آدامس با طعم شائبه
خریدار بی‌خبر، فروشنده بی‌تفاوت و مسئولان گرفتار بـــــــــــخش‌نامه‌ها، درباره آدامس‌هايي كه برچسب

آدامس با طعم شائبه

نویسنده : محمد امین شرکت اول

ایرانی‌ها سالانه 500 میلیارد تومان آدامس مصرف می‌کنند، این آمار که خبرگزاری ایرنا آن را منتشر کرده، باعث شده است که رتبه اول آدامس جویدن در جهان از آنِ ما باشد. اما گزارش‌ها نشان می‌دهد که 83 درصد این آدامس‌ها وارداتی هستند، یکی از شائبه‌هایی که درباره خوراکی وارداتی - به خصوص خوراکی‌هایی مانند آدامس، پاستیل، شکلات و ... که بیشتر مورد مصرف نوجوانان و جوانان قرار می‌گیرد - مطرح است، مسئله استفاده از مواد اولیه حلال در تولید آن‌هاست. این در حالی است که نداشتن برچسب حلال این شائبه را برای بسیاری از این محصولات پر رنگ‌تر کرده است، محصولاتی که به راحتی در هر سوپرمارکتی یافت می‌شود.

موسسه جهانی حلال بعد از به تصویب رسیدن «برند حلال» در سال 2010 توسط نمایندگان 57 کشور مسلمان در نشست سازمان همکاری‌های اسلامی، کار خود را رسماً آغاز کرد. وجود برند حلال بر روی بسته‌بندی خوراکی، تضمین کننده حلال بودن آن محصول است ولی متأسفانه برخی آدامس‌ها، شکلات‌ها و پاستیل‌های وارداتی به کشور این نشان را بر روی بسته‌بندی خود ندارند و به همین دلیل احتمال استفاده از گوشت یا استخوان خوک در ژلاتین آن‌ها و همچنین احتمال استفاده از الکل به عنوان طعم‌دهنده‌ و 

 

وقتی فقط فروش مهم است

با چند فروشنده سوپرمارکت درباره آدامس‌های وارداتی صحبت می‌کنیم. بیشتر آن‌ها هیچ اطلاعی درباره برند حلال و چرایی نبود این برچسب بر روی برخی محصولات‌ ندارند، البته برخی از آن‌ها علاقه‌ای هم به یافتن جوابی برای این مسئله از خود نشان نمی‌دهند. پاسخ‌ها و توج

برایم مهم نیست!

سوپرمارکت تقریباً بزرگی است، چند قفسه پشت سر فروشنده پر از آدامس‌هايي با مارک‌های مختلف است. در بین آن‌ها به زحمت می‌توان چند برند ایرانی پیدا کرد که آن را هم در دورترین قسمت قفسه‌ها گذاشته است. می‌پرسم آدامس‌هایت اصل هستند؟ با قیافه‌ای حق به جانب می‌گوید: «بله که اصل هستند، به خاطر همین اصل بودنشان قیمت‌شان از بسياري محصولات دیگر گران‌تر است.» می‌پرسم اطلاع داری این آدامس‌ها به صورت قانونی وارد کشور شده‌اند یا جنس قاچاق هستند؟ می‌گوید: « نه، من فقط این‌ها را از کلی فروش می‌خرم و در مغازه‌ام می‌فروشم.» می‌گویم: خب از کجا مطمئن می‌شوی در این آدامس‌ها از مواد اولیه حلال استفاده شده است؟ در جواب سوالم می‌گوید: راستش برای من زیاد مهم نیست که چه موادی در این آدامس‌ها به کار می‌رود، من مغازه‌دار هستم و زندگی‌ام را با فروش این مواد غذایی می‌گذرانم. 

 

آدامس ایرانی به جای پول خرد!

این فروشنده جوان که فروش این آدامس‌های خارجی را بیش‌تر از سایر آدامس‌ها می‌داند، می‌گوید: «مشتریان آدامس ایرانی به نسبت کسانی که آدامس‌های خارجی را می‌خرند خیلی کم‌تر هستند، بیشترین میزان فروش آدامس‌های ایرانی وقتی است که آن‌ها را به جای پول خرد به مشتری‌ها می‌دهیم.»

 

مردمی که نمی‌دانند

بعد از صحبت با چند مغازه‌دار به سراغ خریداران آدامس‌های خارجی فاقد برچسب حلال رفتم و با آن‌ها نیز هم‌صحبت شدم. نکته جالب این صحبت‌ها این بود که بیشتر خریدارانی که با آن‌ها حرف زدم حتی به این موضوع فکر هم نکرده بودند و حلال بودن اجناسی که در فروشگاه‌های شهر 

بیرون می‌زند. به دنبالش می‌روم و صحبت را شروع می‌کنم.

 هفته‌ای چند تومان برای خرید آدامس پول خرج می‌کنی؟

 بستگی دارد، بین 10 تا 15 هزار تومان.

 آدامس‌هایی که مصرف می‌کنی ساخت چه کشوری است؟

 روی بسته‌های‌شان نوشته ساخت آمریکا ولی فکر کنم در ترکیه تولید می‌شوند.

 این آدامس‌ها علامت حلال و یا نشانی از وزارت بهداشت دارد؟

 بسته آدامس را از جیبش بیرون می‌آورد و کمی آن را این طرف و آن طرف می‌کند و می‌گوید: نه، نه علامت حلال دارد و نه هیچ چیز دیگری، اصلا حتی کلمه‌ای هم به فارسی رویش نوشته نشده است.

 خب از کجا می‌دانی این آدامس از مواد اولیه حلال تولید شده باشد؟ به خصوص كه این آدامس تولید یک کشور غیر اسلامی است.

 این آدامس به صورت کاملاً عادی در بیشتر مغازه‌ها فروخته می‌شود، خب اگر مشکلی داشت که طبیعتا اجازه نمی‌دادند به این راحتی خرید و فروش بشود. 

 

دست‌های آدامـس آلود!

چند وقتی به دنبال یکی از واردکنندگان اصلی آدامس و شکلات و پاستیل به ایران بودم و در این مدت با اطلاعاتی که از دلال‌ها گرفتم، فهمیدم در این تجارت که ظاهرا سود خوبی هم نهفته است، آدامس‌های وارداتی قاچاق، چند برابر قیمت خود به فروش می‌رسند. البته دست‌های بسیاری در این کار است... بعد از جست‌وجویی طولانی توانستم با یکی از واسطه‌های پخش این محصولات گفت‌و‌گویی داشته باشم. 

 پس یعنی کاری به حلال بودن مواد سازنده آدامس ندارند؟

 این چیزها را من از کجا باید بدانم؟! آدامس، آدامس است دیگر! این همه سال آدامس چه و چه و خیلی از مارک‌های مختلف وارد کشور شده، تا حالا هم هیچ‌کس درباره داشتن یا نداشتن برچسب حلال آن‌ها حرفی نزده است.

 آدامس‌ها را از چه کشورهایی وارد می‌کنید؟

 راستش را بخواهم بگویم بیشتر آدامس‌های خارجی‌ که  در کشور به فروش می‌رسند، قاچاق هستند. خب آخر با این وضع دلار و تعرفه‌هایی که گمرک می‌گیرد دیگر وارد کردن آدامس به صورت قانونی به صرفه نیست، تازه اگر وارد کننده شانس بیاورد و چند روزی بارش لب مرز نخوابد! چون تعرفه واردات قانونی آدامس و یا پاستیل و شکلات زیاد است، برخی وارد کنندگان قسمتی از بار خود را به صورت قانونی و قسمت بیشتری را هم به صورت قاچاق وارد کشور می‌کنند. بیشتر آدامس‌های قاچاق از مرزهای غربی و شمال غربی (ترکیه) و همچنین از مرز جنوب (امارات) وارد کشور می‌شود.

 این آدامس‌ها تولید چه کشورهایی است؟

 از آمریکا گرفته تا ایتالیا و ژاپن و ترکیه و خیلی کشورهای دیگر.

 خودتان این آدامس‌ها را به صورت قاچاق وارد می‌کنید؟

 نه، این آدامس‌ها تا زمانی که شما از مغازه بخرید 7-6 دست می‌چرخد، از آن افرادی که در داخل و خارج از کشور سر دسته واردات به شمار می‌آیند، تا آن افرادی که در اطراف مرز زندگی می‌کنند و در عوض پول بسیار کمی خطرناک‌ترین بخش کار را انجام می‌دهند و البته تا من که فقط یکی از ده‌ها و یا صدها نفری هستم که این آدامس‌ها را در سطح شهر پخش می‌کنم.

 تا به حال از وزارت بهداشت و یا ارگان دیگری به شما تذکری ندادند؟

 نه، تاحالا مشکلی در این زمینه‌ها برای‌مان پیش نیامده است.

 

پاسخ فقهی به مسئله حلاليت ژلاتین

مطرح شدن احتمال استفاده از اجزای بدن حیوان در تهیه«ژلاتين» و این موضوع که ممکن است حیوان حرام گوشت باشد و یا ذبح شرعی نشده باشد، به طور قطع بسیاری از مصرف کنندگان را نگران می‌کند و این سوال را در ذهن آن‌ها به وجود می‌آورد که آیا این فرآورده‌ها نجس و خوردن آن‌ها حرام خواهد بود؟! «تبیان» با این مقدمه به سراغ یافتن پاسخی برای این سوال رفته است.

ژلاتین پروتئینی است كه در پوست و استخوان حیوانات موجود است. برای تهیه‌ ژلاتین از جوشاندن استخوان‌های اسفنجی و تمیز حیوانات استفاده می‌كنند، بنابراین حلال یا حرام بودن آن بستگی به حلال یا حرام بودن اجزایی دارد که در تهیه ژلاتین از آن استفاده می‌شود. اگر از اجزای خوک و یا حیوانی که ذبح شرعی نشده باشد؛ ژلاتین به دست آمده نجس و خوردن آن حرام خواهد بود. اگر ژلاتین را از اجزای حیوان حلال گوشتی که ذبح شرعی شده باشد تهیه کنند؛ ژلاتین به دست آمده پاک و خوردن آن حلال خواهد بود. برخي از كارخانجات توليد اين محصولات به جاي ژلاتين از پكتين یا همان ژلاتین گیاهی استفاده مي‌كنند. سیب، به، گوجه فرنگی، انگور، پرتقال و سایر مرکبات حاوی مقادیر زیادی پکتین هستند. از آن‌جایی که پکتین از محصولات گیاهی به دست می‌آید و دارای خاصیت مست کنندگی هم نیست؛ بنابراین استفاده از آن در خوراکی‌ها منعی ندارد و خوردن محصول به دست آمده از آن نیز جایز خواهد بود.

یک سوال مهم 

اگر ندانیم این پودر یا محصول آماده از ژلاتین (از نوع نجس) است و یا پکتین (که پاک است) وظیفه چیست؟ در این باره از آیت‌ا... سیستانی این طور سوال شده است: ما از سفر خارج مقدار زیادى پاستیل آورده‌ایم كه نمى‌دانیم از ژله خوك است یا نه اكنون خوردن آن چه حكمى دارد؟

ایشان پاسخ داده‌اند: چنانچه معلوم نباشد كه از ژله حیوانى است مانعى ندارد.

و نیز در پاسخ به سوال دیگری فرموده‌اند: اگر شك داشته باشیم كه آن، از گیاه برگرفته شده یا از حیوان، خوردن آن جایز است ولی بنابر احتیاط اگر بدانیم كه از حیوان گرفته شده و تزكیه شرعی آن محرز نباشد، خوردن آن جایز نیست.

حضرت آیت‌ا... مکارم شیرازی نیز در همین رابطه می‌فرمایند:

اولاً در موارد مشکوک که نمی‌دانید از چه ماده‌ای گرفته شده، حکم، حلّیت و طهارت است و جست‌و‌جو لازم نیست. ثانیاً اگر یقین داشته باشید از حیوان حرام گوشت یا حیواناتی که ذبح شرعی نشده‌اند گرفته شده، هرگاه تغییرات زیادی روی آن داده می‌شود تا به صورت فعلی درآید، حکم استحاله را دارد و پاک و حلال است، در غیر این صورت خوردن آن حرام است؛ مگر در موارد ضرورت.

 

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
تلگجیم

تلگجیم 536

٩٧/٠٣/٠٣
فتوچاپ

فتوچاپ 536

٩٧/٠٣/٠٣
داستان انتخاب سفرها و ایرانگردی‌های جواد قارایی، مستندساز

بیایید همه ایرانگرد باشیم!

٩٧/٠٣/٠٣
چهره هفته

کارلوس کی روش

٩٧/٠٣/٠٣
جانونی

ضرورت ایجاد رشته خرمالوژی و پختن زولبیای خانگی

٩٧/٠٣/٠٣
درباره فصل سوم «شهرزاد» که با پیچش داستانی در اپیزود چهاردهم، انتظار برای دو قسمت پایانی هیجان انگیزش را

فرضیه هایی برای پایان شهرزاد

٩٧/٠٣/٠٣
ساختنیجات

انگیزه مطالعه زیر یک نور نرم و یواش!

٩٧/٠٣/٠٣
یادداشت

علیه نون دونی‌ها

٩٧/٠٣/٠٣
درباره لیگ ملت‌‎های والیبال و بازی‌های تیم ملی کشورمان در این رویدادها

باز هم لیگ جهانی

٩٧/٠٣/٠٣
به بهانه ساخت سری جدید و قدرتمند انیمیشن کاپیتان سوباسا، محبوب‌ترین شماره 10 دنیای فوتبال

بازگشت فوتبالیست ها

٩٧/٠٣/٠٣
به بهانه رمضان کریم، درباره نان نوشتیم و فرهنگی که این خوردنی محترم با خودش به مردم کشورمان سنجاق کرده اس

خدا نان داد

٩٧/٠٣/٠٣
پایان نامه

پیامکی از دیار فانی!

٩٧/٠٣/٠٣
جارچی

جارچی 536

٩٧/٠٣/٠٣
تا جام جهانی

پر حاشیه مانند فهرست بازیکنان حاضر در روسیه

٩٧/٠٣/٠٣
حکایت هفته

اندر احوالات مریدان و رفع فیلتر

٩٧/٠٣/٠٣
یادداشت

عصبانی کننده!

٩٧/٠٣/٠٣
توییتری ها

اعزام تیم ملی به جام جهانی

٩٧/٠٣/٠٣
شگرد

قابلیت‌های جدید استوری اینستاگرام

٩٧/٠٣/٠٣
گفت‌و‌گوی جیم با فرهاد سال افزون، پاسور تیم ملی والیبال

می رویم و نهایت زورمان را می زنیم

٩٧/٠٣/٠٣
نگاهی کوتاه به پیوند نان با آداب و رسوم شهرهای مختلف کشورمان

نان و ادب

٩٧/٠٣/٠٣