يک جام با تاثير جهاني

يک جام با تاثير جهاني

نویسنده :

فوتبال پديده‌اي منحصر به فرد است، چرا که از ابعاد متنوعي برخوردار است. کمتر پديده‌اي را مي‌توان پيدا کرد که وجوه فرعي آن گاهي از وجه اصلي آن هم پيشي بگيرند، اما فوتبال که امروز مرزهاي ورزش را جا گذاشته و حتي در ساحت اقتصاد، فرهنگ و سياست هم حرف‌هاي مهمي براي گفتن دارد؛ در ظاهر ورزش است اما براي خود دنيايي دارد. فوتبال از همان شروع، چنان جذاب و فراگير بود که بستري باشد براي اتفاق‌هاي غير‌ ورزشي، مثلا در جام‌جهاني 1938 بازيکنان ايتاليا با لباس سياه حاضر شده و در حمايت از حکومت موسوليني اداي احترام فاشيستي داشتند. فوتبال با اين همه جنبه‌هاي متعدد و متنوع، هر 4 سال يکبار، با عنوان جام‌جهاني، توجهات بيشتري را به خود جلب مي‌کند. اين جام‌جهاني هم در راس خود بيشتر اين تاثير را بر کشور ميزبان مي‌گذارد. نگاهي گذرا به تاريخچه جام‌جهاني اين ادعا را تقويت مي‌کند؛ اما قبل از آن‌که به سراغ تاثير جام‌جهاني بر کشور ميزبان برويم بايد براي درک بهتر موضوع فوتبال را بهتر بشناسيم.

اين فوتبال حسادت برانگيز
فوتبال به خاطر نام کشور مبتکرش هميشه در مظان اتهام است، اصلا هر جايي نام انگلستان در ميان باشد موضوع مقدارکي بودار است. از کنار اين ادعا رد مي‌شويم و مي‌رويم سراغ ويژگي‌هاي خاص فوتبال؛ مثلا اين ورزش از شاخ آفريقا تا قلب اروپا قوانين ثابتي دارد. «کوفي‌عنان» دبير کل سابق سازمان ملل در پيامي به خاطر جام‌جهاني 2006 آلمان مدعي شد سازمان ملل به فيفا حسادت مي‌کند چون فيفا 207 عضو دارد اما سازمان ملل 191 عضو! کوفي عنان نوشته بود: «‌جام‌جهاني مناسبتي است که در آن سطح ميدان بازي به گونه‌اي است که تمام کشورها با شرايط برابر فرصت شرکت در آن را دارند. تنها دو عامل در بازي مهم است، استعداد و کارگروهي! اي کاش در عرصه جهاني نيز مساواتي به همين‌گونه داشتيم.»

نگاهي به تاثير جام بر کشور ميزبان
جام‌جهاني فرصتي به تمامي کشورهاي حاضر مي‌دهد تا معرفي شوند، متحد شوند و.... اتحاد و شادماني بي‌نظير مردم در سال 1376 هنگام پيروزي بر استراليا را به خاطر بياوريد. در اين بين بيشترين تاثير متوجه کشور ميزبان خواهد شد. اين‌ها فقط مثال‌هايي گذرا‌اند:

1934/ ايتاليا

فاشيسم ايتاليا در فاصله دو جنگ‌جهاني دنيا را تحت تاثير قرار داده است. اروگوئه قهرمان دوره قبل در اعتراض به اين ماجرا از جام کناره‌گيري مي‌کند.

1966/ انگلستان

مردم کشور ميزبان يکدل شده‌اند تا انتقام بمب‌هاي نازي‌ها را بگيرند و شگفت‌انگيز است که اشتباه داور در فينال اين انتقام را محقق مي‌کند. اين جام با ميزباني يکي از کشورهاي حاضر در جنگ‌جهاني دوم محل مخاصمه عجيبي بود.

1970/ ميزبان مکزيک

آغاز تحولي در فوتبال، از اين دوره بود که پخش مستقيم بازي‌ها مرسوم شد و اقتصاد به شکل بسيار جدي وارد فوتبال شد.

1990/ ايتاليا

اين جام توام شد با زلزله تلخ رودبار و منجيل در شمال کشورمان، کشور ميزبان از توجه مردم جهان به جام استفاده کرد و تلاش‌هايي را براي کمک به زلزله‌زدگان داشت. هرچند در اين بين يورگن کلينزمن مهاجم آلمان بود که کمک‌هاي زيادي را جمع‌آوري کرد.

1994/ آمريکا

اين جام زمينه معرفي يک ورزش جديد به مردم آمريکا بود. مردمي که به راگبي، بيسبال و کشتي کج بيشتر از فوتبال علاقه داشته و دارند. خيلي از مردم آمريکا از برگزاري جام‌جهاني در کشور خود اطلاعي نداشتند و اين موضوع سوژه طنز رسانه‌هاي جهان بود. ضمنا خود شما از برگزاري مسابقات بين‌المللي دوچرخه سواري يا گلبال در ايران اطلاعي داريد؟ برگزاري جام‌جهاني فوتبال در آمريکا در حقيقت قلق‌گيري اين کشور براي برگزاري المپيک 1996 آتلانتا بود. دو رخداد مهم در فاصله دو سال فرصت مناسبي براي رسانه‌هاي مخالف دولت بود تا مشکلات مردم را به گوش دنيا برسانند. دولتمردان هم براي حفظ آبرو کارهايي کردند.

1998/ فرانسه

تيري آنري مهاجم تيم ميزبان و قهرمان اين جام در گفت‌و‌گويي رفتار خوب تماشاگران ايراني را يکي از خاطرات شيرين خود از جام خواند.

2002/ کره و ژاپن

اين جام ماکتي کوچک از مديريت و نظم بي‌نظير دو کشور آسيايي بود. يکي از بهترين دوره‌هاي جام که همه را انگشت به دهان کرد و نشان داد برنامه‌ريزي و نظم حرف اول را مي‌زند. در بسياري از دوره‌ها که يک کشور ميزبان بازي‌ها بود اين همه هماهنگي وجود نداشت.

2006/ آلمان

وقوع آنفلوآنزاي مرغي توفيقي شد تا کشور آلمان تبديل به يک کلينيک بزرگ شود و اين بيماري به طرز عجيبي در اين کشور ريشه‌کن شود. آن سال‌ها جنون گاوي هم روي بورس بود و فوتبال خدمتي جالب به بهداشت يک کشور کرد. از اين دوره بود که القاعده تهديدات خود را براي ايجاد خلل در جام و سرقت ستاره‌هاي فوتبال شروع کرد؛ براي‌ همين ضريب امنيت کشور ميزبان هم افزايش يافت. اين جام يک حاشيه تلخ داشت که به کشور ميزبان مربوط نمي‌شد؛ رژيم منحوس اشغالگر قدس با استفاده از توجه مردم جهان به جام بر حملات خود به جنوب لبنان و نوار غزه شدت بخشيد.

2010/ آفريقاي‌جنوبي

اين جام با هدف بهبود دموکراسي، بهداشت، امنيت و مبارزه جهاني با آپارتايد (نژاد‌پرستي) به آفريقاي‌جنوبي واگذار شد. همه نگران بودند با توجه به ضعف‌هاي موجود در اين کشور القاعده اين بار تهديداتش را عملي کند، حتي 250 هزار قطعه از بليت ها هم فروش نرفتند. اين دوره کمتر از يک ميليون گردشگر را جذب کشور ميزبان کرد. ‌آفريقاي‌جنوبي 5/2 ميليارد دلار براي جام هزينه کرد وانتظار بازگشت سرمايه‌اي معادل 6/4 ميليارد دلار داشت که بخشي از آن محقق نشد. اما جام‌جهاني دستاوردهاي بسياري براي اين کشور داشت، از ارتقاي امنيت جاده‌ها تا ساخت هتل‌ها و.... حضور نيروهاي چند مليتي هم به اين کشور کمک کرد.

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
یادداشت

یازده سالگی‌ها

٩٦/٠٩/١٣
یادداشت

ممنون پیرمرد

٩٦/٠٩/١٦
جارچی

جارچی 515

٩٦/٠٩/١٦
جواد طوسی، منتقد سینما از قاتل اهلی، مسعود کیمیایی و اتمسفر دنیای متفاوت او می‌گوید

کیمیایی به معنای واقعی کلمه یک فیلم‌ساز مولف است

٩٦/٠٩/١٦
چهره هفته

ورود آقايان ممنوع!

٩٦/٠٩/١٦
آنتن

این شماره؛ جیم ننویسان!

٩٦/٠٩/١٦
یادداشت

دوباره سلام

٩٦/٠٩/١٦
تلگجیم

تلگجیم 515

٩٦/٠٩/١٦
بهترین بازی های سال 2017 امشب معرفی می شوند

The Game Awards

٩٦/٠٩/١٦
یادداشت موافق

چرا هنوز از سینمای کیمیایی لذت می‌برم؟

٩٦/٠٩/١٦
یادداشت

نکند موکت‌پوش باشد؟!

٩٦/٠٩/١٦
به بهانه قرعه سخت تیم‌ ملی‌مان در جام‌جهانی روسیه، درباره تیم‌هایی نوشتیم که در ۵ دوره‌ گذشته این جام ش

زندگی در گروه مرگ

٩٦/٠٩/١٦
ذهن زیبا

ذهن زیبا 515

٩٦/٠٩/١٦
روایت هایی درباره وقف های کوچکی که فراموش می کنیم

بخشندگی به توان بی‌نهایت

٩٦/٠٩/١٦
قرعه سخت ایران در جام جهانی 2018 بازی‌های تدارکاتی خوبی می‌خواهد که باید دید فدراسیون از پس آن بر می‌آید ی

تنگه جبل الطارق!

٩٦/٠٩/١٦
درباره ویژگی‌های سینمای مسعود کیمیایی با بررسی کوتاه 50 سال فعالیتش در سینما

دیروز و امروز رئیس

٩٦/٠٩/١٦
اکران «قاتل اهلی» بار دیگر این سوال را مطرح می‌کند که واقعا چرا مسعود کیمیایی با دوران اوج خود فاصله دارد

بی کیمیایی

٩٦/٠٩/١٦
درباره «زیر نور کم» مجموعه کامل داستان‌های کوتاه مصطفی مستور

چند روایت معتبر تکراری

٩٦/٠٩/١٦
یادداشت

یازده سال، جیم، جوانی و سینما

٩٦/٠٩/١٦
یادداشت مخالف

قتل در حمام نمره!

٩٦/٠٩/١٦
تبلیغات