جدال نردبانان!
همه آنچه باید در مورد بزرگترین لیگ بسکتبال حرفه‌ای دنیا يعني NBA بدانیم

جدال نردبانان!

نویسنده : علیرضا گرانپایه

هر چند کشتی ورزش اول کشور ما محسوب می‌شود ولی کسی نمی‌تواند منکر عشق بیش از حد نوجوانان و جوانان ایرانی به فوتبال شود. اگر در این موضوع شک دارید کافی است تا چند قدمی را در داخل کوچه و پس کوچه‌های شهرتان قدم بزنید تا متوجه شوید که با وجود بازی‌های رایانه‌ای عجیب و غریب، باز هم بچه‌هایی پیدا می‌شوند که با تمام عشق کفش‌های کتانی‌شان را پوشیده و در خیابان به دنبال آجر برای گل کوچک هستند. نمونه مشابه این موضوع کمی آن ‌طرف‌تر و در فاصله چندهزار کیلومتری ایران اتفاق افتاده است. با اینکه نتوانستیم در کوچه و پس‌کوچه‌های کشور آمریکا قدم بزنیم ولی می‌توان فهمید که هرچند بیس‌بال به عنوان ورزش اول این کشور شناخته شده است ولی بسکتبال در آمریکا حال و هوای دیگری دارد. فیلم‌های آمریکایی پر از صحنه‌هایی است که در آن جوانان سیاه و سفید پوست این کشور در خیابان، دانشگاه، فنس ورزشی و... در حال بازی با توپ بسکتبال هستند و بی‌شک نباید تعجب کرد که از دل این همه عشق و علاقه به بسکتبال، پویاترین و حرفه‌ای‌ترین لیگ بسکتبال دنیا خارج شود. همیشه در بخش‌های مختلف خبری راجع به کنفرانس شرق و غرب شنیده‌ایم، اما کمتر در مورد آن‌ها می‌دانیم، به این بهانه به سراغ بررسی لیگ بسکتبال NBA آمریکا رفته‌ایم تا کمی بیشتر با این لیگ آشنا شویم.

 

از BAA تا NBA

تا سال 1946 ورزش بسکتبال به عنوان یک ورزش دانشگاهی در کشور آمریکا شناخته شده بود تا اینکه ماکس کـیس خـبرنـگار روزنامه نیویورک با ارائه پیشنهاد به آقـای والـتر برایون رئیس تیم هاکی روی یخ و سالن بوستون، پیشنهاد راه‌اندازی لیگ بسکتبال را داد. آقای برایون از آن جهت که می‌دانست استادیوم بـوستون و استادیوم‌های شـهرهای بزرگ دیگر در این فصل درآمد خوبی ندارند و می‌توانند از این راه با کشاندن تماشاچی به استادیوم‌ها، پـول خوبی کسب کنند، از این فکر استقبال کرد. او سریعا به 11 نفر از صاحبان استادیوم‌های بزرگ آمریـکا خـبـر داد. آن‌ها یک جـلسه در شـشـم ژوئن در هـتل کـامادور تشکیل دادند. با موافقت این 11 نفر لیگ BAA که مخفف  BASKETBALL ASSOCIATION OF AMERICAبود راه‌اندازی شد. پس از دو سال برگزاری لیگ بسکتبال، بازیکنان درجه یک دانشگاهی آن دوره همچون باب دیویس و جورج میکان سالن‌های ورزشی را مملو از تماشاگر کردند. در این سال لیگ بسکتبال حرفه‌ای آمریکا به NBA که خلاصه شده عبارت NATIONAL BASKETBALL ASSOCIATION بود، تغییر نام داد.

 

داستان کنفرانس غرب و شرق

30 تیم باشگاهی لیگ حرفه‌ای بسکتبال آمریکا در 2 کنفرانس غرب و شرق حضور دارند. هر کنفرانس شامل 3 بخش (division) است که این تقسیم‌بندی براساس مکان جغرافیایی تیم‌ها صورت گرفته است. کنفرانس شرق به سه بخش مرکزی، جنوب شرقی و آتلانتیک (اقیانوس اطلس) و کنفرانس غرب به سه بخش جنوب غرب، شمال غرب و پسیفیک (اقیانوس آرام) تقسیم می‌شوند. از شناخته شده‌ترین تیم‌های کنفرانس غرب می‌توان به  لس آنجلس لیکرز(Los Angeles Lakers) ،  ممفیس گریزلیز (Memphis Grizzlies) و یوتا جَز (Utah jazz) اشاره کرد. همچنین در کنفرانس شرق تیم‌های مطرحی چون بوستون سلتیکس(Boston Celtics)،  میامی هیت(Miami Heat)  و اورلاندو مجیک (Orlando Magic) حضور دارند.

 

نحوه برگزاری مسابقات

هر تیم در NBA، هشت بازی پیش فصل (Preseason) و 82 بازی فصل اصلی (Regular Season)  انجام می‌دهد. به این صورت که هر تیم، 4  بازی با هر تیم  division خود، 4 بازی با 6 تیم‌division  های دیگر کنفرانس خود و 3 بازی با 4 تیم کنفرانس ديگر انجام می‌دهد (52 بازی) و با هر تیم کنفرانس دیگر نیز دو بازی انجام می‌دهد که مجموعاً 82 بازی می‌شود. بعد از فصل اصلی و برای تعیین قهرمان فصل، بازی‌های پلی آف برگزار می‌شود. به این صورت که 8 تیم برتر هر کنفرانس به پلی‌آف می‌روند و به صورت معکوس (مثلاً تیم اول کنفرانس با تیم هشتم، تیم دوم با هفتم و... همان کنفرانس) با یکدیگر روبرو می‌شوند و در نهایت قهرمان‌های هر کنفرانس در بازی‌های فینال با هم رقابت می‌کنند. برنده هر مسابقه پلی‌آف به صورت 4 پیروزی از 7 مسابقه مشخص می‌شود.  

 

مسابقات نمایشی فصل

اواسط هر فصل مسابقات NBA رقابتی تحت عنوان Allstar Weekend  در طی سه روز برگزار می‌شود که جنبه نمایشی و تفریحی دارد. مسابقاتی که پیشینه تاریخی دارد و به دلیل آیتم‌های جذاب به یکی از پربیننده‌ترین مسابقات لیگ آمریکا تبدیل شده است. اولین رویداد  Allstar Weekend، بازی افراد مشهور (Celebrity game) است که در آن بازیگران هالیوود، خوانندگان مشهور، ورزشکاران مشهور و حتی  بازیکنان سابق NBA حضور دارند. رویداد دوم که در روز دوم برگزار می‌شود، بازی دو تیم SHAQ و CHUCK است. بازیکنان شرکت کننده در این مسابقه توسط شکیل اونیل و چارلز بارکلیباز کینان اسطوره‌های سابق  NBA از بین بازیکنان سال اولی و دومی NBA انتخاب می‌شوند. رویداد سوم مسابقه «ستارگان شوت‌زنی (shooting stars)» است که در آن چند تیم شامل بازیکنان سابق و حاضر NBA از نقاط مختلف زمین اقدام به شوت‌زنی می‌کنند. در این رویداد و رویداد اول بانوان نیز شرکت دارند. از رویداد چهارم به بعد رقابت شدیدتر می‌شود. این رویداد مسابقه مهارت‌های فردی (Skills Challenge) است که در آن بازیکنان گارد توانایی‌های خود را مانند پاس، دریبلینگ، شوت و لی‌آپ به رقابت می‌گذارند. رویداد بعدی مسابقه  شوت 3 امتیازی(three-ponit contest)  است و رویداد بعدی آن که یکی از پرطرفدارترین رویدادهای(Allstar Weekend) است، مسابقه دانک(Dunk contest)  است و در آخر و در روز سوم ، ستارگان شرق و غرب NBA در بازی Allstar به مصاف هم می‌روند. بازیکنان اصلی هر دو تیم در این مسابقه با رای مردم انتخاب می‌شوند.

 

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
یادداشت

سر‌پل‌ذهاب با «ذال» نوشته می‌شود، نه با «ز» زلزله

٩٦/٠٨/٢٥
یادداشت

خدمت خالصانه

٩٦/٠٨/٢٥
فتوچاپ

فتوچاپ 512

٩٦/٠٨/٢٥
تلگجیم

تلگجیم 512

٩٦/٠٨/٢٥
درباره حضور پرتعداد بازیگران در جایگاه اجرا، به بهانه عبدی‌شو

پا تو کفش من نکن!

٩٦/٠٨/٢٥
پایان نامه

مثلا ما همه مقصریم ...

٩٦/٠٨/٢٥
روایت‌هایی درباره خرده رفتارهای ما در مقایسه با سبک زندگی پیامبر (ص) و امامان‌ معصوم‌مان(ع)

پدران ما و ما

٩٦/٠٨/٢٥
آنتن

جیم بدون نمک!

٩٦/٠٨/٢٥
چهره هفته

سوشا در جستجوي پاتريك

٩٦/٠٨/٢٥
درباره جایزه‌های ادبی و کتاب سال ایران به بهانه برگزاری اولین دوره جایزه احمد محمود

قلم های مطلا

٩٦/٠٨/٢٥
جارچی

جارچی 512

٩٦/٠٨/٢٥
کافه جهان نما

اراک، دیاری در مسیر جاده ابریشم...

٩٦/٠٨/٢٥
یادداشت

اندر حکمت قیمه و ماست!

٩٦/٠٨/٢٥
حکایت هفته

اندر حکایت مریدان و دقت کردن

٩٦/٠٨/٢٥
شگرد

قبل از فروش گوشی آیفون‌ چه کنیم؟

٩٦/٠٨/٢٥
مهدی برادران رئیس هیئت فوتبال استان خراسان در گفت و گو با جیم خبر داد

به دنبال حذف ورزشگاه ثامن نیستیم

٩٦/٠٨/٢٥
گفت‌و‌گو با حجت الاسلام واعظ موسوی درباره سحر و جادو

سحر و جادو دکان است

٩٦/٠٨/٢٥
شاخ هفته

قطار بازی

٩٦/٠٨/٢٥
یادداشت

بازار رمالی در فوتبال دودوتا چارتای ساده

٩٦/٠٨/٢٥
دات کام

ساوند کلاود؛ غنیمتی برای موزیک دوستان

٩٦/٠٨/٢٥
تبلیغات