با رفتن من پرسپولیس درست نمی‌شود
گفت‌و‌گوی اختصاصی جیم با حمید درخشان سرمربی پرسپولیس:

با رفتن من پرسپولیس درست نمی‌شود

نویسنده : مازیار حکاک-علیرضا گرانپایه

معلوم نیست وقتی شما این مصاحبه را می‌خوانید حمید درخشان هنوز سکان هدایت این تیم را داشته باشد یانه؟! کلا در پرسپولیس سال‌هاست که هیچ چیز معلوم نیست. تیمی که با عوض کردن 4 مدیر عامل و 2 مربی در اين فصل فعلا رکوردار است و می‌تواند خودش را در این زمینه دست نیافتنی‌تر هم بکند. گفت‌و‌گوی ما با درخشان ناظر به ابعاد مختلفی بود، با جسارت زیادی به او انتقاد کردیم و او پاسخ داد. حتی چند باری کادر فنی و مدیر رسانه‌ای پرسپولیس تصمیم داشتند گفت‌و‌گوی ما را قطع کنند که درخشان نشست و به دفاع از خودش پرداخت. حتی گاه گاهی می‌شد بغض و ناراحتی را از عمق صدایش حس کرد. اگر چه درخشان بعد از دایی برای رسیدن به نیمکت پرسپولیس طمع کرد، اما اتفاقاتی برای او و پرسپولیس رقم خورد که شاید در مخیله او هم نمی‌گنجید. مسئله‌ای که خود او هم بارها و بارها در مصاحبه به آن اشاره داشت. 

 در ابتدای فصل به عنوان یک پیشکسوت پرسپولیس پیش بینی می‌کردید پرسپولیس رنگ و بوی آرامش را به خودش نبیند؟

 نه. در آن زمان همه چیز روتین شده بود. همه چی آماده و ایده‌‌‌‌‌‌‌آل بود و فکر می‌کردیم ایده‌آل هم پیش برود ولی این اتفاق نیافتاد. بنا به چه دلایلی من نمی‌خواهم ریز بشوم و بگویم چه بوده و چه نبوده ولیکن ما همه چی را خوش‌بینانه نگاه می‌کردیم و فکر می‌کردیم خیلی خوب اتفاق بیفتد، ولی این اتفاق نیافتاد. رفته رفته هم این مشکلات بیشتر شد و به زمان من که رسید عوض که این مشکلات کمتر بشود، بیشتر هم شد.

 چطور بعد از گذشت تنها چند هفته حاضر شدید جای علی دایی را با آن شرایط بگیرید؟ 

 8 هفته گذشته بود و مدیران باشگاه تصمیم به جابه‌جایی داشتند. این بحث‌ها مربوط به گذشته است و من نمی‌خواهم راجع به آن صحبت کنم. الان باید به آینده تیم فکر کنیم.

 حمید درخشان از ابتدای حضورش در پرسپولیس قول تغییرات اساسی در نیم فصل را می‌داد چه اتفاقی افتاد که پرسپولیس در نقل و انقالات به بازیکنان درجه دو و سه اکتفا کرد؟

 اتفاقش خیلی ساده و شفاف و همه هم می‌دانند که آقای سیاسی بازداشت شد. کسی که اسپانسر این باشگاه بود و باید هزینه می‌کرد، نبود و ماهم نتواستیم کاری بکنیم.

 پس کمک‌های آقای هدایتی که این همه روی آن مانور شد چه شد؟

ما از آقای هدایتی تشکر می‌کنیم ولی پول آقای هدایتی این قدر نبود که بتوانیم بازیکن بخریم. ما این پول را به مشکلات باشگاه زدیم چون مشکلات‌مان این قدر زیاد بود که یک گوشه‌ای از آن مشکلات را حل کرد. 

 بازیکنان پرسپولیس چند درصد از قراردادشان را گرفته‌اند؟!

 مشکلات ما فراتر از رقم قرارداد بازیکنان است. ما واقعا آماری از این‌ها نداریم. فقط تمام تلاش‌مان را گذاشته‌ایم که بازیکنانم را یک دل و یکپارچه کنیم تا ازاین بحران خارج شویم.

 کل دفاع چپ‌های آسیا یک مقطعی مد نظر پرسپولیس بودند چرا هیچ کدام به نتیجه نرسید؟

 ما مشکل مالی داریم. من الان دلم می‌خواهد بروم و دفاع چپ رئال ماردید را برای پرسپولیس بیاورم اما وقتی پول نداریم، نمی‌شود. ما گزینه‌های‌مان ژورائف ازبک و ضرغام عراقی بودند به همراه دفاع چپ ژاپن و استرالیا ولی متاسفانه با این شرایط نمی‌توانستیم جذب‌شان کنیم. 

 قبل از پیدا شدن جایگزین برای شما و در جلسه ابقا شما در کمیته فنی از قول شما نقل شده بود که  قول پیروزی در 4 مسابقه پرسپولیس از 6 مسابقه گروهی در لیگ قهرمانان آسیا را داده‌اید. این حرف را تایید می‌کنید؟!

 من اصلا همچین حرفی را نزدم. ما در آن جلسه بررسی کردیم چگونه باید وارد مسابقات بشویم و چطور می‌توانیم به تیم کمک کنیم. 

 پس چطور ابقا شدید؟

تصمیم کمیته فنی بود.

 خیلی‌ از پیشکسوتان و منتقدین می‌گویند حمید درخشان استعفا نمی‌دهد چون از این بدتر برای او ممکن نیست. او مانده تا شاید کارنامه‌اش خراب شده‌اش را به نوعی آباد کند. این استدلال را قبول دارید؟!

 من نمی‌دانم چه استدلالی برای خودشان دارند که چنین حرف‌هایی را می‌زنند. من تعجب می‌کنم تیمی را به من دادند که هزار و یک مشکل داشته است. الان همه می‌گویند حمید درخشان چرا نمی‌رود. باشد من می‌روم. ولی آیا با رفتن من پرسپولیس درست می‌شود؟! ما مثل این که در کشورمان یادمان می‌رود یک جایی باید ثبات داشته باشد تا به جایی برسد. فردا یک نفر دیگر جای من بیاید و سه روز بعد هواداران یا مدیرعامل بگوید ایشان هم باید برود، آن وقت تکلیف پرسپولیس با این همه هوادار چیست؟!

اگر حمید درخشان تا آخر فصل هم با این تیم نتیجه نگیرد آیا باید بماند؟!

 ببخشید مگر پرسپولیس با دنیزلی چهاردهم نشد؟! چرا زود همه‌چی یادمان می‌رود. مشکل فقط دست سرمربی نیست. وقتی بازیکن فرصت گیرش می‌آید و گل نمی‌زند چرا فقط مربی را می‌بینید. همه باید مشکلات ما را ببینید. ما با نداری و بدبختی، بی پولی و فشار و همه چی داریم رو به جلو می‌رویم. فدراسیون، داور و همه شرایط دارند بر علیه پرسپولیس حرکت می‌کنند. مگر می‌شود داور چنین اشتباه بزرگی را در بازی ملوان نادیده بگیرد. هنوز ضربه زده نشده بود آقای زارع 5 قدم حرکت کرده بود و یک متر جلوی خط ایستاده بود. این‌ها را چرا کسی نمی‌بیند. این مسائل است که دارد به پرسپولیس لطمه می‌زند.

 ایده‌آل شما برای پرسپولیس در لیگ برتر و لیگ قهرمانان آسیا در پایان فصل چیست؟

چه ایده‌آلی به من داده‌اند که شما الان دنبال ایده‌آل هستید. هر مربی که می‌آوری برایش امکانات را فراهم می‌کنی و بعد از او نتیجه می‌خواهی. الان ما با بی پولی، نداشتن بازیکن، نگرفتن بازیکن که تیم را تقویت کنیم هر بازی داریم تمام تلاش‌مان را می‌کنیم. دیگر چه کار باید بکنیم؟! ما چی کاشتیم که الان بخواهیم برداشت کنیم. 

 وقتی کی‌روش می‌گوید ما اردو نداریم و در ایران هزار و یک مشکل است خود شما و آقای قلعه‌ نویی می‌گویید شما 3 سال در ایران بودی و شرایط را می‌دانستی. شما هم شرایط پرسپولیس را می‌دانستید. ضمن این که از زمانی که شما آمدید کسی از پرسپولیس جدا نشده است.

 شما می‌دانستید آقای سیاسی را می‌گیرند؟! می‌دانستید پول قطع می‌شود؟!  ما می‌‌خواستیم در نیم فصل تیم‌مان را تقویت بکنیم. وقتی نشد مجبور شدیم با این بضاعت‌مان حرکت کنیم. در تمام جهان تیم اول فصل بسته می‌شود. وسط فصل می‌بینند نیازها کجاست دوباره بازیکن می‌گیرند تا تیم‌شان کامل شود. من با این نیت آمدم که بازیکن بگیرم که گرفتار مسائل باشگاه شدم. ما یک زمان 20 روزه برای جذب بازیکن داشتیم که از دست دادیم. مدیر عامل‌مان نبود و وقی مدیر عامل جدید آمد که 3 روز وقت داشتیم و ما در این 3 روز نمی‌تواستیم برای گرفتن بازیکن معجزه کنیم. ضمن این که بیشتر بازیکنان خوب جذب باشگاه‌های دیگر شده بودند.

 پرسپولیس کلا برخلاف رقیب دیرینه‌اش استقلال، پیشکسوتان زیادی را در جایگاه منتقد دارد. کسانی که تا دیروز علیه تیم دایی صحبت می‌کردند، امروز علیه تیم شما صحبت می‌کنند. چرا؟!

 این‌ها یک سری چیزهای حاشیه است که من نمی‌خواهم واردش شوم. پیشکسوت‌ها حق دارند انتقاد کنند و صحبت کنند اما من فکر می‌کنم که به جای حرف زدن زیاد، راهکار خوب بدهند، بهتر است. این موضوع می‌تواند به پرسپولیس کمک کند در غیر این صورت از هر کسی که سوال کنید، می‌تواند انتقاد کند و حرف هم زیاد می‌تواند بزند اما خیلی‌ها از مشکلات داخلی پرسپولیس خبر ندارند و نمی‌دانند ما چه مشکلاتی را پشت سر می‌گذاریم. من به همه منتقدین احترام می‌گذارم اما انتقاد کردن برای همه ساده است.

 برویم سراغ سئوالات فنی و مسائل درون تیم، شما در این مدت بارها ترکیب دفاعی تیم را عوض کردید. تاجایی که دفاع خوب پرسپولیس در فصل پیش، این فصل ضعیف‌ترین عملکرد را داشته است. این همه تغییر چه علتی دارد؟

 من بازیکن نداشتم. وقتی نداشتم مجبور بودم تغییر تحولات زیادی را انجام بدهیم تا یکی در یک پست جا بفتد.

 یعنی فقط کمبود مهره باعث این همه تغییر در هفته‌های متوالی بوده است؟!

 ببینید وقتی یک تیم بسته می‌شود شما باید برای همه پست‌ها بازیکنان مورد نیاز جذب کنید. بر اساس یک فلسفه تیم بسته می‌شود. اگر شما می‌بینید تیم ما جا‌به‌جایی داشته بیاد این نکته را در نظر بگیرید که از اول فصل تا نیم فصل 7 تا بازیکن پرسپولیس محروم و مصدوم بوده‌اند. حمید علی عسگر، مهدی دغاغله، پیام صادقیان، حسین ماهینی، رضا نوروزی جزو بازیکنان اصلی تیم بوده‌اند که ما این فصل در بیشتر بازی‌ها آن‌ها را نداشتیم. از یک تیم 18 نفره، 7 نفر اصلی نبودند در این صورت 11 تا یار برای من مانده بود که 2 نفر هم دروازه‌بان هستند. تازه در این بین ما بازیکن اخراجی و 3 کارته هم داشتیم. من مجبور بودم مدام جای بازیکنان را عوض کنم تا به یک شرایط خوب برسیم.

  چرا نیلسون دروازه‌بان خوب دو فصل پیش از پرسپولیس جدا شد و شما سوشا را به او ترجیح دادید؟

 نیلسون یکسری مشکلاتی را برای تیم ما به وجود آورد که در شأن تیم ما نبود. بحث اخلاقی بود متاسفانه. همسرش هم به او فشار آورد که دیگر ایران نماند. بیشترین مشکل خودش و همسرش بودند. سوشا رو هم علی آقا آورده بود و خیلی هم دروازه‌بان خوبی است. سوشا یک سرمایه ملی است که سال گذشته تاثیر به سزایی در قهرمانی فولاد داشت. به هر حال ما ترجیح دادیم بعد از نیلسون از سوشا به عنوان دروازه‌بان اصلی استفاده کنیم. امسال سوشا سالی بدی را می‌گذارند ولی در سال‌های بعد از او بیشتر خواهیم شنید.

 محمد عباس‌زاده مورد غضب شماست؟ چرا با این که برای پرسپولیس خوب گل می‌زد و رو به پیشرفت بود، به او بازی نمی‌دهید؟

 محمد عباس‌زاده مگر چند تا گل زده است. نمی‌شود به او بهترین گلزن بگوییم. او نیم فصل اول بیشتر بازی‌ها برای ما بازی کرده اما خوب گلزنی نکرده است. پنالتی هم بیرون زده. او در فرم پارسالش هم نبوده است. نه در مورد این بازیکن بلكه در مورد خیلی از بازیکنانم نظر مثبتی ندارم.

 پس چرا نیم فصل کلا او و دیگران را کنار نگذاشتید؟

من 7 تا بازیکن بیرون داشتم اگر 3 تا را هم این طوری بیرون می‌گذاشتم دیگری کسی برای پرسپولیس نمی‌ماند. من بازی با سپاهان روی نیمکت را که نگاه کردم، دیدم 2 تا جوان 17 ساله روی نیمکت دارم. در همان بازی در دفاع راست مجبور شدم هافبک دفاعی بیارورم چون دفاع نداشتم.

 یکی از داستان‌هایي که در نیم فصل درگیر آن بودید بازی سروش رفیعی سرباز برابر پرسپولیس بود. ماجرای این قضیه به کجا رسید؟

 به هیچ جا. آقایان فدراسون فوتبال خیلی خوشگل ماست مالی‌اش کردند و حرف ما جایی نرسید. 

 پرسپولیس در بازی‌های آسیایی چه کار می‌کند؟

 در این بازی‌ها شرایط تیم ما به کلی متفاوت است. ما رقیبان سختی داریم که بازیکنان  منتخب جهان را دارند و اگرچه بعضا ملیت همان کشور را گرفته‌اند اما از کشورهای مختلف آفریقایی و آمریکای جنوبی در این تیم‌ها هستند. کار سختی داریم ولی امیدواریم مثل دورتمند در لیگ قهرمانان آسیا متفاوت با لیگ موفق ظاهر شویم.

 بازیکن که نمی‌توانید بگیرید؟

متاسفانه زمان نقل و انتقالات تمام شده. اگر بخواهیم تیم را تقویت کنیم باید بازیکن آزاد بگیریم. بازیکنی هم که تا این موقع بدون تیم مانده باشد کیفیت لازم را ندارد.

 شما در مقاطع مختلف چه به عنوان بازیکن و چه به عنوان مربی در پرسپولیس بوده‌اید قبول دارید این فصل سخت‌ترین فصل بوده است؟

 واقعا همین طور است. این سخت‌ترین فصل بوده و هست. به یاد ندارم در زندگی‌ام پرسپولیس چنین روزهای سختی را سپری کرده باشد. 

 چرا پرسپولیس شخصیت آن تیم ها محبوب دهه 60 و 70 را ندارد؟

 ببینید این موضوع سال‌هاست اتفاق افتاده و مربوط به این تیم نیست.

 چرا؟ علتش چیست؟

 نمی‌خواهم راجع به این مسئله صحبت کنم.

یعنی دلایل مختلفی دارد؟

 بله. تیم بعد از علی پروین آن کلاس قبلی را نداشته است. مدام بازیکن عوض شده و جابه‌جا شده و پرسپولیس در این سال‌ها ثبات نداشته است. مشکلی که پرسپولیس دارد این است که خیلی‌ها دوست دارند در این تیم و فضا وارد شوند. چون این تیم محبوب‌تر ومردمی‌تر است و هوادار بیشتری دارد، همه دوست دارند بیایند اینجا مدیریت کنند و اینجا برای‌شان سکو شود.

این روزها بحث خصوصی‌سازی پرسپولیس داغ است. پرسپولیس با خصوص‌سازی می‌تواند از این بحران چند ساله خارج شود؟

 من امیدوارم که این اتفاق بیفتد. اگر این اتفاق بیفتد هر کسی بیاید می‌داند چطور مدیریت کند. چطور هزینه کند. چطور بازیکن بخرد و چطور سرمربی انتخاب کند و کلا پولش از بین نمی‌رود. از اول فصل تا حالا باشگاه ما 4 مدیرعامل عوض کرده که هرکدام‌شان تفکر متفاوت داشتند. هر تغییر و تحولی یکسری خسارات دارد و یکسری جلوی آن مقاومت می‌کنند و مدت زمان زیادی می‌برد تا همه به آن عادت کنند. واقعا باید این ساختار عوض و اصلاح شود تا پرسپولیس موفق شود. شما اگر با این شرایط موفق هم بشوی در یک مقطع زمانی کوتاه خواهد بود. تیم باید از اول درست بسته شود و درست پیش برود. اصلا فلسفه فوتبال یعنی این. 

 به عنوان آخرین سئوال، صدای پای افشین قطبی می‌‎آید، شما نگران نیستید؟

 نمی‌دانم ولی افشین قطبی چه کمکی می‌تواند به این تیم بکند. افشین قطبی با همین پرسپولیس 4 تا 4 تا از حریفان خورده است.

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
ساختنیجات

به استقبال سرما با پاپوش‌های دست بافت

٩٧/٠٩/٢٢
فتوچاپ

فتوچاپ 560

٩٧/٠٩/٢٢
روی پرده

بمب نه، ولی عاشقانه!

٩٧/٠٩/٢٢
دات کام

دیجیتالی کردن عکس‌های قدیمی

٩٧/٠٩/٢٢
این روزها دوربین مخفی‌ها هم مثل هزاران چیز دیگر از تلویزیون به اینستاگرام کوچ کرده‌اند

«شما خود دوربین مخفی هستید»

٩٧/٠٩/٢٢
حکایت هفته

اندر حکایت مریدان و آجیل ارزان

٩٧/٠٩/٢٢
اینستادونی

اینستادونی 560

٩٧/٠٩/٢٢
شگرد

چگونه از ADSL راحت شویم؟

٩٧/٠٩/٢٢
گفت‌و‌گو با ملی‌پوش ایرانی که نامزد بهترین تیرانداز سال 2018 جهان شده است

هدفم فقط طلای المپیک است و بس

٩٧/٠٩/٢٢
درباره «ونوم» محصول جدید مارول، که تکلیف مشخصی با خودش معلوم نیست

ونوم یک اکشن دست و پا شکسته

٩٧/٠٩/٢٢
آنتن

سولوقون یا هنری؟ مسئله این است!

٩٧/٠٩/٢٢
پایان نامه

نخود نخود هر کی رود به کار خود!

٩٧/٠٩/٢٢
توئیتری ها

توئیتری ها 560

٩٧/٠٩/٢٢
کمـپانی پیشروی چینی که ایـــــن روزهــــا با ترامـــپ دســت و پنجــه نرم ‌می‌کند

#huawei

٩٧/٠٩/٢٢
جانونی

بفرمایید قهوه ختم‌تون رو بنوشید!

٩٧/٠٩/٢٢
روایت‌هایی درباره راه‌های جالب آشتی‌کردن

قهر... قهر... تا روز قیامت روزهای بچگی

٩٧/٠٩/٢٢
یادداشت

برای «سِن سی» مهربانم

٩٧/٠٩/٢٢

بترس و بمیر ولی لایکم کن

٩٧/٠٩/٢٢
جارچی

جارچی 560

٩٧/٠٩/٢٢
چهره هفته

چهره هفته 560

٩٧/٠٩/٢٢