبه سوری به چهارشنبه سوزی دعوت می‌کنم. البته محققان جیمی گفته‌اند این‌که این خارجی‌ها این‌قدر از جشن‌های‌شان مراقبت می‌کنند و در اجرای درستش کوشا هستند، به خاطر این است که از غم و غصه و بدبختی و بحران‌های کشورشان عاصی شده‌اند و دنبال یک جایی هستند که یک ساعت خوش باشند و بر همگان واضح و مبرهن است که چون ما همیشه خوش و خرم هستیم و این‌جا همه چی آرومه، اصلا نیازی به جشن نداریم، والا!

نظرات کاربران
کد امنیتی
m_fanaei
m_fanaei
٩٣/١٢/٠٨
١
٠
عجب !!!!
فرشته
فرشته
٩٣/١٢/٢١
٠
٠
از روز نامه خراسان نوشتی؟
پربازدیدتریـــن ها
فتوچاپ

فتوچاپ 536

٩٧/٠٣/٠٣
داستان انتخاب سفرها و ایرانگردی‌های جواد قارایی، مستندساز

بیایید همه ایرانگرد باشیم!

٩٧/٠٣/٠٣
تلگجیم

تلگجیم 536

٩٧/٠٣/٠٣
جانونی

ضرورت ایجاد رشته خرمالوژی و پختن زولبیای خانگی

٩٧/٠٣/٠٣
چهره هفته

کارلوس کی روش

٩٧/٠٣/٠٣
ساختنیجات

انگیزه مطالعه زیر یک نور نرم و یواش!

٩٧/٠٣/٠٣
درباره فصل سوم «شهرزاد» که با پیچش داستانی در اپیزود چهاردهم، انتظار برای دو قسمت پایانی هیجان انگیزش را

فرضیه هایی برای پایان شهرزاد

٩٧/٠٣/٠٣
یادداشت

علیه نون دونی‌ها

٩٧/٠٣/٠٣
درباره لیگ ملت‌‎های والیبال و بازی‌های تیم ملی کشورمان در این رویدادها

باز هم لیگ جهانی

٩٧/٠٣/٠٣
پایان نامه

پیامکی از دیار فانی!

٩٧/٠٣/٠٣
به بهانه رمضان کریم، درباره نان نوشتیم و فرهنگی که این خوردنی محترم با خودش به مردم کشورمان سنجاق کرده اس

خدا نان داد

٩٧/٠٣/٠٣
جارچی

جارچی 536

٩٧/٠٣/٠٣
تا جام جهانی

پر حاشیه مانند فهرست بازیکنان حاضر در روسیه

٩٧/٠٣/٠٣
به بهانه ساخت سری جدید و قدرتمند انیمیشن کاپیتان سوباسا، محبوب‌ترین شماره 10 دنیای فوتبال

بازگشت فوتبالیست ها

٩٧/٠٣/٠٣
یادداشت

عصبانی کننده!

٩٧/٠٣/٠٣
حکایت هفته

اندر احوالات مریدان و رفع فیلتر

٩٧/٠٣/٠٣
شگرد

قابلیت‌های جدید استوری اینستاگرام

٩٧/٠٣/٠٣
توییتری ها

اعزام تیم ملی به جام جهانی

٩٧/٠٣/٠٣
گفت‌و‌گوی جیم با فرهاد سال افزون، پاسور تیم ملی والیبال

می رویم و نهایت زورمان را می زنیم

٩٧/٠٣/٠٣
دات کام

«اینپین» اپلیکیشنی خلاقانه و کاربردی برای انتخاب ملک

٩٧/٠٣/٠٣