ميزباني در دماي صفر درجه سانتي‌گراد!
برخي از قوانين فيفا براي کشور ميزبان مسابقات جام‌جهاني فوتبال

ميزباني در دماي صفر درجه سانتي‌گراد!

نویسنده :

برگزاري تورنمنت بزرگي مثل جام‌جهاني فوتبال حتي اگر چند بازي آن قرار باشد در ايران انجام شود، ابعاد گسترده‌اي به همراه دارد. از اين‌‌رو بنا را بر آن گذاشتيم تا با بررسي برخي از مقررات و قوانين اساسنامه‌اي فدراسيون جهاني فوتبال، فيفا چند و چون ماجرا را کنکاش نماييم. لذا در ادامه 5 ماده از قوانين فيفا را در خصوص شرايط ميزبان جام‌جهاني فوتبال از نظر خواهيم گذراند.

کفاشيان: ايران مي‌تواند ميزبان جام جهاني فوتبال شود
علي کفاشيان رئيس فدراسيون فوتبال ميزباني قطري‌ها را در جام جهاني اتفاقي مثبت براي فوتبال آسيا و به خصوص خاورميانه مي‌داند و معتقد است ايران هم مي‌تواند مثل اين کشور ميزباني جام جهاني را به دست بياورد. کفاشيان در اين خصوص نظرات جالبي دارد و مي‌گويد: مي‌توانيم مانند قطر ميزبان جام جهاني شويم، اين ميزباني خواسته سازمان تربيت بدني است. اگر همدل شويم و سعي و تلاش کنيم يک روز ميزبان جام جهاني فوتبال خواهيم شد. سالش را نمي‌دانم اما يقين داشته باشيد يکي از اهداف مهم فدراسيون فوتبال گرفتن ميزباني جام جهاني است. قطر يک کشور آسيايي است و ما هم مي‌توانيم مانند آن‌ها ميزبان جام جهاني بشويم. اين ميزباني در اين منطقه از آسيا آغاز شده و خوش بين هستم اگر همدل شويم و سعي و تلاش کنيم يک روز ميزبان جام جهاني فوتبال خواهيم شد. کشور ما ظرفيت‌هاي زيادي براي اين کار دارد و مي‌توانيم ميزباني جام جهاني را به دست بياوريم. شايد در نگاه اول کار سختي باشد اما براي ايراني‌ها خواستن توانستن است. کفاشيان اما در پاسخ به اين سوال که ايران هم مي‌تواند در جام جهاني ۲۰۲۲ ميزبان چند بازي اين تورنمنت باشد ادامه مي‌دهد: راستش من خيلي دقيق نمي‌دانم که فيفا اين اجازه را به ما مي‌دهد يا نه اما اگر بتوانيم اين کار را انجام دهيم، مي‌توانيم توانايي‌‌هايمان را به همه دنيا نشان دهيم. البته از لحاظ سخت افزاري و نرم افزاري بايد تقويت شويم تا بتوانيم اين کار بزرگ را انجام دهيم چرا که برگزاري اين چنين بازي‌هايي توانايي‌هاي زيادي در همه امور مي‌خواهد. کفاشيان همچنين ادامه مي‌دهد: البته اگر فيفا بخواهد ميزباني چند بازي از اين مسابقات را به کشور ديگري بدهد، قطعا تمام تلاشمان را مي‌کنيم تا بتوانيم نظر مثبت فيفا را به دست بياوريم و ميزباني چند بازي از اين مسابقات را به عهده بگيريم. فيفا هم خوب مي‌داند که براي بازي‌هاي باشگاهي ما بعضا صد هزار نفر به استاديوم مي‌‌آيند و حتما براي بازي‌هايي در سطح جام جهاني اين تعداد خيلي هم بيشتر خواهد شد.

1بند اول؛ ورزشگاه‌ها...
يک شيلنگ آب و همتي براي ساخت ورزشگاه!

تا به حال صحبت‌هاي زيادي در مورد ورزشگاه‌هايي که ميزبان برگزاري مسابقات جام‌جهاني فوتبال مي‌شوند، شده است و مي‌توان گفت که کشورهاي مختلف براي گرفتن امتياز برگزاري اين مسابقات بر سر اين مورد رقابت بسياري با هم دارند. ماکت‌‌هاي آن‌چناني که براي اين مهم طراحي مي‌شود، گاها محل رقابت کشورهاي کانديداي جام‌جهاني مي‌شود. اما با اين همه خيلي وقت است که فيفا تعريف دقيقي را از يک ورزشگاه استاندارد اعلام کرده است و هر کشوري که تمايل دارد ميزباني اين رقابت‌ها را برعهده بگيرد بايد در ساخت ورزشگاه‌هايش حداقل‌هايي را در نظر بگيرد. به طور مثال يک ورزشگاهي که ميزبان يک رقابت بين‌المللي است بايد زمين مسابقه‌اي با طول 100 تا 110 متر داشته باشد و عرض زمين هم بايد بين 64 تا حداکثر 75 متر در نظر گرفته شود. علاوه بر اين موارد يک زمين مسابقه فوتبال در صورتي که چمني طبيعي دارد بايد براي دفع آب‌هاي سطحي، زهکشي شود. همچنين سکوهاي تماشاگران در جهت شمالي به جنوبي بوده و ديد مناسبي داشته باشد. از ديگر نکاتي که به عنوان استانداردهاي ساخت يک ورزشگاه ثبت شده است، سيستم صوتي بايد متناسب با استانداردهايي باشد که توسط نکات مهندسي صدا در نظر گرفته مي‌شود و براي سيستم نور هم بايد پروژکتورهايي با حداقل 1200 لوکس نور در شب در ورزشگاه قرار گيرد. علاوه بر اين تعدد خروجي‌ها و راه‌هاي دسترسي کافي و همچنين سرويس‌هاي بهداشتي متناسب با گنجايشي که براي ورزشگاه در نظر گرفته مي‌شود، بايد طبق استانداردهاي فيفا باشد. فيفا اعلام کرده است هر کشوري که مي‌خواهد برگزاري تورنمنت بزرگ جام‌جهاني را برعهده بگيرد، مي‌بايست حداقل 10 ورزشگاه با کيفيت و استانداردهاي لازم را داشته باشد. حال در اين بين کشور ما که مي‌‌خواهد چند ديدار از بازي‌‌هاي جام‌جهاني 2022 را برگزار کند، بايد ببيند آيا توانايي فني ايجاد ورزشگاه‌هاي مناسب را دارد يا نه؟ فراموش نکنيم با وجود فشارهاي AFC ما هنوز بعد از 7 سال نتوانستيم ورزشگاه «نقش‌جهان» اصفهان را براي ميزباني بازي‌هاي تيم‌هاي اصفهاني در مسابقات جام‌باشگاه‌هاي آسيا آماده کنيم!

2بند دوم؛ تبليغات...
تبليغ اين و آن ممنوع!

کشوري که ميزبان مسابقات جام‌جهاني فوتبال مي‌شود بايد به سازمان فيفا تعهد بدهد که نظارت مستقيمي روي تبليغات تجاري و غيرتجاري که در حين برگزاري مسابقات در محيط ورزشگاه يا در رسانه‌هاي مختلف انجام مي‌شود، داشته باشد. به‌طور مثال نبايد هيچگونه تبليغي در مورد دخانيات يا مشروبات الکلي قوي و همچنين شعارهايي که ماهيت سياسي داشته باشد، انجام شود. همچنين اگر ديدگاه مذهبي يا نژادي خاصي در طول برگزاري مسابقات در کشور ميزبان رواج داده شود، به عنوان تخلفي سنگين از قوانين فيفا در نظر گرفته خواهد شد. البته اين از قوانين خوب تبليغاتي فيفاست که تا حدودي با قوانين کشور ما سازگاري دارد.

3بند سوم؛ پول يا همان مقررات مالي...
حداقل‌هايي که داريم و نداريم!

هر کشوري که توسط سازمان فيفا براي ميزباني مسابقات جام‌جهاني فوتبال انتخاب مي‌شود بايد حداقل‌هايي را از نظر بضاعت مالي داشته باشد. کشوري که فقيرنشين باشد و شرايط خوبي را از نظر مالي نداشته باشد در صورتي که نتواند حمايت کننده‌هاي مالي مناسبي پيدا کند، قادر نخواهد بود که از نظر فيفا گزينه مناسبي براي برگزاري مسابقات به شمار آيد. به‌طور مثال امکاناتي که کشور ميزبان براي محل اقامت تيم‌هاي شرکت کننده در نظر مي‌گيرد يکي از مهم‌ترين گزينه‌هايي است که بايد در نظر گرفته شود. کليه هزينه‌هايي که مربوط به حمل و نقل تيم‌هاي مختلف از فرودگاه به محل اقامتشان است، از بودجه‌اي تامين خواهد شد که سازمان فيفا به کشور ميزبان براي برگزاري مسابقات خواهد داد. در مورد مسافرت‌هاي داخلي يک تيم در کشور ميزبان فيفا قوانين خاصي را در نظر گرفته است. به طور مثال براي تمامي تيم‌ها بايد حداقل‌هايي توسط کشور ميزبان در نظر گرفته شود و تمامي تيم‌ها از يک شرکت هواپيمايي با امکانات يکسان براي سفرهاي داخلي خود استفاده کنند و در صورتي که تيمي خواستار امکانات بيشتر باشد بايد منوط به اجازه‌اي که فيفا در اين مورد صادر مي‌کند براي تنظيم قرارداد با شرکت هواپيمايي مورد نظرش اقدام کند.

4 بند چهارم؛ اقامت...
کشور ميزبان بايد قادر به ارائه محل اقامتي براي يک تيم با هيئت‌مديره و داشتن 35 عضو باشد که بر طبق آن، آن تيم بتواند در زمان 5 روز قبل از اولين مسابقه‌اش و 1 روز بعد از آخرين بازي‌اش در آن مکان اقامت داشته باشد. براي هر تيم بايد 11 اتاق دو تخته و 13 اتاق يک تخته در نظر گرفته شود. علاوه بر اين بايد کشور ميزبان بتواند که در محل اقامت اتاقي را براي ملاقات اعضاي تيم در نظر گرفته و همچنين محلي را براي تجهيزات مورد نياز تيم نظير ابزارهاي تفريحي يا تخصصي که توسط اعضاي تيم درخواست مي‌شود يا مورد نياز تيم است، ارائه کند. جالب است که بدانيد در محل اقامتي که براي تيم‌هاي مختلف در نظر گرفته مي‌شود يک اتاق براي کادر اداري و يک اتاق براي کادر اجرايي هر تيم هم قرار داده مي‌شود. مديران محل اقامت موظف هستند که براي هر نفر سه وعده غذايي ثابت يک وعده غذايي سبک براي قبل يا بعد هر مسابقه در نظر بگيرند.

5 بند پنجم؛ قوانين انتظامي...
نيروهايي از جنس امنيت!

به‌طور حتم برگزاري اين مسابقات براي حفظ امنيت و نظم ورزشگاه و بازيکنان تيم‌هاي مختلف نياز به يک نيروي انتظامي قدرتمند دارد. انجمني که وظيفه سازماندهي به مسابقات جام‌جهاني را در کشور ميزبان دارد، بايد با تمامي قوانين فيفا منطبق بوده و از قوانين نظارتي بين‌المللي که براي حفظ ايمني و نظم در ورزشگاه در نظر گرفته شده است، تبعيت کند. به‌طور مثال تيم انتظامات مستقر در ورزشگاه بايد به کنترل تمامي بخش‌هاي ورزشگاه تسلط داشته باشد تا اگر حادثه‌اي در قسمتي توسط تماشاگران به وجود آمد، نيروهاي حفظ امنيت قادر باشند که در سريع‌ترين زمان ممکن به مکان رخداد حادثه برسند.

6 بند ششم؛ شرايط جوي...
اقليمي با بوي آب و هواي مناسب!

داشتن شرايط اقليمي و آب و هوايي مناسب يکي از گزينه‌هايي است که به عنوان عوامل مثبت يا منفي توسط فيفا در نظر گرفته مي‌شود. به‌طور مثال اگر کشوري از نظر ميزان رطوبت يا خشک بودن هوا و همچنين ميزان دماي محيط، شرايط خاصي دارد بايد قادر باشد که شرايط مناسبي را براي تيم‌هاي شرکت کننده به وجود آورد. به طور مثال اگر قرار است که مسابقات در کشوري با دماي بالا برگزار شود، کشور ميزبان بايد متعهد شود که دماي ورزشگاه برگزار کننده مسابقات را به حد مطلوبي برساند تا تماشاگران و بازيکنان به اين خاطر دچار مشکل نشوند. کليه تنظيماتي که قرار است در مورد ميزان دما و رطوبت محل برگزاري مسابقات انجام شود، بايد طبق هماهنگي با مسئولان فيفا در اين بخش باشد. جالب است که بدانيد سيستم گرم کردن يا خنک کردن محيط ورزشگاه طبق توافقاتي که بين فيفا و تيم‌هاي برگزار کننده مسابقه انجام گرفته است، خواهد بود. اما نکته‌اي که مشخص است اين است که کشور ميزبان بايد به کليه امکانات گرمايشي يا سرمايشي مجهز بوده تا در صورت درخواست تيم‌ها بتواند از آن‌ها استفاده کند.

بهمن فروتن
کارشناس فوتبال

نمي‌دانم بر اساس چه امکانات و عواملي آقاي سعيدلو اين حرف را زده‌اند اما من که هر چه‌قدر به ذهنم فشار مي‌آورم نمي‌دانم ما چه طور مي‌توانيم ميزبان جام جهاني شويم. مايي که از برگزاري يک بازي ساده هم عاجزيم با چه امکاناتي قصد داريم جام جهاني را برگزار کنيم. برگزار کردن چنين تورنمنتي مستلزم خيلي از موارد است که ما حتي جزئي‌ترين آن‌ها را هم نداريم اما اين‌که بخواهيم با اين وضعيت جام جهاني را برگزار کنيم سوال بي‌پاسخي است که شايد هرگز به جواب آن نرسيم. شما به همين قطر نگاه کنيد و ببينيد چه امکاناتي را مي‌خواهد براي برگزاري اين بازي‌ها در اختيار داشته باشد و اين را با امکانات ورزش در کشور خودمان بسنجيم تا ببينيم چه نتيجه‌اي مي‌گيريم و آيا با اين وضعيت مي‌توانيم ميزبان اين چنين بازي‌هايي باشيم يا نه! من فکر مي‌کنم قطر خودش به تنهايي بازي‌هاي جام جهاني را در سال ۲۰۲۲ برگزار مي‌کند و اتفاقا يکي از بهترين دوره‌ها را هم برگزار مي‌کند، چون فيفا حتما در اين کشور اين ظرفيت را ديده که اين بازي‌ها را به اين کشور داده است.

ناصر ابراهيمي
مربي اسبق تيم ملي و باشگاه پرسپوليس

ميزباني جام جهاني در هر دوره و در هر کشوري نيازمند يک سري شاخص اوليه است. نياز به داشتن استاديوم‌هاي مجهز، نياز به داشتن فرودگاه‌هاي پيشرفته، خيابان‌هاي بدون ترافيک، نيروهاي انساني و... است، که البته نمي‌دانم کشور ما کدام يک از اين شرايط را دارد که مي‌خواهد ميزباني چند بازي جام جهاني را بر عهده بگيرد. اول اين‌که اصلا اين بازي‌ها به غير از قطر در جاي ديگري انجام نمي‌شود و نخواهد شد چرا که اين جزو قوانين فيفاست و هر کشوري که ميزبان است خودش بايد تمام شرايط را آماده کند و در وهله ديگر اين‌که اگر بنا بر فرض محال اين اتفاق هم بيفتد مطمئن باشيد کشور ما نمي‌تواند گزينه مناسبي براي اين کار باشد. اگر فيفا بخواهد ميزباني را به کشور ديگري هم بدهد همين الان عربستان و امارات خيلي از ما جلو‌ترند تا اين بازي‌ها را برگزار کنند. تنها با حرف زدن و ادعا کردن که نمي‌توان ميزباني جام جهاني را بر عهده گرفت. ما که نمي‌توانيم برزيل را به ايران بياوريم و يا مي‌خواهيم با روسيه در دبي بازي کنيم، چطور مي‌خواهيم ميزبان جام جهاني باشيم؟

ميثم بهرامي
البته من فکر مي‌کنم امکان اين مسئله وجود ندارد چرا که وقتي فيفا ميزباني را به يک کشور مي‌دهد آن کشور نمي‌تواند بازي‌ها را به کشورهاي ديگر بدهد. حتي افتتاحيه و اختتاميه را هم بايد خود ميزبان انجام دهد و در جام جهاني ۲۰۲۲ هم کل اين کار‌ها به قطر واگذار شده و بايد خودشان برگزار کنند. البته اگر قطري‌ها نتوانند براي اين بازي‌ها همه جوره آماده باشند امکان دارد ميزباني را از اين کشور بگيرند و به کشور ديگري بدهند، همانند‌‌ همان اتفاقي که نزديک بود براي آفريقاي جنوبي بيفتد. البته قطري‌ها گويا فکر همه جا را کرده‌اند و حتي براي اين‌که مفتي‌‌هاي اين کشور از برگزاري اين بازي‌ها ايرادي نگيرند قصد دارند به مدت يک ماه در طول برگزاري اين بازي‌ها تمام آن‌ها را به حج اجباري بفرستند تا در زمان برگزاري اين بازي‌ها در قطر نباشند. پس مي‌بينيم که آن‌ها فکر همه جا را از الان کرده‌اند.

علي عالي
مسئول تربيت‌بدني شهرداري تهران

اگر بخواهيم به مقوله ميزباني در جام جهاني نگاه کنيم يک مشکل جدي روبه‌روي ما قرار مي‌گيرد و آن هم فرهنگ ماست که خيلي راحت فرهنگ‌هاي ديگر را قبول نمي‌کنيم. نمي‌خواهم در خيلي از موارد وارد شوم اما اگر بخواهيم فقط به بحث سخت افزاري هم نگاه کنيم مي‌بينيم که خيلي از کشورهاي ديگر عقب‌ايم. از جاده‌هاي کشورمان گرفته تا فرودگاه و امکاناتي مثل اينترنت که براي خبرنگاران لازم است، تا هر چيزي که فکرش را بکنيد ما در مضيقه‌ايم و به راحتي نمي‌توانيم براي اين چنين بازي‌هايي کانديدا شويم. خيلي از کشور‌ها با برگزاري اين چنين بازي‌هايي براي خودشان تمدن جديدي درست مي‌کنند و اين در حالي است که ما در مقابل خيلي از فرهنگ‌هاي وارداتي گارد دفاعي مي‌گيريم و آن‌ها را خيلي راحت قبول نمي‌کنيم.

پژمان راهبر
سردبير سايت گل

نه در جام جهاني بلکه در هيچ رويدادي نمي‌توانيم ميزبان بازي‌هاي اين چنيني باشيم. هتلينگ در اين چنين بازي‌هايي بسيار مهم است و نقش مهمي در اين خصوص بازي مي‌کند و اين در حالي است که هتل‌هاي ما در سطح هتل‌هاي دبي يا دوحه هم نيستند. بحث ديگر ورود تماشاگران زن به استاديوم‌هاي فوتبال است که ما به خاطر شرايط کشورمان اين کار را هم نمي‌توانيم انجام دهيم. بحث ديگر ورزشگاه‌هاي ماست که اصلا ظاهر درست و حسابي ندارند و اين البته يک ملاک مهم براي فيفاست. اگر ورزشگاه‌هايي را که قطر مي‌خواهد براي جام جهاني بسازد ببينيد، متوجه مي‌شويد که اين‌ها آثار هنري هم هستند و اين در حالي است که ورزشگاه‌هاي ما بسيار بد و انگار باري به هر جهت ساخته شده‌اند. بحث گرافيکي براي فيفا بسيار مهم است و البته بايد ديد تا آن سال چه اتفاقي پيش مي‌آيد.

امير وفايي
دبير سرويس ورزشي روزنامه تهران امروز

من فکر مي‌کنم اين حرفي که آقاي سعيدلو زده بيشتر جنبه تبليغاتي دارد و خودش هم شايد مي‌داند که اين اتفاق محال است انجام شود. شايد اين يک تعارف در دنياي ديپلماسي ورزشي بود که امير قطر به سعيدلو گفته چرا که راي اين دو کشور در انتخابات کنفدراسيون فوتبال آسيا برايشان خيلي مهم است. البته من برگزاري اين بازي را اگر فقط اعراب انجام دهند يک خطر بزرگ براي ايران مي‌دانم و آن اين‌که فضا براي اين کشور‌ها بيش از پيش مي‌شود تا نام خليج فارس را تحريف کنند و در آن صورت خيلي از کشور‌ها خليج فارس را خليج ع ر ب ي خواهند ناميد که اين يک اتفاق بسيار بد براي کشورمان خواهد بود.

سيامک رحماني
دبير سرويس ورزشي روزنامه شرق

ما ظرفيت برگزاري بازي‌هاي ليگ بر‌تر خودمان را نداريم و حتي AFC ميزباني بازي‌هاي ليگ قهرمانان آسيا را با خواهش و تمنا به ما مي‌دهد و آن‌ها با چشم پوشي به ما ميزباني مي‌دهند. شما به فرودگاه‌هاي ما نگاه کنيد و تاخيرهاي پروازي ما را با وضعيت پرواز در همه جاي دنيا بسنجيد. راننده تاکسي‌هاي ما حتي يک کلمه هم بلد نيستند زبان انگليسي صحبت کنند. در ورزشگاه‌ها اينترنت نداريم و... چيزي نداريم که بخواهيم ميزباني اين بازي را بگيريم. اين را هم بگويم که اولا اين اتفاق افتادني نيست و ميزباني فقط براي قطر است، اما اگر هم بخواهند اين کار را بکنند آن قدر کشور هست که بتواند اين بازي‌ها را برگزار کند که اگر بخواهند به ۴ کشور هم بدهند ما جزو ۴۰ کشور هم نيستيم! نکته آخر را هم که بگويم اين است که اصلا امير قطر مشخص نمي‌کند غير از قطر ميزبان کجا باشد و اين فيفاست که تعيين مي‌کند اين بازي‌ها کجا انجام شود!

سپهر حيدري
بازيکن تيم پرسپوليس تهران

براي من که فوتباليست اين کشورم، اين اتفاق يکي از هيجان انگيز‌ترين اتفاقاتي است که مي‌تواند بيفتد و اگر اين رويداد را بتوانيم در کشورمان ميزباني کنيم، کاري در حد رويا انجام داده‌ايم. البته‌‌ همان طور که گفتم اين کار ما در حد يک روياست و نه بيشتر چرا که برگزاري اين گونه بازي‌ها مستلزم خيلي از موارد است که حتي مي‌تواند نگاه‌ها را به کشور ما عوض کند. اگر هم قرار باشد ميزباني بازي‌هاي بزرگي را به دست بگيريم بايد در ابتدا از برگزاري جام ملت‌هاي آسيا شروع کنيم نه اين‌که مستقيم، ميزبان جام جهاني شويم. برگزاري اين بازي‌ها تجربه زيادي مي‌خواهد که ما فعلا نداريم.

بازيکن تيم استقلال تهران

من که فکر نمي‌کنم بتوانيم ميزباني اين بازي‌ها را انجام دهيم، چرا که طبق قوانين فيفا و تا آن‌جايي که من اطلاع دارم ميزباني اين بازي‌ها را بايد کشوري انجام دهد که فيفا به عنوان ميزبان انتخاب کرده است، نه کشور‌هاي همسايه! البته من در روزنامه‌ها خواندم که قطري‌ها قول داده‌اند تمام امکانات را براي برگزاري شايسته اين بازي‌ها به کار بگيرند و حتي در جايي خواندم که قطري‌ها قول داده‌اند که دماي هواي گرم قطر را ۱۰ درجه خنک‌تر کنند! پس وقتي کشوري مي‌خواهد اين کار را انجام دهد يعني اين‌که تمام امکانات را براي برگزاري هر چه بهتر اين بازي‌ها در اختيار خواهد گرفت و در چنين شرايطي عاقلانه نيست بخواهند ميزباني را غير از قطر به جاي ديگري بدهند. به نظرم بهتر است خودمان را براي ميزباني واقعي اين بازي‌ها آماده کنيم.

حسين کعبي
بازيکن تيم استيل آذين

براي هر بازيکني حضور در جام جهاني مي‌تواند اوج افتخارات باشد و من فکر مي‌کنم نقطه پاياني هر فوتباليستي حضور در اين بازي هاست. حالا اما اين را بگذاريد در کنار ميزباني جام جهاني تا بدانيد که ميزباني در اين بازي‌ها چه افتخار بزرگي است. البته من بعيد مي‌دانم کشور ما به خاطر شرايطي که دارد بتواند ميزباني اين گونه بازي‌ها را به عهده بگيرد. هر چند من به عنوان يک ايراني آرزو مي‌کنم بتوانيم روزي ميزبان اين بازي‌ها باشيم.

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
آنتن

ما هم نازک!

٩٧/٠٢/٢٧
نگاهی به « انتقام جویان: جنگ اینفینیتی» به بهانه اکران بزرگترین پروژه سینمایی «مارول»

بزرگترین گردهمایی تاریخ ابرقهرمان‌ها

٩٧/٠٢/٢٧
شاخ هفته

ای تو نگهبان من

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

دعوت شدگانیم...

٩٧/٠٢/٢٧
درباره «پلنگ سیاه»، فیلمی که در گیشه‌های دنیا عجیب و غریب می‌فروشد

ابرقهرمان بفروش و نچسب

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

جامعه‌شناسی تدفین و چیزهای دیگر...

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

یک ایران، یک صدا

٩٧/٠٢/٢٧
نگاهی به پرونده قلدری‌های آمریکا در چند قرن اخیر به بهانه خروج ترامپ از برجام که البته اتفاق عجیبی هم نبو

قلدرامپ

٩٧/٠٢/٢٧
درباره درخشش بانوان فوتسالیست ایران در آسیا؛

قهرمانان وطن

٩٧/٠٢/٢٧
تا جامِ جهانی

یک ایرانی بین خوش‌تیپ‌ترین بازیکن‌های جام‌جهانی2018

٩٧/٠٢/٢٧
پایان نامه

لوبیا، گلابی و غوطه‌ای که نخورد!

٩٧/٠٢/٢٧
جانونی

تقدیم به جناب خرما... با احترام

٩٧/٠٢/٢٧

تقریبا هیچ!

٩٧/٠٢/٢٧
مینیمال

مینیمال 535

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

من از شما می‌پرسم: آیا مشکل ما این است؟

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

یک حقیقت مرگبار

٩٧/٠٢/٢٧
چهره هفته

شهردار تهران

٩٧/٠٢/٢٧
راهکارهایی برای تنفسِ جان، به بهانه آمدن ماه رمضان

هوای تازه برای ریه‌های روح خسته

٩٧/٠٢/٢٧
گفت‌و‌گو با دروازه‌بان تیم ملی فوتسال بانوان ایران

لژیونر شدن ما خیلی محال است

٩٧/٠٢/٢٧
حکایت هفته

اندر حکایت ابن جیم و انبار پر خودروسازان

٩٧/٠٢/٢٧