شكســت نوروزي تلويــزيون، آيا؟
نگاهی به سریال‌ها و ویژه بــــــــرنامه‌های نوروزی تلویزیون

شكســت نوروزي تلويــزيون، آيا؟

نویسنده : احسان رحیم زاده

امسال تلویزیون تصمیم گرفته کفه طنز برنامه‌های نوروز را سبک کند و با چند سریال و ویژه برنامه معمولی به استقبال سال نو برود. اگر قصد سفر به گوشه و کنار کشور عزیزمان را دارید با خیال راحت چمدان‌تان را ببندید و مطمئن باشید که چیز زیادی را از دست نخواهید داد. در مقایسه با سال گذشته مسابقه طنز «قندپهلو» و سریال «پایتخت» پخش نخواهد شد. تغییرات مدیریتی سازمان صدا و سیما هم مزید بر علت شد و مدیران تازه وارد نتوانستند برنامه‌ریزی دراز مدتی برای نوروز داشته باشند.  باید منتظر بمانیم و ببینیم تلویزیون به جز آقای گزارشگر، کلاه قرمزی و چند سریال متوسط برگ برنده دیگری برای رو کردن خواهد داشت؟ 


جدایی بابا پنجعلی از نوروز

امسال یقینا خلاء سریال پرمخاطب «پایتخت» سیروس مقدم در ایام نوروز حس خواهد شد. مردمی که عادت کرده اند روزهای عید را با تکیه کلام‌های ناهار نخوردم، فدایی داری، الکی می‌گه و شیرین کاری‌های نقی و ارسطو و باباپنجعلی سر کنند، امسال در نبود سریال «پایتخت» دلشان برای همه آدم‌ها و دیالوگ‌ها تنگ خواهد شد. دلیل ساخته نشدن سری جدید سریال تقارن نوروز با ایام فاطمیه ذکر شده است. هر چند به نظر می‌رسد دلیل پررنگ‌تر واکنش‌های منفی ابراز شده توسط برخی مسئولان استانی به سریال باشد. او ترجیح می‌دهد یک سریال پلیسی پر زد و خورد به نام «میکاییل» را جلوی دوربین ببرد که نارضایتی هیچ قومیتی را هم در پی نداشته باشد. البته «پایتخت» در صورت تداوم می‌توانست با چالش تکراری شدن هم روبه رو باشد. به خصوص این‌که طی سال‌های اخیر فقط به خاطر ضعف دیگر مجموعه‌ها بود که خیلی به چشم آمده است. 

 

حذف و اضافه‌های نوروزی سیما  

تلویزیون برای امسال سه سریال در نظرگرفته بود که یک مورد آن از گردونه رقابت خارج شد. برزو نیک‌نژاد که قرار بود سریال نوروزی شبکه دو را کارگردانی کند، آب پاکی را روی دست همه ریخت و گفت کارش به دلیل اعمال اصلاحات روی فیلمنامه برای پخش نوروزی آماده نخواهد شد. او که تابستان امسال «دردسرهای عظیم» را کارگردانی کرد نتوانست با «پله پله» اولین سریال نوروزی‌اش را در مقام کارگردان تجربه کند. 

قصه سریال نوروزی دیگر سیما یعنی «سر به راه» ساخته سعید سلطانی هم درباره‌ جوان خلافکار نوپایی با بازی سیاوش خیرابی است که به جای زندان، مجبور به گذراندن دوره محکومیت خود در یک مؤسسه خدمات اجتماعی می‌شود. این کار در ژانر خانوادگی جا می‌گیرد و به هیچ وجه لحن کمدی ندارد. سعید سلطانی با سریال «ستایش» مخاطبان عام تلویزیون را راضی نگه داشته و ممکن است در ایام نوروز هم بتواند به موفقیتی دست یابد. از بین بازیگران شقایق دهقان، ارژنگ امیرفضلی، محسن کیایی، سیاوش خیرابی و الناز حبیبی چهره‌هایی هستند که طرفداران بیشتری دارند و نقطه قوت کار محسوب می‌شوند. 

 

توزیع مواد مخدر در هوای لطیف بهار!

شبکه یک هم از سر ناچاری سریال «فوق سری» ساخته مهدی فخیم‌زاده را برای نوروز انتخاب کرد. این سریال که قبلا «قورباغه و قناری» نام داشت برای پخش در هفته نیروی انتظامی مناسب‌تر است تا نوروز! قصه این سریال درباره یک عملیات فوق سری در نیروی انتظامی است که فقط پنج نفر از آن اطلاع دارند. سریالی که از اعتیاد و چگونگی پخش مواد مخدر در بین جوانان سخن می‌گوید چه تناسبی با حال و هوای شورانگیز نوروز دارد؟ عوامل «فوق سری» خودشان هم خبر نداشتند که کارشان قرار است در نوروز پخش شود؛ وگرنه در داستان‌شان چند عنصر بهاری مثل سفره هفت‌سین و خانه تکانی و سیزده بدر را می‌گنجاندند. بازی همزمان فخیم‌زاده در دو نقش خلافکار و پلیس از جمله نکات جذاب سریال است. در فهرست عوامل سریال بازیگر ستاره‌ای دیده نمی‌شود؛حبیب دهقان‌نسب، بیوک میرزایی، فریبا کوثری، شقایق فراهانی و رامین راستاد در کنار فخیم‌زاده در این سریال نقش‌آفرینی می‌کنند. 

مینی سریال 5 قسمتی «کوچه‌های خواب» هم برای ایام فاطمیه تولید شده و  به موضوع احترام به مادر و روزی حلال می پردازد. این سریال را می‌توانید از بیست و نهم اسفند تا چهارم فروردین از شبکه سه تماشا کنید. البته همان طور که می‌دانید هیچ چیز تا دقیقه 90 مشخص نیست و هر اتفاقی ممکن است برای کنداکتور سیما در نوروز بیفتد. 

رونمایی از گزارشگران نسل بعد با «آقای گزارشگر»

برنامه «آقای گزارشگر» امسال برای دومین بار در ایام نوروز مهمان خانه‌های مردم می‌شود. سال گذشته این برنامه از شبکه سه روانه آنتن شد و مخاطبان زیادی هم پیدا کرد. امسال هم زوج محمدرضا احمدی و محمدحسین میثاقی در کنار هم اجرای برنامه را به عهده دارند. 

«آقای گزارشگر» یک جور الگوبرداری از شبکه‌های ماهواره‌ای محسوب می‌شود. آن‌ها در اموری چون خوانندگی و بازیگری رقابت شرکت کنندگان را به نمایش می‌گذارند و تلویزیون خودمان در حوزه گزارشگری. تلویزیونی که با انواع و اقسام محدودیت‌ها مواجه است در این حوزه می‌تواند با خیال آسوده مانور خوبی بدهد و برنامه جذابی را روی آنتن بفرستد. عادل فردوسی پور که حدود دو دهه پیش پا به تلویزیون گذاشت از طریق یکی از همین برنامه‌های استعدادیابی خودش را به دیگران ثابت کرد. 

برنامه «آقای گزارشگر» باید نقاط ضعف سال گذشته‌اش را برطرف کند. در سری اول داورها بسیار سخت‌‌گیرانه اجراها را زیر سوال می‌بردند. افرادی مثل جواد خیابانی، پیمان یوسفی و مزدک میرزایی که خودشان هنگام اجرا بعضا گاف‌های بدی می‌دهند در برابر شرکت کنندگان جوان مو را از ماست بیرون می‌کشیدند. همچنین حضور برخی از مهمانان که تخصصی در اجرا نداشتند در جمع داوران عجیب بود. مثلا هادی طباطبایی که یک عمر داخل چارچوب دروازه ایستاده چه نظر سازنده‌ای درباره اجرا می‌تواند داشته باشد؟ هوشنگ نصیرزاده که روی کتابچه قوانین داوری تسلط دارد در جمع داوران برنامه آقای گزارشگر چه می‌کند؟ 

سال گذشته گفته شد که «فردوسی پور» به خاطر گرفتاری‌های تحصیلی‌اش به استودیوی برنامه نیامده. باید ببینیم امسال که او مدرک دکترایش را گرفته در جمع گزارشگران نسل آینده حاضر می‌شود؟ 

 

سریال تکراری بالابردن قیمت «کلاه قرمزی»

امیدواریم مدیران تلویزیون یک قرارداد بلندمدت با تهیه کنندگان مجموعه «کلاه قرمزی» ببندند و تکلیف کوچکترها و بزرگترها را با این برنامه معلوم کنند. هر سال در ماه اسفند بساط قهر و آشتی و تهدید و امید به راه می‌افتد و خبرهای ضد و نقیضی درباره آمدن یا نیامدن کلاه قرمزی و دوستانش منتشر می‌شود. چند سال پیش بود که ایرج طهماسب نامه خداحافظی نوشت و خطاب به مردم گفت چون با صدا و سیما سر مسائل مالی به توافق نرسیده کلاه قرمزی نوروزی ساخته نمی‌شود. اما چند روز بعد منصرف شد و برای ساخت نسخه نوروزی مجموعه اقدام کرد. امسال هم مثل سال‌های پیش همان آش است و همان کاسه. گروه در سکوت خبری کارشان را آغاز کرده‌اند و سر بالا بردن دستمزد با تلویزیون چانه می‌زنند. آن‌ها می‌دانند که اگر اثرشان از تلویزیون پخش نشود، شبکه نمایش خانگی از توزیع آن استقبال گرمی خواهد کرد. احتمالا مدیران تلویزیون که از تعداد طرفداران «کلاه قرمزی» با خبر هستند همچون سال‌های قبل تسلیم خواست مردم خواهند شد. خوشبختانه ایرج طهماسب و حمید جبلی کارشان را خوب بلد هستند و می‌دانند چطور با رو کردن عروسک‌های جدید مخاطب را پای تلویزیون نگه دارند. فامیل دور، آقای همساده، عزیزم ببخشید، ببعی، پسرعمه‌زا جزو شخصیت‌هایی هستند که در 4-3 سال اخیر به صورت تدریجی به مجموعه اضافه شده و جواب خوبی از مخاطب گرفته‌اند. امسال هم یقینا باید منتظر ورود شخصیت‌های تازه‌ای باشیم. گفته شده که قرار است یکی از برندگان سیمرغ بازیگری جشنواره فیلم فجر هم مهمان برنامه شود. احتمالا این فرد «باران کوثری» است که سابقه حضور در برنامه را دارد. 

 

علی ضیا بهتر اجرا می‌کند یا احسان علیخانی؟ 

در لحظه سال تحویل تلویزیون همه خانه‌ها روشن است و ایرانیان در کنار تلویزیون و سفره هفت سین این لحظه باشکوه را جشن می‌گیرند. به همین خاطر مدیران تلویزیون برنامه‌ریزی خاصی روی ویژه برنامه سال تحویل دارند. امسال رقابت اصلی بین علی ضیا (شبکه یک) و احسان علیخانی (شبکه سه) شکل می‌گیرد. مجری شبکه‌های دو و پنج هنوز مشخص نشده؛ ولی احتمالا این که بیژن بیرنگ یا شهاب حسینی را در این شبکه‌ها ببینیم خیلی زیاد است. برنامه‌های امسال سال تحویل با توجه به تقارن ایام فاطمیه با نوروز بیشتر به جایگاه و منزلت مادر می‌پردازند.

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
یادداشت

اَی خِدا، باز هم پایتخت!؟

٩٧/٠١/٣٠
درباره آهنگسازها و کارگردانانی که همکاری طولانی و خاطره‌انگیزی داشتند

دیالوگ ‏ها از زبان سازها

٩٧/٠١/٣٠
به بهانه اکران آخرین قسمت از مجموعه سه گانه «دونده هزارتو» پس از 3 سال

دونده هزارتو در خط پایان

٩٧/٠١/٣٠
یادداشت

همه چی آرومه، ما چقدر خوشحالیم!

٩٧/٠١/٣٠
مینیمال

هوای بارانی و مزه پرانی!

٩٧/٠١/٣٠
ناصرخان اکتور سینما

چیه این پنهون کاری؟

٩٧/٠١/٣٠
ساختنیجات

طرح سامان‌دهی لوازم تحریر

٩٧/٠١/٣٠
توصیه‌هایی درباره نکات مهم و ضروری بهداشت فردی در فصل گرم

حقوق متقابل جامعه و بوهای ما!

٩٧/٠١/٣٠
یادداشت

تقصیر آن‌ها نیست که ما می­میریم!

٩٧/٠١/٣٠
دات کام

خاطره‌نویسی نوین با «دایرا»

٩٧/٠١/٣٠
جارچی

جارچی 532

٩٧/٠١/٣٠
شاخ هفته

هنوز امیدی هست

٩٧/٠١/٣٠
یادداشت

شوش مولوی راه‌آهن یا در سوگ تهرانی شدن

٩٧/٠١/٣٠
تا جامِ جهانی

جشنواره گل‌های «ساشا ایلیچی» در روسیه

٩٧/٠١/٢٨
پایان نامه

پلاستیکت تو حلقم!

٩٧/٠١/٣٠
مینی

مینی 532

٩٧/٠١/٣٠
درباره پسران بازیکنان بزرگ دنیای فوتبال که این روزها پایشان به مستطیل سبز رسیده است

پسر پدرِ شجاع

٩٧/٠١/٣٠
جانونی

ورود به جهان سفید لبنیات

٩٧/٠١/٣٠
شگرد

مموری را از دست اینستاگرام و تلگرام نجات دهیم

٩٧/٠١/٣٠
فوتبال ایران هم نمونه‌های بسیاری از پسر و پدرهای فوتبالیست داشته است

پسر کو ندارد...

٩٧/٠١/٣٠