آشنایی با مهم‌ترین جوایز ادبی جهان

آشنایی با مهم‌ترین جوایز ادبی جهان

نویسنده : محیا فرجی

قلم مقدس است. این تقدس، هیچ مرز و جغرافیایی نمی¬شناسد. هر مملکتی که بر مسیر ارزش‌های انسانی حرکت می¬کند نویسندگان خود را قدر می¬نهد، البته هر کشوری به رسمی و شیوه¬ای. یک جا به نویسندگان مدال زرین هدیه می¬دهند و جای دیگر مجسمه بلورین. یک نگاه گذرا به جوایز و آیین¬های ادبی نشان می¬دهد که انگار کشورهای مختلف به دنبال بهانه¬ای می¬گردند تا از نویسندگان خود تقدیر کرده و با انواع و اقسام جوایز دل آن¬ها را به ادامه مسیر نویسندگی دلگرم کنند و از این طریق ریشه¬های کتاب و کتابخوانی را نیز در خاک فرهنگ خود عمیق¬تر کنند. با آغاز سال 2015، دفتر جوایز ادبی جهان هم از نو گشوده شد تا در هر ماه و هر فصل آن شاهد تقدیر از نویسندگان و شاعران بزرگ جهان باشیم. جوایز حوزه¬های ادبیات و نویسندگی پرشمارند و هر کشور با افزودن بر کمیت و کیفیت این هدایا تلاش می¬کند شکوفایی ادب خود را به رخ بکشد. در اين نوشته تعدادی از مهم¬ترین جوایز ادبی جهان را معرفی می¬کنیم: 

  

جایزه نوبل ادبیات

بدون شک وقتی از نوبل ادبیات صحبت می¬کنیم، از معتبرترین و مهم¬ترین جایزه در عالم ادبیات سخن گفته¬ایم. این جایزه از سال 1901 تاکنون، توسط فرهنگستان پادشاهی علوم سوئد به نویسندگانی اهدا شده که نوشته¬هایشان بنا به وصیت آلفرد نوبل «برجسته¬ترین اثر با هویتی آرمان خواهانه» بوده است. جایزه نوبل شامل مدال طلا، دیپلم افتخار و مبلغی پول به ارزش 8 هزار کرون سوئد (تقریبا معادل یک میلیون دلار آمریکا) می¬باشد. اگر در یک سال هیچ اثری در دنیای ادبیات شایستگی دریافت جایزه نوبل را نداشته باشد، بخش نقدی آن برای سال بعد ذخیره خواهد شد. به لحاظ تعداد نویسندگانی که از یک کشور مدال زرین نوبل را به خانه برده¬اند، فرانسه رکوردار و صدرنشین است. جالب است بدانید در طولِ تاریخِ این جایزه بنام و پرآوازه، دو نویسنده از قبول آن سرباز زده¬اند. بار اول در سال 1958 که بوریس پاسترناک، نویسنده روس و خالق کتاب دکتر ژیواگو، برنده این جایزه شد که تحت فشارهای اتحاد جماهیر شوروی قادر نبود برای شرکت در مراسم به سوئد سفر کند، بنابراين از دریافت جایزه¬اش امتناع ورزید. بار دوم در سال 1964 نوبل ادبیات به ژان¬پل ساتر تعلق گرفت که وی هم از دریافت آن سرباز زد چون این نوع جوایز و عناوین رسمی در دنیای فکری و باورهای وی جایی نداشتند.  

 

جایزه پولیتزر

«جوزف پولیتزر» روزنامه¬نگار آمریکایی مجاری¬الاصل در سال 1917 جایزه¬ای را در حوزه روزنامه‌نگاری، شعر، داستان و نمایشنامه¬نویسی بنیان نهاد که به نام خود وی «پولیتزر» نام گرفت. این جایزه که در مدت زمان حیاتش دستخوش تغییرات فراوانی شده است، همه ساله توسط دانشگاه کلمبیا به برگزیدگان اهدا می¬شود. هم اکنون جایزه پولیتزر 21 بخش مختلف مانند داستان، شعر، روزنامه‌نگاری، بیوگرافی، تاریخ و ... دارد که در تمام بخش¬ها مبلغی به ارزش 10 هزار دلار آمریکا به برگزیدگان اهدا می¬گردد و فقط در بخش¬ روزنامه¬نگاری است که برنده یک مدال طلا نیز دریافت می¬کند. اگر هیچ کدام از نامزدهای یک بخش نتوانند اکثریت آرای انجمن پولیتزر در دانشگاه کلمبیا را به دست آورند، در آن سال جایزه¬ای اهدا نخواهد شد. برعکس نوبل ادبیات، یک نویسنده ممکن است چندین بار در طول زندگی خود برنده جایزه پولیتزر شود. رابرت فراست و اوژن اونیل، شاعر و نمایشنامه‌نویس مطرح آمریکایی توانسته¬اند بیش¬ترین تعداد دریافت این جایزه یعنی 4 مرتبه را به خود اختصاص دهند. 

 

جایزه پلانتا

این جایزه یکی از گرانقیمت¬ترین جوایز ادبی جهان می¬باشد که به لحاظ ارزش نقدی بعد از نوبل در جایگاه دوم قرار می¬گیرد. پلانتا همه ساله به رمان برتری که به زبان اسپانیایی به رشته تحریر درآمده باشد تعلق گرفته و هدیه¬ای به ارزش 800 هزار دلار را نصیب نویسنده آن می‌کند. این جایزه از سال 1952 توسط «خوزه مانوئل لارا هرناندز» پایه¬گذاری شده است و مراسم اهدای جوایز آن در روز سنت ترزا برگزار می¬گردد. هم اکنون گروه انتشارات پلانتا مسئول انتخاب برگزیدگان می-باشد. جالب آن¬جاست که دومین نویسنده¬ای که از میان نامزدها بیش¬ترین تعداد رای را از آن خود کرده باشد جایزه¬ای معادل 190 هزار دلار دریافت خواهد نمود. 

 

جایزه بوکرمن

یکی دیگر از معتبرترین جوایز ادبی جهان بوکرمن نام دارد که هرساله جایزه¬ای 50 هزار پوندی به بهترین رمان انگلیسی زبان اعطا می¬نماید. تنها نویسندگان اهل کشور انگلستان و مستعمرات سابق بریتانیای کبیر مانند ایرلند، استرالیا، هند و .... می¬توانند نامزد دریافت جایزه اصلی بوکرمن شوند. این جایزه از سال 1969 میلادی و با حمایت کمپانی «بوکر-مک کانل» اهدا شده است. نحوه قضاوت به این نحو است که بنیاد بوکر، شورایی متشکل از یک نویسنده، دو ناشر، یک کتابفروش، یک کتابدار و یک استاد دانشگاه را انتخاب می¬کند و سپس این شورا، داوران موردنظر خود را از میان منتقدان ادبی، نویسندگان و اعضای هیات¬های علمی برمی¬گزینند. بدین ترتیب داوران هر سال با سال گذشته متفاوت خواهند بود. از سال 2005 جایزه دیگری با عنوان بوکرمن بین¬المللی رسما اعلام وجود کرد که به صورت دوسالانه برگزار شده و مبلغ جایزه آن 60 هزار پوند است و به بهترین کتاب ترجمه شده به زبان انگلیسی تعلق می¬گیرد.

 

جایزه سروانتس

جایزه¬ای است که هر ساله در سالروز درگذشت «میگل سروانتس»، نویسنده بنام اسپانیایی و خالق کتاب محبوب «دن کیشوت» اعطا می¬گردد. ارزش مالی آن معادل 180 هزار دلار بوده و از سال 1976 توسط ورزات فرهنگ کشور اسپانیا پایه¬گذاری شده است. ارزش و اعتبار این جایزه به قدری است که به «نوبل ادبیات اسپانیا» شهرت پیدا کرده است. ملیت نویسندگان شرکت¬کننده در رقابت فاقد اهمیت بوده و فقط باید کتاب آن¬ها به زبان اسپانیایی نوشته یا ترجمه شده باشد. خورخه لوئیس بورخس وکارلوس فوئنتس از چهره¬های مطرح دنیای ادبیات می¬باشند که نام آن¬ها در میان برندگان جایزه سروانتس به چشم می¬خورد. 

 

جایزه هانس کریستین اندرسن

کم¬تر کسی پیدا می¬شود که در دوران کودکی حداقل یک بار مجموعه داستان¬های «افسانه¬های پریان» را نخوانده باشد. شهرت جهانی «هانس کریستین اندرسن» نویسنده مطرح این داستان¬ها سبب شده است تا نام وی برروی مهم¬ترین جایزه جهان در حوزه ادبیات کودک و نوجوان قرار گیرد. این جایزه که به «نوبل کوچک» شهرت یافته است هر دو سال یک بار توسط انجمن بین‌المللی کتاب برای نسل جوان و در دو حوزه نویسندگی و تصویرگری کتاب کودک اهدا می¬شود. از میان هنرمندان و نویسندگان ایرانی «فرشید مثقالی» در بخش تصویرگری در سال 1974 برنده این جایزه شد. در سال 1992 نیز «هوشنگ مرادی کرمانی» که نام وی در میان نامزدهای بخش تالیف به چشم می‌خورد توسط هیات داوران مورد تشویق قرار گرفت. برندگان این جایزه هدایای خود را از دست ملکه دانمارک دریافت می¬کنند.     

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
درباره فردوسی و ادبیات حماسی به مناسبت روز بزرگداشت این شاعر نامی

حکیم زبان فارسی

٩٦/٠٢/٢٨
کافه جهان نما

چین، سرزمین دیوار بلند اعتماد

٩٦/٠٢/٢٨
برگزیده سایت

اضافی‌ها را قیچی کنید!

٩٦/٠٢/٢٨
گزیده‌هایی درباره بهداشت فردی در فصل گرم

خرده جنایت‌های شهروندی!

٩٦/٠٢/٢٨
دات کام

روباتی برای نجات حجم اینترنت‌شما

٩٦/٠٢/٢٨
شاخ هفته

روزی روزگاری وبلاگ نویسی

٩٦/٠٢/٢٨
جارچی 486

اندر حکایت فردای انتخابات

٩٦/٠٢/٢٨
یادداشت شفاهی

مردم هنوز هم به ادبیات‌حماسی نیازمندند

٩٦/٠٢/٢٨
شگرد خفن

نکات طلایی مرورگر که تا به حال نمی‌دانستید

٩٦/٠٢/٢٨
درباره الکساندر نوری که به یکی از شگفتی‌های امسال بوندس لیگای آلمان تبدیل شده است

نور علی نور!

٩٦/٠٢/٢٨
مینی‌ها

مینی 486

٩٦/٠٢/٢٨
کوتاه و خودمانی درباره این‌که چرا شرکت در انتخابات خیلی خیلی خیلی مهم است

می‌سازمت به رای

٩٦/٠٢/٢٨

ایران، یک کیس خاص

٩٦/٠٢/٢٨
جالباسی

دمپایی‌های الماس نشان!

٩٦/٠٢/٢٨
مینیمال

شورای خوشگل‌ها

٩٦/٠٢/٢٨
گفت‌وگوی جیم با «رضا علیپور» قهرمان سنگ نوردی جهان

خوشحالم توانستم رکوردی را به نام ایران ثبت کنم

٩٦/٠٢/٢٨
خیلی کوتاه و مختصر درباره دلایلی که رای دادن را لازم می‌کند

يك رد گزينه جمع و جور!

٩٦/٠٢/٢٨
وقتی «کافه بازار» جای نفس کشیدن به رقبایش را نمی‌دهد حتی اگر بهتر باشند

#فروشگاه_اندرویدی

٩٦/٠٢/٢٨
پایان‌نامه

پنج‌شنبه چه بنویسم

٩٦/٠٢/٢٨

«رای دادن» لازم است ولی کافی نیست

٩٦/٠٢/٢٨
تبلیغات
تبلیغات