«عشق تعطیل نیست» افتتاح شد
شبکیه

«عشق تعطیل نیست» افتتاح شد

نویسنده : سید مصطفی صابری

در حالی که شبکه نمایش خانگی در این روزها با ارائه آثاری از سینمای 2014 هالیوود و آثار داخلی مثل «برف» پر رونق است و سریال نه چندان دلچسب کمال تبریزی یعنی «ابله» هم به طور منظم در حال پخش است، هنوز خبری از سریال حسن فتحی برای این رسانه نیست، هر چند مراحل تولیدش همچنان پیگیری میشود. در این بین گمانهزنیهایی هم وجود دارد که شاید سریال تازه مدیری یعنی «اتاق عمل» هم به سرنوشت «قهوه تلخ» تبدیل میشود و بهجای پخش از تلویزیون سر از شبکه نمایش خانگی دربیاورد. اين روزها اولین قسمت سریال «عشق تعطیل نیست» اثر بیژن بیرنگ و با بازی محمدرضا گلزار، مهناز افشار، شهرام حقیقت‌دوست، زانیار خسروی و... هم عرضه شد. در این مطلب به معرفی این سریال بر مبنای اولین قسمت آن می‌پردازیم:

 

«فرندز» در «خانه سبز»

بیژن بیرنگ را با سریالهایی مثل «همسران» و «خانه سبز» به یاد داریم، هر چند آثار ناموفقی هم داشت و چندی قبل هم با تهیه دو سری از «شام ایرانی» برند نامش به عنوان یک کارگردان صاحب سبک را کمی خدشهدار کرد، اما به هرحال نام بزرگی است و مثل کمال تبریزی، میرباقری و حسن فتحی، وقتی خبردار میشویم که سریالی را تولید کرده کنجکاو میشویم نتیجه کارش را ببینیم، بهخصوص اینکه اثر قبل از پخش اولین قسمت، با حواشی مختلفی مواجه بود از جمله اینکه فقط 6 قسمت آن تولید شده بود و مهناز افشار هم توقف تولید را در اینستاگرامش تایید کرده بود. بههرحال اولین قسمت از راه رسید و حاشیه جدیدی همراه داشت، سریال از همان اولین لحظاتش بسیار آشنا میزد، با کمی دقت مخاطب حرفهای و سریالباز متوجه میشد دکور سریال اعم از تراس خانه شخصیت اصلی، دکوراسیون منزلش و حتی چیدمان وسایل آشپزخانه بدون کمترین تغییر، نوآوری و بومیسازی، برگرفته از سریال خارجی «فرندز» (دوستان) است، حتی راهروی آپارتمان هم همان شکلی است و عجیبتر اینکه حتی افکتهای خنده هم در سریال هست غافل از اینکه خندههای سریالهایی مثل «فرندز» واقعی بودند و واکنش بینندگانی بودند که در یک استودیو سریال را تماشا کردهاند. در حالیکه در «عشق تعطیل نیست» صدای خندهها همینطور بیمقدمه و بدون تناسب با قصه شنیده میشود. 

 

خنده تعطیل نیست

خوبی ماجرا این است که اولاً بیرنگ برخلاف همقطارانش که بعد از کپی کاری منکر ماجرا می‌شوند، اصل این تقلید را تکذیب نکرده و ثانیاً تقلیدهایش بهخوبی در خدمت اصل ژانر سریال یعنی طنز است و نسبتاً گرفته، آنهم در زمانی که در سینما، تلویزیون و شبکه نمایش خانگی، مدتهاست کمدی خوبی نداشتیم. «عشق تعطیل نیست» با استفاده از فرمول داستانی و سبک و سیاق شخصیت‌پردازی سریالهای خارجی موفق است؛ یعنی شوخیهای کوتاه، سرراست و کمتر فانتزی، شخصیتهایی که کمی خنگ هستند اما تاحدی ما بهازای خارجی دارند و... توانسته نظر مخاطب را جلب کند. حتی به رغم اینکه کل کار در لوکیشینی کاملاً دکور مانند تولید شده و تئاترهای تلویزیونی را به ذهن متبادر میکند، اما با این همه بهخاطر ترکیب رنگ دکورها و تعدد شخصیتها و ریتم سریع داستان، سریال کسل کننده نمیشود. گویا سریال قرار است 26 قسمت باشد و شروعش روایت آغاز اولین ساعات روز هفتمین سالگرد ازدواج یک زوج خوشخبت است اما «نفس» خانم خانه با گذاشتن یک نامه خانه را ترک کرده و چالش شوهر آغاز میشود که همسرش کجاست و چرا خانه را ترک کرده است. 

 

موزیک هم به راه است 

حضور زانیار خسروی در نقش برادر نفس (مهناز افشار) از نکات جالب سریال است، زانیار به سبک فیلمهای موزیکال و درست وسط چالشهای قصه ریتم را با خواندن و نواختن تغییر میدهد و از قضا دلچسبتر میکند. هرچند مجوز گرفتن بخشی از اجرای او با عنایت به همراهی یک خانم کمی جای تعجب دارد. شخصیت شهرام حقیقت‌دوست و همسرش هم که در همسایگی رها و نفس زندگی میکنند جالب از کار درآمده، اما شوخیهای سکانس مربوط به این زوج کمی نامتعارف و زننده است. در کل دچار ممیزی نشدن اولین قسمت سریال نشان از تغییر رویکرد وزارت ارشاد دارد. با این اوصاف اگر قسمتهای بعدی سریال بهموقع تهیه و توزیع شوند و فرمول سریال دچار تغییراتی ناشی از قهر عوامل و ممیزی و... نشود میتوان به تماشای یک سریال سرخوشانه امید بست.

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
ناصرخان آکتور سینما

عيب او جمله بگفتى هنرش نيز....

٩٦/٠٣/٠٤
چهره هفته

این کنسرت ما چی شد؟!

٩٦/٠٣/٠٤
دات کام

از نوشتن و خواندن کلمات قلمبه سلمبه نترسید!

٩٦/٠٣/٠٤
حکایت هفته

اندر حکایت مریدان و اشتغال‌زایی

٩٦/٠٣/٠٤
ذهن زیبا

ذهن زیبا 487

٩٦/٠٣/٠٤
چهره‌هایی که به واسطه انتخابات حسابی معروف شدند و بعضا حسابی هم تاثیرگذاربودند

#چهره‌های_ انتخاباتی

٩٦/٠٣/٠٤

سه‌گانه سازى به جاى سرى‌بازى!

٩٦/٠٣/٠٤
شاخ هفته

برادر جان

٩٦/٠٣/٠٤

دنباله‌ها در ترازوی مقایسه

٩٦/٠٣/٠٤
مینیمال

امتحانات vs انتخابات

٩٦/٠٣/٠٤
گفت‌و‌گوبا «امیر قادری» منتقد و کارشناس سینما درباره سری‌‌سازی در سینمای ایران و جهان

وسوسه برداشت از معدن ایده‌ها

٩٦/٠٣/٠٤
آنتن

ماجرای سه قلوهای مدیر اجرایی!

٩٦/٠٣/٠٤
به بهانه رکوردشکنی عجیب گشت2 و اکران پرشور نهنگ عنبر2 درباره سری‌سازی و چند‌گانه سازی در سینمای ایران نو

بساز بفروش‌ها

٩٦/٠٣/٠٤
گفت‌وگوی جیم با «سعید سهیلی» کارگردان «گشت 2» که به ساخت «گشت 3» هم فکر می‌‌کند

با دوگانه و سه‌گانه‌سازی موافق نیستم!

٩٦/٠٣/٠٤
فتوچاپ

فتوچاپ 487

٩٦/٠٣/٠٤
تلگجیم

تلگجیم 487

٩٦/٠٣/٠٤

دنباله‌سازى خوب هست ولى...

٩٦/٠٣/٠٤
چرا جذابیت لیگ فوتبال خودمان به لیگ‌های اروپایی نمی‌رسد؟

لیگ ما و لیگ اونا!

٩٦/٠٣/٠٤
درباره صعود کوهنورد کشورمان به قله‌های بلند جهان

«قیچی ساز» یگانه مرد «هشت هزارتایی» ایران!

٩٦/٠٣/٠٤
روایت‌هایی درباره زیستن روزه داران در کنار روزه نداران

آداب عشق‌ورزی با معبود در ماه مبارک رمضان

٩٦/٠٣/٠٤
تبلیغات
تبلیغات